Inwigilacja Romana Giertycha. "Był w kontakcie z najważniejszymi politykami opozycji w tym czasie"
Zajmuję się takimi sprawami od lat i nigdy nie widziałem telefonu aż tak atakowanego w tak krótkim okresie - mówi o sprawie Romana Giertycha specjalista badający ataki hakerskie na telefony z wykorzystaniem antyterrorystycznego systemu Pegasus. Naczelna Rada Adwokacka mówi o skandalu, opozycja - o inwigilacji politycznej, a premier - ogólnie o "fake newsach".
Prokurator Ewa Wrzosek i mecenas Roman Giertych mieli być inwigilowani za pomoc systemu Pegasus....Mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek mieli być inwigilowani przy użyciu oprogramowania Pegasus
A nieprawidłowości opisane zostały w raportach ekspertów z Uniwersytetu w Toronto. Ośrodka, który prowadzi międzynarodowe śledztwo, sprawdzając, kto, gdzie i w jaki sposób używa Pegasusa.
- To naprawdę nie są sprawy, które można zbyć po raz kolejny atakowaniem niezależnych dziennikarzy - uważa Anna Gielewska z Fundacji Reporterów.
O 18 potwierdzonych włamaniach na telefon Romana Giertycha przedstawiciel CitizenLab mówi wprost, że podobnej sprawy nigdy nie widział. - Zajmuję się takimi sprawami od lat i jeszcze nigdy nie widziałem telefonu, który był aż tak intensywnie atakowany w tak krótkim okresie. Jako atak mam na myśli infekowanie i reinfekowanie urządzenia. Dla mnie - spekulując - to wygląda jak sytuacja, w której służba specjalna jest naprawdę zdesperowana, by wiedzieć wszystko o każdej minucie jakiegoś człowieka - przekonuje John Scott-Railton, starszy ekspert CitizenLab przy Uniwersytecie w Toronto.
Brak potwierdzenia
Roman Giertych i Ewa Wrzosek - zdaniem agencji AP - zostali zhakowani za pomocą Pegasusa. To...Służby miały użyć Pegasusa przeciwko Romanowi Giertychowi i Ewie Wrzosek
- CBA dostało bardzo pokaźną kwotę na, tu cytat, "zakup specjalistycznej techniki operacyjnej" - mówi Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym" TVN24.
- Pierwszą osobą, która ujawniła fakt dotyczący zakupu tego programu, był Robert Zieliński z naszego portalu tvn24.pl. I on ujawnił fakturę, którą CBA zapłaciło izraelskiej firmie - dodaje Piotr Świerczek, reporter "Czarno na białym" TVN24.
Ustalenia CitizenLab nie zmieniły wiele w podejściu rządzących do sprawy. - Formy i metody pracy operacyjnej stanowią tajemnicę państwową i nie będę komentował ani w jedną, ani w drugą stronę - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zapewnił, że wszystko, co robią polskie służby, jest zgodne z procedurami. - Żadna kontrola operacyjna nie jest wszczynana bez tych zgód. Bez zgody sądowej, bez zgody Prokuratora Generalnego - zaznaczył Stanisław Żaryn.
- Stosowanie pojęcia "kontrola operacyjna" czy "narzędzia kontroli operacyjnej" wobec Pegasusa jest, krótko mówiąc, chybione. Ponieważ to urządzenie, to narzędzie wykracza daleko poza zakres dopuszczony prawem - komentuje jednak pułkownik Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu. - Jest to ofensywne narzędzie wywiadowcze - dodaje.
Inwigilacja w czasie kampanii
W założeniach izraelskiego producenta Pegasus ma pomagać w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości zorganizowanej. Zainfekowany telefon daje dostęp nie tylko do lokalizacji, wiadomości, zapisanych plików, historii przeglądarki czy prowadzonych rozmów. Za pomocą Pegasusa, poprzez dostęp do kamery i mikrofonu, można podsłuchiwać i podglądać.
Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie...Prokuratura chce tymczasowego aresztu dla Romana Giertycha
Roman Giertych to adwokat reprezentujący między innymi polityków opozycji. To tylko kilka wydarzeń z dni, kiedy jego telefon był hakowany:
We wrześniu 2019 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości trwała afera hejterska, "Superwizjer" TVN wyemitował słynny reportaż o Marianie Banasiu, a także trwała kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi.
A w październiku, już po wyborach parlamentarnych, prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie dwóch wież. W swoich wpisach w mediach społecznościowych Roman Giertych sugerował niewygodną dla PiS wiedzę.
- Mecenas Giertych, który był w kontakcie z najważniejszymi politykami opozycji w tym czasie - nie mam tutaj siebie oczywiście na myśli - był inwigilowany w momencie najbardziej intensywnego momentu kampanii wyborczej - zaznacza Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu, KP Koalicja Polska-UED.
- Jestem w kontakcie zarówno z politykami opozycji, jak i z uniwersytetem w Toronto i badamy kolejne telefony. Mam nadzieję, że niedługo znajdziemy kolejne przykłady używania tego programu przeciwko opozycji - przekazuje Roman Giertych.
"To jest skandal"
Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mówi, że inwigilacja czynnego adwokata oznaczać może złamanie tajemnicy adwokackiej i obrończej. - Tajemnica adwokacka i tajemnica obrońca to są podstawowe tajemnice w demokratycznym państwie prawnym. To są tajemnice naszych klientów i, w istocie rzeczy, podsłuchiwanie adwokata to jest podsłuchiwanie, przede wszystkim, jego klientów - przypomina Przemysław Rosati, prezes NRA.
Do premiera, prokuratora generalnego, ministra spraw wewnętrznych i administracji i do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego trafiło pismo z żądaniem wyjaśnień, ale problem jest znacznie szerszy. Także z perspektywy na przykład uczciwości procesów demokratycznych, ponieważ dochodzi nagle do sytuacji, w której jedna grupa polityczna wie o drugiej więcej. - Nie można wykorzystywać władzy do tego, żeby zamurować władzę dla jednej partii - alarmuje Jan Grabiec z PO.
- To jest skandal i będziemy oczekiwali wyjaśnień i komisji specjalnej - przekonuje Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.
"Wygląda to bardzo źle"
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki - szef klubu parlamentarnego PiS - nie widzi niczego, co wymagałoby wyjaśnień.
Innego zdania są instytucje unijne. - To jest sprawa dla organów ochrony danych. Powinny dokładnie zbadać, jak ta technologia była użyta i czy jej wykorzystanie było zgodne z prawem europejskim w zakresie ochrony prywatności. Jeśli prawo zostało naruszone, to konieczne będą sankcje - wyjaśnia Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
- Patrząc z boku, nawet tak pobieżnie, wygląda to bardzo źle. To jest coś, co umieszcza sprawcę, kimkolwiek by nie był, w klubie dyktatorów i autokratów. To nie jest klub, do którego chciałoby się należeć - przekonuje John Scott-Railton, starszy ekspert CitizenLab przy Uniwersytecie w Toronto.
Izrael kilka tygodni temu wykreślił Polskę z listy państw, do których może być sprzedawany Pegasus.
Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Mrozy zagrożeniem dla osób bezdomnych. Policja zachęca, żeby nie być obojętnym
Zima to najtrudniejszy okres w roku dla osób w kryzysie bezdomności, a mróz zbiera swoje żniwo. Dlatego nie bądźmy obojętni - apelują policjanci, którzy w okresie zimowym systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby dotknięte bezdomnością.
czytaj więcej »"Willa plus". Co można byłoby kupić dla uczniów, gdyby pieniądze nie poszły na nieruchomości?
Pięć milionów złotych - na taką kwotę opiewa jedna z dotacji dla związanej z obecną władzą fundacji. Eksperci i politycy opozycji zwracają uwagę, że za taką sumę można byłoby doposażyć i wyremontować szkoły tak, by pieniądze podatników służyły wszystkim, a nie tylko wybranym.
czytaj więcej »Zadzwonił po pomoc, gdy na autostradzie doszło do wypadku. 10-letni Miłosz spisał się doskonale
"Dzień dobry, mieliśmy wypadek" - poinformował operatora pod numerem 112 dziesięcioletni chłopiec, a potem jeszcze dokładnie opisał, co i gdzie się stało. Dzielny i rezolutny Miłosz jechał samochodem z ojczymem, który stracił przytomność, a ich auto uderzyło w barierki. Swoją błyskawiczną reakcją chłopiec zaimponował dorosłym, a tacie uratował życie.
czytaj więcej »Silny mróz atakuje na Śląsku i w Małopolsce. Trudne warunki wciąż panują w górach
Meteorolodzy ostrzegają przed mrozem. Uważać muszą głównie mieszkańcy Małopolski i Śląska, bo temperatura tam może spaść do minus 22 stopni Celsjusza. W części Żywiecczyzny powołano pogotowie kryzysowe po intensywnych opadach śniegu. Tatry są nadal zamknięte, a na Słowacji z powodu fatalnych warunków jazdy na autostradzie D1 zderzyło się 30 samochodów.
czytaj więcej »"Willa plus". Politycy PiS bronią rozdawnictwa Przemysława Czarnka
Rządzący niezmiennie bronią uznaniowego rozdawania pieniędzy przez ministra edukacji Przemysława Czarnka. Starają się przekonać, że raz dostają jedni, a raz drudzy. Opozycja cały proceder nazywa niegodziwością.
czytaj więcej »Chiński balon szpiegowski został zestrzelony. Rozkaz wydał prezydent Joe Biden
Rośnie napięcie na linii Stany Zjednoczone-Chiny po zestrzeleniu przez amerykańskie myśliwce chińskiego balonu szpiegowskiego. Obiekt został zauważony kilka dni temu nad stanem Montana, a amerykańskie władze nazwały to wyraźnym naruszeniem suwerenności Stanów Zjednoczonych. Z powodu balonu szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken przełożył wizytę w Chinach, z kolei Pekin wyraził "zdecydowane niezadowolenie i sprzeciw wobec użycia siły przez Stany Zjednoczone do ataku na chiński statek powietrzny".
czytaj więcej »Rosja koncentruje się na działaniach ofensywnych. Ostrzelała Charków i obwód doniecki
Rosyjska armia nie ustaje w terrorystycznych atakach na cywilów w Ukrainie. W niedzielę ostrzelała Charków i kilka miejscowości w obwodzie donieckim. Ofensywa okupanta w najbliższych tygodniach może się jeszcze nasilić. Dlatego pomoc Ukrainie deklarują kolejne państwa. Czołgi dostarczy Portugalia, Kanada już wysłała pierwszy z Leopardów, który obiecała. W Rosję mają uderzyć też kolejne sankcje. Od niedzieli obowiązuje embargo na import z Rosji paliw gotowych.
czytaj więcej »W Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna miała znęcać się nad osadzonymi
Z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wynika, że w Zakładzie Karnym w Barczewie służba więzienna znęcała się ze szczególnym okrucieństwem nad osadzonymi. W sprawie toczy się śledztwo.
czytaj więcej »Rio de Janeiro przygotowuje się do słynnego karnawału
W Rio de Janeiro trwa gorączka przygotowań. Do najsłynniejszego na świecie karnawału zostały niespełna dwa tygodnie.
czytaj więcej »W Trzebini pojawiło się kolejne zapadlisko. Tym razem na boisku
Kolejne zapadlisko w Trzebini, tym razem na piłkarskim boisku. Na szczęście, gdy zapadała się ziemia, nikogo na murawie nie było. Takie zdarzenia to w tym mieście stały fragment gry. Od Bożego Narodzenia to już siódme zapadlisko, a od półtora roku było ich ponad 20. Mieszkańcy nie ukrywają obaw.
czytaj więcej »Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z nowotworem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków
Czwarty lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak trudny to przeciwnik, widać w medycznych statystykach. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się ok. milion dwieście tysięcy Polaków. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 000.
czytaj więcej »"Willa plus". Kto i w jakim trybie otrzymał pieniądze od MEiN?
Według najnowszych ustaleń spośród 46 organizacji, które są beneficjentami konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, 11 zarejestrowano dopiero w ciągu dwóch ostatnich lat. W dodatku wnioski ośmiu z nich na pierwszym etapie otrzymały negatywną ocenę ekspertów, a i tak dostały pieniądze.
czytaj więcej »Stany Zjednoczone ogłosiły kolejną transzę pomocy dla Ukrainy
Amerykańska agencja wywiadowcza CIA mówi, że najbliższe 6 miesięcy będzie kluczowe dla Ukrainy, a pycha Putina może doprowadzić do jego klęski. Waszyngton już ogłosił kolejną transzę pomocy zbrojeniowej, a Unia Europejska deklaruje, że czeka na Ukrainę jako członka europejskiej wspólnoty.
czytaj więcej »Andrzej Duda zabrał głos w sprawie "Willi plus"
Raz otrzymują takie organizacje, a raz inne - w takich słowach Andrzej Duda odnosi się do przekazania przez ministra Czarnka publicznych milionów dla organizacji współpracujących z PiS. W sprawie są nowe ustalenia dziennikarzy portalu tvn24.pl.
czytaj więcej »Zima zaatakowała ze zdwojoną siłą. Cały obszar Tatr zamknięty dla turystów
Zima zaatakowała z pełną mocą. Na północy najgorszy jest silny wiatr, a na południu intensywne opady śniegu. W Tatrach sytuacja jest tak ekstremalnie trudna, że pierwszy raz w historii cały został zamknięty dla ruchu turystycznego cały obszar Tatr. Na drogach również są fatalne warunki, i to nie tylko na Podhalu.
czytaj więcej »