Fakty po Faktach

Goście: Zbigniew Kuźmiuk i Andrzej Halicki

Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

Neumann: PiS chce wyprowadzenia Polski z Unii. Terlecki: opozycja umiera z przerażenia

Konwencja potwierdziła kierunek, w którym PiS podążał przez ostatnie trzy lata, czyli...

W sobotę w w Jasionce pod Rzeszowem odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas konwencji została zaprezentowana 12-punktowa europejska deklaracja programowa, pod którą pod koniec spotkania podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

"Pięta Europy"

- Przyjęcie 12 punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak skomentował ten dokument  w "Faktach po Faktach" TVN24 Andrzej Halicki. Nawiązując do hasła konwencji PiS - "Polska sercem Europy" - polityk PO ocenił, że "to przecież jest dokładnie odwrotnie".

- Nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście - powiedział Halicki, zwracając się do Zbigniewa Kuźmiuka, eurodeputowanego PiS. - To jest pięta Europy, to jest jeden do dwudziestu siedmiu - dodał, przypominając, że gdy dwa lata temu Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej, tylko rząd Polski sprzeciwiał się tej kandydaturze. - Skompromitowaliście Polskę i od tamtego czasu nie wyciągnęliście żadnych wniosków - ocenił poseł.

"To jest atak na dzieci"

Kaczyński: nasi przeciwnicy atakują rodziny, atakują nawet dzieci

Mówimy "nie" atakowi na dzieci. Polscy rodzice mają prawo do wychowywania własnych dzieci, to...

Podczas konwencji w Jasionce prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński przekonywał, że przeciwnicy polityczni PiS "atakują naszą politykę społeczną i co gorsza atakują rodziny, atakują nawet dzieci".

Zapytany o te słowa, Zbigniew Kuźmiuk stwierdził, że Koalicja Europejska oferuje "propozycje ewidentnie godzące w rodzinę". - Jeżeli Nowoczesna mówi, że należy ograniczyć program 500 plus, do tego dochodzi cała ideologia LGBT, gender, to jest wszystko atak na rodzinę - tłumaczył polityk PiS.

Ocenił, że na przykład podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego karta LGBT+ "to jest ewidentnie atak na dzieci". - Rodzice są wzburzeni, że władze Warszawy chcą włączyć do edukacji seksualizację dzieci - powiedział. Dopytywany, które ze sformułowań ma na myśli, nie sprecyzował swych zarzutów.

- Ja się opieram o to, co mówią w tej sprawie fachowcy, ludzie którzy zajmują się tą problematyką - oświadczył Zbigniew Kuźmiuk.

"To jest ewidentnie atak na dzieci"
Wideo: tvn24 "To jest ewidentnie atak na dzieci"

Andrzej Halicki ocenił, że podpisanie karty LGBT+ przez prezydenta Warszawy nie było błędem. - Jako katolik nie mam żadnego problemu z tym, żeby chronić mniejszości, żeby nauczać dzieci o tolerancji, właśnie w szkole. A wy zakazujecie takiego nauczania, ale jednocześnie bronicie hierarchów przed rozliczeniem pedofilii - powiedział polityk PO.

"Program 500 plus dał znaczący efekt demograficzny"

Najwięcej zgonów w Polsce od II wojny światowej. A liczba urodzeń spada

W 2018 roku zmarło w Polsce 414 tysięcy osób - wynika z danych GUS. Tyle zgonów nad Wisłą nie...

- W centrum programu Prawa i Sprawiedliwości jest polska rodzina i robimy to konsekwentnie od trzech lat. Program 500 plus jest programem inwestycyjnym. Nie ma efektywniejszej inwestycji, niż inwestycja w dzieci. Zainwestowanie w dzieci, ich edukację, rozwój, spłaci się polskiemu państwu dziesięciokrotnie - podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.

- Rozwój młodego człowieka będzie się przekładał na sukcesy naszej gospodarki i naszego życia społecznego w przyszłości - dodał. Argumentował, że podobne programy mają inne kraje Europy, takie jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. - Wszyscy inwestują w rodzinę, przekazując odpowiednie pieniądze do rodzin wychowujących dzieci. My dopiero za naszych rządów to zaczęliśmy - powiedział.

Polityk PiS stwierdził, że program 500 plus "dał znaczący efekt demograficzny". Przywołał prognozy Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem Zbigniewa Kuźmiuka przed wprowadzeniem programu "w 2017 roku miało się urodzić około 340 tysięcy dzieci". - Urodziły się 403 tysiące dzieci, o 60 tysięcy więcej niż prognozowano - stwierdził.

- Ten program wystartował o osiem-dziesięć lat za późno. Gdyby wystartował za rządów Platformy, to by był adresowany do roczników ludzi, gdzie było przynajmniej 350 tysięcy kobiet, a teraz jest 250 tysięcy kobiet, więc nie może być tak efektywny - ocenił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

"Program 500 plus dał znaczący efekt demograficzny"
Wideo: tvn24 "Program 500 plus dał znaczący efekt demograficzny"

Komentując politykę rodzinną PiS, Andrzej Halicki uznał, że partia ta dba "wyłącznie o swoje rodziny, a przykładem jest Jarosław Kaczyński i jego najbliższa rodzina".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
 • Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

  czytaj więcej »
 • "Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

  "Z faktu, że sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać konstytucję"

  Postępowanie dyscyplinarne w sprawie sędzi Aliny Czubieniak to naruszenie podziału władz - oceniła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Komentowała też sposób, w jaki minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał konieczność powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Z faktu, że jakiś sędzia X ukradł część do wiertarki, nie wynika, że należy łamać stoły, łamać konstytucję, ustanawiać sąd i tryb postępowania - podkreśliła sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Gośćmi pierwszej części programu byli Mirosława Stachowiak-Różecka i Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

  Kwaśniewski: teraz Polska jest podzielona bardziej niż 1989 roku

  Podział w 1989 roku był mocny, ale jednak pozwalał nam siąść przy Okrągłym Stole. W tej chwili uważam, że on jest głębszy. Może dlatego, że jest w jednej rodzinie, główny podział przecina rodzinę "Solidarności" - mówił w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski. - Być może dlatego ten spór jest tak głęboki, tak dramatyczny - mówił. Jednak, jak dodał, nie można używać "Okrągłego Stołu często jako instrumentu, jako metody politycznej". - Okrągły Stół jest jednorazowym meblem, on jest po to, żeby powstał uczciwy, demokratyczny parlament - ocenił.

  czytaj więcej »
tvnpix