Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Anna Wilczyńska / Fakty po południu
 • "Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki"
 • Dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie przystąpiło do unijnego przetargu?

"Poniosły największą ofiarę w walce z epidemią". Cztery pielęgniarki uhonorowane

Gdy pandemia pukała do naszych drzwi i wszyscy staraliśmy się przed nią ukryć, to one stanęły na pierwszej linii frontu, by służyć pacjentom. Niestety zapłaciły za to najwyższą cenę. Samorząd pielęgniarski oddał pośmiertny hołd czterem bohaterkom, które zmarły po zakażeniu koronawirusem.

Pielęgniarce Grażynie Krawczyk do osiągnięcia wieku emerytalnego brakowało zaledwie ośmiu dni. Nie znaczy to jednak, że planowała zakończyć pracę.

- Pamiętam jej słowa, kiedy mówiliśmy, że może jest niebezpiecznie i może warto, by było odpuścić. Powiedziała wtedy, że ona nie chce zawalić grafiku - opowiada pani Sylwia Borek, córka pani Grażyny Krawczyk.

Pani Grażyna była pielęgniarką na oddziale zakaźnym w szpitalu w Kozienicach. Praca w pełnym zabezpieczeniu mocno ją obciążała.

- Mama, jak schodziła ze zmiany, to naprawdę wyglądała na taką wymęczoną tą całą pracą. Na pewno był to duży wysiłek - mówi córka pielęgniarki.

Mąż widział panią Grażynę ostatni raz w Poniedziałek Wielkanocny, gdy wychodziła na dyżur. Małżeństwo pomachało sobie na do widzenia. Pani Grażyna następnego dnia zasłabła w szpitalu i została w nim jako pacjentka.

Dopiero trzeci test potwierdził u niej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Gdy jej stan się pogorszył, została wysłana karetką do szpitala jednoimiennego MSWiA w Warszawie. Tam, mimo godzinnej reanimacji, zmarła.

"Cierpiącym przywrócić nadzieję"

Nowe zakażenia SARS-CoV-2. "Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki to jest nasz egoizm"

Zakon elżbietanek na kwarantannie. Badania potwierdziły, że 30 na 40 zakonnic zakaziło się...

W poniedziałek samorząd pielęgniarski przekazał rodzinom czterech pielęgniarek, które zmarły z powodu COVID-19, najwyższe wyróżnienie, czyli statuetkę "Cierpiącym przywrócić nadzieję".

W kościele parafialnym w Wiązownej uhonorowano Grażynę Krawczyk, Dorotę Gołuchowską ze szpitala w Zawierciu, Janinę Maj pracującą w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim i Katarzynę Zawadę ze szpitala w Toruniu.

- Nasze koleżanki, a wasze najbliższe osoby, poniosły największą ofiarę w walce z epidemią - mówiła w trakcie ceremonii Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Katarzyna Zawada pracowała w oddziale obserwacyjno-zakaźnym w szpitalu wojewódzkim w Toruniu. Pielęgniarka koordynująca Danuta Mucha, z którą znały się jeszcze ze szkoły, wspomina ją jako oddaną pacjentom, niezawodną i rozśpiewaną pielęgniarkę.

- Repertuar miała różny. Od pieśni religijnych, poprzez Grechutę, Annę Jantar. Ona po prostu co uchwyciła, to śpiewała - wspomina pani Danuta Mucha.

Prawdopodobnie pani Katarzyna i jej koleżanka z dyżuru zakaziły się koronawirusem SARS-CoV-2 od pacjentki.

- One przez cały dyżur właściwie były tylko u tej pacjentki, bo ona źle się czuła. Musiały tam cały czas ją nadzorować. Także sobie myślimy, że po prostu ta ekspozycja na tego wirusa była tak długa, że chyba po prostu dlatego doszło do tego zakażenia - dodaje Danuta Mucha.

Pani Katarzyna najpierw leczona była w Toruniu, potem przewieziono ją do szpitala w Grudziądzu. Tam 11 maja zmarła.

Uroczystość przyznania statuetek odbyła się w kościele we Wiązownej koło Warszawy, gdzie chrzczona była Hanna Chrzanowska, beatyfikowana w 2018 roku polska pielęgniarka.

- "Czarną Madonnę" zaśpiewali w kościele, a "Czarna Madonna" 28 sierpnia 1982 roku prowadziła nas do ślubu - wspomina pan Andrzej Krawczyk, mąż Grażyny Krawczyk.

Państwo Krawczykowie mieli niedługo obchodzić 38. rocznicą ślubu.

Autor: Anna Wilczyńska / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Polacy przygotowują się do starcia z Hiszpanią

  Polacy przygotowują się do starcia z Hiszpanią

  Biało-czerwoni planują taktykę na sobotnie starcie z Hiszpanią. Jeśli chcą pozostać na Euro, to inny scenariusz niż wygrana nie wchodzi w grę. Polacy lecą do Sewilli w komplecie. Łącznie z Łukaszem Fabiańskim, który przez kontuzję w sobotnim meczu raczej nie zagra.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński nie ma większości we własnym klubie parlamentarnym"

  "Jarosław Kaczyński nie ma większości we własnym klubie parlamentarnym"

  Dziewięciu gowinowców, w tym sam prezes Porozumienia, złamało klubową dyscyplinę i zagłosowało przeciw kandydatce PiS na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS-owi pomogła postawa części posłów Konfederacji i Kukiz’15. W głosowaniu nad wyborem nowego RPO obóz władzy zachował większość. Teraz musi zabiegać o zgodę Senatu. Tam też będzie się liczyć każdy jeden głos. Samo głosowanie ma odbyć się w najbliższy piątek - albo dopiero w połowie lipca. Decyzja ma zapaść 17 czerwca.

  czytaj więcej »
 • Opozycja krytykuje utajnienie obrad Sejmu

  Opozycja krytykuje utajnienie obrad Sejmu

  W Sejmie na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się niejawne posiedzenie Sejmu, na którym przedstawiona została informacja w sprawie cyberataków wymierzonych w Polskę. Rzecznik rządu mówił, że sprawa cyberataków jest bardzo szeroka. Politycy opozycji są zgodni - na posiedzeniu nie padło nic, co wymagałoby utajnienia.

  czytaj więcej »
 • Czy premier używa skrzynki prywatnej do celów służbowych? Odpowiedź nie padła

  Czy premier używa skrzynki prywatnej do celów służbowych? Odpowiedź nie padła

  Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem zawnioskował o zwołanie posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym. Tematem ma być kwestia cyberataków, które dotknęły polskich urzędników. Obrady mają rozpocząć się w środę o godzinie 9. Obowiązywać będzie - jak przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - "regulamin stały", czyli wszyscy posłowie muszą być osobiście na sali posiedzeń. Koalicja Obywatelska jest przeciwna posiedzeniu niejawnemu. Zdaniem polityków informacje o cyberatakach powinni poznać wszyscy Polacy.

  czytaj więcej »
 • "Taktycznie tragedia, piłkarsko tragedia". Kibice rozczarowani meczem Polaków

  "Taktycznie tragedia, piłkarsko tragedia". Kibice rozczarowani meczem Polaków

  Biało-czerwoni kibice byli widoczni nie tylko w Sankt Petersburgu, ale też w całej Polsce - w strefach kibica, na świeżym powietrzu, w barach i pubach. Optymistów nad Wisłą - tak jak w Rosji - nie brakowało. Czwarty dzień turnieju mistrzostw Europy miał należeć do biało-czerwonych, ale zarówno piłkarze, jaki i kibice muszą pogodzić się z przegraną reprezentacji w meczu ze Słowacją.

  czytaj więcej »
 • Sejm wybrał Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich

  Sejm wybrał Lidię Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich

  Wyników tego głosowania nie sposób było przewidywać, bo liczyły się pojedyncze głosy. Kandydatów było dwoje: zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość senator Lidia Staroń i popierany przez opozycję i część posłów Porozumienia wykładowca akademicki profesor Marcin Wiącek. We wtorek Sejm wybrał na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Lidię Staroń. Na wybór senator zgodzić się jeszcze musi Senat.

  czytaj więcej »
 • "Liczę na owocną współpracę". Kukiz'15 poprze Polski Ład, PiS - ustawy Kukiz'15

  "Liczę na owocną współpracę". Kukiz'15 poprze Polski Ład, PiS - ustawy Kukiz'15

  W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Prezes PiS potwierdził, że jego ugrupowanie poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15". Ocenił również, że Paweł Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego". Natomiast Paweł Kukiz powiedział, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna, a jego formacja nie będzie miała problemu z poparciem Polskiego Ładu.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Rzeszów dał wyborcom opozycji nadzieję. Gowin: mści się atak na klasę średnią

  Biedroń: Rzeszów dał wyborcom opozycji nadzieję. Gowin: mści się atak na klasę średnią

  Wybory lokalne w Rzeszowie od samego początku miały ogólnopolski kontekst. Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Konrada Fijołka może rzutować na ogólną sytuację polityczną ugrupowań opozycyjnych. Zjednoczona Prawica miała dwóch kandydatów w Rzeszowie. Ewa Leniart była popierana przez PiS, a Marcin Warchoł przez Solidarną Polskę. Według lidera Porozumienia, Jarosława Gowina, wyborcy negatywnie ocenili projekt Polskiego Ładu. "Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję" - napisał.

  czytaj więcej »
 • W wyborach w Rzeszowie wygrał Konrad Fijołek. "Zwyciężyła jedność"

  W wyborach w Rzeszowie wygrał Konrad Fijołek. "Zwyciężyła jedność"

  Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, który zdobył 56,51 procent głosów. W czasie kampanii mógł liczyć na wsparcie i doping niemal całej opozycji, z wyjątkiem Konfederacji. Konrad Fijołek po ogłoszeniu wyników wyborów powiedział, że zwyciężyła jedność. Zapowiedział jednocześnie, że za pracę dla miasta zabiera się od zaraz i do współpracy zaprosił wszystkich kontrkandydatów.

  czytaj więcej »
 • Wypadków takich jak Eriksena są tysiące. Ratownicy przypominają, jak udzielać pierwszej pomocy

  Wypadków takich jak Eriksena są tysiące. Ratownicy przypominają, jak udzielać pierwszej pomocy

  Piłkarz reprezentacji Danii Christian Eriksen podczas sobotniego meczu z Finlandią padł na murawę, mając zawał serca. Przeżył, bo natychmiast został reanimowany. Eksperci przypominają co zrobić w posobnych sytuacjach. Najpierw należy sprawdzić, czy dana osoba oddycha. Jeśli oddycha, to należy ją ułożyć w bezpiecznej pozycji. Jeśli nie oddycha, należy podjąć próbę reanimacji, uciskając jej klatkę piersiową.

  czytaj więcej »
 • Kolejne obostrzenia poluzowane. Większe limity osób w lokalach i obiektach

  Kolejne obostrzenia poluzowane. Większe limity osób w lokalach i obiektach

  W niedzielę w życie weszły łagodniejsze zasady bezpieczeństwa sanitarnego. W kinach, teatrach i na koncertach ponownie działać mogą punkty gastronomiczne. Rząd poluzował też obostrzenia dotyczące maksymalnej liczby osób w kościołach, restauracjach i komunikacji zbiorowej. Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu w klubach, instytucjach kultury, kościołach i hotelach. Pojawiają się wątpliwości, kto i jak będzie weryfikował fakt zaszczepienia.

  czytaj więcej »
tvnpix