Wygrali z COVID-19, zostają dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"

Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"
Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"
Marta Kolbus | Fakty po południu
Wygrali z COVID-19, chcą zostać dawcami osocza. "To jest mój obowiązek"Marta Kolbus | Fakty po południu

W Polsce przybywa osób, które pokonały koronawirusa. W sumie jest ich 981. Wśród nich jest także wielu, którzy chcą pomóc innym i oddają krew. To właśnie osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19, ma przeciwciała i może być wsparciem skutecznej terapii. Z dotychczasowych badań wynika, że w wielu przypadkach po podaniu takiego osocza chorzy szybciej zdrowieli lub objawy u nich łagodniały.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Krzysztof Drabikowski to lider blackmetalowego zespołu. Muzyk swoje pierwsze kroki po wyzdrowieniu z COVID-19 skierował do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Chciał oddać osocze dla wypróbowywanej terapii COVID-19.

Mężczyzna był tak zwanym "pacjentem zero" na Podlasiu. W szpitalu spędził ponad dwa tygodnie. Najprawdopodobniej koronawirusem zakaził się podczas trasy koncertowej po zachodniej Europie.

- (Lekarze - przyp. red.) sprawdzili płuca, bo cały kaszlałem. I okazało się, że w tych płucach są zmiany - wspomina Krzysztof Drabikowski. - Przez cały czas czułem się zmęczony - dodaje muzyk.

Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec na Śląsku, oprócz bólu mięśni, utraty smaku i węchu miał bardzo wysoką gorączkę - ponad 40 stopni Celsjusza.

- Pięć dni gorączki spowodowały u mnie spadek wagi o pięć kilogramów. Gorączka przy koronawirusie jest bardzo ciężka - podkreśla wójt.

Pan Marek od poniedziałku wraca do pełnienia swoich obowiązków. Chce dać dobry przykład i oddać osocze krwi.

- Nie mam żadnych przewlekłych chorób więc bardzo mocno liczę na to, że ta moja odporność, którą mam nadzieję nabyłem, będzie mogła pomóc innym ciężko chorym osobom - mówi Marek Cyl.

Osocze krwi jako terapia?

Przeciwciała wytworzone u osób, które przeszły chorobę mogą być narzędziem do walki z COVID-19. Znajdują się w osoczu, czyli płynnym składniku krwi.

- Ci, którzy otrzymali osocze, chorowali krócej, szybciej wracali do zdrowia. Kolejne badanie, które było przeprowadzone na pięciu osobach, pokazało, że zmiany w płucach bardzo szybko się cofały - wyjaśnia prof. Piotr Marek Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Jednak nie każda z 981 osób, które w Polsce obecnie wyzdrowiały z COVID-19, będzie mogła być dawcą.

- Terapia osoczem osób, które wyzdrowiały z choroby COVID-19 jest obiecująca, bierzemy ją pod uwagę. Natomiast na chwilę obecną jest szereg czynników, które uniemożliwiają zostanie dawcą - tłumaczy dr Jacek Górny, lekarz z Poznania.

- Nie wszyscy chorzy, którzy mieli kontakt z wirusem, wytwarzają te przeciwciała neutralizujące w takiej ilości, która będzie skuteczna w leczeniu tych, którzy aktualnie chorują - dodaje prof. Marek Radziwon.

Postawa godna bohatera

Dariusz Sekuła, druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozprzy, chorobę przeszedł bezobjawowo. Koronawirusem zakaził się najprawdopodobniej w trakcie imprezy zorganizowanej w remizie podczas dnia kobiet. 20-latek od 8 kwietnia jest zdrowy i w najbliższych dniach dowie się, czy może oddać krew.

- Jak dowiedziałem się tylko, że można oddać to osocze, to nie miałem w ogóle zawahania. Jak mogę pomóc to wydaje mi się, że to jest mój obowiązek - mówi mężczyzna.

Takie podejście do sprawy nikogo tu nie dziwi. Naczelnik Ochotniczej Straży pożarnej ze swojego druha jest bardzo dumny. - Dariusz jest zawsze otwarty na wszystkie rodzaje jakiejś pomocy, czy udział w akcji, czy akcji krwiodawstwa. Trzymamy wszyscy kciuki, żeby takich osób jak nasz Dariusz było jak najwięcej - opowiada Piotr Skrobek.

- Chcę zachęcić osoby, które wyzdrowiały, żeby to osocze oddały, jeśli tylko mogą, bo im to nic nie szkodzi, a drugiej osobie może pomóc, a nawet uratować życie - dodaje druh.

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS