Fakty po południu

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa miast

Foto: Fakty po południu | Video: Paweł Laskosz / Fakty po południu
Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Stolica Polski to miejsce, gdzie żyje się najbezpieczniej. Warszawa w rankingu 66 polskich miast triumfowała po raz trzeci z rzędu. - Bardzo duże wyróżnienie, z czego się bardzo cieszę - mówi Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.

Pojęcie bezpieczeństwa w tym rankingu nie ograniczało się tylko do wykrywalności przestępstw i skuteczności działań policji. Autorzy raportu ocenili miasta według 44 wskaźników.

Odnosiły się one się zarówno do bezpieczeństwa na ulicach, jak i tego czy mieszkańcy mają na przykład trudności ze znalezieniem pracy czy dostępem do służby zdrowia. Osobną kategorią była otwartość na innych, na przykład cudzoziemców.

Foto: Fakty po południu Miejsca 1-7

Pełny obraz miast

- Najchętniej czytają te rankingi władze regionalne, władze konkretnych miast. Mogą się wtedy zestawić ze sobą, zobaczyć w jakich dziedzinach ich miasto sobie dobrze radzi, w jakich gorzej - mówi dyrektor ds. analiz "Polityki Insight" Łukasz Lipiński.

Powody do zadowolenia maja władze Krakowa, który w rankingu uplasował się tuż za Warszawą. Władze od wielu lat realizują program Bezpieczny Kraków i szczycą się jednym z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej.

- On jest co kilka lat aktualizowany, zważywszy na fakt, że zmieniają się czasy i są inne zagrożenia - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Kraków.

Krakowska policja odnotowuje spadek we wszystkich kategoriach przestępstw oraz jednocześnie wzrost wykrywalności. Zagrożeń jednak nie brakuje. Te związane są m.in.z  rywalizacją chuliganów utożsamiających się z  klubami piłkarskimi.

- Parę osób zginęło, ta wojna się toczy. To są grupy przestępcze, które handlują narkotykami - mówi były policjant Dariusz Nowak.

Rzeszów liderem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego

Na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu znalazł się Rzeszów. Miasto przoduje jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.

- Nie miałabym problemu ze znalezieniem pracy czy przebranżoweniem się -  mówi jedna z mieszkanek Rzeszowa.

To w stolicy Podkarpacia jest najwyższa jakość usług medycznych. Według prognoz to także jedyne obok Warszawy miasto gdzie w najbliższych latach liczba mieszkańców się nie zmniejszy.

- Tu przychodzą mieszkańcy zarówno z Podkarpacia, z województwa lubelskiego, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, a nawet 3% z zagranicy - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Migranci nie tacy straszni

Najskuteczniej policja działa w Lesznie, Piekarach Śląskich i w Nowym Sączu. Wykrywa ponad 80% przestępstw. Nowy Sącz jest też najbardziej otwarty na innych. To tam na etacie pracuje ponad 10 tysięcy obcokrajowców. Tysiąc cudzoziemców prowadzi w tym mieście firmy.

Foto: Fakty po południu Ranking otwartości na innych

- Teoretyczne strachy przed migrantami żyją sobie w przestrzeni medialnej, ale w codziennym życiu Polaków one nie odgrywają ważnej roli - ocenia Lipiński.

Tuż za podium rankingu uplasował się Poznań, który zdobył prawie 62 punkty na sto możliwych. Na kolejnych pozycjach Trójmiasto, następnie Siedlce i Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.

Foto: Fakty po południu Miejsca 4-10

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kowalikbar
kowalikbar

Najwięcej przestępstw jest w Sandomierzu, :0 ale wykrywalność utrzymuje się na poziomie 100% dzięki ojcu Mateuszowi:)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Asfalt zapadł się pod samochodami. Zdjęcia z monitoringu

    Asfalt zapadł się pod samochodami. Zdjęcia z monitoringu

    Niesamowite zdjęcia z monitoringu, a na nich zapadająca się pod autami ziemia. W kilka sekund samochody dosłownie zniknęły, a w asfalcie pojawiła się gigantyczna dziura. Na filmie ze wschodnich Chin widać jak auta staczają się do rozkopanej drogi, a nad nimi unoszą się tumany kurzu. Auta zostały zniszczone i częściowo przysypane. Do wydobycia trzech pojazdów trzeba było użyć specjalnego sprzętu. Na szczęście - jak poinformowały chińskie media - nikomu nic się nie stało. Prace budowlane na miejscu zostały wstrzymane, a władze zleciły poprawę warunków bezpieczeństwa. Przyczyną wypadku były najprawdopodobniej intensywne opady deszczu, które osłabiły konstrukcję jezdni.

    czytaj więcej »
   • Jej powstanie było koniecznością. Nowa baza GOPR w Beskidach

    Jej powstanie było koniecznością. Nowa baza GOPR w Beskidach

    Nowa baza GOPR w Beskidach już jest. Dzięki niej ratownicy górscy do poszkodowanych pod Baranią Górą dotrą kilka razy szybciej niż dotychczas. Powstanie bazy było koniecznością, ponieważ turystów z roku na rok jest coraz więcej, a co za tym idzie, więcej jest też wypadków. W tym roku pod tym względem już padł rekord.

    czytaj więcej »
   • Minister nie chce karania aktywistów. Zaprasza ich też do specjalnego zespołu

    Minister nie chce karania aktywistów. Zaprasza ich też do specjalnego zespołu

    Nie będzie kar dla obrońców Puszczy Białowieskiej. Minister Środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wycofanie wniosków o ukaranie aktywistów, którzy bronili Puszczy przed masową wycinką. I zaprasza ich do prac w nowym, ministerialnym zespole ekspertów do spraw Puszczy. Aktywiści zapowiadają, że do zespołu nie dołączą dopóki w jego składzie będą osoby, które wycinkę Puszczy zalecały.

    czytaj więcej »
   • Spadochroniarz zawisł na ścianie klifu. Nagranie z akcji ratunkowej

    Spadochroniarz zawisł na ścianie klifu. Nagranie z akcji ratunkowej

    Dramatyczna akcja ratunkowa w Squamish w Kanadzie. Mężczyzna zawisł na ścianie klifu na wysokości 350 metrów, bo jego spadochron zahaczył o skałę. Na szczęście ratownikom udało się wciągnąć go na górę.Klif na którym zawisł skoczek ma ponad 700 metrów. Ratownicy musieli zejść na linach kilkaset metrów i zabrać go na górę. Mężczyzna był przytomny i przez cały czas akcji rozmawiał z ratownikami. Kiedy został wciągnięty na górę, przyleciał po niego helikopter. Trafił do szpitala, ale według lekarzy nic poważnego mu się nie stało.

    czytaj więcej »
   • Bójka na środku ulicy. Bo pieszy wtargnął na jezdnię

    Bójka na środku ulicy. Bo pieszy wtargnął na jezdnię

    Pieszy przeszedł przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, więc kierowca postanowił go tego oduczyć. Doszło do bójki na środku ulicy. Podobnych nagrań drogowej agresji jest mnóstwo. Zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie na linii ciągłej, parkowanie na przystankach... Lista drogowych grzechów pieczołowicie dokumentowana jest przez kierowcę miejskiego autobusu ze Szczecina. Pan Maciej publikuje nagrania - ku przestrodze.

    czytaj więcej »
   tvnpix