
Dwa lata od tragedii w Suszku. W sumie pięć osób usłyszało zarzuty
Kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów powalonych, tysiące domów zniszczonych i sześc ofiar śmiertelnych - tak było w 2017 roku po przejściu nawałnicy w gminie Rytel. Co przez dwa lata udało się naprawić?
Prokuratura Okręgowa w Słupsku postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm...Synoptycy z zarzutami za tragedię w Suszku.
W nawałnicy zginęły dwie harcerki
ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO
- Jak wszyscy przeżyłem szok. Zobaczyłem, że nic nie ma. Szosą zacząłem iść na zachód i widziałem coraz większe pole zniszczeń - tak Borys Gielniak, leśniczy z Leśnictwa Zdroje, wspomina to, co stało się z jego lasem w 2017 roku. W gminie Rytel mieszka od 30 lat.
- Opłakiwałem mój las, bo to tak jakby bliska osoba odeszła - dodaje Borys Gielniak.
W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez gminę Rytel przeszła nawałnica stulecia, która spustoszyła teren Borów Tucholskich.
- Chyba najgorszy dzień w moim życiu i wielu mieszkańców. Nie tylko samego Rytla, ale też i wielu terenów dotkniętych tą nawałnicą - mówi Łukasz Ossowski, były sołtys Rytla.
Zginęło łącznie sześć osób. Wśród nich były dwie harcerki, które przebywały na obozie w Suszku - 13-letnia Asia i 14-letnia Olga.
Śledztwo w sprawie śmierci dziewczynek trwa do dzisiaj. Zarzuty postawiono już w sumie pięciu osobom. Urzędnikowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Chojnicach, który nie rozesłał ostrzeżenia pogodowego i dwóm komendantom obozu, którzy zdaniem śledczych źle zorganizowali zabezpieczenia i ewakuację obozowiska. Ostatnio prokuratura oskarżyła dwoje synoptyków, którzy pełnili wówczas dyżur.
- Osobom tym został przedstawiony zarzut nieumyślnego niedopełnienia obowiązków służbowych, poprzez niepodniesienie stopnia zagrożenia meteorologicznego dla województwa pomorskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego z 2. na 3. stopień, pomimo istniejących ku temu przesłanek - tłumaczył w lipcu Paweł Wnuk z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.
Około 100 lat czekania
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku dwa lata po nawałnicy, która zniszczyła las na...Blisko 50 tysięcy hektarów lasu zniszczonych. "To tak, jakby bliska osoba odeszła"
Wiatr wiejący z prędkością do 150 kilometrów na godzinę zerwał dachy z prawie 3000 domów i zniszczył łącznie 44000 hektarów lasów. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa w Gnieźnie, Runowie, Rytlu, Lipuszu i Czersku.
Duża cześć terenu została zupełnie ogołocona z drzew. Te, które się ostały, zostały bardzo zniszczone przez wiatr. Przy usuwaniu skutków nawałnicy pracowało prawie 70000 strażaków. Pomoc wojska przyszła dopiero po kilku dniach, ponieważ początkowo wojewoda nie widział takiej potrzeby.
- Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści, nie będziemy wzywać wojska - tłumaczył w 2017 roku Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Po oczyszczaniu terenu przyszedł czas na wielkie sadzenie. W 2018 roku harcerze, strażacy i wolontariusze wspólnie obsadzali teren. Na powierzchni około pięciu hektarów zostało posadzone ponad 50 tysięcy sadzonek. Drzewka rosną już prawie półtora roku. Żeby las wrócił do stanu sprzed nawałnicy potrzeba będzie około 100 lat.
Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
To jest straszne...po prostu straszne. Dwa lata temu niby to się stało, a ja pamiętam to wszystko jak wczoraj. Ja też mam harcerki w rodzinie. Mogę z całą pewnością powiedzieć, na szczęście nie z Łodzi, bo pewnie to ja bym miał najgorsze wspomnienia. Ale i tak najlepszych nie mam. Jak rano się obudziłem, po burzy, to coś czułem, że rozwiń
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
"Albo dostaniemy mandat i zarobimy pieniądze, albo nie będziemy mieli niczego"
Jarosław Gowin ostrzegł przedsiębiorców przed otwieraniem biznesów w trakcie trwania ograniczeń - wicepremier podkreślił, że przedsiębiorcy łamiący zakazy nie otrzymają wsparcia ze strony państwa. Jednak wiele firm nie otrzymało żadnej pomocy lub ta pomoc jest za mała, więc jednak przedsiębiorcy skłaniają się do otwierania biznesów. Ponadto niektórzy przedsiębiorcy pozywają państwo za obostrzenia, wskazując na ich wątpliwą konstytucyjność.
czytaj więcej »"Święty Boże, Święty Mocny" o godzinie 21 z głośników. Proboszcz usłyszał zarzuty
Spokój mieszkańcom Rawicza miał zakłócać proboszcz, który puszczał msze z głośników i pieśni od rana do wieczora. Ksiądz tłumaczy, że chodziło o wsparcie w czasie pandemii. Mieszkańcy nie dali za wygraną i proboszcz usłyszał zarzuty.
czytaj więcej »Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Wielkiej Brytanii. "Musimy odciążyć system opieki zdrowotnej"
13 stycznia w Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 1500 zgonów osób zakażonych koronawirusem - najwięcej zgonów odnotowanych w ciągu doby od wybuchu pandemii. Premier Boris Johnson zapowiedział, że jeśli tylko stanie się to możliwe, punkty szczepień będą otwarte całą dobę. Tymczasem w Izraelu zaszczepiono już 2 miliony osób, czyli jedną piątą wszystkich mieszkańców.
czytaj więcej »Spór o lasy. Po wecie Andrzeja Dudy rząd pracuje nad nowym rozwiązaniem
Mateusz Morawiecki spotkał się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą. Prezydent zawetował ustawę o działach administracji rządowej. Ustawa przesuwała nadzór nad lasami z resortu środowiska do rolnictwa. Teraz rząd pracuje nad alternatywnym projektem nowelizacji. Kancelaria prezydenta poinformowała, że premierowi towarzyszyli szef KPRM Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa Edward Siarka, a także ministrowie środowiska oraz rolnictwa i przedstawiciele leśników.
czytaj więcej »Opozycja chce przeznaczyć 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. PiS jest przeciw
80 milionów złotych z budżetu na ten rok chcą przeznaczyć senatorowie Koalicji Obywatelskiej na psychiatrię dziecięcą. Taką poprawkę przegłosowali do ustawy budżetowej. Przeciw zagłosowali senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, w tym lekarze.
czytaj więcej »13-latka podejrzewała, że jest w ciąży. 15-latek miał ją zabić, został zatrzymany
Po kilku dniach poszukiwania 13-latki z Bytomia w Piekarach Śląskich znaleziono jej ciało. Śledczy mówią o zabójstwie i zatrzymali 15-letniego kolegę ofiary, który przez kilka dni wprowadzał policjantów w błąd i zmieniał zeznania. 13-latka przed śmiercią podejrzewała, że jest w ciąży. Nie ukrywała tego przed rodzicami. Najprawdopodobniej to mogło być motywem zbrodni.
czytaj więcej »O północy rusza rejestracja na szczepienia. Każdy dorosły może zgłosić taką chęć
W piątek rusza rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19. System ma być być dostępny od północy. 22 stycznia ma rozpocząć się rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienia tych grup mają się rozpocząć 25 stycznia. Także od północy z czwartku na piątek wszyscy dorośli w Polsce będą mogli zgłaszać chęć zaszczepienia się.
czytaj więcej »Mimo obostrzeń otwierają biznesy. "Nie jesteśmy w stanie się utrzymać bez gości"
Przedsiębiorcy, którzy są zdesperowani i często na skraju bankructwa, chcą zniesienia obostrzeń. Niektórzy je łamią lub obchodzą. Hotelarz we Władysławowie miał 300 gości, a ich obecność tłumaczył organizacją turnieju szachowego.
czytaj więcej »W niemal całej Polsce sypnęło śniegiem. "Dla dzieci to jest atrakcja"
Śniegiem sypnęło tak mocno, że biało jest niemal w całym kraju. Pierwsze w tym roku tak obfite opady śniegu to przede wszystkim szansa dla najmłodszych na wyjście z domu i świetną zabawę.
czytaj więcej »"Wielki pokoleniowy błąd". Wstrząsający raport z działalności katolickich Domów Matki i Dziecka
Rząd w Irlandii opublikował raport opisujący, co działo się w domach samotnej matki prowadzonych przez Kościół rzymskokatolicki. Z powodu fatalnych warunków i braku należytej opieki w placówkach tych w ciągu ponad 70 lat zmarło około dziewięć tysięcy dzieci. W 18 placówkach, które objęto śledztwem, wskaźnik śmiertelności wyniósł 15 procent. Premier Irlandii stwierdził, że opisany został bardzo mroczny i trudny rozdział w historii kraju.
czytaj więcej »Izba Reprezentantów debatuje nad impeachmentem Donalda Trumpa
W Izbie Reprezentantów rozpoczęła się w środę debata nad uruchomieniem procedury impeachmentu wobec prezydenta USA Donalda Trumpa, dokładnie tydzień od ataku jego zwolenników na Kapitol. Demokraci oskarżają prezydenta o to, że zachęcał tłum do ataku na Kongres. Mike Pence, wiceprezydent USA, odmówił zastosowania 25. poprawki do konstytucji, żeby przejąć obowiązki prezydenta.
czytaj więcej »"Przez dwa lata nie powstał nawet akt oskarżenia"
13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska został zaatakowany nożem przez Stefana W. - Paweł Adamowicz zmarł w wyniku odniesionych ran. Atak został przeprowadzony podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na oczach wielu świadków. Proces Stefana W. wciąż się nie rozpoczął, bo prokuratura czeka na trzecie już badanie psychiatryczne Stefana W. Opozycja ma pytania w tej sprawie.
czytaj więcej »Rodzina Jadwigi Emilewicz wybrała się na narty pomimo obostrzeń
Stoki i wyciągi są zamknięte, narciarze jeździć na nich nie mogą - o ile nie są zawodowymi sportowcami lub dziećmi uczestniczącymi w zawodach. Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wraz z trzema synami i mężem odwiedziła w zeszłym tygodniu miejscowość Suche pod Poroninem. Jej synowie jeździli na nartach. Jadwiga Emilewicz potem tłumaczyła, że są członkami klubów narciarskich. Jednak w zapewnienia byłej wicepremier nie wierzy nie wierzą nawet politycy Zjednoczonej Prawicy.
czytaj więcej »Ponad 300 tysięcy osób zaszczepionych na COVID-19 w Polsce
O północy z czwartku na piątek rusza rejestracja seniorów powyżej 80. roku życia. Dotychczas zaszczepiło się w Polsce ponad 300 tysięcy osób. I chociaż rząd zapewnia, że wynik jest wyjątkowo dobry, to opozycja mówi, że dałoby się szczepić szybciej.
czytaj więcej »Część uczniów wraca do szkół. "Wytyczne są kuriozalne"
Już od najbliższego poniedziałku dzieci z klas od 1-3 wracają do szkoły. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało wytyczne dla placówek. Czy można je spełnić?
czytaj więcej »