DVB-T2 obejmie całą Polskę. Co trzeba wiedzieć?
Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej zostaje wprowadzony w kolejnych regionach kraju. W poniedziałek obejmie większość Polski. DVB-T2 zapewnia lepszą jakość sygnału i zwalnia cenne częstotliwości.
DVB-T2 to nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, który stopniowo wprowadzany jest...DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej w Polsce. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt
- Mamy lepszą jakość wideo, a z drugiej strony lepszą jakość dźwięku. Ponadto pojawia się przestrzeń do tego, że jeżeli nadawcy będą sobie tego życzyli i właściwi regulatorze na to pozwolą, no to mogą się pojawić nowe programy telewizyjne również nadawane w jakości High Definition - mówi Maciej Staszak, wiceprezes zarządu firmy Emitel i ekspert rynku telewizyjnego.
Posiadacze telewizorów zakupionych nie dawniej jak dwa lata temu powinni spać spokojnie. Od kilku lat przepisy nakazują producentom montowanie specjalnych tunerów. Starsze telewizory potrzebują dekodera. - Trzeba mieć po prostu odpowiedni telewizor bądź odpowiedni dekoder. Tutaj mała uwaga. Ta zmiana nie dotyczy tych osób, które korzystają z telewizji satelitarnej bądź telewizji kablowej, bo tam dekoder dostarcza dostawca usługi - wyjaśnia Witold Tomaszewski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Nowy standard uwalnia częstotliwości
Kampania informacyjna o DVB-T2 zaczęła się w 2021 roku. Informacje o nowym standardzie dotarły także do seniorów. Wykluczonych ma być coraz mniej. Miesiąc temu mowa była o nawet dwóch milionach gospodarstw domowych. - Obecnie pojawia się w przestrzeni 1,5 miliona - twierdzi Maciej Staszak.
Ci, którzy nie wymienili jeszcze sprzętów na nowe, cały czas mogą liczyć na dofinansowanie. Wnioski składać można na stronach rządowych - otrzymać można do 100 złotych na nowy dekoder i do 250 złotych na nowy telewizor. Samo podłączenie dekodera też nie powinno sprawić większych problemów. A po co to wszystko? - Pasmo, które do tej pory było wykorzystywane przez naziemną telewizję cyfrową, ma zostać przeznaczone na szerokopasmowy rozwój dostępu do internetu - wyjaśnia Maciej Staszak.
Autor: Bartosz Filipowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Wrocław walczy z plagą szczurów
Szczurzy szturm na Wrocław. Miasto atakują miliony gryzoni. Specjaliści wyliczają, że na jednego mieszkańca miasta przypada 10 szczurów. W związku z tą plagą wprowadzono obowiązek deratyzacji.
czytaj więcej »W Krakowie funkcjonuje wyjątkowy lokal gastronomiczny "Społeczna Kaffka"
"Społeczna Kaffka" to niezwykła kawiarnia na gastronomicznej mapie Krakowa. Zatrudnione są w niej osoby z zespołem Downa, które mogą w ten sposób spełniać się zawodowo, a krakowianie spróbować pysznej kawy i wypieków. Lokal działa nieco ponad miesiąc i cieszy się wielką popularnością.
czytaj więcej »Chiny zdominowały rosyjski rynek motoryzacyjny
Rok po napaści Putina na Ukrainę Rosjanie przesiadają się do chińskich samochodów. To nie moda, to konieczność, bo z kraju wycofały się wszystkie zachodnie marki motoryzacyjne. Ich miejsce natychmiast zajęli Chińczycy, co na Zachodzie jest ocenianie jako przejaw coraz większego uzależnienia Moskwy od Pekinu.
czytaj więcej »Odbyła się "Godzina dla Ziemi". O 20:30 czasu lokalnego wyłączano oświetlenie
Światła gasły od morza po Tatry i od Rio de Janeiro po Sydney. Za nami "Godzina dla Ziemi" - o 20:30 lokalnego czasu wyłączano oświetlenie. Światła zgasły w wielu rozpoznawalnych miejscach świata. Tegoroczna edycja akcji ma nam uświadomić, jak ważna jest bioróżnorodność.
czytaj więcej »Minister obrony Izraela: należy zatrzymać ten proces legislacyjny
Nie chcemy być jak Polska - mówią Izraelczycy protestujący przeciwko forsowanym przez premiera Netanjahu zmianach w sądownictwie. Jego propozycje wyprowadziły ludzi na ulice, ale też sprawiły, że izraelski rząd przestał być jednomyślny - przeciwko reformie Sądu Najwyższego jest minister obrony Yoav Galant.
czytaj więcej »Rosyjska taktyczna broń jądrowa ma być rozmieszczona na Białorusi
Rosyjska taktyczna broń jądrowa ma być rozmieszczona na Białorusi. Zdaniem amerykańskich analityków zapowiedzi Putina nie zwiększają ryzyka użycia rosyjskiego arsenału atomowego, ale Moskwa stale gra tą kartą, bo Rosjanie dopuszczają się agresji na terenie okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
czytaj więcej »Opozycja kreśli wizję polexitu, jeśli PiS sprzymierzy się z Konfederacją
Opozycja nie bez przyczyny zaczyna ostrzegać przed antyunijnymi hasłami. W ostatnim sondażu dla OKO.press i TOK FM Konfederacja wyrasta na trzecią siłę w Sejmie. Zaraz pada pytanie o to, czy PiS nie będzie chciał tego wykorzystać.
czytaj więcej »Krakowski Bank Żywności rozpoczął kolejną edycję Wielkanocnej Zbiórki Żywności
Rekordowa inflacja dla wielu znaczy niedojadanie, albo wręcz głód. Wyraźnie widać to w jadłodajniach i punktach wsparcia. Na potrzeby stara się odpowiedzieć Krakowski Bank Żywności, który rozpoczął kolejną edycję Wielkanocnej Zbiórki Żywności.
czytaj więcej »Górnicy przeciwni rozporządzeniu metanowemu. "Dość już likwidacji górnictwa"
W Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych i szefów spółek węglowych z europosłami wszystkich opcji politycznych. Przedmiotem rozmów są zapisy projektowanego unijnego rozporządzenia metanowego. Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 roku limit emisji pięciu ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla. Polskie kopalnie emitują więcej.
czytaj więcej »Wybory kopertowe. Pakiety wyborcze zamówione przez Sasina poszły na makulaturę
Słynne "wybory kopertowe", które się nie odbyły, kosztowały ponad 70 milionów złotych. Niewykorzystane pakiety wyborcze trafiły do magazynu, ale już ich tam nie ma. Poszły na makulaturę.
czytaj więcej »50 lat temu muzycy Pink Floyd zabrali słuchaczy na ciemną stronę księżyca
50 lat temu - w marcu 1973 roku - do sklepów trafił jeden z najważniejszych albumów w historii muzyki rozrywkowej: "The Dark Side of The Moon" zespołu Pink Floyd. Płyta na zawsze odmieniła historię muzyki.
czytaj więcej »Ukraina szykuje się do kontrofensywy. Potrzebuje jednak amunicji od Zachodu
Wiosenna kontrofensywa Ukraińców może być kluczowa dla rezultatu wojny. Jeszcze się nie zaczęła, bo - jak informuje prezydent Zełenski - Kijów czeka na dostawy broni i amunicji od Zachodu. Tymczasem w Bachmucie trwają nadal krwawe walki.
czytaj więcej »Kampania przyspiesza. Opozycja ostrzega przed koalicją PiS i Konfederacji
Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej, będziemy skazani na samotność - mówi Donald Tusk w Sosnowcu. W Warszawie tą samą polityczną prognozą dzielą się Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia. Na ryzyko współrządzenia przez PiS i Konfederację wskazują ostatnie sondaże.
czytaj więcej »Dymisja w MEiN po imprezie w operze
Była impreza urodzinowa w Operze, jest dymisja w MENiE. Szef tego resortu Przemysław Czarnek - jednocześnie jeden z uczestników imprezy - zwolnił ze stanowiska jej organizatora - pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami polonijnymi i organizacjami pozarządowymi - Bartosza Rybaka.
czytaj więcej »Gwałtowne protesty we Francji. Chodzi o reformę emerytalną
Milionowa demonstracja we Francji. W samym Paryżu na ulice wszyło prawie 120 tysięcy Francuzów. Protestują przeciwko forsowanej przez prezydenta Macrona reformie emerytalnej. Portal francuskiego dziennika "Le Figaro" podaje, że tylko w czwartek w całej Francji aresztowano podczas protestów 475 osób. Rannych zostało ponad 440 policjantów.
czytaj więcej »