Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt

Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt
Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredyt
Katarzyna Sosulska | Fakty po południu
Za bogaci, by dostać mieszkanie komunalne, za biedni na kredytKatarzyna Sosulska | Fakty po południu

Małżeństwu z Lublina do szczęścia brakuje jedynie 32 metrów kwadratowych. Jednak nie może być to pierwsze lepsze mieszkanie, bo pan Łukasz ma czterokończynowe spastyczne porażenie mózgowe i w komunikacji pomaga mu syntezator mowy. Para potrzebuje mieszkania, które będzie specjalnie przystosowane.

Do szczęścia brakuje im tylko 32 metrów kwadratowych. - My to mieszkanie wyremontowaliśmy dzięki pomocy dobrych ludzi. Bo tutaj, hmmm... Może nie powiem, że było katastrofalnie, ale nie bardzo było do zamieszkania - mówi Ewelina Czerwińska.

A mieszkanie trzeba było nie tylko wyremontować, ale przede wszystkim dostosować do potrzeb pana Łukasza. Mężczyzna od urodzenia ma czterokończynowe spastyczne porażenie mózgowe i w komunikacji pomaga mu syntezator mowy.

- Niekiedy moje ciało jest napięte jak struna. Potrzebuję pomocy przy każdej czynności intymnej. Wielu uważa mnie za upośledzonego intelektualnie tylko dlatego, że nie mówię - tłumaczy Łukasz Czerwiński.

I choć żona rozumie go bez słów, wielu osobom ciężko zrozumieć ich związek. Nawet ksiądz nie chciał udzielić im ślubu, a oni sami wciąż muszą walczyć ze stereotypami.

- Mnie takie coś boli, że ktoś nie wpadnie na to, że to jest mój mąż. To może być mój brat albo mój podopieczny, ale mąż? Coraz więcej osób na to wpada, bo po nas to widać, po naszych relacjach - mówi Ewelina Czerwińska.

Pomagają radami

Czerwińscy starają się żyć tak jak każda inna para. Na swojej stronie "Miłość bez tabu" pokazują swoje radości, rozterki i problemy. Przełamują tabu, mówiąc o swojej wierze, małżeństwie czy dzieciach.

- Przy żonie nauczyłem się cieszyć tym, co jest tu i teraz - wyznaje Łukasz. - Ostatnio napisały do nas dwie osoby, które przyznały się, że coś czują do drugiej osoby z dysfunkcją, lecz bali się do tego przyznać. Dzięki naszej historii poczynili pierwsze kroki ku temu, by coś stworzyć - opowiada.

Oni też chcieliby coś stworzyć: własny kąt, w którym będą mogli spokojnie mieszkać, bez obawy, że ktoś wypowie im umowę. Pan Łukasz robi, co może, żeby zarobić pieniądze - przez co, paradoksalnie, jest im nie łatwiej, a trudniej.

- Wnioskowaliśmy o mieszkanie komunalne z zasobów miasta i nawet już jedno oglądaliśmy. Jednak przy końcowym etapie okazało się, że o 56 złotych przekroczyliśmy próg dochodowy - tłumaczy Łukasz.

Tarapaty z mieszkaniem

Czerwińscy byli więc za bogaci na mieszkanie komunalne, ale za biedni, żeby dostać kredyt w banku. Po wielu miesiącach radni miasta w Lublinie zmienili kryteria. - W przypadku rodziny to kryterium wzrosło o 20 procent, a w przypadku osób samotnych o 30 procent - mówi Ewa Lipińska z Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta w Lublinie.

Jednak przedtem Czerwińscy nie mogli dłużej czekać w niepewności. Podpisali umowę przedwstępną z prywatnym właścicielem mieszkania, przez co wypadli z kolejki na to miejskie.

- Mieliśmy zastrzeżoną możliwość pierwokupu. No i pojawił się pomysł, że skoro mamy część oszczędności, bo mamy trochę ze ślubu, trochę dostaliśmy od rodziców w prezencie, to czemu by tego nie wykupić - mówi Ewelina Czerwińska.

Czerwińskim wciąż brakuje pieniędzy, które muszą wpłacić do końca miesiąca. Jeśli tego nie zrobią, mieszkanie może zostać sprzedane komuś innemu, a oni sami stracą szansę na realizację swoich marzeń.

- Nie możemy sobie pozwolić na chwilę niepewności przy planowaniu potomstwa. Własne "m" to poczucie bezpieczeństwa - mówi Łukasz.

Autor: Katarzyna Sosulska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Artur Mulak | archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Siatka rosyjskich szpiegów w kilku europejskich krajach, internetowy portal, który propagował rosyjską propagandę i europejscy politycy, którzy za prorosyjskie treści mieli dostawać setki tysięcy euro. To informacje czeskich służb, które wykryły szpiegów w Pradze. Kolejni mieli działać także w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła przeszukania i przesłuchania w Warszawie i w Tychach. Europejscy politycy od tygodni ostrzegają, że czasy pokoju w Europie się skończyły. Ostatnie godziny pokazują, czym może być rosyjska wojna hybrydowa i cybernetyczna.

Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24