Kilkukilometrowe kolejki po żywność. "Ci ludzie są zdesperowani"


Kilkukilometrowe kolejki po żywność - tak teraz wygląda rzeczywistość w Afryce. Przez pandemię mieszkańcy kontynentu cierpią z głodu. Żeby otrzymać jakąkolwiek pomoc, ludzie godzinami czekają w wielkich skupiskach. A to może sprzyjać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Kilkukilometrowa kolejka po żywność to codzienna rzeczywistość w Republice Południowej Afryki. W takiej kolejce w Pretorii tysiące osób przez długie godziny czekały, by dostać jakiekolwiek jedzenie.

W czasie pandemii problem głodu przybiera na sile.

Według organizacji humanitarnej, która dostarczyła żywność, po pomoc zgłaszali się przede wszystkim obcokrajowcy.

- Ci ludzie są zdesperowani. Nie mają żadnej pomoc ze strony rządu. Część z nich to mieszkańcy RPA, ale w większości to cudzoziemcy, którzy od dwóch miesięcy, kiedy zaczęły się blokady, chodzą głodni. Ta kolejka ciągnie się kilometrami - mówi Yusuf Abramjee, działacz społeczny.

Te kilkukilometrowe kolejki to "raj" dla wirusa, dlatego pracownicy humanitarni upominali zebranych, by zachowywali między sobą dystans i nie zdejmowali maseczek.

Osoby, które dotrwały do początku łańcucha otrzymały mąkę, chleb i artykuły higieniczne.

- Rząd się nami nie opiekuje, nie dostajemy żadnego jedzenia. Dziś w końcu mamy co zjeść. Jesteśmy bardzo szczęśliwi - opowiada Ammina Issanh, mieszkanka Malawi.

Obawy przez transgranicznymi kierowcami

Przez kryzys epidemiczny na drogach doszło do ograniczenia ruchu, co spowodowało ogromne korki na granicach, w których stoją między innymi ciężarówki z ładunkami pomocy humanitarnej.

Co więcej, w Afryce, którą COVID-19 potraktował łagodniej niż resztę świata, wybuchły obawy, że wirusa mogą przywieźć zagraniczni kierowcy. Dlatego zaczęto poddawać ich szczegółowym badaniom.

- Afrykańskie władze zaczęły się bać, że kierowcy transgraniczni mogą mieć COVID-19. Z kolei kierowcy są podirytowani, że na afrykańskich granicach są traktowani jak trędowaci. Mamy nadzieję, że ten problem zostanie szybko rozwiązany - zwraca uwagę Peter Smerdon ze Światowego Programu Żywnościowego.

Problem ubóstwa może się pogłębić

Organizacja humanitarna Oxfam uczula, że przez możliwą recesję światu grozi nawrót i pogłębienie biedy. W najczarniejszym scenariuszu przy 20 procentowym spadku dochodów w Afryce Subsaharyjskiej przybędzie ponad 100 milionów osób żyjących za mniej niż dwa dolary dziennie.

- Skutki społeczno-gospodarcze zamknięcia granic mogą być takie, że w Afryce umrze więcej ludzi z powodu ubóstwa niż z powodu wirusa - tłumaczy Peter Smerdon.

- Pandemia i te ograniczenia według Banku Światowego mogą wpłynąć na to, że ponad pół miliona Kenijczyków nie będzie miało pracy. Co za tym idzie: nie mam pracy, nie jestem w stanie utrzymać swojej rodziny. Rząd Etiopii wprowadził stan wyjątkowy, zamykając wszystkie szkoły. Uczniowie bardzo często jedyny posiłek otrzymywali właśnie w szkole - dodaje Aleksandra Rutkowska z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W Afryce zanotowano dotąd ponad 146 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, z czego cztery tysiące osób zmarło. To wielokrotnie mniej niż w Europie.

Za takimi liczbami najprawdopodobniej stoi wczesna izolacja, młode społeczeństwo, ale i ograniczony zakres testów.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS