Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Alicja Szymańska / Fakty po południu
  • Kiedy pierwsze komunie święte? Różne rozwiązania w poszczególnych parafiach
  • Hotel w Łodzi zamieniony w izolatorium, żeby zwolnić łóżka w szpitalach

Studenci psychologii stworzyli linię wsparcia dla licealistów

Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego stworzyli linię wsparcia dla uczniów liceów. Czas pandemii jest i dla nich trudny. Czasem wystarczy po prostu porozmawiać.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Studenci psychologii z Uniwersytetu Szczecińskiego postanowili stworzyć internetową linię wsparcia dla licealistów, którzy nie odnajdują się w dobie pandemii i idącej z nią w parze izolacją.

- Często jest zwykła potrzeba rozmowy, poświęcenia czasu. W tym momencie jest to dość powszechne poczucie osamotnienia. Jesteśmy odizolowani, nastolatkowie nie mają kontaktu z rówieśnikami. Na pewno nie taki, jak mieli wcześniej, dlatego samo wysłuchanie i bycie dla tych nastolatków dużo daje - tłumaczy pomysłodawczyni akcji Natalia Ćwikiel, studentka psychologii na Uniwersytecie Szczecińskim.

Nad studentami udzielającymi porad czuwają opiekunowie i profesjonaliści. Wsparcie odbywa się całkowicie online i jest anonimowe.

- W mailu nie trzeba pisać, dlaczego się chce zgłosić. Wystarczy napisać rodzaj rozmowy, jaka interesuje taką osobę. Mamy do wyboru czat, wideorozmowę, rozmowę zwykłą na zoomie. Wysyłamy w mailu link do aplikacji Zoom, który stwarza nam spotkanie i w taki sposób się komunikujemy - wyjaśnia Natalia Trybuła, studentka psychologii.

"Myślę, że daje im to satysfakcję"

Ten projekt to nie tylko pomoc dla licealistów, ale także niezwykłe doświadczenie dla przyszłych psychologów.

- Przede wszystkim jest to bezinteresowne. Myślę, że daje im to satysfakcję, ale też mają taki rodzaj doświadczeń, które trudno zdobyć w inny sposób - jest zdania doktor Celina Timoszyk-Tomczak z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak przyznają uczniowie szkół średnich - pomysł jest bardzo trafiony, a forma kontaktu idealna dla młodego pokolenia.

- To jest coś innego, coś nowego. Przede wszystkim ta izolacja, te ograniczenia, powodują to, że nie mamy kontaktu z naszymi przyjaciółmi, dlatego czasem faktycznie jest trudno jakoś zebrać myśli - opowiada Robert Kędziora, licealista.

Z dnia na dzień ze wsparcia młodych psychologów korzysta coraz więcej osób. Żeby je uzyskać, wystarczy wysłać mail na adres pomocwpandemii@gmail.com.

Autor: Alicja Szymańska / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix