Fakty po południu

 • Foto: tvn24 | Video: Stefania Kulik / Fakty po południu
 • Śmierć 30-latka w Piątku. Zatrzymano dwoje policjantów
 • Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"

Klerycy pomagają w szpitalu. "Już sama obecność daje bardzo dużo"

Walka z pandemią trwa. Personelu medycznego nie przybywa. Na apel o pomoc Wojewódzkiego Szpitala w Toruniu odpowiedzieli klerycy. Karmią, przebierają, ale też przede wszystkim rozmawiają z pacjentami.

J

Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"

Na pomoc lekarzom ruszają posiłki. Smaczne, zdrowe i z dostawą pod sam szpital. Sposób i metody...

esienią sami przeszli koronawirusa, teraz pomagają na oddziałach covidowych. Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu zostali wolontariuszami w wojewódzkim szpitalu.

- Jedna z pań potrzebowała pomocy w nakarmieniu, ponieważ sama nie była w stanie tego zrobić. Czy też pomoc w rozdawaniu kolacji; niektórzy są tak bardzo osłabieni, że też nie mają tyle siły, żeby zrobić sobie kanapki – wyjaśnia Szymon Stawicki, kleryk, wolontariusz.

Blisko 20 kleryków od zeszłego tygodnia pomaga personelowi medycznemu przez kilka godzin dziennie. Dzięki ich pracy lekarze i pielęgniarki, których tak bardzo brakuje we wszystkich szpitalach, mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia zakażonych pacjentów. - Mogą w tym czasie sami odpocząć, czy też zająć się tymi rzeczami, które tylko oni mogą robić, takimi specjalistycznymi – tłumaczy Szymon Stawicki.

- Widzimy ogrom cierpienia. Ludzie tak naprawdę walczą o każdy oddech – dodaje Radosław Figurski, kleryk, wolontariusz.

Klerycy podkreślają, że do tej pory angażowali się poprzez modlitwę. Teraz chcą po prostu pomagać, być blisko chorych i personelu. - Spotkanie z ludzkim cierpieniem, tak jakby skondensowanym na małej przestrzeni. Rzeczywiście mamy koło siebie, w tych dość ciasnych pomieszczeniach, bardzo dużo ludzi po prostu cierpiących, rzeczywiście często bardzo przestraszonych też – opowiada ksiądz Stanisław Adamiak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej.

"Możemy się zatrzymać, możemy porozmawiać"

Bardzo ważnym obowiązkiem wolontariuszy jest rozmowa. Chorzy spędzają w szpitalu kilkanaście bądź kilkadziesiąt dni. Nie mają bezpośredniego kontaktu z rodzinami.

- Już sama obecność daje bardzo dużo. Też rozmowa z tymi ludźmi. Wiemy, jaka jest sytuacja. Obecnie nie ma odwiedzin chorych. Rodzina nie może odwiedzić chorego – mówi Radosław Figurski.

- Możemy się zatrzymać, możemy porozmawiać. Oczywiście pielęgniarki, ratownicy też to robią, natomiast są jednak w dużym pośpiechu, a my możemy trochę po prostu czasu poświęcić – dodaje ksiądz Stanisław Adamiak.

Trzecia fala zakażeń koronawirusem trwa, a personelu medycznego nie przybywa. Stąd prośba szpitala o wzięcie przykładu z kleryków i zgłaszanie się do pomocy.

- Zapraszamy. Przede wszystkim kierujemy tę informacje do mieszkańców Torunia i regionu toruńskiego. Tych osób, które już przebyły COVID-19, czyli są ozdrowieńcami albo, tak jak w przypadku studentów medycyny, otrzymali już dwie dawki szczepień – apeluje dr n. med. Janusz Mielcarek z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego imienia L.Rydygiera w Toruniu.

Pani Kasia bez wahania odpowiedziała na apel i dołączyła do grupy wolontariuszy. - Zdecydowałam się tylko dlatego, że był taki apel i taka prośba o pomoc. To była zwyczajna, po prostu, reakcja. Jest mi trochę przykro, że tak mało osób się zaangażowało, bo tutaj mówimy o grupie kleryków, ale na taki Toruń, duże miasto, jest to tylko grupa 20 osób, no to nie jest zbyt liczna grupa – mówi pani Katarzyna Gucajtis, wolontariuszka.

Wolontariusze są niezbędni w walce z koronawirusem.

Autor: Stefania Kulik / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  Seria strzelanin i seria inicjatyw legislacyjnych. Demokraci mają dość

  W Colorado Springs mężczyzna otworzył ogień na imprezie urodzinowej, zabijając dorosłych uczestników i oszczędzając tylko dzieci. W ten sposób zabił sześć osób, a na końcu samego siebie. To tylko jedna ze strzelanin, które w ostatnich dniach wstrząsnęły Ameryką. Demokraci w Kongresie pracują nad legislacją, która ma zaostrzyć dostęp do broni.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiam się, czy reagować"

  "Zastanawiam się, czy reagować"

  - Wydaje mi się, że przez wiele lat pan prezydent nie miał większego kłopotu z tym, że jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich - powiedział w TVN24 RPO Adam Bodnar. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta, który 4 maja powiedział, że wypowiedzi Bodnara dla AFP były "antypolskie" i z "punktu widzenia polskiego antypaństwowe".

  czytaj więcej »
 • Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Drugie dawki szybciej od 17 maja. Szczepienia na COVID-19 przyspieszają

  Rząd zmienia zasady dotyczące czasu oczekiwania na drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Wystarczy poczekać pięć tygodni, zarówno w przypadku Pfizera, jaki i Moderny oraz AstraZeneki - ta zasada ma być obowiązująca od 17 maja. Niedługo szczepienia mogą objąć także 16-latków i 17-latków. Ma też ruszyć kampania zachęcająca do szczepienia.

  czytaj więcej »
 • Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" zawitała do Wejherowa i rusza dalej

  Zyskują nowe życie, a poprzedni właściciele pozbywają się kłopotu. Akcja "Podaruj niepotrzebny rower" to nie tylko lekcja ekologii, ale przede wszystkim sąsiedzkiej pomocy. W ten weekend akcja odbyła się w Wejherowie, ale wkrótce może się odbyć w Redzie i w Gdyni. Pomysłodawczynią akcji jest Henryka Krzywonos-Strycharska, słynna działaczka opozycji w okresie PRL-u.

  czytaj więcej »
 • "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  "Nie wierzę, że rozdawanie patentów jest dobrym rozwiązaniem"

  Na szczycie w Porto w Portugalii przywódcy europejscy dyskutowali o zwiększeniu dostępności szczepionek na COVID-19. Została omówiona propozycja zniesienia ich ochrony patentowej. Unia Europejska jest sceptyczna co do użyteczności zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w walce z pandemią, ale jest otwarta na dyskusję, jeżeli na stole pojawi się konkretna propozycja - przekazał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie wierzy, aby zniesienie ochrony patentowej zwiększyło dostęp do szczepionek.

  czytaj więcej »
 • Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  Lekarze namawiają do profilaktyki onkologicznej. Bezpłatne badania w Łodzi

  22 i 29 maja, a także 12 czerwca, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi będzie można bezpłatnie skorzystać z porad z zakresu nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy skóry. Kobiety po 50. roku życia będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Nie trzeba mieć skierowania, wystarczy zadzwonić lub wysłać mejla. Z usług tych mogą skorzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. W ten sposób łódzcy onkolodzy chcą zachęcić mieszkańców do badań profilaktycznych, bo przez pandemię coraz więcej chorych do lekarza zgłasza się za późno.

  czytaj więcej »
 • Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Partie opozycyjne "atakują się w sposób wyniszczający"

  Po głosowaniu w Sejmie w sprawie udzielenia zgody na ratyfikację unijnego funduszu odbudowy niemal wszystkie ugrupowania parlamentarne tłumaczą się ze swoich działań. PiS tłumaczy, dlaczego minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie mógł zabrać głosu podczas dyskusji, PO tłumaczy, dlaczego wstrzymali się od głosu, a Lewica wciąż tłumaczy, dlaczego głosowała z PiS-em.

  czytaj więcej »
 • "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  "Głównym wątkiem reportażu jest bardzo tajemnicza afera"

  W reportażu "Mafijny boss i Ministerstwo Finansów" Bertold Kittel przedstawił sylwetkę Jana L. - multimilionera, jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców, którego nazwisko przewija się w najgłośniejszych aferach ostatnich lat. To historia wielkiej przestępczej fortuny i niejasnych powiązań ze światem polityki. Dziennikarze dotarli do zeznań, z których wynika, że Jan L. pożyczył pieniądze urzędnikom Ministerstwa Finansów na rozkręcenie karuzeli vatowskiej.

  czytaj więcej »
 • Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Wszyscy pełnoletni Polacy mają już e-skierowania. Wkrótce mogą je dostać nawet młodsi

  Każdy dorosły Polak ma już e-skierowanie i może się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19. Ponad 10 milionów osób dostało na razie tylko pierwszą dawkę szczepionki, a liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi ponad 3 miliony 600 tysięcy. Rząd rozważa objęcie szczepieniami także 16-latków i 17-latków. Tymczasem z Delhi do Warszawy dotarł samolot z trzema ewakuowanymi z Indii zakażonymi osobami - to czeski dyplomata i polski dyplomata z żoną.

  czytaj więcej »
 • Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Pod Poznaniem można zasadzić okolicznościowe drzewo. "To powrót do tradycji"

  Las Nowożeńców i Drzew Okolicznościowych pod Poznaniem to jedyne takie miejsce w Polsce. Mieszkańcy regionu dla upamiętnienia ważnych momentów w życiu - rocznicy ślubu, narodzin dziecka czy na dowód miłości i przyjaźni - mogą zasadzić drzewo na terenie nadleśnictwa Babki. Akcja leśników ruszyła 9 lat temu. Do dzisiaj zasadzono 340 drzew, a po tym weekendzie będzie ich już prawie 450. Każde drzewo ma swój numer i certyfikat. W każdej chwili można podejrzeć w internecie, jak rośnie, albo przyjechać i zobaczyć na własne oczy.

  czytaj więcej »
tvnpix