Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"

Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"
Katarzyna Skalska | Fakty po południu
Krakowski zespół naukowców będzie badać nowe mutacje koronawirusa. "To są bardzo ważne informacje"Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Brazylijska, południowoafrykańska, brytyjska - mutacje koronawirusa to kolejne wyzwanie rzucone przez pandemię. Wirus z Wysp Brytyjskich jest bardziej zaraźliwy, szybciej się rozprzestrzenia. Naukowcy z Krakowa będą sprawdzać ile takich przypadków jest w Polsce. W oficjalnych statystkach - jak na razie - tylko jeden.

W Małopolskim Centrum Biotechnologii zespół naukowców przeanalizuje około 400 próbek przysłanych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych z całej Polski, szukając wśród nich nie tylko znanych już mutacji koronawirusa, ale też zupełnie nowych.

- Będziemy badać, czy wśród tych próbek znajdują się te warianty VOC, czyli variant of concern, które potencjalnie mogą być bardziej niebezpieczne, na różne sposoby, od tego oryginalnego wariantu - wyjaśnia profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Uniwersytetu Jagielońskiego.

- Mamy sporo ozdrowieńców, którzy tracą już odporność, którzy będą ponownie chorowali, co znaczy, że wirus będzie starał się dopasować do tego niepełnego systemu obronnego naszego organizmu i prawdopodobnie będzie się zmieniał - dodaje Pyrć.

Na razie znane są co najmniej trzy nowe mutacje koronawirusa - brytyjska, brazylijska i afrykańska. Naukowcy są pewni, że to dopiero początek.

- Na pewno jest ich znacznie więcej niż o tym wiemy, ale większość zmian genetycznych nie prowadzi do żadnych konsekwencji w funkcjonowaniu wirusa. Jest także mnóstwo zmian, które wirusowi po prostu szkodzą i wtedy my tych zmian po prostu nie zauważamy - tłumaczy profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog.

Badania naukowców z całego świata

Badania nad zmiennością genetyczną wirusa są prowadzone na całym świecie. Mają one pomóc w ustaleniu, czy pojawią się kolejne niebezpieczne mutacje wirusa zagranicą oraz czy i jak wirus mutuje w kraju.

Naukowcy starają się także ustalić, czy nie trzeba będzie zmienić procedur laboratoryjnych - na przykład testów, które w obliczu nowej mutacji mogą już nie być skuteczne.

- To są bardzo ważne informacje dla naukowców, dla epidemiologów, natomiast absolutnie nie powinny wzbudzać paniki w normalnych ludziach. Raczej podejdźmy do tego ze spokojem i stosujmy się do tego, do czego się już stosujemy. Widać, że w momencie, kiedy ograniczyliśmy kontakty po tej wielkiej fali, która do nas przyszła jesienią, to ta liczba przypadków na razie stabilnie, bardzo powoli spada - ocenia prof. Krzysztof Pyrć.

Eksperci ostrzegają, że brytyjska mutacja koronawirusa jest dużo bardziej zaraźliwa

- Będzie nim zarażona większa liczba osób, na pewno wśród nich będą ci, którzy są najbardziej do tych zakażeń predysponowani i efektem tak naprawdę będzie zdecydowanie większa liczba zgonów - ocenia Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Naukowcy są pewni, że szczepionka działa na wszystkie znane mutacje wirusa, ale nawet jeżeli okazałoby się, że wynalezione już szczepionki nie działają na kolejną, nową mutację, to jest też dobra wiadomość.

- Te szczepionki oparte na kwasie rybonukleinowym bardzo łatwo można zmienić. To jest ich największa zaleta, ponieważ zarówno sama produkcja jest dość prosta, jak i adaptacja do jakiejś nowej zmiany genetycznej w cząsteczce wirusa byłaby stosunkowo prosta - wyjaśnia profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Badania zespołu z Małopolskiego Centrum Biotechnologii mogą potrwać od 12 do nawet 18 miesięcy.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS