Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Katarzyna Kowalska / Fakty po południu
  • To będą wyjątkowo drogie święta. Eksperci: ceny dalej będą rosły
  • Jacek Kurski ma nową pracę. Jego kandydaturę zgłosił prezes NBP Adam Glapiński

"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl Piotr Świerczek oraz Robert Zieliński dotarli do konkluzji międzynarodowego zespołu biegłych, powołanego przez Prokuraturę Krajową. Z opinii wynika, że badanie ekshumowanych szczątków nie wykazało śladów eksplozji. W reakcji na ustalenia dziennikarzy Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie. Podkreśla w nim, że "przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy smoleńskiej na obecnym etapie śledztwa jest nieuprawnioną spekulacją". Tymczasem część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chciałyby zakończenia sprawy, by móc przeżywać żałobę prywatnie.

Wojna w Ukrainie i katastrofa smoleńska. PiS chciało, żeby uchwała Sejmu dotyczyła obu spraw

Parlamenty na całym świecie jednogłośnie przyjmują uchwały uznające Rosję za państwo sponsorujące...

"Chciałabym kiedyś przyjść na grób 10 kwietnia i żeby to była sprawa tylko moja i mojej rodziny. Bo nie jest. Bo są ludzie, którzy uważają, że to jest sprawa, która ich dotyczy" - to życzenie Izabelli Sariusz-Skąpskiej sprzed dwóch lat, które nadal się nie spełniło.

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej Izabella Sariusz-Skąpska mówiła też o tęsknocie za ojcem i o żałobie obdartej z prywatności. Te uczucia rodzinie pani Izabelli towarzyszą również dzisiaj. - Każda wiadomość medialna, ona we mnie później jest. Zaczynam sobie przypominać tę upiorną noc ekshumacji, te potworne procedury, na jakie naraziła nas prokuratura - mówi córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego.

Od ponad 12 lat 96 rodzin dostaje korespondencję z prokuratury i z podkomisji smoleńskiej. - Mało jest informacji merytorycznych i nowych, które by nas jako rodziny interesowało. Jest tam bardzo dużo informacji zawierających dane o tym, kto do czego został powołany albo jaka opinia została w danej sprawie wyznaczona - wyjaśnia Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego.

- Bardzo liczę na zespół prokuratorski, bardzo liczę na ustalenia, które podjęła prokuratura. Jeśli chodzi o komisję Macierewicz, to będę się na ten temat wypowiadać w momencie ogłoszenia jej raportu - mówi z kolei Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie.

Publikowane w mediach raporty, postanowienia, czy opinie - wszystko to powoduje, że i do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wracają pytania. - Myślę, że dziś płacimy bardzo wysoką cenę za zaniedbania, których dopuściła się prokuratura wojskowa - uważa Magdalena Merta.

Ustalenia dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl

Opinia biegłych w sprawie katastrofy smoleńskiej. Opozycja domaga się jej odtajnienia po publikacji TVN24 i tvn24.pl

Zagraniczni eksperci, którzy zostali powołani przez prokuraturę, nie znaleźli w ciałach ofiar...

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl Piotr Świerczek oraz Robert Zieliński dotarli do konkluzji międzynarodowego zespołu biegłych, powołanego przez Prokuraturę Krajową. Z opinii wynika, że badanie ekshumowanych szczątków nie wykazało śladów eksplozji.

- Wstrzymuję się z wydawaniem opinii do momentu samodzielnego poznania tych dokumentów - komentuje Magdalena Merta.

- To jest sytuacja skandaliczna, bo przecież o opinii, która wyklucza wybuch jako przyczynę katastrofy smoleńskiej, wie prokuratura nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. Minister obrony narodowej powołuje i toleruje działalność podkomisji smoleńskiej, która w imieniu państwa wygłasza teorie kłamliwe, które manipulują wiedzą o katastrofie smoleńskiej - ocenia Sławomir Rybicki, brat Arama Rybickiego.

Reakcja prokuratury

W reakcji na ustalenia dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że "przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy na tym etapie będzie nieuprawnioną spekulacją". Tymczasem z takim przesądzającym informowaniem od lat problemu nie ma Antoni Macierewicz i jego podkomisja, działająca pod auspicjami rządu.

- Mit smoleński jest im po prostu potrzebny politycznie. Tak długo, jak będą używać pamięci ofiar katastrofy do polityki, tak długo będą podtrzymywać niemądre tezy Macierewicza - uważa Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

- Ta komisja nie powstała na nasze życzenie, działa wbrew woli większości rodzin, a jeśli my ciągle nie krzyczymy wbrew tej komisji, to dlatego, że po prostu już nie mamy siły. Jak długo można walczyć z taką bezwzględnością, na jaką jesteśmy narażeni my i pamięć naszych bliskich? - pyta Izabela Sariusz-Skąpska. - Jedyne, co mnie dzisiaj interesuje, to jest jak najszybsze postawienie winnych przed sądem - dodaje.

Drastyczne zdjęcia ofiar w raporcie podkomisji Macierewicza. Sprawę bada SKW

Antoni Macierewicz przeprosił za opublikowanie w raporcie podkomisji smoleńskiej...

Winnych - jak mówi pani Izabella - barbarzyństwa ekshumacji. Rodzina senatora Rybickiego też protestowała.

- My oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział i rozliczy wszystkich tych, którzy wprowadzali opinię publiczną świadomie w błąd - ocenia Sławomir Rybicki, brat Arama Rybickiego zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

- Dla nas ważne jest pytanie i odpowiedź: co stało się z naszymi bliskimi, dlaczego zginęli, jak zginęli, a nie jaki interes polityczny miałby ktoś w tym mieć - podkreśla Magdalena Merta.

- Taki jest świat, tak wygląda życie. Wszędzie naokoło ludzie się wzajemnie wykorzystują w mniejszym, albo większym stopniu. Naprawdę na nas to już chyba nie robi wrażenia Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego.

10 kwietnia 2023 roku minie trzynaście lat od katastrofy rządowego tupolewa.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix