Fakty po południu

Dwa lata od tragedii w Suszku. W sumie pięć osób usłyszało zarzuty

Kilkadziesiąt tysięcy hektarów lasów powalonych, tysiące domów zniszczonych i sześc ofiar śmiertelnych - tak było w 2017 roku po przejściu nawałnicy w gminie Rytel. Co przez dwa lata udało się naprawić?

Synoptycy z zarzutami za tragedię w Suszku. W nawałnicy zginęły dwie harcerki

Prokuratura Okręgowa w Słupsku postawiła zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych dwóm...

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO POŁUDNIU" W TVN24GO

- Jak wszyscy przeżyłem szok. Zobaczyłem, że nic nie ma. Szosą zacząłem iść na zachód i widziałem coraz większe pole zniszczeń - tak Borys Gielniak, leśniczy z Leśnictwa Zdroje, wspomina to, co stało się z jego lasem w 2017 roku. W gminie Rytel mieszka od 30 lat.

- Opłakiwałem mój las, bo to tak jakby bliska osoba odeszła - dodaje Borys Gielniak.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku przez gminę Rytel przeszła nawałnica stulecia, która spustoszyła teren Borów Tucholskich.

- Chyba najgorszy dzień w moim życiu i wielu mieszkańców. Nie tylko samego Rytla, ale też i wielu terenów dotkniętych tą nawałnicą - mówi Łukasz Ossowski, były sołtys Rytla.

Zginęło łącznie sześć osób. Wśród nich były dwie harcerki, które przebywały na obozie w Suszku - 13-letnia Asia i 14-letnia Olga.

Śledztwo w sprawie śmierci dziewczynek trwa do dzisiaj. Zarzuty postawiono już w sumie pięciu osobom. Urzędnikowi Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Chojnicach, który nie rozesłał ostrzeżenia pogodowego i dwóm komendantom obozu, którzy zdaniem śledczych źle zorganizowali zabezpieczenia i ewakuację obozowiska. Ostatnio prokuratura oskarżyła dwoje synoptyków, którzy pełnili wówczas dyżur.

- Osobom tym został przedstawiony zarzut nieumyślnego niedopełnienia obowiązków służbowych, poprzez niepodniesienie stopnia zagrożenia meteorologicznego dla województwa pomorskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego z 2. na 3. stopień, pomimo istniejących ku temu przesłanek - tłumaczył w lipcu Paweł Wnuk z Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Około 100 lat czekania

Blisko 50 tysięcy hektarów lasu zniszczonych. "To tak, jakby bliska osoba odeszła"

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku dwa lata po nawałnicy, która zniszczyła las na...

Wiatr wiejący z prędkością do 150 kilometrów na godzinę zerwał dachy z prawie 3000 domów i zniszczył łącznie 44000 hektarów lasów. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa w Gnieźnie, Runowie, Rytlu, Lipuszu i Czersku.

Duża cześć terenu została zupełnie ogołocona z drzew. Te, które się ostały, zostały bardzo zniszczone przez wiatr. Przy usuwaniu skutków nawałnicy pracowało prawie 70000 strażaków. Pomoc wojska przyszła dopiero po kilku dniach, ponieważ początkowo wojewoda nie widział takiej potrzeby.

- Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści, nie będziemy wzywać wojska - tłumaczył w 2017 roku Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Po oczyszczaniu terenu przyszedł czas na wielkie sadzenie. W 2018 roku harcerze, strażacy i wolontariusze wspólnie obsadzali teren. Na powierzchni około pięciu hektarów zostało posadzone ponad 50 tysięcy sadzonek. Drzewka rosną już prawie półtora roku. Żeby las wrócił do stanu sprzed nawałnicy potrzeba będzie około 100 lat.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Papurazzo
Papurazzo

To jest straszne...po prostu straszne. Dwa lata temu niby to się stało, a ja pamiętam to wszystko jak wczoraj. Ja też mam harcerki w rodzinie. Mogę z całą pewnością powiedzieć, na szczęście nie z Łodzi, bo pewnie to ja bym miał najgorsze wspomnienia. Ale i tak najlepszych nie mam. Jak rano się obudziłem, po burzy, to coś czułem, że rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Adam Z. ponownie usiądzie na ławie oskarżonych

    Wraca sprawa śmierci Ewy Tylman. Adam Z. ponownie usiądzie na ławie oskarżonych

    Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od nowa. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji, który w kwietniu ubiegłego roku uniewinnił Adama Z. od zarzutu zabójstwa Ewy Tylman. Apelację od wyroku wniosła prokuratura, ale też pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman. Sąd drugiej instancji uznał, że w procesie były błędy, dlatego sprawa ponownie trafi na wokandę.

    czytaj więcej »
   • Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi. Opozycja dopytuje o sprawę Banasia

    Szef ABW Piotr Pogonowski odchodzi. Opozycja dopytuje o sprawę Banasia

    Krytykowany przez opozycję szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odchodzi ze stanowiska. Jako powód podał przyczyny osobiste. Piotr Pogonowski kontrwywiadem kierował przez cztery lata. Opozycja zarzuca mu między innymi zaniedbania podczas badania przeszłości Mariana Banasia. - Jeśli ta dymisja jest skutkiem wyciągania jakichś konsekwencji, to bardzo dobrze - ocenia poseł PiS Tadeusz Cymański.

    czytaj więcej »
   • "Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

    "Bardzo ważna uchwała". Posiedzenie w Sądzie Najwyższym może mieć doniosłe skutki

    Sąd Najwyższy zajął się kwestią legalności zasiadania w składach sędziowskich osób powołanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 60 sędziów ma odpowiedzieć na niezwykle doniosłe w skutkach pytanie: czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS są ważne? Czy muszą być bezwzględnie uchylane? To pytanie Pierwszej Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf.

    czytaj więcej »
   • "GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

    "GetBack to trzy razy Amber Gold". Czy powstanie komisja śledcza?

    Czy będzie komisja śledcza w sprawie afery GetBack? Po raporcie NIK, który wymienia zaniedbania państwowych instytucji w tej sprawie, coraz głośniej domaga się tego opozycja. Posłowie PiS nie chcą komisji śledczej. Zapewniają, że w tej sprawie działania organów ścigania są wystarczające, a poszkodowanym zalecają cierpliwość.

    czytaj więcej »
   • "Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją". Putin spotkał się z Netanjahu

    "Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją". Putin spotkał się z Netanjahu

    W Jerozolimie rozpoczęła się konferencja z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Bez udziału prezydenta Andrzeja Dudy, ale z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina. Przywódca Rosji został ciepło przywitany przez izraelskie władze w Jerozolimie. - Przyjeżdżam tu dzisiaj z ważną misją - powiedział Władimir Putin. Jego wizyta w Izraelu miała charakter dwustronnej. Spotkał się on z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

    czytaj więcej »
   • Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

    Sejm wkrótce ma ponownie głosować nad "ustawą represyjną"

    Sejm jeszcze w czwartek ma zdecydować o losie tak zwanej "ustawy represyjnej". Senat odrzucił ustawę w całości, ale Sejm może ponownie ją uchwalić. Projekt posłów z klubu PiS zakłada między innymi wprowadzenie nowych kar dyscyplinarnych dla sędziów, ustalenie nowej definicji sędziego, a także zmianę zasad wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

    czytaj więcej »
   • Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

    Wymiana pism między Małgorzatą Gersdorf a Julią Przyłębską

    W czwartek przed południem rozpoczęło się posiedzenie 60 sędziów z trzech izb Sądu Najwyższego w związku z wnioskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni prawa. Prof. Małgorzata Gersdorf chce ustalić, czy sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa mogą orzekać. Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska chciała "zawiesić" posiedzenie, ale prof. Małgorzata Gersdorf na to nie pozwoliła. Zdaniem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego nie ma żadnego sporu kompetencyjnego między sądem, którym kieruje, a prezydentem bądź Sejmem.

    czytaj więcej »
   • Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

    Uchwała Senatu z negatywną opinią komisji sejmowej

    W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała decyzję Senatu o odrzuceniu "ustawy represyjnej". Politycy opozycji alarmują, że nowe przepisy otworzą furtkę do uciszania sędziów krytykujących zmiany PiS. Projekt ustawy o dyscyplinowaniu sędziów skrytykowała już między Komisja Wenecka, Parlament Europejski i amerykańscy kongresmeni.

    czytaj więcej »
   • Pierwszy przypadek koronawirusa w USA. Zwołano posiedzenie WHO

    Pierwszy przypadek koronawirusa w USA. Zwołano posiedzenie WHO

    Mimo dodatkowych środków ostrożności na lotniskach, groźny koronowirus rozprzestrzenia się na kolejne kraje. Jest już pierwszy przypadek zachowania w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory zmarło 17 osób, kilkaset jest chorych, a ponad dwa tysiące muszą przebywać w odizolowaniu. W tej sprawie pilnie zwołano posiedzenie Światowej Organizacji Zdrowia.

    czytaj więcej »
   tvnpix