Fakty po południu

  • Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta | Video: Fakty po południu
  • Kajakiem przez Atlantyk
  • Przypłynie gaz z USA

Macierewicz do dymisji? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Zdaniem 65 procent respondentów Antoni Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany ze stanowiska ministra obrony narodowej - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 21 proc. ankietowanych.

Na pytanie "Czy Pana(i) zdaniem minister obrony narodowej Antoni Macierewicz..." 65 proc. ankietowanych odpowiedziało "powinien zostać zdymisjonowany" (wzrost o 8 punktów procentowych w porównaniu z badaniem opinii z marca 2017 roku).

21 procent ankietowanych uważa, że Macierewicz "powinien pozostać na tym stanowisku" (spadek o 5 pp. w porównaniu z marcowym badaniem).

Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 14 procent badanych (spadek o 3 pp.).

Foto: Fakty po południu Wzrasta odsetek osób uważających, że Antoni Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany

Poprzednie badanie

W marcowym badaniu dla "Faktów" TVN i TVN24 Kantar Millward Brown SA również pytał o to, czy szef MON powinien pozostać na stanowisku. Wtedy odsetek badanych uważających, że Macierewicz "powinien zostać zdymisjonowany" wynosił 57 proc.

26 proc. badanych uznało w marcu, że Macierewicz "powinien pozostać na tym stanowisku".

17 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

[ZOBACZ WYNIKI MARCOWEGO BADANIA]

Wotum nieufności

W ubiegłym tygodniu Platforma Obywatelska złożyła wniosek o wotum nieufności wobec szefa MON. Według PO Polacy oczekują odwołania Macierewicza, aby wyjaśnić skandale, które "toczą" MON.

W piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapowiedział, że zaproponuje Konwentowi Seniorów, żeby Sejm zajął się wnioskiem o wotum nieufności na najbliższym posiedzeniu, czyli "za niespełna 2 tygodnie". [CZYTAJ WIĘCEJ]

Platforma wnioskowała już raz o odwołanie Macierewicza - w lipcu 2016 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów. Wniosek w sprawie wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.

 

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wynosiła 1001 osób.

Autor: dln / Źródło: Fakty po południu, PAP

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix