"Czad zabija powoli, w ciszy. Chcemy, żeby był głośny"
O tym, jak niebezpieczny jest czad, przekonała się 5-osobowa rodzina z Chorzowa, która trafiła do szpitala wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Rodzinę uratował czujnik czadu. Dlatego strażacy podkreślają, jak bardzo jest potrzebny w domach i apelują o instalację urządzenia.
Sąsiedzi starszego małżeństwa ze Zduńskiej Woli są w szoku. Widywali ich niemal codziennie....Kolejne ofiary zatruciem tlenkiem węgla. "Nie wolno zatykać wentylacji"
- Na miejscu zespół ratownictwa przebadał 6-osobową rodzinę, u której wdychanym powietrzu stwierdzono występowanie tlenku węgla - informuje mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.
Im zimniej na dworze, tym więcej takich zdarzeń. Od początku października strażacy interweniowali już prawie 700 razy. Czadem zatruło się już 230 osób, a 26 zmarło.
- Czad, czyli tlenek węgla, jest dla naszych zmysłów zupełnie niewyczuwalny, jest bezbarwny, bezwonny więc wobec niego jesteśmy bezradni, bezbronni - podkreśla Łabędzki.
- Czad zabija powoli, można powiedzieć, że w ciszy i teraz chcemy, żeby czad był głośny, żeby był słyszalny, a to może zrobić czujka tlenku węgla - dodaje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Czujnik tlenku węgla to niewielkie urządzenie, które wykrywa niebezpieczne stężenie. Sprzęt najprawdopodobniej uratował życie 5-osobowej rodziny w Chorzowie.
Najczęściej przyczyną ulatniającego się dwutlenku węgla są niesprawne piece, dlatego strażacy przypominają, żeby regularnie kontrolować kuchenki gazowe i urządzenia grzewcze.
- Podstawowym działaniem jest dbanie o stan techniczny urządzeń, w których spala się gaz ziemny bądź też węgiel - wyjaśnia mł. bryg. Bogusław Łabędzki ze Straży Pożarnej w Rybniku.
Coraz więcej interwencji strażaków
Czteroosobowa rodzina z Sierakowa w Wielkopolsce omal nie zatruła się czadem. Przeżyli, bo...O krok od tragedii. Czteroosobowa rodzina omal nie zatruła się czadem
- Codziennie mamy około 20 interwencji związanych z tlenkiem węgla i od 5 do 10 to są interwencje związane z włączonym czujnikiem tlenku węgla, czyli on nam bardzo pomaga, ale jest jeszcze druga strona, czyli te kolejne 10 interwencji, gdzie nie było czujnika tlenku węgla, i te osoby bardzo często ocierały się o śmierć - informuje bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
- Początkowe objawy to są bóle głowy, nudności, wymioty. Natomiast ciężkie zatrucia obserwowane przy długim narażeniu to są zaburzenia świadomości do śpiączki włącznie - wymienia dr Paweł Stacha z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.
"Obudź czujność'' to coroczna akcja strażaków, która ma uświadamiać jakim zagrożeniem jest czad i w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Czujka tlenku węgla powinna być na wyposażeniu każdego domu i mieszkania, w którym jest piec na gaz lub węgiel.
- To jest takie zadanie domowe dla nas wszystkich, żeby taką czujkę podarować swoim bliskim, znajomym. Zbliżają się święta, więc jest to świetny pomysł na prezent. Niewielkim kosztem, bo około 100 złotych, można uratować życie. Czujka tlenku węgla pracuje przez 7-10 lat - podkreśla bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
WOŚP 2023. Atrakcje dla fanów motoryzacji
Finałowi WOŚP od lat towarzyszą także atrakcje dla fanów motoryzacji. Przy okazji 31. finału można było zobaczyć samochody sportowe, elektryczne, również klasyki i nawet traktory.
czytaj więcej »Wyjątkowe przeżycia do wylicytowania na aukcjach WOŚP
Aukcje internetowe to już tradycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do udziału w nich rok w rok dołącza coraz więcej znanych twarzy. Wszystko w szczytnym celu.
czytaj więcej »Novak Djoković wygrał Australian Open
Novak Djoković jest królem Australian Open. Serb wygrał w Melbourne po raz dziesiąty, sięgając tym samym po swój 22. wielkoszlemowy tytuł w karierze.
czytaj więcej »WOŚP gra również poza granicami Polski
Czerwone serduszka widać dziś także w odległych zakątkach świata. Pomaganie nie zna granic. Jest na lądzie i pod wodą - w prawie 90 zagranicznych sztabach.
czytaj więcej »Petr Pavel wygrał czeskie wybory prezydenckie
W Pradze słychać, że oligarchiczny populizm przegrał z liberalną demokracją. Emerytowany generał armii wybory wygrał, bo obiecał Czechom prounijny kurs, poszanowanie zachodnich sojuszy i przewidywalną politykę. Z gratulacjami do Czech pojechała prezydent Słowacji. Petr Pavel najpierw - tradycyjnie - złoży wizytę w Bratysławie, ale potem ma odwiedzić Warszawę.
czytaj więcej »"Takie momenty zmieniają człowieka". Ukraińscy żołnierze o realiach walki na froncie
Grupa ukraińskich żołnierzy wyruszyła do Stanów Zjednoczonych po najwyższej jakości protezy. Po drodze zatrzymali się w Polsce. Odwiedzili studio TVN24 i opowiedzieli o wojennych realiach i trudnych chwilach.
czytaj więcej »Tysiące dobrych serc co roku gra razem z WOŚP. "Do końca życia będę kwestował"
Pod batutą Jurka Owsiaka grają tysiące wolontariuszy w Polsce i na świecie. Są wśród nich debiutanci, ale i prawdziwi orkiestrowi weterani. Są też ci, którzy jako maleńkie dzieci korzystali ze sprzętu medycznego zakupionego dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
czytaj więcej »Znani i lubiani grają razem z Orkiestrą
Czyją twarz ma Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy? Pierwsze i słuszne skojarzenie to Jurek Owsiak. To on nadaje jej ton i rytm, on wyznacza cele i porywa do wspólnego grania. Grają także znani i lubiani, którzy swoją popularność wykorzystują w szczytnym celu.
czytaj więcej »WHO: każdego roku sepsa zabija co najmniej 6-8 milionów osób
Sepsa to ciężki przeciwnik - pięć lat temu Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją priorytetowym globalnym problemem zdrowotnym. Według szacunków WHO każdego roku zabija ona co najmniej 6-8 milionów osób, w Polsce około 50 tysięcy. Ciężka sepsa rozwija się bardzo gwałtownie i może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin.
czytaj więcej »Po raz 31. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała z milionami Polaków
Orkiestra Jerzego Owsiaka chce pobić kolejny rekord, chociaż wiadomo, że w całej tej inicjatywie nie o rekordy chodzi.
czytaj więcej »Minister sportu w ogniu krytyki. Chodzi o dotację dla organizacji kierowanej przez jego partyjnego kolegę
Krajowe Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych, na którego czele stoi poseł Partii Republikańskiej Mieczysław Baszko, otrzyma 14 milionów złotych dotacji w ramach programu "Sport dla Wszystkich". Dofinansowanie budzi pytania, bo przydzieliło je Ministerstwo Sportu i Turystyki, którego szefem jest Kamil Bortniczuk, wiceprezes Partii Republikańskiej.
czytaj więcej »Dotacje dla fundacji powiązanych z PiS. "Koło ratunkowe za pieniądze Skarbu Państwa"
Fundacje, dotacje, nieruchomości - nie brakuje doniesień świadczących o tym, że łączy je obecna władza i stworzony przez nią mechanizm zasilania publicznymi pieniędzmi fundacji blisko z nią związanych. Są prawne wytyczne, określane cele i konkursy, ale według opozycji - rządzący tworzą sobie bezpieczne przystanie za pieniądze podatników.
czytaj więcej »Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale Australian Open
Jan Zieliński stał w sobotę przed szansą na pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze. W finale rywalami Polaka i grającego z nim parze Monakijczyka byli gospodarze i to oni byli górą.
czytaj więcej »WOŚP gra także w Stanach Zjednoczonych. Sztab z Chicago chce pobić ubiegłoroczny rekord
WOŚP gra także w Stanach Zjednoczonych - od Nowego Jorku, przez New Jersey, Florydę, aż po Teksas i Chicago. W Wietrznym Mieście podczas finału w ubiegłym roku udało się uzbierać 230 tysięcy dolarów. Teraz wolontariusze chcą pobić ten rekord.
czytaj więcej »Wolontariusze gotowi do kwestowania. Części z nich sprzęt od WOŚP uratował życie
Trwają ostatnie przygotowania do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sztabach w całej Polsce robi się tłoczno od wolontariuszy. Niektórzy to debiutanci, inni kwestują z Jurkiem Owsiakiem od zawsze. Są też rodziny z dziećmi, którym sprzęt z serduszkiem uratował życie.
czytaj więcej »