"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"

"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"
"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
"Oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl Piotr Świerczek oraz Robert Zieliński dotarli do konkluzji międzynarodowego zespołu biegłych, powołanego przez Prokuraturę Krajową. Z opinii wynika, że badanie ekshumowanych szczątków nie wykazało śladów eksplozji. W reakcji na ustalenia dziennikarzy Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie. Podkreśla w nim, że "przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy smoleńskiej na obecnym etapie śledztwa jest nieuprawnioną spekulacją". Tymczasem część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chciałyby zakończenia sprawy, by móc przeżywać żałobę prywatnie.

"Chciałabym kiedyś przyjść na grób 10 kwietnia i żeby to była sprawa tylko moja i mojej rodziny. Bo nie jest. Bo są ludzie, którzy uważają, że to jest sprawa, która ich dotyczy" - to życzenie Izabelli Sariusz-Skąpskiej sprzed dwóch lat, które nadal się nie spełniło.

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej Izabella Sariusz-Skąpska mówiła też o tęsknocie za ojcem i o żałobie obdartej z prywatności. Te uczucia rodzinie pani Izabelli towarzyszą również dzisiaj. - Każda wiadomość medialna, ona we mnie później jest. Zaczynam sobie przypominać tę upiorną noc ekshumacji, te potworne procedury, na jakie naraziła nas prokuratura - mówi córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego.

Od ponad 12 lat 96 rodzin dostaje korespondencję z prokuratury i z podkomisji smoleńskiej. - Mało jest informacji merytorycznych i nowych, które by nas jako rodziny interesowało. Jest tam bardzo dużo informacji zawierających dane o tym, kto do czego został powołany albo jaka opinia została w danej sprawie wyznaczona - wyjaśnia Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego.

- Bardzo liczę na zespół prokuratorski, bardzo liczę na ustalenia, które podjęła prokuratura. Jeśli chodzi o komisję Macierewicz, to będę się na ten temat wypowiadać w momencie ogłoszenia jej raportu - mówi z kolei Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie.

Publikowane w mediach raporty, postanowienia, czy opinie - wszystko to powoduje, że i do rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wracają pytania. - Myślę, że dziś płacimy bardzo wysoką cenę za zaniedbania, których dopuściła się prokuratura wojskowa - uważa Magdalena Merta.

Ustalenia dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl Piotr Świerczek oraz Robert Zieliński dotarli do konkluzji międzynarodowego zespołu biegłych, powołanego przez Prokuraturę Krajową. Z opinii wynika, że badanie ekshumowanych szczątków nie wykazało śladów eksplozji.

- Wstrzymuję się z wydawaniem opinii do momentu samodzielnego poznania tych dokumentów - komentuje Magdalena Merta.

- To jest sytuacja skandaliczna, bo przecież o opinii, która wyklucza wybuch jako przyczynę katastrofy smoleńskiej, wie prokuratura nadzorowana przez ministra sprawiedliwości. Minister obrony narodowej powołuje i toleruje działalność podkomisji smoleńskiej, która w imieniu państwa wygłasza teorie kłamliwe, które manipulują wiedzą o katastrofie smoleńskiej - ocenia Sławomir Rybicki, brat Arama Rybickiego.

Reakcja prokuratury

W reakcji na ustalenia dziennikarzy TVN24 i tvn24.pl Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że "przesądzające informowanie o przyczynach katastrofy na tym etapie będzie nieuprawnioną spekulacją". Tymczasem z takim przesądzającym informowaniem od lat problemu nie ma Antoni Macierewicz i jego podkomisja, działająca pod auspicjami rządu.

- Mit smoleński jest im po prostu potrzebny politycznie. Tak długo, jak będą używać pamięci ofiar katastrofy do polityki, tak długo będą podtrzymywać niemądre tezy Macierewicza - uważa Barbara Nowacka, córka Izabeli Jarugi-Nowackiej.

- Ta komisja nie powstała na nasze życzenie, działa wbrew woli większości rodzin, a jeśli my ciągle nie krzyczymy wbrew tej komisji, to dlatego, że po prostu już nie mamy siły. Jak długo można walczyć z taką bezwzględnością, na jaką jesteśmy narażeni my i pamięć naszych bliskich? - pyta Izabela Sariusz-Skąpska. - Jedyne, co mnie dzisiaj interesuje, to jest jak najszybsze postawienie winnych przed sądem - dodaje.

Winnych - jak mówi pani Izabella - barbarzyństwa ekshumacji. Rodzina senatora Rybickiego też protestowała.

- My oczekujemy, że państwo polskie zamknie ten rozdział i rozliczy wszystkich tych, którzy wprowadzali opinię publiczną świadomie w błąd - ocenia Sławomir Rybicki, brat Arama Rybickiego zmarłego w katastrofie smoleńskiej.

- Dla nas ważne jest pytanie i odpowiedź: co stało się z naszymi bliskimi, dlaczego zginęli, jak zginęli, a nie jaki interes polityczny miałby ktoś w tym mieć - podkreśla Magdalena Merta.

- Taki jest świat, tak wygląda życie. Wszędzie naokoło ludzie się wzajemnie wykorzystują w mniejszym, albo większym stopniu. Naprawdę na nas to już chyba nie robi wrażenia Maciej Komorowski, syn Stanisława Komorowskiego.

10 kwietnia 2023 roku minie trzynaście lat od katastrofy rządowego tupolewa.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS