Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2
Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto prowadzona na platformie Siepomaga.pl ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19.
NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Na co dzień w szwalni w Bolesławcu szyte są szlafroki, ale teraz priorytety są zgoła inne. Szwalnia zmodyfikowała linię produkcyjną i zaczęła szyć kombinezony ochronne dla personelu Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.
- Jest to zasługą tych fantastycznych kobiet, które siedzą za mną. Bardzo szybko podjęły wyzwanie. W szalonym tempie zrobiły też wzór, bardzo dobry wzór, zaakceptowany przez lekarzy - twierdzi Magda Gałka-Śmiałkowska z firmy "Edir" w Bolesławcu.
Nie obyło się jednak bez przeszkód. Kłopot był bowiem z zakupem flizeliny, specjalnej włókniny do szycia kombinezonów.
- Jesteśmy w takim momencie, że wszystkie materiały, które mogą się przysłużyć do wytworzenia tych materiałów ochronnych, są trudno dostępne, ale udało się. Zlokalizowaliśmy taki materiał w Czechach - wyjaśnia Tomasz Gabrysiak, starosta bolesławiecki.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO
Pierwsza partia flizeliny dotarła już do Bolesławca. Szwaczki pracują w pocie czoła. W ciągu jednej zmiany mogą uszyć nawet do pół tysiąca kombinezonów.
60 kombinezonów ze szwalni już znalazło się w bolesławieckim szpitalu. W poniedziałek ma być ich dostarczonych trzysta.
- Tak naprawdę uratowano nam życie, no nie bylibyśmy w stanie sami zaopatrzyć się w kombinezony ze sklepów, czy z magazynów, czy z hurtowni, bo po prostu ich nie ma na rynku - twierdzi Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.
Starostwo w Bolesławcu na początek zamówiło 20 tysięcy kombinezonów. - Jeśli rzeczywiście się okaże, że ta sytuacja tego wymaga, to wszystkimi nadwyżkami z sąsiednimi powiatami i z tymi, którzy będą tej pomocy potrzebować, podzielimy się - zapewnia starosta Gabrysiak. - Trwają też rozmowy, żeby ściągnąć materiał i zacząć produkować maseczki typu drugiego - dodaje.
Każdy, kto może, szyje maseczki
Maseczki to teraz towar deficytowy. Oddolnych akcji szycia maseczek, jak ta w Bielsku-Białej, w całej Polsce jest coraz więcej. - Przy pierwszych sztukach wydawać by się mogło, że to jest trudne, nie wiadomo, jak to ugryźć, ale tak naprawdę już przy dziesiątej maseczce jest to do opanowania - tłumaczy Ewa Pupecka, uczestniczka akcji szycia maseczek w Bielsku-Białej.
W ramach akcji wszystko funkcjonuje jak w sprawnie działającej firmie. - Część osób deklaruje gotowość do oddania materiału, część ten materiał tnie, jeszcze inni szyją, a inni z kolei zajmują się transportem - wymienia Anita Szymańska, koordynatorka akcji szycia maseczek w Bielsku-Białej.
Sprawy w swoje ręce wzięły też między innymi mieszkające w Polsce Czeczenki.
- Zadzwoniłam do siostry. Moja siostra jest krawcową. Powiedziałam, że jest trudna sytuacja w Polsce i, ja myślę, powinniśmy pomagać. Ona powiedziała: "i dzień, i noc, będziemy szyli" - opowiada Hedi Alieva, Czeczenka, uczestniczka akcji szycia maseczek.
W ramach tej polsko-czeczeńskiej współpracy maseczki wysłane zostaną między innymi do Policji i Straży Granicznej, a także do szpitali.
- Nawet jeżeli to będzie jednorazowa maseczka, która komuś pomoże w szpitalu, czy w opiece nad chorym, to warto ją zrobić - uważa Beata Kołacz, uczestniczka akcji szycia maseczek.
Prośby o pomoc i oferty pomocy
Środków ochrony osobistej brakuje gdańskim strażakom, którzy zabezpieczają teren przy szpitalach. Stąd ich prośba "o nieodpłatne wsparcie w zakresie zaopatrzenia tutejszych funkcjonariuszy w niezbędny sprzęt, w tym w szczególności sprzęt jednorazowy, którego zaczyna nam już brakować". Zamieścili ją na Facebooku
Środki ochrony osobistej to przede wszystkim maseczki, okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe, kombinezony, ale i płyn do dezynfekcji.
Choćby taki płyn jak ten, który zrobili i przekazali pogotowiu ratunkowemu w Poznaniu pracownicy Parku Naukowo-Technologicznego.
- Mamy dostęp do różnego rodzaju preparatów chemicznych, również do alkoholi, z których można takie substancje do dezynfekcji produkować. Stwierdziliśmy, że bardzo chcielibyśmy pomóc tym osobom, które nam pomagają, jeśli chodzi o utrzymanie tego zdrowia publicznego - twierdzi inżynier Marcin Śmiglak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
20 milionów złotych na zakup sprzętu diagnostycznego i ochronnego Fundacji Lekarze Lekarzom zdecydowała się przekazać bizneswoman i filantropka Dominika Kulczyk.
- Pomyślałam, że oni wiedzą najlepiej, czego potrzeba lekarzom i pacjentom, polskiej służbie zdrowia. Zdecydowałam pomóc najbardziej, jak mogę. Los dał mi te możliwości, więc ja po prostu robię to, co uważam, że zrobić muszę - twierdzi Dominika Kulczyk.
Ogólnopolska zbiórka pieniędzy
Odciążyć nieco lekarzy i pielęgniarki chcą studenci kierunków medycznych. Część z nich przed szpitalami przeprowadza wywiad epidemiologiczny, wchodzącym mierzy temperaturę.
Ratownik medyczny Ariel Szczotok prosi ich jednak, by poczekali, aż o pomoc zaapelują szpitale.
- Niestety, taki dzień może nadejść. Jeżeli my, ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze, diagności laboratoryjni i cała reszta zawodowych grup medycznych, będziemy objęci kwarantannami, to wasze ręce do pracy będą po prostu bezcenne - przekonuje studentów medycyny Ariel Szczotok.
Trwa też ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę w koronawirusem na platformie siepomaga.pl. W ramach zbiórki do soboty zebrano ponad 13 milionów złotych.
Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. W ciężkim stanie trafiła do szpitala
W poniedziałek w Osińcu doszło do dramatycznej sytuacji. 9-latka podtopiła się w przydomowym basenie. Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala, jej stan jest krytyczny.
czytaj więcej »Sobótka: para jechała autem z trójką dzieci, oboje byli pijani, a kierowca w dodatku pod wpływem narkotyków
Policjanci zatrzymali do kontroli pod Sobótką osobowego opla. Okazało się, że kierujący mężczyzna był pijany i pod wpływem narkotyków. Jego współpasażerka też była pijana. Miała ponad pół promila alkoholu w organizmie. 32-latek i 23-latka podróżowali z trójką dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do czterech lat. Ponadto w samochodzie znaleziono amfetaminę.
czytaj więcej »Wydłużenie maksymalnej kary więzienia do 30 lat. Nowelizacja Kodeksu karnego już w Sejmie
Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu karnego. Projekt nowelizacji zakłada podwyższenie maksymalnej długości kary pozbawienia wolności z 15 lat do 30 lat, a także likwidację osobnej kary 25 lat pozbawienia wolności. Ostrzej mają być karani sprawcy zabójstw czy gwałciciele, a także pijani za kierownicą. Opozycja jednak twierdzi, że ważniejsze od wysokości kary jest zagwarantowanie jej nieuchronności.
czytaj więcej »Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Rumunii. Kierowca zginął, są ranni
We wtorek w Rumunii doszło do tragicznego wypadku autokaru z Polakami na pokładzie. Pojazd zjechał z drogi i wbił się w dom. Kierowca zginął na miejscu, a cztery osoby wciąż są w rumuńskim szpitalu pod opieką lekarzy. Autokarem podróżowało 49 osób. Byli na pielgrzymce. Okoliczności wypadku wyjaśnia rumuńska policja.
czytaj więcej »Kolejne kraje NATO ratyfikują przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu
Kanada, Dania, Norwegia i Islandia już ratyfikowały protokoły akcesyjne do NATO Szwecji i Finlandii. Sejm może zająć się wyrażeniem zgody na ratyfikację tych protokołów już na najbliższym posiedzeniu. Ukraina dalej walczy o swoją wolność.
czytaj więcej »Rząd przyjął uchwałę, że ministrowie nie powinni publicznie krytykować innych ministrów
Minister Zbigniew Ziobro i posłowie Solidarnej Polski wielokrotnie publicznie krytykowali premiera i rząd, który tworzą. Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę, zgodnie z którą "każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd", a ponadto ministrom nie należy "publicznie kwestionować działalności innego członka rządu".
czytaj więcej »Złoty gwałtownie traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca
Złoty kolejny dzień z rzędu traci na wartości. Euro i frank szwajcarski są najdroższe od marca, a dolar od ponad 20 lat. Gwałtowne osłabienie złotego zbiega się z drożyzną i najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Tymczasem w czwartek analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych, a to będzie oznaczało jeszcze wyższe raty kredytów.
czytaj więcej »Afera mailowa. Mateusz Morawiecki o mailach w sprawie TK: rosyjska prowokacja
Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział wprost na pytanie, czy minister Michał Dworczyk spotykał się z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, by omawiać sprawy toczące się przed Trybunałem. Zamiast tego powtarzał słowa o "rosyjskiej prowokacji". Z kolei minister Henryk Kowalczyk przekonuje, że "takie rozmowy to naturalna sprawa".
czytaj więcej »Dzieci z ukraińskich domów dziecka otoczone opieką w Polsce. Można pomóc wolontariuszom
Fundacja Happy Kids sprowadziła prawie półtora tysiąca dzieci z ukraińskich domów dziecka. Połowa z nich to dzieci z niepełnosprawnościami i chorobami. Dlatego teraz Fundacja zorganizowała specjalną karetkę ze wsparciem medycznym i psychologicznym.
czytaj więcej »Susza doskwiera coraz mocniej. Apele o ograniczanie zużycia wody już w 250 gminach
Susza dotyka nie tylko rolników. Już 250 gmin apeluje o oszczędzanie wody. Susza hydrologiczna doskwiera przede wszystkim na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim.
czytaj więcej »Bóbr zanieczyszczany przez niemiecką firmę. Resort klimatu i GIOŚ reagują po reportażu TVN24
Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska nakazują wyjaśnienie sprawy zanieczyszczenia rzeki Bóbr przez niemiecką firmę. Sprawę w swoim reportażu nagłośniła Olga Orzechowska z TVN24. Reaguje także prokuratura w Zielonej Górze. Ma przyjrzeć się umorzonemu śledztwu.
czytaj więcej »CKE podała wyniki tegorocznych matur. Zdało niemal 80 procent absolwentów
Na ten moment abiturenci czekali z niecierpliwością. We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała tegoroczne wyniki matur. Zdało prawie 80 procent osób.
czytaj więcej »Inflacja najwyższa od ćwierć wieku. Wiceminister finansów: jej szczyt przypadnie za miesiąc
Polacy mierzą się z najwyższą od ćwierć wieku inflacją. Szczyt ma być za miesiąc, jak prognozuje wiceminister finansów Artur Soboń. Potem inflacja ma tracić na sile. Na sile tymczasem traci złoty.
czytaj więcej »Rosjanie nie tylko niszczą, ale też kradną. Z Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową
Wojna w Ukrainie trwa już od 132 dni. Najcięższe walki są w Donbasie. Rosyjskie bomby spadły na szkołę w Charkowie. Rosjanie nie tylko niszczą i zabijają, ale także kradną. Ze zrównanego z ziemią Mariupola wywieźli plac zabaw i kostkę brukową.
czytaj więcej »Finlandia i Szwecja podpisały protokoły akcesyjne do NATO. "Staniemy się jeszcze silniejsi"
Finlandia i Szwecja podpisały we wtorek protokoły akcesyjne do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To najszybszy proces akcesyjny w historii NATO. Tempo narzuciła wojna i napaść Rosji na Ukrainę. Staniemy się jeszcze silniejsi w czasie, kiedy mierzymy się z największym kryzysem bezpieczeństwa od dekad - mówi sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
czytaj więcej »