Kolejna dymisja w związku z aferą w NCBR. Jacek Żalek odchodzi z resortu
Kolejna dymisja po aferze w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jacek Żalek nie jest już wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. To on nadzorował NCBR, z którego miliony dotacji miały popłynąć do firm powiązanych towarzysko z Partią Republikańską. Żalek do dymisji podał sie sam, a premier dymisję przyjął. Ale to sprawy nie zamyka. NCBR sprawdza CBA i NIK.
Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Nowe ustalenia w sprawie NCBR. Walka między Bielanem a Żalkiem
Coraz więcej światła pada na to, co działo się w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Wszystko dzięki ustaleniom dziennikarzy portalu tvn24.pl. Nad państwową agencją dysponującą miliardami złotych w 2022 roku przejęli kontrolę zaufani ludzie szefa Partii Republikańskiej Adama Bielana i Jacka Żalka. Później jednak zaczęła się między nimi walka o wpływy, która wstrząsnęła obozem rządzącym.
czytaj więcej »Czy Puszcza Karpacka istnieje? Sprzeczne informacje Lasów Państwowych
Nie ma czegoś takiego jak Puszcza Karpacka - tak na pytanie o plan wycinki drzew w Puszczy Karpackiej odpowiada na konferencji wiceminister klimatu i środowiska. Z dyrektorem Lasów Państwowych do spółki. To przekaz niespójny z tym, co tej pory twierdziły obie instytucje. Obaj panowie nabrali wody w usta. Na ratunek ruszył rzecznik Lasów Państwowych. A na ratunek puszczy - przyrodnicy.
czytaj więcej »Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Jej zasoby się kurczą
Jest niezbędna do życia, ale jej zasoby się kurczą. Obchodzimy Światowy Dzień Wody. Trzeba podkreślać, jak jest cenna, i alarmować, jak pilnie wymaga ochrony.
czytaj więcej »Grypa szaleje w Polsce. Szpitale są przeciążone, zwłaszcza oddziały pediatryczne
W Polsce szaleje wirus grypy. To widać w przychodniach, widać w aptekach, widać też w szpitalach. Zwłaszcza na oddziałach pediatrycznych. W Łodzi czy Krakowie już są przepełnione, a fala zachorowań nie opada. Lekarze jak zawsze apelują, by nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bo powikłania pogrypowe mogą być bardzo groźne.
czytaj więcej »Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd
Zapadł wyrok za mowę nienawiści i za uderzenie w orientację seksualną. Dokładniej - za organizację homofobicznej kampanii z wykorzystaniem tak zwanego "homofobusa". Członek zarządu Fundacji Pro Prawo Do Życia został nieprawomocnie skazany przez gdański sąd na rok ograniczenia wolności i 15 tysięcy nawiązki na rzecz PAH. Prywatny akt oskarżenia wniósł jeden ze szczecińskich społeczników.
czytaj więcej »Rosjanie obrali na cel budynki mieszkalne w Kijowie i w Zaporożu
We wtorek rakiety spadły na budynki mieszkalne na obrzeżach Kijowa. W środę rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Wieżowiec stanął w ogniu. Jest ofiara śmiertelna i są ranni. Prezydent Zełenski mówi o zwierzęcej brutalności agresorów. On sam odwiedził wojska ukraińskie w pobliżu Bachmutu. Miasto wciąż skutecznie się broni.
czytaj więcej »Polacy kupują coraz mniej, co hamuje inflację
Mniej kupujemy i to znacznie. Dotyczy to wszystkiego. Ograniczamy zakupy codzienne - jak żywność, leki czy kosmetyki. Rzadziej kupujemy książki i odzież, o meblach czy sprzętach AGD nie wspominając. Konsumpcja spadła w lutym o 5 pięć procent rok do roku. Ten wskaźnik pokazuje, że ubożejemy, a zarobki nie rosną w takim samym tempie jak inflacja. Z drugiej strony oznacza to schłodzenie gospodarki, które tę inflację może wyhamować. Czy i jaka będzie odpowiedź rządu? Na razie jest zapowiedź - minister finansów mówi o możliwym przedłużeniu zerowej stawki VAT na żywność.
czytaj więcej »Podział łupów. Tak wygląda umowa koalicyjna między PiS a Republikanami
Cena współpracy i zasady relacji na linii PiS-Partia Republikańska są czarno na białym zawarte w umowie koalicyjnej. Do jej zapisów dotarli dziennikarze portalu tvn24.pl. Są tam 23 punkty - przy czym o postulatach programowych jest tam ogólnie i niewiele. Wiele za to jest o miejscach na listach wyborczych, stanowiskach ministrów, stanowiskach szefów rządowych agencji i instytucji, a nawet posadach pracowników klubu parlamentarnego lub asystentów w europarlamencie. Umowa została zawarta w październiku 2021 roku, kiedy po wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina większość sejmowa wisiała na włosku.
czytaj więcej »W krakowskim Zakrzówku jest poważny problem z dzikami
Dziki buszują w osiedlowych śmietnikach. To niemal codzienność mieszkańców krakowskiego Zakrzówka. W dzielnicy zadomowiło się stado dzików, a mieszkańcy boją się spacerować.
czytaj więcej »Minister Ziobro po raz kolejny oskarża TVN i mija się z prawdą
Minister Zbigniew Ziobro został przyłapany przez kamerę TVN na noszeniu broni. Teraz minister strzela na oślep i zarzuca stacji, że nie mówiła o sprawie innego ministra, Cezarego Grabarczyka. To pudło. Minister mija się z prawdą i to spektakularnie. Nie tylko o tamtej sprawie mówiliśmy, ale nawet to my ją ujawniliśmy.
czytaj więcej »Wypalanie traw jest bezsensowne. Powoduje też wielkie straty
Nadszedł pierwszy dzień wiosny. Niestety - zaczyna się też wypalanie traw. Od początku roku już prawie 3000 razy strażacy wyjeżdżali, by je gasić. "To nie ma sensu" - tak o wypalaniu traw mówią przyrodnicy i naukowcy tym, którzy chcą w ten sposób użyźnić glebę. Wypalanie powoduje wielkie straty.
czytaj więcej »Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W Polsce jest wciąż wiele do poprawy
21 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. W Polsce wciąż jest wiele przykładów prześladowania i agresji na tym tle. Przedstawia je Brunatna Księga - raport Stowarzyszenia "Nigdy Więcej".
czytaj więcej »Xi Jinping kolejny raz spotkał się z Władimirem Putinem w czasie wizyty w Rosji
W poniedziałek rozmawiali cztery godziny, a w środę kolejny raz - Xi Jinping i Wladimir Putin. Przywódca Chin jest z wizytą w Moskwie. Jednym z tematów jest Ukraina. Oficjalnie Chiny chcą się przyczynić do zakończenia inwazji, choć nie nazywają jej inwazją. W praktyce proponują zwieszenie broni, a to by oznaczało, że Rosja utrzymałaby swoje terytorialne zdobycze. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie kolejny pakiet wsparcia militarnego.
czytaj więcej »Drożyzna jest jednym z najważniejszych tematów dla Polaków w przedwyborczej debacie
Drożyzna będzie jednym z najważniejszych tematów w kampanii wyborczej dla większości Polaków. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Aż 92 procent pytanych zwróciło uwagę, że przed wyborami politycy powinni zwrócić uwagę na wzrost cen.
czytaj więcej »Rosjanie wciąż nie są w stanie zdobyć Bachmutu
Ukraiński dron zniszczył transport amunicji na Krymie. W Bachmucie brakuje napastnikowi sukcesów. Wagnerowcy coraz bardziej się boją, że zamiast zdobyć to miasto, zostaną okrążeni.
czytaj więcej »