Hospicja perinatalne. "Aby rodzina mogła poradzić sobie z sytuacją dramatyczną"
Hospicja perinatalne istnieją od kilkunastu lat. Informują, edukują, ale przede wszystkim mają pomagać rodzicom, którzy usłyszeli przerażającą diagnozę: że ich dziecko może umrzeć w trakcie porodu lub niedługo po nim. Jaką rolę spełniają takie ośrodki?
Nie oceniają, nie pilnują sumień - jak mówią, są po to, żeby pomagać kobietom, które stanęły przed najtrudniejszym w życiu wyborem.
- Kobiety korzystające z hospicjów perinatalnych nie są nigdzie zamykane, umieszczane, to nie jest miejsce, gdzie one przebywają, tylko to jest system pomocy dla tych rodzin - tłumaczy Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz, lekarka zespołu medycznego Fundacji Gajusz.
- Jesteśmy osobami światopoglądowo i ideologicznie przezroczystymi, ponieważ do nas przychodzą różne pacjentki - twierdzi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz.
Parlament Europejski przyjął dokument, który potępia orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w...Parlament Europejski zajął stanowisko wobec orzeczenia polskiego TK
- To jest po prostu drugi człowiek, który nie wie, co robić, bo właśnie usłyszał jedną z najstraszniejszych wiadomości w swoim życiu, nie myśli racjonalnie - mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.
- My pokazujemy, co się łączy z jedną decyzją i z drugą decyzją. Pokazujemy też, jak możemy w jednym i w drugim przypadku pomóc - wyjaśnia Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.
Czym zajmują się hospicja perinatalne?
W hospicjach perinatalnych rodzice mogą liczyć na pomoc lekarzy, pracowników socjalnych i psychoterapeutów. Specjalistów od największych życiowych kryzysów.
- Psychologowie są tutaj elementem kluczowym do tego, aby rodzina mogła poradzić sobie z sytuacją, która jest po prostu dramatyczna - ocenia Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci".
- Pani doktor tłumaczy rodzinom, na czym polega wada płodu, z czym się ona wiąże, jakie komplikacje pewnie ich czekają - mówi Aleksandra Marciniak, specjalista ds. public relations z Fundacji Gajusz.
W Warszawie w formie demonstracji przed gmachem MEN, w Gliwicach w formie spontanicznego spaceru,...Różne formy strajków kobiet. Większość Polaków je popiera i chodzi już nie tylko o aborcję
- Mogą tam się znaleźć zapisy o na przykład niestosowaniu uporczywej terapii, czyli nieratowaniu życia poprzez aparaturę medyczną. Mogą się znaleźć zapisy typu, czy rodzina życzy sobie chrztu i obecności księdza, czy też nie - wymienia Aleksandra Marciniak.
- Tutaj muszą być przede wszystkim zachowane warunki intymności, godności. Tego, żeby mama mogła pożegnać się z dzieckiem, żeby mogła z nim być przez ten krótki lub dłuższy czas - tłumaczy Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.
Lekarze rzadko kierują do hospicjów perinatalnych
Pani Karolina też stanęła przed trudnym wyborem, ale zdecydowała się urodzić. Wada serca u jej córeczki ostatecznie nie była na tyle poważna, jak początkowo diagnozowano, ale kobieta mówi, że to hospicjum i jego pracownicy pomogli jej przetrwać najtrudniejsze chwile.
- Przede wszystkim to były rozmowy takie, które mnie przygotowywały na to, co będzie się działo po porodzie. (...) Mieliśmy rozmowy z genetykiem, z neurologiem i dalej ta pomoc tak naprawdę trwa - mówi pani Karolina, mama Marysi.
Hospicja perinatalne w Polsce działają od lat, ale lekarze swoje pacjentki rzadko informują o istnieniu takich miejsc. Większość kobiet wciąż dowiaduje się o nich z mediów społecznościowych.
- Pacjentki bardzo rzadko trafiają do nas dzięki skierowaniu lekarza. Częściej, niestety, na własną rękę szukają pomocy w internecie i trafiają do nas przez Facebooka - twierdzi Aleksandra Marciniak.
Zdaniem pracowników takich ośrodków to powinno się zmienić. - Łatwiej jest się zmierzyć z bólem, strachem, rozpaczą, jeżeli ma się obok siebie empatycznego, doświadczonego profesjonalistę, który wie, co robić - podkreśla Tisa Żawrocka-Kwiatkowska.
Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
- Czy reakcja policji w czasie ostatnich protestów była odpowiednia? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
- Prawo do aborcji i uliczne demonstracje. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
- Lawina komentarzy po niespodziewanym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego
- Rząd zwleka z publikacją wyroku TK, Sejm zwleka z zajęciem się ustawą prezydenta
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego. "Niektóre zadania były trudne"
Od języka polskiego zaczął się we wtorek egzaminacyjny maraton ósmoklasistów, do którego uczniowie przygotowywali się przez całą podstawówkę. Wyniki egzaminów są kluczowe w czasie rekrutacji do szkół średnich. W środę uczniowie zmierzą się z matematyką.
czytaj więcej »KRS rozpoczęła pracę w nowym składzie. Dagmara Pawełczyk-Woicka nową przewodniczącą
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. Członkowie zdecydowali, że pracami organu pokieruje sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. W nowym składzie KRS znalazł się sędzia Maciej Nawacki, który zapewnia, że niezwłocznie wykona decyzję Izby Dyscyplinarnej wobec sędziego Pawła Juszczyszyna.
czytaj więcej »Katastrofa w kopalni Pniówek. JSW odpiera zarzuty związkowców i bliskich górników, którzy zginęli
Ponad miesiąc po katastrofie w kopalni Pniówek władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej mierzą się z całą listą oskarżeń - i to w podwójnej wersji. Swoje zarzuty mają nie tylko żony zmarłych i zaginionych górników, ale także związkowcy. Ich zdaniem w dniu katastrofy górnicy przebywający w miejscu wybuchu przekroczyli czas pracy.
czytaj więcej »Forum Ekonomiczne w Davos w cieniu wojny w Ukrainie. "Agresja Putina musi stać się strategiczną klęską"
Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Wśród uczestników nie ma delegacji Rosji, choć wojna w Ukrainie jest jednym z najważniejszych tematów.
czytaj więcej »Rosjanie próbują zdobyć Siewierodonieck. Wznowili też ostrzał Charkowa
Minęły trzy miesiące od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Z każdym dniem wydłuża się lista zbombardowanych budynków, zrównanych z ziemią całych miejscowości i ofiar. W Mariupolu znaleziono ponad 200 ciał w zaawansowanym stanie rozkładu w piwnicy jednego z zawalonych bloków. Krwawe walki trwają o Siewierodonieck. Okupanci wznowili też ostrzał Charkowa.
czytaj więcej »"Badaj znamiona, wyroluj czerniaka". W Białymstoku zachęcają do profilaktyki
Badaj znamiona, wyroluj czerniaka - pod takim hasłem w Białymstoku zachęca się do badania pod kątem raka skóry. Akcja uczy, jak rozpoznać nowotwór, bo szybkie rozpoznanie daje większą szansę na wyleczenie.
czytaj więcej »180 lat temu na świat przyszła Maria Konopnicka
Maria Konopnicka jest jedną z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury. Sejm ogłosił poetkę patronką 2022 roku. 23 maja 2022 roku obchodzimy 180. rocznicę jej narodzin.
czytaj więcej »Wyłudzali pieniądze metodą "na stłuczki". Policja zatrzymała szajkę oszustów
Policja rozbiła szajkę oszustów, którzy wyłudzali pieniądze na tak zwane "stłuczki". Oszukali kilkadziesiąt osób. Do przestępstw miało dochodzić między majem 2021 a kwietniem tego roku. Do tej pory policja zatrzymała w sprawie trzy osoby.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski przemawiał do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos
Nie czekajcie, aż Rosja użyje w Ukrainie broni masowego rażenia - zaapelował prezydent Wołodymyr Zełenski do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos. Trwa zażarta i krwawa bitwa w Donbasie. Siewierodonieck w ciągu ostatnich dwóch dni atakowany był kilkanaście razy. Rosjanie szturmują, giną, ale nie poddają się. Władimir Putin zupełnie nie patrzy na straty wśród swoich żołnierzy. Ukraińcy używają ciężkiej broni z Zachodu.
czytaj więcej »Mnożą się pytania w sprawie przyszłości Roberta Lewandowskiego
To już historia - tak o grze Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium mówi agent polskiego piłkarza. Pini Zahavi zdradził w dzienniku "Bild", że wbrew temu, co mówią przedstawiciele klubu, oferty przedłużenia kontraktu dla kapitana reprezentacji Polski wcale nie było. Dodał, że Lewandowski nie czuje się szanowany przez zarząd Bayernu i dlatego klub stracił go nie tylko jako piłkarza, ale też jako człowieka. Czy w takim razie szefowie bawarskiej drużyny zgodzą się na transfer Lewego do Barcelony?
czytaj więcej »Roland Garros 2022. Iga Świątek wygrała pierwszy mecz, jej rywalką była Łesia Curenko
Iga Świątek wygrała swój pierwszy mecz turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu. Jej rywalką była Ukrainka Łesia Curenko. 29. zwycięstwo z rzędu Iga Świątek wywalczyła bez większych problemów.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła Pawła Juszczyszyna do orzekania
Wbrew temu, co mówi premier, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wcale nie zajmuje się głównie pospolitymi przestępstwami sędziów. Takich jest mało. Izba głównie karze za obronę sędziowskiej niezależności i i wykonywanie orzeczeń TSUE. W tej sprawie kilkudziesięciu sędziów napisało list do premiera. W poniedziałek Izba Dyscyplinarna uchyliła decyzję o odsunięciu olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna od orzekania.
czytaj więcej »Ceny paliw idą w górę. Kontrowersje wokół sprzedaży części majątku Lotosu
Rosną ceny paliw. Coraz droższe jest tankowanie na stacjach benzynowych w Polsce. Jednym z powodów jest wojna. Jednocześnie majątek firmy Lotos ma w części trafić do rąk kapitału z Węgier i Arabii Saudyjskiej.
czytaj więcej »Andrzej Duda w Radzie Najwyższej Ukrainy. "Nic o was bez was"
Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Polska jej pomoże w wejściu do Unii - tak mówił w niedzielę w ukraińskim parlamencie prezydent Andrzej Duda. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał nowe prawa dla obywateli polskich w Ukrainie.
czytaj więcej »Rosną ceny kursów w szkołach nauki jazdy
Już nie jest tanio, a będzie jeszcze drożej – mówią właściciele szkół jazdy. Rosnące ceny paliw i utrzymania szkół przekładają się na wyższe ceny za kursy.
czytaj więcej »