Fakty po południu

W Bieczu ma stanąć pomnik kata. "Ma być symbolem sprawiedliwości"

W Bieczu pod Gorlicami ma stanąć posąg dwumetrowej postaci z mieczem w dłoni i smutnym spojrzeniem, i to za pieniądze unijne. Według legendy w Bieczu funkcjonowała szkoła katowska. Mieszkańcom zależy na promowaniu lokalnej historii i folkloru.

Pomnik na cześć Własowa stanie w Pradze. "Przerażająca inicjatywa"

Samorząd praskiej dzielnicy Rzeporyje upamiętni żołnierzy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, formacji...

Wkrótce każdy, kto odwiedzi Biecz w Małopolsce, będzie mógł sobie zrobić zdjęcie z katem. W Bieczu pod Gorlicami ma stanąć posąg kata o wysokości ponad dwóch metrów.

- Ma być symbolem sprawiedliwości - tłumaczy Robert Łętowski, koordynator projektu "Mistrz świętej sprawiedliwości". - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że Rumunia ma swojego Drakulę, to Biecz zasługuje na kata, jak najbardziej - uważa Krzysztof Filipak, pomysłodawca "Muzeum Dawnego Prawa".

Pieniądze na tę nietypową atrakcję władze miasta pozyskały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Próbowały po trzykroć - wreszcie się udało.

- Można pięć milionów wydać na kanalizację, no i cóż, a pięćset tysięcy wydać na kata i wszyscy o tym kacie będą gadali, bo go widzą, a o kanalizacji dopiero będą gadali, jak się zapcha - mówi Robert Łętowski.

Miasto katów

Chodzi o to, żeby przyjezdni gadali o historii miasta. Kilkaset lat temu miała w Bieczu funkcjonować szkoła katów.

- Egzaminem mistrzowskim było jedno, płynne ścięcie głowy mieczem. Po takim ścięciu, po takiej doskonale, perfekcyjnie przeprowadzonej egzekucji, taki kat młody mógł ruszyć w świat - wyjaśnia "katem Maurycym" z Muzeum Ziemi Bieckiej.

Kopiec Kościuszki się rozpada. Mają plan remontu, potrzeba milionów

Bez remontu kopiec się posypie - alarmują przedstawiciele Komitetu Kopca Kościuszki. Przygotowali...

Według krytyków istnienie szkoły katowskiej w Bieczu to nieprawdziwa informacja wymyślona przez dziewiętnastowiecznego dziennikarza.

Faktem jest natomiast, że Biecz dysponował przywilejem miecza, czyli prawem wymierzania kary śmierci.

Funkcjonował w Bieczu cech katowski, a kaci z Biecza mieli być nawet wypożyczani innym miejscowościom. - Bycie katem w Bieczu zapewniało już w zasadzie pewną karierę w tym zawodzie - twierdzi Krzysztof Filipiak.

Równocześnie w podziemiach miasta powstaje Muzeum Dawnego Prawa, gdzie turyści będą mogli zapoznać się z narzędziami pracy katów. Jednym z eksponatów jest replika fotela inkwizytorskiego.

Kat do rany przyłóż

Niektórzy kaci z Biecza mieli też ludzką twarz - jak kat Jurek, który zasłynął tym, że cytował skazańcom Owidiusza i Homera.

- Był to też człowiek do rany przyłóż, dosłownie i w przenośni. Raz, że znał się bardzo dobrze na fachu medycznym, dwa, że służył zawsze ludziom dobrą radą - opowiada "kat Maurycy".

Kat, który w drugiej połowie roku stanie w Bieczu, radą nie posłuży, a ścinać będzie raczej tylko z nóg.

- Najgorzej, jak nie gadają, nie? Także nieważne, czy dobrze czy źle, oby gadali, i tego byśmy chcieli - kwituje Robert Łętowski.

Autor: Mateusz Kudła / Źródło: Fakty po południu TVN24

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
masant
masant

jesteśmy bardzo bogaci. Nie wiadomo na co wydawać nadwyżkę

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   mmer
   mmer

   szkoła katów to oczywiście przesada ale prawdą jest, że w tej gildii w Bieczu było kilku mistrzów i mieli oni sporą grupkę czeladników, którzy z powodu ogólnej infamii mieszkali razem, stąd podanie o "szkole"... a że niektórzy "eksperci" twierdzą, że brak stosownych dokumentów - no cóż, nikt w dawnej Polsce nie nazywał kata katem rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix