Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"

Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"
Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
Samorządowcy ruszają na pomoc przedsiębiorcom. "Sytuacja jest wyjątkowa"Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Samorządy nie czekają na wsparcie z rządu i idą na wojnę ze skutkami kryzysu wywołanego epidemią SARS-CoV-2. Działają na własną rękę, bo wielu ludzi wsparcia potrzebuje w trybie pilnym. Wrocław ma swój pakiet pomocowy, Kraków szykuje ulgi podatkowe dla branży hotelarskiej, a Oleśnica proponuje zwolnienie z czynszu.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W Lewinie Kłodzkim służby do rozsądku mieszkańców przemawiają głośno i wyraźnie - przez głośniki wozu strażackiego. Apel jest jasny: zostańcie w domach.

- Jeździmy raz dziennie o różnych porach dnia. W ten sposób przekazujemy jasny i zrozumiały komunikat - opowiada Artur Gajewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewinie Kłodzkim.

Takich oddolnych inicjatyw jest więcej. W podwarszawskiej gminie Jabłonna wójt zorganizował akcję informacyjną. Na pytania mieszkańców odpowiadał zaproszony specjalista wirusolog.

Od wsi, gmin i miasteczek po duże miasta i metropolie, samorządy próbują sprostać nowej rzeczywistości. Działają, bo najbardziej dotknięci kryzysem są lokalni przedsiębiorcy, którzy już teraz stoją na skraju bankructwa. W Krakowie władze miasta wprowadzają ulgi podatkowe. Głównie dla firm z branży turystycznej.

- Jest chociażby podatek od nieruchomości. Tu jest taka możliwość, że będziemy ten podatek przesunąć. Jest też, bo prawo na to zezwala, możliwość chociażby umorzenia tego podatku - tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta w Krakowie.

Czynsz za złotówkę

Oleśnica na Dolnym Śląsku obniża czynsze za lokale użytkowe do symbolicznej złotówki.

- To są te działania, które uważamy, że dają szansę i możliwość wesprzeć szczególnie tych najmniejszych przedsiębiorców, którzy ze względu na najmniejsze zasoby finansowe najbardziej narażeni są na skutki kryzysu - mówi burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Na zniżkę może liczyć ponad 200 lokali, które należą do miejskiej spółki. Dla lokalnego budżetu to aż 300 tysięcy złotych straty miesięcznie.

Apel samorządów

Prezydenci 12 największych polskich miast apelują do rządu o jak najszybsze działania. Przede wszystkim chcą uruchomienia dodatkowych środków.

"Miasta ponoszą wysokie koszty ekonomiczne i społeczne związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Skutki te, w połączeniu z już i tak trudną sytuacją finansową samorządów, mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej" - brzmi fragment apelu.

- Rząd musi dokonać szybkiej rewizji i korekty pewnych przepisów. Po to, żebyśmy my mogli tutaj w samorządzie szybciej i efektywniej zadziałać na rzecz przedsiębiorców - mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Stolica Dolnego Śląska uruchamia wrocławski pakiet pomocowy. Skierowany jest do wszystkich lokalnych przedsiębiorców, których dotknął koronawirus SARS-CoV-2.

- Będę rozkładał na raty albo będę przesuwał terminy płatności za czynsze w lokalach komunalnych, gdzie jest prowadzona przez przedsiębiorców działalność gospodarcza. Sytuacja jest wyjątkowa - tłumaczy Jacek Sutryk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TV24 GO

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS