Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistów
Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego stworzyli linię wsparcia dla uczniów liceów. Czas pandemii jest i dla nich trudny. Czasem wystarczy po prostu porozmawiać.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili stworzyć internetową linię wsparcia dla licealistów, którzy nie odnajdują się w dobie pandemii i idącej z nią w parze izolacją.
- Często jest zwykła potrzeba rozmowy, poświęcenia czasu. W tym momencie jest to dość powszechne poczucie osamotnienia. Jesteśmy odizolowani, nastolatkowie nie mają kontaktu z rówieśnikami. Na pewno nie taki, jak mieli wcześniej, dlatego samo wysłuchanie i bycie dla tych nastolatków dużo daje - tłumaczy pomysłodawczyni akcji Natalia Ćwikiel, studentka psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim.
Nad studentami udzielającymi porad czuwają opiekunowie i profesjonaliści. Wsparcie odbywa się całkowicie online i jest anonimowe.
- W mailu nie trzeba pisać, dlaczego się chce zgłosić. Wystarczy napisać rodzaj rozmowy, jaka interesuje taką osobę. Mamy do wyboru czat, wideorozmowę, rozmowę zwykłą na zoomie. Wysyłamy w mailu link do aplikacji Zoom, który stwarza nam spotkanie i w taki sposób się komunikujemy - wyjaśnia Natalia Trybuła, studentka psychologii.
"Myślę, że daje im to satysfakcję"
Ten projekt to nie tylko pomoc dla licealistów, ale także niezwykłe doświadczenie dla przyszłych psychologów.
- Przede wszystkim jest to bezinteresowne. Myślę, że daje im to satysfakcję, ale też mają taki rodzaj doświadczeń, które trudno zdobyć w inny sposób - jest zdania doktor Celina Timoszyk-Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jak przyznają uczniowie szkół średnich - pomysł jest bardzo trafiony, a forma kontaktu idealna dla młodego pokolenia.
- To jest coś innego, coś nowego. Przede wszystkim ta izolacja, te ograniczenia, powodują to, że nie mamy kontaktu z naszymi przyjaciółmi, dlatego czasem faktycznie jest trudno jakoś zebrać myśli - opowiada Robert Kędziora, licealista.
Z dnia na dzień ze wsparcia młodych psychologów korzysta coraz więcej osób. Żeby je uzyskać, wystarczy wysłać mail na adres pomocwpandemii@gmail.com.
Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Kolejne eksplozje na Krymie. Ukraina mówi o demilitaryzacji półwyspu
Rosjanie w popłochu opuszczają Krym. Ukraińcy są w natarciu. Nad ranem doszło do ataku na rosyjski skład amunicji. Kilka godzin później pojawiły się doniesienia, że nad kolejną bazą wojskową okupantów unosi się gęsty, czarny dym. Kreml przyznaje, że "coś" wydarzyło się w ich bazie. To "coś" Kijów nazywa "demilitaryzacją Krymu".
czytaj więcej »Ostatnie przygotowania przed Top of the Top Sopot Festival
16 sierpnia rusza Top of the Top Sopot Festival. Impreza potrwa do piątku - 19 sierpnia. Impreza to miks muzycznych hitów i premier, wieczór komediowy, a także srebrny jubileusz TVN.
czytaj więcej »Polacy coraz mocniej odczuwają wzrost cen
Drożyzna nie daje o osobie zapomnieć. Część lokatorów osiedla należącego do Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej właśnie się o tym przekonała. O ponad 100 procent wzrosły opłaty za ogrzewanie. Nie ma szans na rządową pomoc.
czytaj więcej »Katastrofa ekologiczna w Odrze to zagrożenie dla całego ekosystemu
Wojewoda lubuski z optymizmem mówi o kaczkach i łabędziach na Odrze i postępach w wyławianiu śniętych ryb. Dla naukowców to jednak żaden powód do radości. Nie wiadomo, ile dokładnie zalega ryb na dnie. To z kolei już zaburza i będzie zaburzać cały ekosystem. Rzeka ma oczywiście zdolność regeneracji. Czego potrzebuje, by do tego doszło?
czytaj więcej »Opozycja chce politycznych rozliczeń w związku z sytuacją w Odrze
W kontekście kryzysu ekologicznego w Odrze nie milkną pytania o reakcję instytucji i urzędników. Wciąż nie wiadomo, kto odpowiada za śmierć rzeki, ale poszukiwania odpowiedzialnych politycznie są zdecydowanie węższe, a dwie dotychczasowe dymisje ich nie kończą. Porozumienie Jarosława Gowina chce wotum nieufności dla minister Anna Moskwy. Lewica chce dymisji wszystkich pięciu nadodrzańskich wojewodów.
czytaj więcej »Katastrofa ekologiczna w Odrze. Zagraniczne laboratoria mają zbadać pobrane próbki
Mnożą się pytania dotyczące katastrofy w Odrze. Z Ministerstwa Środowiska wciąż słychać, że próbki są badane. Jest też decyzja, by pobrane materiały trafiły do zagranicznych laboratoriów. Część ekspertów ma jednak wątpliwości, czy po takim czasie uda się ustalić przyczynę skażenia.
czytaj więcej »Opera Leśna znowu wypełni się tłumami. We wtorek startuje Top of The Top Sopot Festival
Już we wtorek rozpoczyna się Top of the Top Sopot Festival. Ostatni dzień zwieńczy wieczór komediowy.
czytaj więcej »45-latek zmarł na plaży w Stegnie. Parawany blokowały ratownikom drogę
Na plaży w Stegnie zmarł 45-letni mężczyzna. Najprawdopodobniej dostał zawału serca. Ratownicy ruszyli z pomocą, ale zamiast dojechać bez problemu - na miejscu musieli lawirować między parawanami i omijać plażowiczów. Na miejscu pojawili się też strażacy i policja. Podjęto reanimację, ale mężczyzny nie udało się uratować.
czytaj więcej »Ekolodzy: odbudowa ekosystemu Odry może potrwać lata
Ekolodzy i naukowcy nie mają złudzeń, że odrodzenie rzeki zajmie długie lata i nie ma pewności z jakim skutkiem. Dodatkową komplikacją jest fakt, że Odra jest nieustannie regulowana - przyrodnicy apelują, by tego zaprzestać.
czytaj więcej »Ukraińska armia przeprowadziła atak na bazę grupy Wagnera
Dalszy ciąg przetasowań w ukraińskich służbach. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur SBU w obwodach lwowskim i kijowskim. W rosyjskich ostrzałach koło Doniecka zginęło trzech cywilów, trzynastu zostało rannych. Z kolei ukraińska strona zadała cios grupie Wagnera.
czytaj więcej »Nie milkną pytania o odpowiedzialność polityczną po katastrofie ekologicznej na Odrze
Konsekwencje zatrucia Odry ponosi natura. Rzeczny ekosystem będzie potrzebował co najmniej kilku lat na odbudowanie. Możliwe są też powikłania zdrowotne u osób, które miały kontakt z wodą z Odry. Dlatego nie ustają pytania o konsekwencje wobec osób, które z racji pełnionych funkcji powinny były działać na czas i skutecznie. Dwie ogłoszone przez premiera Morawieckiego dymisje sprawy nie kończą - grzmią ekolodzy i opozycja.
czytaj więcej »Na Odrze stawiane są kolejne zapory. Wprowadzono też zakaz żeglugi na odcinku rzeki
Znicze i hałdy martwych ryb nad Odrą to najsmutniejszy obrazek ilustrujący katastrofę rzeki. Brak odpowiedzi na pytanie, co zatruło wodę, sprawia, że to walka z nieznanym wrogiem. Na rzece stawiane są zapory. Wprowadzono też zakaz żeglugi na odcinku Odry w województwie zachodniopomorskim.
czytaj więcej »Spotkanie ministrów środowiska Polski i Niemiec. Steffi Lemke podziękowała wędkarzom
Polska i Niemcy potwierdzają, że doszło do nieprawidłowości ze strony czynników oficjalnych po tym, jak ujawniono zatrucie Odry. Niedzielna wspólna konferencja przedstawicieli obu rządów nie przynosi jednak odpowiedzi na kluczowe pytanie, co doprowadziło do skażenia rzeki. Szefowa polskiego resortu Anna Moskwa przekazała, że cały czas badane są kolejne próbki. Poinformowała także o powołanym przez premiera zespole do spraw skażenia Odry.
czytaj więcej »Oddala się perspektywa wypłaty unijnych środków na realizację KPO
Perspektywa wypłaty środków z unijnego funduszu odbudowy oddala się. Według rządzących Komisja Europejska stawia nowe warunki. W ocenie Komisji Europejskiej zmiany w Sądzie Najwyższym nie wypełniają podjętych przez rząd zobowiązań.
czytaj więcej »Pierwsze doniesienia o zatruciu Odry były już w lipcu. Rząd jednak twierdzi, że nic nie wiedział
Pierwsze sygnały o tym, że sytuacja na Odrze może doprowadzić do katastrofy, pojawiły się pod koniec lipca. Rządzący twierdzą, że nic o sprawie nie wiedzieli.
czytaj więcej »