Fakty po południu

Dla potrzebujących, ubogich, bezdomnych. "Postanowiłem, że zrobimy trochę więcej, żeby się podzielić"

Podzielmy się jedzeniem po świętach - apelują fundacje dobroczynne z całej Polski. To działa, bo żywność z wielkanocnego stołu coraz rzadziej trafia do kosza, a coraz częściej na inne stoły. To, czego nie zjemy, możemy zanieść do jadłodzielni albo zostawić w przygotowanych do tego lodówkach. Stamtąd jedzenie trafi do osób ubogich i bezdomnych.  

"Nie marnuję, jedzenie szanuję". W krakowskich szkołach staną lodówki do foodsharingu

W pięciu krakowskich szkołach staną lodówki do foodsharingu, czyli przechowywania jedzenia, z...

We Wrocławiu jest szesnaście lodówek foodsharingowych. Pani Izabela Duchnowska, organizatorka akcji "Wspólna lodówka na Nadodrzu" pokazuje jedną z nich. - W tym momencie w lodówce mamy ziemniaki poporcjowane w pudełeczkach - mówi. - Przezroczysta szyba pozwala szybko sprawdzić, czy coś jest w środku czy nie, i osoby, które potrzebują, mogą sobie to jedzenie zabrać - tłumaczy.

Pan Józef przychodzi do lodówki raz w tygodniu. - Lodóweczka jest w sam raz, elegancko! - zachwala. Jedzeniem poczęstował się też w czasie Wielkanocy. - Galaretka była taka dobra, to dwie wziąłem paczuszki. Parę pomarańczy, jabłka - wymienia.

Zainteresowanie jedzeniem jest widoczne szczególnie tuż po świętach. - Jest to taki worek bez dna. Cokolwiek zostanie przyniesione, to leży w tej lodówce kilka do kilkunastu minut - opisuje Izabela Duchnowska.

Do jednej z wrocławskich lodówek trafiło też jedzenie ze stołu prezydenta miasta. - Nie zdążyłem przejść na drugą stronę ulicy, a już pojawiły się dwie osoby, które zaczęły korzystać z produktów, które włożyłem - relacjonuje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Nie tylko we Wrocławiu

Jedzenie, które po świętach zalega w domowych lodówkach, mieszkańcy innych miast mogą przynieść na przykład do jadłodzielni. - My tę żywność rozdysponujemy osobom potrzebującym, osobom bezdomnym, czy osobom, które nie mają tej żywności - tłumaczy Monika Lewko z Fundacji Spe Salvi w Białymstoku.

- Warto jest się dzielić. Sam kiedyś otrzymałem pomoc, więc chciałbym się odwdzięczyć w taki właśnie sposób - mówi Dominik Dyniziak, mieszkaniec Białegostoku.

Podziel się żywnością po świętach. "Rocznie marnuje się 9 milionów ton"

Banki żywności apelują do mieszkańców stolicy, aby nie wyrzucać żywności, która zostanie po...

Pan Dominik wizytę w białostockiej jadłodzielni zaplanował jeszcze przed Wielkanocą. - Postanowiłem, że zrobimy trochę więcej potraw, żeby się podzielić - mówi. - Specjalnie. Tak, można powiedzieć, że specjalnie zrobiliśmy dużo więcej, żeby komuś innemu się przysłużyć - dodaje.

- Przynieśliśmy sałatki, kawałek ciasta, wędliny, które wiedzieliśmy, że się zmarnują po prostu w domu - wymienia pani Monika Mierzwińska, mieszkanka Białegostoku. - Także o dłuższym terminie przydatności, jakieś herbaty, ciastka, paluszki, makarony - dodaje jej mąż, Wojciech.

Ciasto nie było kłamstwem

Takie punkty foodsharingowe znaleźć można w całej Polsce. W Krakowie takie miejsce prowadzone jest przez studentów i doczekało się stałych bywalców. - Pytają się na przykład, czy jeszcze coś jest w tej lodówce, albo widzę karteczki z napisem, że mam ochotę na kompot, albo na ciasto - mówi wolontariuszka Aleksandra Nowak z fundacji All In w Krakowie.

- Długo tutaj chodzę i spodziewałam się tego, że w święta będzie dużo jedzenia, bo w święta wiadomo, wszyscy jedzą dużo i gotują - przyznaje Paula, mieszkanka Krakowa.

Ludzie dużo robią jedzenia i też dużo tego jedzenia marnują. Dlatego punkty foodsharingowe i miejskie jadłodzielnie przyjmują żywność przez cały rok.

Autor: Paula Przetakowska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Ruszyło przeciąganie senatorów? Schetyna ostrzega przed "korupcją polityczną"

  Ruszyło przeciąganie senatorów? Schetyna ostrzega przed "korupcją polityczną"

  Rządowa układanka jest nie mniej problematyczna niż senacka. Niewielka przewaga opozycji uruchamia wielką mobilizację w obozie władzy. Już rozpoczęło się kuszenie senatorów. Na negocjacyjnym stole pojawiły się ministerialne teki i to pewnie nie koniec ofert. Grzegorz Schetyna grzmi o politycznej korupcji. Pierwsze posiedzenie nowego parlamentu najpóźniej odbędzie się 12 listopada.  

  czytaj więcej »
 • Wyrok w sprawie Amber Gold został ogłoszony. Będzie apelacja?

  Wyrok w sprawie Amber Gold został ogłoszony. Będzie apelacja?

  Twórcy Amber Gold skazani. Marcin P. na 15 lat więzienia, a jego była żona Katarzyna na 12 i pół roku. To kary niższe od wnioskowanych przez prokuratora. Oboje mają też zapłacić grzywny i naprawić wyrządzone szkody. A te są gigantyczne. Małżeństwo w ramach tak zwanej piramidy finansowej oszukało ponad 18 tysięcy klientów. W maju gdański sąd uznał ich za winnych oszustwa oraz niekorzystnego rozporządzenia mieniem i rozpoczął wielomiesięczne odczytywanie wyroku. Ten nie jest prawomocny. Obrońca Marcina P. już mówi o prawdopodobnej apelacji.

  czytaj więcej »
 • Kto, ile i z jakim skutkiem? Wyborcze rekordy w Polsce

  Kto, ile i z jakim skutkiem? Wyborcze rekordy w Polsce

  Rekordziści w tych wyborach do Sejmu uzyskali nawet kilkaset tysięcy głosów poparcia. W większości to twarze nam dobrze znane, ale nie zawsze, co pokazało choćby starcie "jedynek" we Wrocławiu. Na drugim biegunie są kandydaci, którym wystarczyło kilka tysięcy tysięcy głosów, byśmy zobaczyli ich w Sejmie. W pewnym sensie dostali się tam po plecach rekordzistów.

  czytaj więcej »
 • Bernadeta Krynicka żegna się z mandatem posła

  Bernadeta Krynicka żegna się z mandatem posła

  Ta zmiana w poselskich ławach zwraca szczególną uwagę. Bernadeta Krynicka żegna się z mandatem posła, za to do Sejmu wchodzi Iwona Hartwich. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zasłynęła z krytyki protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ostrych wypowiedzi. Tym razem wyborców do siebie nie przekonała.

  czytaj więcej »
 • Nowa sytuacja po wyborach. W PiS trwają narady

  Nowa sytuacja po wyborach. W PiS trwają narady

  W PiS-ie nadal trwają narady, bo tak naprawdę większość ma Zjednoczona Prawica, w której więcej niż dotąd mandatów zdobyli przedstawiciele Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina. Trzeba się z nimi dogadać na nowo. Zwłaszcza w sprawie składu rządu. To się dzieje za kulisami, a przy ulicy Wiejskiej trwają obrady starego Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Zagraniczne media o wynikach wyborów w Polsce

  Zagraniczne media o wynikach wyborów w Polsce

  Polskie wybory są relacjonowane i komentowane także za granicą. Polska zbacza w stronę nieliberalnej formy demokracji - brzmi jeden z komentarzy. W innym czytamy, że Polska wciąż nie jest Węgrami, Turcją czy autokratycznym krajem. Padają słowa o populizmie i obietnicach socjalnych, a także o tym, że opozycja jest chaotyczna i bez pewności siebie.

  czytaj więcej »
 • Komu wyborców odebrali Lewica i Konfederacja?

  Komu wyborców odebrali Lewica i Konfederacja?

  W Sejmie IX kadencji zasiądą posłowie ugrupowań, których w poprzedniej kadencji nie było w ogóle - Lewicy i Konfederacji. Na kogo cztery lata temu głosowali ich wyborcy? Okazuje się, że większość wyborców Lewicy w 2015 roku głosowała na PO. Z kolei wyborcy Konferencji - na partię KORWiN. Aż co piąty wyborca Konfederacji cztery lata temu w ogóle nie głosował.

  czytaj więcej »
 • Schetyna przegrał z kandydatką PiS, Kaczyński z kandydatką KO. Liczne porażki "jedynek"

  Schetyna przegrał z kandydatką PiS, Kaczyński z kandydatką KO. Liczne porażki "jedynek"

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Warszawie uzyskał mniej głosów niż kandydatka KO na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Z kolei we Wrocławiu więcej głosów niż szef PO Grzegorz Schetyna uzyskała kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. W Gdańsku Sławomir Neumann uzyskał mniej głosów niż kandydat PiS Jarosław Sellin, a także mniej niż "dwójka" na liście KO, czyli Jarosław Wałęsa. Lepszy wynik od Sławomira Neumanna uzyskali jeszcze Piotr Adamowicz i Agnieszka Pomaska. To nie koniec prestiżowych porażek "jedynek" na listach.

  czytaj więcej »
tvnpix