Fakty po południu

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto prowadzona na platformie Siepomaga.pl ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Na co dzień w szwalni w Bolesławcu szyte są szlafroki, ale teraz priorytety są zgoła inne. Szwalnia zmodyfikowała linię produkcyjną i zaczęła szyć kombinezony ochronne dla personelu Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

- Jest to zasługą tych fantastycznych kobiet, które siedzą za mną. Bardzo szybko podjęły wyzwanie. W szalonym tempie zrobiły też wzór, bardzo dobry wzór, zaakceptowany przez lekarzy - twierdzi Magda Gałka-Śmiałkowska z firmy "Edir" w Bolesławcu.

Nie obyło się jednak bez przeszkód. Kłopot był bowiem z zakupem flizeliny, specjalnej włókniny do szycia kombinezonów.

- Jesteśmy w takim momencie, że wszystkie materiały, które mogą się przysłużyć do wytworzenia tych materiałów ochronnych, są trudno dostępne, ale udało się. Zlokalizowaliśmy taki materiał w Czechach - wyjaśnia Tomasz Gabrysiak, starosta bolesławiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pierwsza partia flizeliny dotarła już do Bolesławca. Szwaczki pracują w pocie czoła. W ciągu jednej zmiany mogą uszyć nawet do pół tysiąca kombinezonów.

60 kombinezonów ze szwalni już znalazło się w bolesławieckim szpitalu. W poniedziałek ma być ich dostarczonych trzysta.

- Tak naprawdę uratowano nam życie, no nie bylibyśmy w stanie sami zaopatrzyć się w kombinezony ze sklepów, czy z magazynów, czy z hurtowni, bo po prostu ich nie ma na rynku - twierdzi Kamil Barczyk, dyrektor Szpitala Powiatowego w Bolesławcu.

Starostwo w Bolesławcu na początek zamówiło 20 tysięcy kombinezonów. - Jeśli rzeczywiście się okaże, że ta sytuacja tego wymaga, to wszystkimi nadwyżkami z sąsiednimi powiatami i z tymi, którzy będą tej pomocy potrzebować, podzielimy się - zapewnia starosta Gabrysiak. - Trwają też rozmowy, żeby ściągnąć materiał i zacząć produkować maseczki typu drugiego - dodaje.

Każdy, kto może, szyje maseczki

Maseczki to teraz towar deficytowy. Oddolnych akcji szycia maseczek, jak ta w Bielsku-Białej, w całej Polsce jest coraz więcej. - Przy pierwszych sztukach wydawać by się mogło, że to jest trudne, nie wiadomo, jak to ugryźć, ale tak naprawdę już przy dziesiątej maseczce jest to do opanowania - tłumaczy Ewa Pupecka, uczestniczka akcji szycia maseczek w Bielsku-Białej.

W ramach akcji wszystko funkcjonuje jak w sprawnie działającej firmie. - Część osób deklaruje gotowość do oddania materiału, część ten materiał tnie, jeszcze inni szyją, a inni z kolei zajmują się transportem - wymienia Anita Szymańska, koordynatorka akcji szycia maseczek w Bielsku-Białej.

Sprawy w swoje ręce wzięły też między innymi mieszkające w Polsce Czeczenki.

- Zadzwoniłam do siostry. Moja siostra jest krawcową. Powiedziałam, że jest trudna sytuacja w Polsce i, ja myślę, powinniśmy pomagać. Ona powiedziała: "i dzień, i noc, będziemy szyli" - opowiada Hedi Alieva, Czeczenka, uczestniczka akcji szycia maseczek.

W ramach tej polsko-czeczeńskiej współpracy maseczki wysłane zostaną między innymi do Policji i Straży Granicznej, a także do szpitali.

- Nawet jeżeli to będzie jednorazowa maseczka, która komuś pomoże w szpitalu, czy w opiece nad chorym, to warto ją zrobić - uważa Beata Kołacz, uczestniczka akcji szycia maseczek.

Prośby o pomoc i oferty pomocy

Środków ochrony osobistej brakuje gdańskim strażakom, którzy zabezpieczają teren przy szpitalach. Stąd ich prośba "o nieodpłatne wsparcie w zakresie zaopatrzenia tutejszych funkcjonariuszy w niezbędny sprzęt, w tym w szczególności sprzęt jednorazowy, którego zaczyna nam już brakować". Zamieścili ją na Facebooku

Środki ochrony osobistej to przede wszystkim maseczki, okulary ochronne, rękawiczki jednorazowe, kombinezony, ale i płyn do dezynfekcji.

Choćby taki płyn jak ten, który zrobili i przekazali pogotowiu ratunkowemu w Poznaniu pracownicy Parku Naukowo-Technologicznego.

- Mamy dostęp do różnego rodzaju preparatów chemicznych, również do alkoholi, z których można takie substancje do dezynfekcji produkować. Stwierdziliśmy, że bardzo chcielibyśmy pomóc tym osobom, które nam pomagają, jeśli chodzi o utrzymanie tego zdrowia publicznego - twierdzi inżynier Marcin Śmiglak z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

20 milionów złotych na zakup sprzętu diagnostycznego i ochronnego Fundacji Lekarze Lekarzom zdecydowała się przekazać bizneswoman i filantropka Dominika Kulczyk.

- Pomyślałam, że oni wiedzą najlepiej, czego potrzeba lekarzom i pacjentom, polskiej służbie zdrowia. Zdecydowałam pomóc najbardziej, jak mogę. Los dał mi te możliwości, więc ja po prostu robię to, co uważam, że zrobić muszę - twierdzi Dominika Kulczyk.

Ogólnopolska zbiórka pieniędzy

Odciążyć nieco lekarzy i pielęgniarki chcą studenci kierunków medycznych. Część z nich przed szpitalami przeprowadza wywiad epidemiologiczny, wchodzącym mierzy temperaturę.

Ratownik medyczny Ariel Szczotok prosi ich jednak, by poczekali, aż o pomoc zaapelują szpitale.

- Niestety, taki dzień może nadejść. Jeżeli my, ratownicy medyczni, pielęgniarki, lekarze, diagności laboratoryjni i cała reszta zawodowych grup medycznych, będziemy objęci kwarantannami, to wasze ręce do pracy będą po prostu bezcenne - przekonuje studentów medycyny Ariel Szczotok.

Trwa też ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę w koronawirusem na platformie siepomaga.pl. W ramach zbiórki do soboty zebrano ponad 13 milionów złotych.

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

  Sejm uchwala, prawnicy krytykują. Jak mogą wyglądać najbliższe wybory?

  W poniedziałek Sejm głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości uchwalił ustawę, która umożliwi zorganizowanie tegorocznych wyborów korespondencyjnie. Posłowie PiS zachwalają rozwiązanie, choć wcześniej byli gorącymi orędownikami jego likwidacji. Innego zdania są prawnicy, którzy twierdzą, że takie wybory nie będą, ani powszechne, ani równe, ani bezpośrednie.

  czytaj więcej »
 • Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

  Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

  Mimo wprowadzonych zakazów w związku z pandemią COVID-19, nie każdy się do nich stosuje. Policjanci patrolują ulice miast i wystawiają kolejne mandaty. Funkcjonariusze przypominają Polakom, aby zostawali w domach. O to samo ponownie apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prosi, by w czasie Świat Wielkanocnych Polacy zachowali się odpowiedzialnie. - Spędźmy święta w domu, tylko z najbliższymi - mówi minister.

  czytaj więcej »
 • Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

  Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

  Rząd przyjął korekty do przyjętych w zeszłym tygodniu przepisów tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Nowe rozwiązania przewidują między innymi wydłużenie świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych do trzech miesięcy, czy zabezpieczenie środków przekazanych w ramach ustawy przed zajęciem komorniczym. Jednak przedsiębiorcy nie są zadowoleni z z tych rozwiązań. Oczekują zdecydowanego zwiększenia zastrzyku pieniędzy z budżetu państwa. W innym wypadku przedsiębiorców mogą czekać masowe zwolnienia, o czym alarmują już nie tylko związki zawodowe, ale także urzędy pracy.

  czytaj więcej »
 • Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

  Jak świat walczy z nowym patogenem? "Nikt nie był przygotowany na coś takiego"

  Stany Zjednoczone notują minimalny spadek zachorowań na COVID-19. Jednak lekarze nadal apelują o zachowanie czujności i stosowania się do zaleceń. W USA na pomoc medykom ruszył znany amerykański aktor Sean Penn i ufundował darmowe testy dla pracowników placówek ochrony zdrowia w Malibu. Działania poszczególnych państw różnią się od siebie - jedni zaostrzają zalecenia, a inni próbuj złagodzić obostrzenia. Jak na świecie przebiega walka z nowym patogenem?

  czytaj więcej »
 • "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

  "Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

  W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę, która umożliwia przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przepisy w niej zawarte przewidują także, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa została przyjęta większością głosów posłów klubu PiS. Teraz ustawa z Sejmu trafiła do Senatu, który na jej rozpatrzenie ma 30 dni.

  czytaj więcej »
 • Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

  Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

  Jak zmieniły się polskie szpitale w czasie pandemii COVID-19? Można to zobaczyć chociażby w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Obecnie jest to szpital jednoprofilowy, szpital zakaźny. Kilka tygodni temu praca personelu medycznego została przeorganizowana, w szpitalu stanęły dodatkowe ściany i śluzy.

  czytaj więcej »
 • Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

  Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

  Zamknięte parki, plaże, lasy i ciągle ta sama zasada: "zostań w domu". Nie do wszystkich dociera. 20 tysięcy złotych zapłaci mężczyzna, który kilka razy wyszedł z domu podczas swojej kwarantanny. Przed Świętami Wielkiej Nocy niech zadziała też głos Kościoła. Na odwiedziny i wyjazdy przyjdzie czas. Ten czas nie jest teraz.

  czytaj więcej »
 • Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

  Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

  Czarny punkt w Wielkopolsce. Z powodu koronawirusa w Krotoszynie został zamknięty i szpital, i komenda policji. Około 30 procent wszystkich zachorowań na COVID-19 przypada na mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. W poniedziałek jednak mieszkańcy usłyszeli, że powiat nie zostanie zamknięty. Potwierdził to Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

  czytaj więcej »
 • Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

  Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

  Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przekazał Sejmowi informacje o sytuacji epidemicznej w kraju. - Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań - poinformował szef rządu.

  czytaj więcej »
tvnpix