Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • "Zarzut jest absurdalny, natychmiast udzieliłem pomocy". Cimoszewicz o wypadku
 • "Nie łączę strajku nauczycieli z alarmami bombowymi"
Goście: Zbigniew Gryglas i Cezary Tomczyk

"Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza"

Jest 50 na 50, każdy głos może mieć znaczenie - stwierdził w sobotnich "Faktach po Faktach" Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Tak skomentował wyniki najnowszego sondażu, przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24, w którym PiS i Koalicja Europejska idą łeb w łeb. - Ważne, żebyśmy wybrali ludzi, którzy będą dobrze reprezentowali interesy Polski w Unii Europejskiej - przekonywał Zbigniew Gryglas z Porozumienia (Klub PiS). W drugiej części programu gośćmi byli Jarosław Markowski i Ryszard Kalisz.

26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. 

W najnowszym sondażu telefonicznym Kantar przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani o to, na kogo zamierzają oddać głos. Na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (34 procent głosów), na drugim Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni (33 procent głosów). Trzecie miejsce przypadło Wiośnie Roberta Biedronia (8 procent głosów).

Wyniki sondażu komentowali w sobotę posłowie, goście "Faktów po Faktach".

"Pierwszy krok do zmiany władzy"

Ocena polityki rządu PiS wobec Unii. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Według ostatniego sondażu,...

- Z tego sondażu jasno wynika, że jest 50 na 50, że każdy głos może mieć znaczenie - ocenił Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej. Dodał, że są dwa bloki, które się ze sobą ścierają: "z jednej strony jest Koalicja Europejska, z drugiej ten antyeuropejski blok". - Te wybory będą pierwszym krokiem do pokonania PiS, do zmiany władzy w Polsce - stwierdził poseł PO.

Zwrócił uwagę, że wraz z wyborami do europarlamentu rozpoczyna się "maraton wyborczy", którego kolejnymi etapami będą wybory parlamentarne oraz prezydenckie. - Musimy wybrać, w którą stronę Polska zmierza, czy wybieramy standardy wschodnie, jakie widzimy w tym rządzie, czy wybieramy Zachód i wartości, które nas wszystkich powinny łączyć - przekonywał.

Te wybory "rzeczywiście są istotne"

Zbigniew Gryglas, poseł z klubu PiS, podkreślił, że głosowanie w eurowyborach "to ważna decyzja, choć często, nie tylko Polacy, ale także obywatele innych krajów europejskich mówią: te wybory są mniej ważne, nie dotyczą mnie bezpośrednio". - Tym razem jest inaczej. One rzeczywiście są istotne - tłumaczył parlamentarzysta.

Dodał, że wraz z upływem czasu naszego członkostwa w Unii Europejskiej "rozumiemy coraz więcej z tych mechanizmów, które rządzą wspólnotą". - Ważne, żebyśmy wybrali ludzi, którzy będą dobrze reprezentowali interesy Polski w Unii Europejskiej - stwierdził.

Zauważył, że "dziś mamy do czynienia ze sporem o charakterze ideologicznym, sporem o wartości, ale także sporem dotyczącym strategii postępowania Polski w Unii Europejskiej". - To, że będziemy biernie spełniali prośby czy postulaty Berlina czy Paryża nie oznacza, że będziemy skuteczni dla Polski i dla Polaków - przekonywał.

"Spektakl" z "tęczową" Maryją

Goście "Faktów po Faktach" skomentowali także sprawę zatrzymania płockiej działaczki KOD.

"W taki sposób traktuje się przestępców, złodziei, morderców"

Nie rozumiem, jak można być urażonym tym, że tęcza pojawiła się na wizerunku Matki Boskiej. To...

Elżbieta Podleśna, podejrzana o rozklejanie w Płocku wizerunku Maryi i Dzieciątka w tęczowej aureoli, została w poniedziałek zatrzymana przez policję. Przedstawiono jej zarzut dotyczący profanacji wizerunku Matki Bożej.

W sobotę na konwencji w Poznaniu do sprawy odniósł się lider partii Wiosna, Robert Biedroń.
Zaatakował przedstawicieli obu głównych obozów politycznych: - Panie ministrze Brudziński, Grzegorzu Schetyno, Włodzimierzu Czarzasty, nie mieliście odwagi zmienić artykułu 196 kodeksu karnego (obrażanie uczuć religijnych - red.).

- Myślę, że Robert Biedroń mógłby przeczytać polską konstytucję, bo jeżeli chodzi o wyraz artystyczny i te wszystkie rzeczy, o których mówił, konstytucja to gwarantuje - stwierdził Tomczyk.

Przekonywał, że dzisiaj nie mamy problemu z przepisami, ale "z wykonaniem tego prawa". - Problem polega na tym, że kiedy Młodzież Wszechpolska wiesza na rynku w Katowicach portrety europosłów Platformy, to nie ma reakcji, a kiedy kobieta dokonuje zmiany wizerunku na obrazku, to o szóstej rano jest u niej sześciu policjantów - zauważył. Według niego są w Polsce "równi i równiejsi".  - Powstała kasta panów, których nie dotyczy prokuratura, nie dotyczy policja, którzy mogą robić, co chcą - mówił pod adresem Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja jestem człowiekiem wierzącym i praktykującym, dla mnie to nie jest obrazek - tak na wypowiedź Tomczyka zareagował Gryglas. - Gdyby w taki sposób była zaatakowana inna religia, to reakcja z całą pewnością byłaby inna - uznał. Działania Elżbiety Podleśnej nazwał "spektaklem" i ocenił, że "potrzebna jest zdecydowana reakcja, bo nie wiemy, do czego są zdolne tego typu osoby". 

- To jest eskalacja daleko posuniętego antyklerykalizmu i jest to bardzo niebezpieczne - ostrzegał.

Wideo: tvn24 Gryglas o "tęczowej" Matce Boskiej

"Zobaczyliśmy potężne zło"

Obaj politycy odnieśli się do sytuacji Kościoła w kontekście księży pedofilów.

Kolejna sobota konwencji. Partyjni liderzy mówili o Kościele

Kościół na kampanijnym froncie. Prezes PiS znowu grzmi o konieczności obrony Kościoła przed...

Po opublikowaniu w internecie filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" o pedofilii w polskim Kościele, prymas Wojciech Polak zamieścił na stronie Komisji Episkopatu Polski oświadczenie, zawierające przeprosiny.

Zbigniew Gryglas, komentując to, stwierdził, że "słowa przepraszam są potrzebne i potrzebne są działania". - Przestępstwo jest zawsze przestępstwem, niezależnie od tego, jakiej grupy osób dotyczy - podkreślił. Dodał, że "tak, jak bardzo boli każde przestępstwo wśród nauczycieli czy sędziów, tak samo bolesne jest wszelkie złamanie prawa przez duchownych". 

- Mamy dzisiaj do czynienia z atakiem na Kościół, na duchownych, na ludzi wierzących, na nas wszystkich. Mamy do czynienia z atakiem na tradycyjne wartości, na rodzinę. Niektórzy politycy czynią to dlatego, że tak wynika z sondaży, że to im się po prostu opłaca - mówił dalej poseł Porozumienia. 

Cezary Tomczyk zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce "ma swoje blaski i cienie". - Ma blaski w postaci arcybiskupa Polaka, ma swoje blaski w postaci papieża Franciszka, ale ma też swoje cienie: cień pedofilii, cień księdza Rydzyka - stwierdził. Dodał, że "każdemu w Polsce powinno zależeć, żeby Kościół był dobry i moralny".

Film "Tylko nie mów nikomu" Tomczyk nazwał "głosem domagającym się prawdy". - Zobaczyliśmy potężne zło i musimy sobie zdawać sprawę, że państwo musi zawsze stać po stronie ofiar, po stronie dzieci i nikt przed sprawiedliwością nie może uciec. Zło trzeba nazywać złem - oświadczył.

Wideo: tvn24 "Zobaczyliśmy potężne zło"

Źródło: tvn24

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
piotr_fejsbukowicz

Gryglas! Obejrzyj film! Też ulegałem tej propagandzie! No chyba, że chcesz byśmy za 20 lat też o tym samym dyskutowali...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

    czytaj więcej »
   • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

    czytaj więcej »
   • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

    czytaj więcej »
   • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

    czytaj więcej »
   • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

    czytaj więcej »
   • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

    czytaj więcej »
   • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

    czytaj więcej »
   tvnpix