"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
Zostać w domu z dzieckiem czy w szpitalu z pacjentem? To są często dramatyczne wybory. Polscy lekarze i pielęgniarki także je mają. By im pomóc, także pomóc podjąć decyzję, zaczęła działać specjalna infolinia, bo ludzie służby zdrowia też potrzebują wsparcia.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Jak zapewnić bezpieczeństwo najbliższym i pacjentom? Być z pacjentami czy zająć się własnymi dziećmi? Wiele pytań tego typu pielęgniarki i ratownicy medyczni zadają każdego dnia.
- Pielęgniarki, część z nich, ma dylemat czy skorzystać ze specustawy i pójść na opiekę (nad dzieckiem - przyp. red.), czy też dalej być na froncie i stawić się w swoich miejscach pracy - tłumaczy Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Infolinia działa od weekendu. Zadzwonić może każdy pracownik służby zdrowia. Nie tylko z oddziałów zakaźnych. Przeszkoleni wolontariusze odbierają telefony i odpowiadają na pytania. Głównie pielęgniarek zatrudnionych w małych przychodniach, hospicjach czy pracowniach diagnostycznych. Na przykład położne pytają, czy mają jeździć na wizyty do noworodków? Słyszą, że lepiej ograniczać kontakt z pacjentem.
- Możemy tę pacjentkę, tę rodzinę wspierać poprzez telekonsultację, poprzez rozmowę z matką - proponuje Grażyna Wójcik.
Mnożą się pytania
Padają też pytania o kwarantannę: czy jeśli mąż pielęgniarki wrócił zza granicy i jest objęty kwarantanną, to czy pielęgniarka może iść normalnie do pracy? W takim wypadku pytający otrzymują odpowiedź, że najlepiej, żeby pielęgniarka na czas kwarantanny męża wyprowadziła się z domu.
Najczęściej pielęgniarki obawiają się, że narażą swoich najbliższych, ale pielęgniarz Kajetan Gawarecki, który pracuje na infolinii, przypomina, że to często same pielęgniarki są w grupie ryzyka.
- Pielęgniarki dzisiaj w Polsce to jest grupa zawodowa w wieku średnim powyżej 50. roku życia - wyjaśnia Kajetan Gawarecki, pielęgniarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Każdy z pracowników musi sam podjąć decyzję czy pracować, czy nie.
- Sugerujemy, że jeżeli ktoś się decyduje na pracę w szpitalu, to być może będzie narażeniem dla rodziny, to w tym momencie być może szpital ma możliwość zapewnienia tym ludziom na miejscu spania - dodaje Gawarecki.
Równie ważne jest wsparcie psychologiczne. Dlatego od wtorku dzwoniąc na infolinię Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego można będzie też porozmawiać z psychologiem.
- Będą mogli, tak na prawdę, troszkę z dystansem spojrzeć na to, co się dzieję. Bo to, co my mamy robić w zakresie tego wirusa, jak o siebie dbać, czego unikać, to wszyscy już wiedzą. Tylko ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami - mówi Łukasz Gnioch, psycholog.
Wsparcie z wielu stron
Swoją infolinię założyła też poznańska Fundacja Akceptacja.
- Są podane adresy mailowe bezpośrednio do naszych dwóch psycholożek, które przyjmują zgłoszenie bezpośrednio do siebie i już z osobą, która zgłosi tą potrzebę, umawiają się na konkretny termin - mówi Anna Maria Szymkowiak z Fundacji Akceptacja.
Swoje pytania i obawy mają lekarze. Alarmują, że codziennie spotykają się z osobami starszymi i chorymi, a gdyby sami byli zakażeni, to mogą przez wiele dni o tym nie wiedzieć.
- To, o co zabiega, czy apeluje Naczelna Rada Lekarska, to większa ilość testów. Też i dla nas - wyjaśnia Łukasz Markiewicz, internista ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
Wsparcie dla lekarzy i pielęgniarek okazują mieszkańcy. W niedzielę na balkonach i w oknach rozległy się brawa dla wszystkich, którzy walczą z pandemią.
Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO
Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- ZUS odwołuje badania u lekarzy orzeczników i komisje lekarskie
- Nowa rzeczywistość dla podróżujących. Kolejki na przejściach granicznych, pustki na lotniskach
- Pieniądze oraz sprzęt. Tak firmy pomagają w walce z koronawirusem
- "Konieczna będzie korekta budżetu". Wicepremier o wpływie koronawirusa
- Włosi chcą przełożenia mistrzostw Europy. Spotkanie w tej sprawie w przyszłym tygodniu
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
A ten który pracuje w aptece i przewija mu sie przez ręce dziennie 100
osób , narażony nie jest. Co za zawód, mało że zarabiasz
Ja
jak sklepikarz to jeszcze nikt nie pomyśli o twoim bezbieczeństwie
Czy strachu
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
KPO coraz bliżej? Posłowie wracają do nowelizacji ustawy wiatrakowej
Posłowie wracają do nowelizacji ustawy wiatrakowej. To jeden z tak zwanych kamieni milowych na drodze Polski do unijnych miliardów na KPO. Zmienione w 2016 roku przez Zjednoczoną Prawicę przepisy zatrzymały rozwój farm wiatrowych. Teraz jest problem. Po pierwsze - z powodu braku energii. Po drugie - z powodu zobowiązań klimatycznych. Stawką są unijne miliardy.
czytaj więcej »Szlaki w Tatrach zostały ponownie otwarte. Jednak TOPR-owcy apelują o ostrożność
Tatry są znowu otwarte dla wędrowców i narciarzy - z wyjątkiem czterech szlaków. Między innymi tego z Palenicy do Morskiego Oka. Zagrożenie lawinowe jest już mniejsze, ale nie minęło całkowicie. Dlatego TOPR-owcy apelują o ostrożność.
czytaj więcej »Ustawa sądowa. Komisja sejmowa zaleca odrzucenie poprawek Senatu
Posłowie PiS negatywnie ocenili na posiedzeniu komisji sejmowej wszystkie poprawki Senatu do nowej ustawy sądowej. Minister Szymon Szynkowski vel Sęk zapewnił, że poprawki idą dalej niż jest to konieczne, by uzyskać miliardy euro z Unii Europejskiej. Opozycja przekonywała, że unijnym warunkiem jest praworządność, a niektóre zapisy ustawy są sprzeczne z konstytucją.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji. Polscy strażacy pomagają w akcji
Polscy strażacy są wśród zagranicznych ratowników, ktorzy pomagają wydobywać spod gruzów ofiary trzęsienia ziemi. Wylądowali w Turcji po 2 nad ranem lokalnego czasu. Gdy jechali do miejscowości Adiyaman, zostali zatrzymani przez mieszkańców Besni, którzy poprosili ich o pomoc.
czytaj więcej »Wojna w Ukrainie. Władimir Putin prawdopodobnie szykuje kolejną ofensywę
Rosyjscy dowódcy wysyłają najmniej doświadczone jednostki na niemal pewną śmierć - tylko po to, żeby zaangażować na tych odcinkach jak największe siły Ukrainy. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed rocznicą ataku na Ukrainę Władimir Putin będzie starał się o jakikolwiek sukces, bez względu na koszty.
czytaj więcej »Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli wspólną listę spraw
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiadają stworzenie wspólnej listy, ale nie kandydatów do Sejmu, lecz spraw do załatwienia. Ta lista nie jest jeszcze gotowa. Politycy wystąpili, żeby powiedzieć, że będzie. W poniedziałek zebrał się Klub Parlamentarny Koalicji Obywatelskiej, by rozmawiać o ewentualnym samodzielnym starcie, jeśli nie powstanie wspólna lista wyborcza opozycji. Naradzały się też władze PiS-u.
czytaj więcej »"Willa plus". Lewica domaga się odwołania Przemysława Czarnka
Lewica domaga się odwołania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z powodu afery "Willa plus". Sam Czarnek na zarzut, że "zabiera dotacje dzieciom, by dać wille kolegom" odpowiada w Sejmie, że trwa "festiwal nienawiści, chamstwa i hejtu". Zapowiada też, że do umów z fundacjami zostaną dodane aneksy, które nie pozwolą obdarowanym zbyć nieruchomości przez 15 lat.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Zginęło ponad 5000 osób
Ponad 5 tysięcy osób zginęło w Turcji i Syrii w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Pod gruzami budynków wciąż są uwięzieni ludzie. Wołają o pomoc, publikują w mediach społecznościowych nagrania, na których błagają o wyciągnięcie spod gruzów, ale nie wszędzie ratownicy docierają na czas. Sąsiedzi często rękami przekopują gruzowiska i udaje im się ratować kolejne osoby. Akcję utrudnia zimno. Poszkodowani narażeni są na wychłodzenie.
czytaj więcej »Część turystów ignoruje zamknięcie szlaków w Tatrach
Tatry wciąż są zamknięte turystów. To oznacza, że nie wolno wchodzić na żadne szlaki. To pierwsza taka decyzja w historii Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej powodem są trudne warunki w górach i zagrożenie lawinowe.
czytaj więcej »Siarczyste mrozy w USA. Padł krajowy rekord zimna
Na Górze Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych odnotowano odczuwalną temperaturę sięgającą minus 78 stopni Celsjusza. W historii amerykańskich pomiarów takiego wyniku dotąd nie było. Chłodem powiało też w wielu miejscach na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Republikanie krytykują Bidena. "Dał Chińczykom cały tydzień na prowadzenie operacji szpiegowskich"
Chiński balon nad Stanami Zjednoczonymi został zestrzelony, ale to sprawy nie zamyka. Demokraci twierdzą, że teraz uda się pozyskać ważne dane wywiadowcze, ale republikanie oskarżają prezydenta, że unieszkodliwienie obiektu nastąpiło za późno. Przez tydzień balon przeleciał w zasadzie nad całym terytorium Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej »Zwycięstwo opozycji w komisji. Będzie wysłuchanie publiczne w sprawie lex pilot
W sprawie lex pilot, przed głosowaniem w sejmowej komisji, 6 marca będzie wysłuchanie publiczne. Posłowie PiS wysłuchania nie chcieli, ale w komisji przegrali, bo zdecydował głos przewodniczącego z opozycji. Ustawa pilotowa dotyczy między innymi kolejności kanałów w telewizorach.
czytaj więcej »Ukraina przygotowuje się do rosyjskiej ofensywy. Zełenski: jest wiele doniesień, że najeźdźcy coś szykują
Nadchodzące dni mogą być decydujące dla wojny w Ukrainie. Eksperci są zdania, że Putin szykuje duże uderzenie na wschodzie, którego celem ma być zajęcie całości obwodów donieckiego i ługańskiego.
czytaj więcej »"Willa plus". "Ten konkurs nie został przeprowadzony ani w sposób transparenty, ani uczciwy"
O aferze "willa plus" opozycja mówi, że to bezczelny skok na kasę i pyta, dlaczego minister edukacji Przemysław Czarnek daje dotacje na nieruchomości, a nie na działalność. Tymczasem polityk przedstawia swoje decyzje tak, jakby to była część jego krucjaty przeciw komunistom i neomarksistom.
czytaj więcej »Dwa domy, punkt widokowy, stawy i własny las. Taką posiadłość kupiła fundacja z Elbląga za dotację od ministra Czarnka
Opozycja zwraca się do Najwyższej Izby Kontroli i prokuratury, by zbadały aferę "willa plus". Chodzi o sprawdzenie prawidłowości procedur, na podstawie których minister edukacji Przemysław Czarnek przyznał milionowe dotacje wybranym fundacjom na zakup siedzib. PiS twierdzi, że działania te były zgodnie z prawem, bo prawo niedawno zostało zmienione. Dotacji nie dostało wiele fundacji, które od lat edukują dzieci i młodzież. Za to wśród beneficjentów jest między innymi Fundacja Dumni z Elbląga, zarejestrowana w kwietniu 2022 roku.
czytaj więcej »