Fakty po południu

"Nie wiedziałam, co się dzieje, i zastanawiałam się, czy to przeżyję"

29-letnia Libanka pozowała do zdjęć w sukni ślubnej na jednym ze skwerów w Bejrucie. Kilka sekund później nastąpił wybuch - to nagranie obiegło cały świat. - Byłam zszokowana, nie wiedziałam, co się dzieje - wspomina moment wybuchu Israa Seblani.

Israa Seblani chwilę przed eksplozją znajdowała się na jednym ze skwerów w centrum Bejrutu. Pozowała do zdjęć w sukni ślubnej. Dla 29-letniej Libanki to miał być jeden z najpiękniejszych dni w życiu.

- Przygotowywałam się do mojego wielkiego dnia od dwóch tygodni. Byłam bardzo szczęśliwa, że wychodzę za mąż - wspomina panna młoda.

Nagranie oprócz panny młodej uwieczniło moment wybuchu. Film bardzo szybko obiegł cały świat.

- Byłam zszokowana, nie wiedziałam co się dzieje i zastanawiałam się, czy to przeżyję - opowiada Israa.

"Wciąż jesteśmy w szoku"

W środę świeżo upieczona panna młoda wraz ze swoim mężem wróciła na miejsce, gdzie przeżyła eksplozję.

- Nie da się opisać tych zniszczeń. Wciąż jesteśmy w szoku. Nigdy nie słyszałem takiej eksplozji - mówi pan młody Ahmad Subeih.

Hotel, w którym nowożeńcy mieli spędzić swoją pierwszą noc po ślubie, jest kompletnie zniszczony.

Kto ponosi odpowiedzialność za wybuch?

"Nagrania te złamały mi serce". Piłkarze solidarni z ofiarami w Bejrucie

Klubom piłkarskim i zawodnikom nie jest obojętna potężna eksplozja w stolicy Libanu Bejrucie....

Jednak to nic w porównaniu z tym, jak wyglądają budynki w dzielnicy portowej, gdzie doszło do wybuchu.

Na zdjęciach satelitarnych widać dokładnie skalę zniszczeń. Eksplozja zostawiła wyrwę w ziemi i dosłownie zmiotła magazyny stojące tam jeszcze kilka dni temu.

Szok Libańczyków powoli zastępuje gniew i wściekłość, bo okazuje się, że tragedii w Bejrucie można było zapobiec.

Według ustaleń mediów statek, który sześć lat temu dzierżawił rosyjski biznesmen, miał płynąć do Mozambiku z blisko trzema tysiącami ton saletry amonowej na pokładzie. Ze względu na trudności finansowe i bunt rosyjsko-ukraińskiej załogi statek utknął w porcie w Bejrucie.

Rosyjski dzierżawca opuścił statek, a ładunek, który przewoził, został skonfiskowany przez libańskie władze i zamknięty w portowym magazynie zaledwie sto metrów od dzielnic mieszkalnych.

- Władze portowe utrzymują, że nie były w pełni świadome, jak niebezpieczny jest ten ładunek - informuje korespondentka CNN Arwa Damon.

Jeszcze pół roku temu urzędnicy kontrolujący portowe silosy mieli sugerować, że jeśli 2700 ton saletry nie zostanie przeniesione w bezpieczne miejsce, to ładunek "wysadzi w powietrze cały Bejrut".

Władze Libanu informują o objęciu kilku urzędników portowych aresztem domowym, ale dla mieszkańców to wciąż za mało. Żądają ukarania winnych.

- Ktoś z najwyższego szczebla musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a nie tylko kilku urzędników portowych - podkreśla Maha Yahya, dyrektor Carnegie Middle East Center.

Międzynarodowa pomoc

W Bejrucie nadal trwa akcja poszukiwawcza, a do Libanu docierają kolejne zespoły ratowników z całego świata.

- Mamy informacje, że pod gruzami wciąż mogą znajdywać się ludzie. Nasze ekipy ratunkowe będą szukać ocalałych z tej tragedii - przekazał Siergiej Woroncow z Rosji.

Pomoc płynie także z Francji i Wielkiej Brytanii. Rząd w Paryżu wysłał do Libanu trzy samoloty z zaopatrzeniem i ratownikami, a do Bejrutu na spotkanie z libańskim prezydentem przyleciał w czwartek Emmanuel Macron.

Natomiast Brytyjczycy zaoferowali Libanowi pomoc finansową.

- Będziemy wspierać Libańczyków w potrzebie. Zapewnimy pakiet pomocowy do pięciu milionów funtów, wsparcie ratowników i i fachową pomoc medyczną - informuje minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab.

Ponad 250 tysięcy Libańczyków zostało bez dachu nad głową. Inni starają się pozbierać to, co im zostało, i powoli wrócić do życia.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Nagły wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie. Jest już gorzej niż wiosną

  Nagły wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie. Jest już gorzej niż wiosną

  Europa już walczy z drugą falą pandemii. Zwłaszcza Hiszpania, Francja, Czechy i Węgry odnotowują gwałtowny wzrost liczby nowych zachorowań na COVID-19. W Wielkiej Brytanii liczba pacjentów wymagających hospitalizacji podwaja się co tydzień. Pandemia rozwija się nie tylko w Europie. Przez najbliższe 3 tygodnie Izraelczycy będą mogli się oddalić od swoich domów na maksymalnie pół kilometra. Ograniczona zostanie działalność sklepów, punktów usługowych i zakładów pracy.

  czytaj więcej »
 • Wiceprezes PiS i wkrótce wiceprezes NBP. Ile będzie zarabiał Adam Lipiński?

  Wiceprezes PiS i wkrótce wiceprezes NBP. Ile będzie zarabiał Adam Lipiński?

  Adam Lipiński - jeden z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezes PiS - został powołany przez prezydenta w skład zarządu Narodowego Banku Polskiego. Z pensją wynoszącą około 50 tysięcy złotych miesięcznie ma objąć stanowisko wiceprezesa NBP. Adam Lipiński jest z wykształcenia ekonomistą, ale nie ma doświadczenia w pracy w sektorze bankowym. Zdaniem opozycji chodzi tylko o to, żeby tym stanowiskiem wynagrodzić Adama Lipińskiego za pracę dla Jarosława Kaczyńskiego.

  czytaj więcej »
 • "Bezkarność plus" zdjęta z porządku obrad. Solidarna Polska mówi "nie"

  "Bezkarność plus" zdjęta z porządku obrad. Solidarna Polska mówi "nie"

  Projekt ustawy o bezkarności urzędników, którzy w imię zwalczania COVID-19 popełnili przestępstwo, w ostatniej chwili został zdjęty z porządku głosowań w Sejmie. Okazało się bowiem, że nie ma żadnych szans na przyjęcie tej ustawy. Swój zdecydowany sprzeciw zapowiedzieli posłowie Solidarnej Polski z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro na czele.

  czytaj więcej »
 • Viki Gabor napadnięta przed sklepem. Chuligani pobili jej ojca

  Viki Gabor napadnięta przed sklepem. Chuligani pobili jej ojca

  W piątek 11 września późnym wieczorem 13-letnia piosenkarka Viki Gabor wraz z rodzicami wybrała się na zakupy. Do sklepu na Mokotowie wszedł tylko jej ojciec. W tym czasie do Viki i jej mamy podeszła grupka młodych mężczyzn. Wyzywali je i pytali o pieniądze. Wtedy ze sklepu wyszedł 49-letni ojciec, który stanął w obronie córki. Kiedy odmówił pieniędzy, padły ciosy w jego kierunku, został pobity pięściami i skopany. Na miejsce przyjechali policjanci, którzy szybko znaleźli najpierw dwóch sprawców - osiemnastolatka i jego siedemnastoletniego kolegę - a potem trzeciego, także nieletniego chłopaka. Ojciec Viki nie wymagał hospitalizacji. Napastnicy usłyszeli zarzuty usiłowania rozboju.

  czytaj więcej »
 • "Zamach na demokrację". Zbigniew Ziobro odpowiada na rezolucję PE

  "Zamach na demokrację". Zbigniew Ziobro odpowiada na rezolucję PE

  Parlament Europejski miażdżącą większością głosów przyjął rezolucję, która negatywnie ocenia stan praworządności w Polsce. Eurodeputowani zwrócili się również do szefowej Komisji Europejskiej, by przyznawanie unijnych funduszy powiązać z przestrzeganiem praworządności i sięgnąć po wszystkie możliwe środki dyscyplinujące wobec Polski. Raport zdecydowanie krytykuje Zbigniew Ziobro. - Nie zawaham się nawet powiedzieć, że jest to zamach na demokrację w wykonaniu elit unijnych - stwierdził minister sprawiedliwości.

  czytaj więcej »
 • 15 posłów PiS zawieszonych w prawach członka partii. Byli przeciw "piątce dla zwierząt"

  15 posłów PiS zawieszonych w prawach członka partii. Byli przeciw "piątce dla zwierząt"

  Nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, czyli tak zwaną "piątkę dla zwierząt", poparło w Sejmie 356 posłów. Ramię w ramię z większością posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Przeciw była Konfederacja, posłowie Solidarnej Polski ze Zbigniewem Ziobro na czele, a także część posłów PiS-u. Piętnaścioro posłów zostało zawieszonych w prawach członka partii PiS.

  czytaj więcej »
 • Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

  Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

  Czy to już koniec Zjednoczonej Prawicy? Po nocnym głosowaniu w sprawie "piątki dla zwierząt" aż 38 posłów z klubu parlamentarnego PiS zagłosowało przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu. Przeciw głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski ze Zbigniewem Ziobro na czele, a prawie wszyscy posłowie Porozumienia Jarosława Gowina wstrzymali się od głosu. Teraz projekt ustawy trafi do Senatu.

  czytaj więcej »
 • Gigantyczny guz w ciele pacjentki. "Ważył 24 kilogramy"

  Gigantyczny guz w ciele pacjentki. "Ważył 24 kilogramy"

  Lekarze ze szpitala w Tarnowskich Górach wycięli z brzucha pacjentki guz ważący 24 kilogramy. Kobieta do szpitala zgłosiła się z powodu anemii. Dopiero tomografia komputerowa ujawniła, że nosi w sobie gigantyczny guz. Lekarze zwracają się z apelem do pacjentów, by częściej się badali.

  czytaj więcej »
 • Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie o jedynej kandydatce na RPO

  Sejmowa komisja sprawiedliwości negatywnie o jedynej kandydatce na RPO

  PiS nie chce, by nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich została Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, współpracowniczka dotychczasowego rzecznika, wspierana przez organizacje pozarządowe. Większość sejmowej komisji sprawiedliwości zaopiniowała jej kandydaturę negatywnie. Kadencja dotychczasowego rzecznika już się skończyła, ale Adam Bodnar pełni funkcję dalej, bo Sejm nie wybrał jeszcze jego następcy.

  czytaj więcej »
 • Politycy Solidarnej Polski za odrzuceniem "piątki dla zwierząt"

  Politycy Solidarnej Polski za odrzuceniem "piątki dla zwierząt"

  Parlamentarzyści zajmują się ustawą o ochronie zwierząt. Sejmowa komisja rolnictwa z projektu wykreśliła punkt, który przewidywał wprowadzenie nowych rozwiązań ograniczających możliwość uboju rytualnego. Jednak poseł Marek Suski, w trakcie drugiego czytania projektu w Sejmie, zgłosił kilka poprawek w tym przywrócenie zakazu uboju rytualnego. Zjednoczona Prawica w sprawie "piątki dla zwierząt" jest podzielona. Solidarna Polska jest jak dotąd przeciw ustawie.

  czytaj więcej »
 • Ciąg dalszy prac nad kontrowersyjną ustawą. "Poprawki są wątpliwe"

  Ciąg dalszy prac nad kontrowersyjną ustawą. "Poprawki są wątpliwe"

  W czwartek Sejm może przegłosować projekt nowelizacji ustawy covidowej, którą opozycja nazywa ustawą o "bezkarności plus". Przepisy zaproponowane w projekcie ustawy mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne ze względu na zapobieganie oraz zwalczanie pandemii COVID-19. Według opozycji może chodzić między innymi o zlecenie przez premiera Mateusza Morawieckiego Poczcie Polskiej majowych wyborów prezydenckich, albo nietrafione zakupy Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie politycy opozycji pytają, kto konkretnie z rządu weźmie odpowiedzialność za tą ustawę odpowiedzialność, ale rząd milczy.

  czytaj więcej »
 • PiS chce wprowadzić bezkarność dla urzędników? Jest poprawka do kontrowersyjnego projektu

  PiS chce wprowadzić bezkarność dla urzędników? Jest poprawka do kontrowersyjnego projektu

  Bezkarność plus - tak o tej ustawie mówi opozycja i pyta, za jakie przestępstwa PiS nie chce odpowiadać przed sądem. Posłowie kontynuują prace nad przepisami, które mają wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników za niektóre działania, które mogłyby być niezgodne z prawem, ale które byłyby konieczne z uwagi na zwalczanie skutków pandemii COVID-19. Także politycy Solidarnej Polski i Porozumienia mają zastrzeżenia. Aby uciszyć krytyków, posłowie PiS zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą wyjątkiem nie byłyby objęte czyny podjęte w celu osiągnięcia korzyści materialnej.

  czytaj więcej »
tvnpix