Fakty po południu

12 kobiet przeciw marszowi narodowców. Minister Błaszczak: próbowały ograniczyć prawa innych

12 kobiet przeciw marszowi narodowców. Minister Błaszczak: próbowały ograniczyć prawa innych

12 kobiet przeciw marszowi narodowców. Minister Błaszczak: próbowały ograniczyć prawa innych

Foto: Obywatele RP | Video: Sylwia Piestrzyńska / Fakty po południu
Aktywistki z Obywateli RP stanęły na trasie sobotniego marszu środowisk narodowych z transparentem przeciwko faszyzmowi. Były szarpane, kopane, oplute. Minister Spaw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uważa, że próbowały zablokować pokojowy marsz, a policja, że wiedziały co robią i czym to grozi. Obywatele RP mają żal, że marsz narodowców nie został rozwiązany i chcą donieść do prokuratury na władze Warszawy za to, że tego nie zrobiły.

Szef MSWiA uważa, że 12 kobiet próbowało zatrzymać marsz kilkudziesięciu tysięcy osób. - Grupa tych ludzi właśnie próbowała zablokować Marsz Niepodległości, a więc próbowała ograniczyć prawa innych, do tego, by cieszyli się ze święta niepodległości - komentował sprawę Mariusz Błaszczak.

W ocenie ministra to grupa kobiet, która nie cieszy się z tego, że Polska jest niepodległa. Co innego ci ludzie, którzy wołając "śmierć wrogom ojczyzny", udowadniali swój patriotyzm.

Kobiety, które stanęły na trasie marszu narodowców mówią, że były szarpane, popychane, wyzwane i oplute. - Przykładem moich obrażeń jest moja ręka, celowo zadeptana przez przechodzącego obok mnie neofaszystę - wskazała Ewa Błaszczyk z Obywateli RP.

Jak przekonuje, ma też inne obrażenia. Mówi, że została kopnięta między innymi w plecy. - Solidne trzy razy z przyłożenia - dodała Ewa Błaszczyk. Postawy kobiet broni Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP: - One stanęły na trasie tego marszu zamiast służb państwa. Tam powinna stać policja - mówił.

"Nie ma żadnej taryfy ulgowej dla nikogo"

Funkcjonariusze odpowiadają, że policja marsz zabezpieczyła prawidłowo. - Inaczej działają pododdziały zwarte, nawet oddzielne przepisy to normują. To sytuacja, która nie powinna mieć miejsca. Te kobiety, które zdecydowały się tam wejść, też musiały wiedzieć, co robią. Natomiast nie ma żadnej taryfy ulgowej dla nikogo - wyjaśnił Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Opozycja uważa, że taryfę ulgową obecne władze stosują wobec jednej grupy osób. - Minister Błaszczak już pokazał, że jest tak naprawdę osobą, która bardziej dba o ludzi, którzy potencjalnie mogą być bandytami, niż o zwykłych Polaków - mówił Marcin Kierwiński, poseł PO.

Politycy PiS przekonują, że nikomu nie zabraniają manifestować swoich poglądów pod jednym warunkiem. - Że będzie to zgodne z prawem, a mamy w tym zakresie regulacje prawne - komentował Jan Maria Jackowski, senator PiS.

Regulacje prawne są też w stosunku do odpalania rac i szerzenia mowy nienawiści. Obywatele RP mówią, że 11 listopada na marszu narodowców te regulacje zostały wielokrotnie złamane.

Ich zdaniem, władze Warszawy nie dopełniły obowiązków i chcą złożyć na nie doniesienie do prokuratury. Bo na taki widok ich zdaniem miasto powinno było rozwiązać marsz. Dziś słyszymy, dlaczego tak się nie stało.

- Rozwiązałam zgromadzenie Marsz Niepodległości w 2013 r. i przegrałam w sadzie. Pomimo napaści na squattersów, spalonej tęczy i tego co się działo przy ambasadzie rosyjskiej. Przegrałam - przypomniała Ewa Gawor, szefowa szefowa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego miasta stołecznego Warszawy.

Słowa policjanta, które każdy słyszy inaczej

Wcześniej, jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji, w okolicach ulicy Smolnej policja zatrzymała 45 osób spośród około 50, które stały na chodniku z transparentem "Tu są granice przyzwoitości". Obok miał przejść manifestacja, który ma status zgromadzenia cyklicznego, a więc ma według obecnych przepisów pierwszeństwo. Obywatele RP tego zgromadzenia nie zgłosili, stąd zdecydowana reakcja policji.

- Nie ma innej możliwości egzekucji tego przepisu, który mówi, że nie może odbywać się zgromadzenie w odległości mniejszej niż 100 metrów, niż usuniecie takich osób - argumentuje Mariusz Ciarka.

Podczas zatrzymania aktywistów Obywateli RP nie zabrakło kontrowersji. Głównie przez słowa, które każdy słyszy inaczej. Policja mówi, że brzmiały "siadaj Kulson". - Usłyszałam siadaj k...o - zapewnia Sylwia Kinasiewicz.

Po złożeniu wyjaśnień na komendzie, Obywatele RP zostali wypuszczeni. Wobec dwóch osób wszczęto czynności wyjaśniające.

Autor: Sylwia Pietrzyńska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Real złoży ofertę za Lewandowskiego? Eksperci: musiałby wyłożyć ponad 100 milionów euro

  Real złoży ofertę za Lewandowskiego? Eksperci: musiałby wyłożyć ponad 100 milionów euro

  Robert Lewandowski w Realu? Potwierdzenia nie ma, serial wciąż trwa. Polaka w składzie swojej drużyny widziałby trener królewskich Zinedine Zidane. Takie informacje podaje hiszpańska prasa. Hiszpański klub miał się już porozumieć w tej sprawie z menedżerem piłkarza. Na razie Lewandowski trenuje nie w Madrycie, a we Wrocławiu. Reprezentacja Polski ma tu podjąć w meczu towarzyskim zespół Nigerii.

  czytaj więcej »
 • "Lilka z Sejn" zdjęta z cokołu. "Może podarujemy ją Putinowi"

  "Lilka z Sejn" zdjęta z cokołu. "Może podarujemy ją Putinowi"

  Matka Polka do dekomunizacji. Najbardziej charakterystyczny dla Sejn pomnik zniknął z krajobrazu miasta. Dziesięciometrowy monument został rozebrany, bo na jego cokole widniały elementy wychwalające Armię Czerwoną. Dla jednych figura, zwana przez mieszkańców "Lilką", była niechlubnym symbolem Polski Ludowej, dla innych zwykłym miejscem spotkań

  czytaj więcej »
 • Oferują mieszkanie i specjalne stypendia. Wciąż nie mają chętnych do pracy

  Oferują mieszkanie i specjalne stypendia. Wciąż nie mają chętnych do pracy

  W szpitalu w Świnoujściu jak w soczewce widać trudności kadrowe, z jakimi boryka się większość szpitali w całym kraju. Placówka zdecydowała się wyjść z kuszącą ofertą mieszkania i stypendium dla studentek lub studentów pielęgniarstwa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, jeśli tylko po ukończeniu studiów zdecydują się przepracować w Świnoujściu trzy lata. Ale ze Świnoujścia jest tylko rzut kamieniem do Niemiec, a tam stawki za tę samą prace są wyższe. Dlatego chętnych wciąż nie ma.

  czytaj więcej »
 • Odwołane posiedzenia komisji obrony. PO: PiS ma problem z "ustaleniami" Macierewicza

  Odwołane posiedzenia komisji obrony. PO: PiS ma problem z "ustaleniami" Macierewicza

  We wtorek miały się odbyć dwa posiedzenia komisji obrony narodowej poświęcone katastrofie smoleńskiej. Posłowie chcieli poznać efekty pracy działającej przy MON od dwóch lat podkomisji smoleńskiej, dowiedzieć się od ministra sprawiedliwości i prokuratury, jakie dowody i materiały przekazała służbom podkomisja oraz spytać, czy prokuratura ma już wszystkie opinie biegłych. Posiedzenia jednak zostały odwołane. Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przekonuje, że decyzję o przełożeniu posiedzeń podjął przewodniczący komisji. Zdaniem opozycji nie ma wątpliwości , że to dowód na to, że PiS nie chce podpisywać się pod teoriami Antoniego Macierewicza dotyczącymi katastrofy smoleńskiej.

  czytaj więcej »
 • Strażnik graniczny uratował małego jelonka

  Strażnik graniczny uratował małego jelonka

  Młody jeleń utknął na środku zamarzniętego jeziora i sam nie był w stanie wydostać się na brzeg. Z pomocą przyszedł funkcjonariusz fińskiej Straży Granicznej. Kiedy zobaczył, że jelonek nie potrafi wstać i przejść po zamarzniętej tafli jeziora, ruszył mu z pomocą. Złapał zwierzę za grzbiet i przeniósł w bezpieczne miejsce.

  czytaj więcej »
 • 12-piętrowy budynek zrównany z ziemią w kilkanaście sekund

  12-piętrowy budynek zrównany z ziemią w kilkanaście sekund

  W mieście Fort Worth w stanie Teksas mieszkańcy obserwowali wysadzenie starego ośrodka medycznego. Potrzebnych było blisko 140 kilogramów dynamitu. Same przygotowania trwały kilka miesięcy. Zablokowane na czas wyburzania ulice zostały otwarte po dwóch godzinach, ale wywiezienie kilkunastu tysięcy ton gruzu może zająć nawet 6 tygodni. Placówka, która w ostatnim czasie zajmowała się osobami w podeszłym wieku, od lat miała problemy finansowe. W sierpniu ubiegłego roku budynek opuścili ostatni pacjenci. Teraz na miejscu inwestycji z lat 50. powstanie nowy projekt, najprawdopodobniej będzie to hotel lub szpital.

  czytaj więcej »
 • Miała 2,5 promila we krwi, spowodowała wypadek

  Miała 2,5 promila we krwi, spowodowała wypadek

  Piła z koleżanką i postanowiła wsiąść za kierownicę - chwilę później wjechała w dwa samochody. Kompletnie pijana 27-latka spowodowała groźną kolizję w Siemianowicach Śląskich. Kobieta miała 2,5 promila alkoholu we krwi. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

  czytaj więcej »
 • Pracownicy szkoły przewrócili płonący samochód i wyciągnęli kierowcę

  Pracownicy szkoły przewrócili płonący samochód i wyciągnęli kierowcę

  Brawurowa akcja pracowników szkoły w Westtown w Pensylwanii. Nauczyciele razem z policjantami uratowali mężczyźnie życie. Kierowca nie mógł wydostać się na zewnątrz. Jako pierwsi pożar zauważyli nauczyciele i to oni wezwali policję. Zanim służby dojechały na miejsce, pracownicy szkoły już prawie opanowali ogień. Kiedy na parkingu pojawili się policjanci, razem z nauczycielami i mieszkańcami miasta postawili samochód i wyciągnęli kierowcę. Mężczyzna był przytomny i ma tylko niegroźne obrażenia.

  czytaj więcej »
tvnpix