Fakty po południu

  • Foto: tvn24 | Video: Tomasz Pupiec / Fakty po południu
  • Grodzki kontra Karczewski. Kto zostanie marszałkiem Senatu?
  • Policja znalazła ciała dwóch kolejnych ofiar Mariusza G.

Od pracy, od internetu, od zakupów. Coraz dłuższa lista uzależnień Polaków

Już niespełna dwuletnie dzieci korzystają w Polsce ze smartfonów i tabletów 14 minut dziennie, a w przypadku dzieci między drugim a piątym rokiem życia ten czas wynosi już pół godziny. Obok uzależnienia od telefonu, internetu i mediów społecznościowych Polacy mają też problem z uzależnieniem od pracy i zakupów.

Pojawiło się nagle i liczy sobie mniej więcej dekadę. Uzależnienie od nowoczesnego smartfona z dostępem do internetu i mediów społecznościowych jest coraz większym problemem.

- Badania Światowej Organizacji Zdrowia wyraźnie pokazują, że dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny mieć do czynienia z żadną postacią życia wirtualnego - mówi psycholog Leszek Mellibruda.

- Wielu rodziców niestety, aby zająć czas dziecka i uspokoić jego płacz, wkłada w rękę smartfony - dodaje Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny.

W efekcie jedna trzecia 1- i 2-latków ze smartfona czy tabletu korzysta średnio przez kwadrans dziennie, a dzieci do piątego roku życia spędzają przed nim już pół godziny.

To dopiero początek problemu. Wśród nastolatków, a później osób dorosłych, przeradza się to w uzależnienie, które w przedziałach wiekowych może dotyczyć nawet siedemnastu procent populacji.

- Możemy spodziewać się objawów odstawiennych w przypadku, gdy będziemy próbować ograniczyć nadużywane tego typu urządzeń - tłumaczy doktor Iwona Sarzyńska-Długosz z ośrodka Terapii Neurologicznej Samodzielni.

To informacje płynące z projektu badawczego "Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych" przeprowadzonego między innymi przez CBOS i Ministerstwo Zdrowia.

- Uzależnienia behawioralne to tak zwane uzależnienia niechemiczne, czyli różnią się od uzależnień chemicznych tym, że uzależniany się od czynności - wyjaśnia doktor Maria Rotkiel, terapeutka i psycholog.

Z fonoholizmem ściśle wiążą się kolejne uzależnienia - te od internetu i mediów społecznościowych. Choć uzależnieni stricte od internetu to ledwie trzy dziesiąte promila badanej populacji, to już wśród nastolatków odsetek ten rośnie do ośmiu procent.

"Wszystko może zaszkodzić"

"Wapowanie" i "inhalowanie". Moda wśród nastolatków i jej wpływ na zdrowie

Elektroniczne papierosy też mogą zabijać, wynika z badań naukowców. W USA, w efekcie ich palenia,...

Jeszcze poważniej problem wygląda w przypadku uzależnionych od mediów społecznościowych, z których korzysta blisko połowa populacji w wieku powyżej 15. roku życia i blisko dwie trzecie internautów. Ponad 40 procent użytkowników zawsze jest online, a w grupach ryzyka niemal 80 procent. Oni też w mediach społecznościowych spędzają średnio sześć i pół godziny dziennie.

- Wszystko może zaszkodzić, jeżeli będziemy z tym przesadzać i prawie wszystko można wykorzystać pozytywnie, jeśli będziemy to robili mądrzej - mówi doktor Mirosława Nowak-Dziemianowicz, psycholog.

- Potrzebujemy pielęgnacji naszych oczu, naszych uszu, potrzebujemy snu, po to żeby nasz mózg mógł się zregenerować - dodaje doktor Joanna Zabielska-Cieciuch.

Naukowcy widzą też rosnące uzależnienie od hazardu. Głownie wśród mężczyzn. Angażuje się w niego ponad jedna trzecia populacji, a co setny Polak uzależniony jest od niego patologicznie. Ponad milion osób w Polsce jest poważnie uzależnionych od zakupów - tu szczególnie narażone są kobiety.

- Bardzo często zakupy są sposobem do tego, ażeby podnosić nie tylko swoje samopoczucie, ale również status społeczny. A status społeczny to jest coś takiego, za co ludzie oddawali życie - mówi Leszek Mellibruda.

Jedną z największych grup wśród uzależnionych behawioralnie stanowią jednak pracoholicy. Z danych zebranych przez naukowców wynika, że problem uzależnienia od pracy dotyka co dziesiątego Polaka, a w grupie ryzyka jest aż siedemdziesiąt procent pracujących. Wśród młodych osób najtrudniej znaleźć takie, u których objawów uzależnienia od pracy nie ma.

- Zaniedbują najbliższych, zaniedbują swoje zdrowie. Teraz już wiemy, że można zapracować się na śmierć, czyli że można umrzeć z przepracowania - dodaje doktor Maria Rotkiel.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty po południu

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

  • "To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy

    "To faktura za zdradę". Umowa koalicyjna PiS i Republikanów w centrum politycznych komentarzy

    To faktura za zdradę - tak o umowie koalicyjnej PiS-u z Republikanami Adama Bielana mówią ci politycy, którzy w krytycznym momencie zostali z Jarosławem Gowinem w Porozumieniu, a nie dogadywali się za jego plecami z partią Kaczyńskiego. Komentarzy nie szczędzą też pozostali politycy opozycji. W umowie, do której zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl, jest podział stanowisk i wpływów, co wiąże się pieniędzmi.

    czytaj więcej »
  • Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku

    Rolnicy nie chcą negocjacji, oczekują działań. Chodzi o ukraińskie zboże na rynku

    Rolnicy kontynuują protest. Zarzucają rządowi, że nic nie robi w sytuacji, gdy rynek zalewa ukraińskie zboże. To zboże miało tylko być transportowane przez Polskę do krajów trzeciego świata, ale duża jego część zostaje w naszym kraju i rolnicy na tym tracą. W środę w Jasionce w stronę ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka poleciały jajka. W czwartek minister odwołał przyjazd do Nysy.

    czytaj więcej »
  • Rosyjska ofensywa zwalnia. Rosjanie wciąż jednak ostrzeliwują ukraińskie bloki

    Rosyjska ofensywa zwalnia. Rosjanie wciąż jednak ostrzeliwują ukraińskie bloki

    Prezydent Ukrainy odwiedza tereny, które udało się wyzwolić spod rosyjskiej okupacji. W czwartek złożył wizytę w Chersoniu. Jednak na odzyskanych terenach wciąż nie jest ani bezpiecznie, ani spokojnie, bo armia Putina nieustannie na cel bierze zwykłych Ukraińców. W środę w Zaporożu rosyjskie rakiety uderzyły w bloki, niszcząc ponad 300 mieszkań. Na froncie słychać: Rosjanie się wyczerpują, ofensywa słabnie, więc czas na ukraińską kontrofensywę. Siły Zbrojne Ukrainy chcą przejąć inicjatywę w okolicach Bachmutu.

    czytaj więcej »
  • Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem

    Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem

    Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.

    czytaj więcej »
  • Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych

    Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych

    Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.

    czytaj więcej »
  • Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd

    Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd

    Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.

    czytaj więcej »
  • Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu

    Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu

    We wtorek rakiety spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Kijowa. W środę rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Wieżowiec stanął w ogniu. Jest ofiara śmiertelna i są ranni. Prezydent Zełenski mówi o zwierzęcej brutalności agresorów. On sam odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu. Miasto wciąż skutecznie się broni.

    czytaj więcej »
  • Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

    Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację

    Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.

    czytaj więcej »
  • Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

    Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami

    Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.

    czytaj więcej »
tvnpix