Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"

Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Im bardziej premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, tym bardziej opozycja dopytuje o szczegóły i źródła finansowania. A program rządu oparty jest także o środki unijne. Zdaniem ekspertów środki krajowe nie wystarczą na pokrycie wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Ratunkiem ma być fundusz odbudowy, ale Polska wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Ostatnie dni to informacyjna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego na temat Polskiego Ładu i zapisanych w nim programów.

Zmiany w systemie podatkowym to tylko jeden z elementów rządowego planu. Reszta to zapowiedzi dodatkowych pieniędzy: na opiekę zdrowotną, na wsparcie dla rodzin, rolników czy na rekompensaty dla samorządów i lokalne inwestycje.

- Łącznie ponad 100 miliardów złotych trafi do polski samorządów - zapowiada rzecznik rządu Piotr Mueller.

W czerwcu Ministerstwo Finansów szacowało, że Polski Ład rocznie kosztować będzie budżet państwa 1,5 procent PKB. Z czego program mieszkaniowy to koszt 2,5 miliardów złotych, kapitał opiekuńczy to ponad 2 miliardy złotych rocznie. W piątek premier Morawiecki zapowiedział kolejne projekty - walkę z betonozą, podwyżki w służbie zdrowia, program ubezpieczeniowy dla rolników i kolejne inwestycje.

- Wiele inwestycji pośrodowiskowych, sieci ciepłownicze, drogi, koleje, szkoły, szpitale: to wszystko, czego Polacy oczekują - wymieniał kolejne inwestycje szef rządu.

Wszystko po to - jak napisał w mediach społecznościowych premier - żeby Polska był miejscem najlepszym do życia w Europie.

- Z pewnością środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji wielu polityków, po prostu nie wystarczą - uważa prof. Artur Nowak-Far z Katedry Administracji Publicznej Szkoły Głównej Handlowej.

Spór na linii PiS-Bruksela. Co z KPO?

O trudnej sytuacji budżetu państwa kilkanaście dni temu mówił były wicepremier Jarosław Gowin.

- Budżet na 2022 rok da się spiąć, bo Komisja Europejska pozwala państwom członkowskim na rozluźnienie reguły wydatkowej, ale w 2023 roku już takiej możliwości nie będzie i będą konieczne dotkliwe cięcia - mówił 30 sierpnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider koła parlamentarnego Porozumienie.

Ratunkiem dla europejskich gospodarek - również dla polskiej - ma być unijny fundusz odbudowy. Pierwsze wypłaty już ruszyły i pieniądze popłynęły do 10 unijnych stolic. Tymczasem Polska nadal czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

- Jest pewne opóźnienie prac po strony Komisji. Ja się spodziewam, że w ciągu najbliższych tygodni nasz KPO będzie zatwierdzony - przekonuje Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Po wypowiedzi wiceministra można odnieść wrażenie, że problem miałby być jedynie kwestią techniczną. Jednak z Komisji Europejskiej popłynął inny sygnał. Chodzi między innymi o przestrzeganie praworządności i wniosek polskiego premiera do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy konstytucja jest ponad prawem unijnym.

- Jeśli premier Morawiecki czeka, że Trybunał Konstytucyjny powie mu o wyższości prawa polskiego nad unijnym to państwa unijne, które zrzucające się na Polskę, powiedzą: zaraz, jeśli oni nie chcą przestrzegać rozporządzenia, na podstawie którego trzeba te środki wydawać, to przecież nie możemy im tych środków dać - ocenia Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Wypłata unijnych środków z funduszu powiązana jest właśnie z przestrzeganiem zasad praworządności.

Powodem sporu polskiego rządu z unijnymi instytucjami są zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym i nakazał zmianę funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polsce za niezastosowanie do do decyzji mogą grozić kary finansowe.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie rozwiązana, ale - jak zaznaczył - potrzebna jest do tego zmiana prawa.

- Szkoda, że na skutek niepotrzebnego sporu o Izbę Dyscyplinarną te pieniądze już nie pracują dla polskich firm, dla polskich samorządów, dla polskich rodzin. To jest wymierna strata - ocenia Jarosław Gowin.

Łagodzeniu napięć na linii Warszawa-Bruksela nie pomagają słowa polityków PiS o relacjach z Unią Europejską, ja te wypowiedziane ostatnio przez Marka Suskiego, który mówił o "okupacji brukselskiej"/

Szef rządu od słów posła Suskiego się dystansował, jednak to nie pierwsze antyunijne słowa polityków Prawa i Sprawiedliwości. O szukaniu "drastycznych rozwiązań" i drodze Brytyjczyków mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, o "wojnie hybrydowej" ze strony Unii Europejskiej - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W najnowszym sondażu Eurobarometru - badaniu zleconym przez Parlament Europejski - ponad 70 procent badanych Polaków opowiedziało się za powiązaniem funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności i demokracji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS