"Hasło 'zostań w domu' nie dotyczy chorych na nowotwory"
Tylko w okresie od marca do maja liczba wydawanych Zielonych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego spadła o 25 procent. Niestety, nie znaczy to, że mniej Polaków choruje na nowotwory. Pacjenci boją się koronawirusa, dlatego z diagnozą i leczeniem wolą poczekać. A to poważny błąd - ostrzegają lekarze.
Lekarze rodzinni mogą już kierować pacjentów na testy na koronawirusa. Przepis, który w sobotę..."W końcu doczekaliśmy tego, że to lekarze będą decydować i leczyć"
Pandemia sprawiła, że zmniejsza się liczba osób z wykrytymi nowotworami. To bynajmniej nie jest dobra wiadomość.
- Tysiące Polaków umrze z powodu niewykrycia wczesnej fazy choroby nowotworowej - ostrzega profesor Cezary Szczylik z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock.
Według Fundacji Onkologicznej Alivia tylko w okresie od marca do maja lekarze wydali o 18 tysięcy mniej Zielonych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, które pozwalają na przyspieszenie diagnozy.
- To oznacza spadek o 25 procent w stosunku do porównywalnego okresu w 2019 roku. Oznacza to, że tylu pacjentów, tyle osób nie zostało poddanych dalszej diagnostyce, u tych osób najprawdopodobniej, wykryto by chorobę nowotworową - wyjaśnia Joanna Frątczak-Kazana z Fundacji Onkologicznej Aliva.
Zdaniem profesora Cezarego Szczylika dane są jeszcze gorsze.
- Tych kart DiLO wystawiono o 50 procent mniej. W liczbach to oznacza hekatombę. To nie oznacza, że w tym roku umrze więcej chorych, tylko w następujących latach - ocenia Szczylik.
Strach przed zakażeniem
Nareszcie są na wolności, a niektórzy byli w izolacji nawet ponad miesiąc. Historia Ukraińców,...Przyjechali do pracy, trafili na kwarantannę, pośrednik przywiózł im sodę. Nareszcie są na wolności
- Wielu ludzi dosłownie potraktowało hasło: "zostań w domu". Hasło: "zostań w domu" nie dotyczy chorych na nowotwory, albo chorych, którzy podejrzewają u siebie chorobę nowotworową. Do nich powinniśmy apelować: wyjdźcie z domu - zwraca uwagę profesor Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pandemii COVID-19 nie można bagatelizować, a strach przed zakażeniem koronawirusem jest zrozumiały, ale lekarze wiąż ostrzegają pacjentów.
- Zgonów, które nastąpią w skutek tej ogromnej luki, która powstała w ciągu pół roku będzie kilkanaście tysięcy więcej. Mówimy tutaj o efekcie ubocznym, ale najstraszniejszym, jeżeli chodzi o doświadczanie skutków COVID-u - twierdzi profesor Cezary Szczylik.
Jak się okazuje, problemem jest nie tylko strach pacjentów.
- Kilka dni temu zgłosiła się do nas młoda pacjentka, która od czterech miesięcy próbowała się dostać do lekarza. W tym czasie miała cztery teleporady, ale nikt jej nie zbadał - mówi profesor Jacek Jassem.
Z diagnozą i leczeniem nie można czekać. Nie tylko dlatego, że nie wiadomo, kiedy skończy się pandemia, ale ze względu na fakt, że w medycynie czas jest często na wagę zdrowia i życia.
Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Nadchodzi sezon infekcji, a koronawirus wciąż groźny. Ministerstwo przedstawia nową strategię
- Ordynator zachorował na COVID-19. Jego stan był krytyczny, ale poprawił się
- Osoby z podejrzeniem koronawirusa w przychodniach? Lekarze mają obiekcje
- Nowa strategia walki z koronawirusem na "trudny okres" jesiennych infekcji
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Turniej Miami Open bez Igi Świątek. Polka wycofała się z gry przez kontuzję
Iga Świątek zaskoczyła sportowy świat decyzją o rezygnacji z gry w turnieju Miami Open. Polka tym samym nie obroni tytułu z ubiegłego roku. Powodem są problemy zdrowotne. Świątek wciąż jest liderką rankingu WTA, ale jej przewaga stopnieje.
czytaj więcej »Ponad 500 budynków do wyburzenia przez CPK. Horała: nie ma idealnych rozwiązań
Ponad 500 budynków mieszkalnych ma zostać wyburzonych z powodu budowy linii kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy protestują. Chcieli się spotkać z wiceministrem odpowiedzialnym za budowę. Marcin Horała na rozmowy jednak nie dotarł, a na konferencji przekonywał, że nie ma idealnych rozwiązań.
czytaj więcej »"To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy
To faktura za zdradę - tak o umowie koalicyjnej PiS-u z Republikanami Adama Bielana mówią ci politycy, którzy w krytycznym momencie zostali z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu, a nie dogadywali się za jego plecami z partią Kaczyńskiego. Komentarzy nie szczędzą też pozostali politycy opozycji. W umowie, do której zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl, jest podział stanowisk i wpływów, co wiąże się pieniędzmi.
czytaj więcej »Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku
Rolnicy kontynuują protest. Zarzucają rządowi, że nic nie robi w sytuacji, gdy rynek zalewa ukraińskie zboże. To zboże miało tylko być transportowane przez Polskę do krajów trzeciego świata, ale duża jego część zostaje w naszym kraju i rolnicy na tym tracą. W środę w Jasionce w stronę ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poleciały jajka. W czwartek minister odwołał przyjazd do Nysy.
czytaj więcej »Obywatelski projekt w sprawie in vitro trafił do Sejmu. Podpisało się pod nim prawie pół miliona osób
Prawie pół miliona Polek i Polaków podpisało się pod projektem obywatelskiej ustawy przywracającej państwowe wsparcie dla in vitro. Projekt jest już w Sejmie. Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o sprawę, stwierdził, że in vitro w Polsce nie jest zakazane, a wsparcia finansowego mogą udzielać samorządy.
czytaj więcej »Rosyjska ofensywa zwalnia. Rosjanie wciąż jednak ostrzeliwują ukraińskie bloki
Prezydent Ukrainy odwiedza tereny, które udało się wyzwolić spod rosyjskiej okupacji. W czwartek złożył wizytę w Chersoniu. Jednak na odzyskanych terenach wciąż nie jest ani bezpiecznie, ani spokojnie, bo armia Putina nieustannie na cel bierze zwykłych Ukraińców. W środę w Zaporożu rosyjskie rakiety uderzyły w bloki, niszcząc ponad 300 mieszkań. Na froncie słychać: Rosjanie się wyczerpują, ofensywa słabnie, więc czas na ukraińską kontrofensywę. Siły Zbrojne Ukrainy chcą przejąć inicjatywę w okolicach Bachmutu.
czytaj więcej »Książę William z wizytą w Polsce. Odwiedził brytyjskich i polskich żołnierzy, rozmawiał też z Andrzejem Dudą
Książę William przebywa z wizytą w Polsce. W środę spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami w Rzeszowie. Książę pojawił się także w punkcie pobytowym dla uchodźców z Ukrainy. W czwartek następca tronu rozmawiał z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
czytaj więcej »Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem
Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.
czytaj więcej »Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych
Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.
czytaj więcej »Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jej zasoby się kurczą
Jest niezbędna do życia, ale jej zasoby się kurczą. Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Trzeba podkreślać, jak jest cenna, i alarmować, jak pilnie wymaga ochrony.
czytaj więcej »Grypa szaleje w Polsce. Szpitale są przeciążone, zwłaszcza oddziały pediatryczne
W Polsce szaleje wirus grypy. To widać w przychodniach, widać w aptekach, widać też w szpitalach. Zwłaszcza na oddziałach pediatrycznych. W Łodzi czy Krakowie już są przepełnione, a fala zachorowań nie opada. Lekarze jak zawsze apelują, by nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bo powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne.
czytaj więcej »Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd
Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.
czytaj więcej »Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu
We wtorek rakiety spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Kijowa. W środę rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Wieżowiec stanął w ogniu. Jest ofiara śmiertelna i są ranni. Prezydent Zełenski mówi o zwierzęcej brutalności agresorów. On sam odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu. Miasto wciąż skutecznie się broni.
czytaj więcej »Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację
Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.
czytaj więcej »Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami
Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.
czytaj więcej »