
Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz
"Jeżeli to miała być zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie"
To było pierwsze spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Ale co się musiało wydarzyć? Musiał zginąć człowiek, żebyśmy przynajmniej podjęli próbę normalnej dyskusji - zauważył w "Faktach po Faktach" Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL komentował spotkanie szefa rządu, ministrów i posłów z klubów i kół parlamentarnych. - Jeżeli to miała być jednokrotna zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych o propozycjach zmian legislacyjnych po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Szef rządu wyraził nadzieję, że zostanie wypracowana razem z opozycją wspólna wersja odpowiednich regulacji prawnych, które będą miały zapobiegać w przyszłości takim sytuacjom, jak ta w Gdańsku, gdzie od ataku nożownika zginął prezydent miasta Paweł Adamowicz.
"Będziemy mówić: sprawdzam"
- Trzeba zawsze dać szansę i tak myślę podeszli wszyscy, którzy przyszli na to spotkanie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, który uczestniczył w spotkaniu.
- Mówiliśmy: dobrze, że jest zaproszenie od premiera, ale będziemy mówić: sprawdzam - zaznaczył. - Naszym "sprawdzam" było to, czy będzie informacja rządu na temat prowadzonego śledztwa w sprawie śmierci świętej pamięci Pawła Adamowicza, czy będzie informacja, co policja zrobiła przed tymi wydarzeniami, co zrobiła Służba Więzienna i co robi teraz - wymieniał.
Dodał, że ten wniosek premier przyjął. Jak powiedział, premier przekazał, iż jest gotowy do udzielenia tej informacji na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale będzie jeszcze o tym rozmawiał z marszałkami Sejmu.
Minister Ziobro nie jest zbyt chętny do tego, żeby te postępowania wznawiać - powiedział w piątek..."Widać wyraźnie jakiś rozdźwięk między premierem a ministrem sprawiedliwości"
- Jest jedna rzecz, która nie została przyjęta. Nawet doszło do takiej ostrzejszej wymiany zdań. Chodzi o Telewizję Polską, która utraciła status telewizji publicznej. (...) Zdanie takie bardzo ostre wygłosił pan przewodniczący [Ryszard - przyp. red.] Terlecki, że nic złego nie widzi - relacjonował Kosiniak-Kamysz.
"Musiał zginąć człowiek, żebyśmy podjęli próbę normalnej dyskusji"
Szef PSL zauważył, że do tej pory żadnego dialogu obozu rządzącego z opozycją nie było. Mówił, że nie przypomina sobie takiego spotkania z byłą premier Beatą Szydło.
- To było pierwsze spotkanie z premierem Morawieckim - podkreślił.
Jeżeli istotnie jest chęć rozmowy i partia rządząca chce tę sprawę załatwić ponad podziałami, to..."Uznaliśmy, że najpierw o tym muszą rozmawiać eksperci, a później politycy"
Pytany o szczerość intencji rządu, Kosiniak-Kamysz zauważył, że takie pytanie jest zasadne, ale zastrzegł jednocześnie, że gdyby politycy opozycji nie przyjęli zaproszenia premiera Morawieckiego i nie spróbowali podjąć rozmów, to "nie moglibyśmy powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko".
- Nie uważam na ten moment, że to był czas zmarnowany, ale też nie powiem: super było. Próbujemy, będziemy sprawdzać rząd - przyznał.
Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił również, że "jeżeli to miała być jednokrotna zagrywka PR-owa premiera, to naprawdę szybko to wyjdzie".
Pytania o polityczną odpowiedzialność
Szef PSL mówiąc o odpowiedzialności politycznej w sprawie zabójstwa Adamowicza, podkreślił: po to jest debata, żeby zapytać też o odpowiedzialność polityczną oraz o to, czy wszystkie działania policji, Służby Więziennej były prowadzone w należyty sposób.
- Jest za dużo półprawdy, fake newsów w tych informacjach ze śledztwa (…) To musi być przedstawione w Sejmie na sali plenarnej - podkreślił.
Pytany, czy złożyłby wniosek o polityczną odpowiedzialność wiceministrów sprawujących nadzór nad policją czy Służbą Więzienną, powiedział, że chciałby poznać więcej faktów. - Może premier ma większą wiedzę, niejawną. Jeżeli będzie taka podstawa, to powinien podejmować decyzje - ocenił.
Źródło: Fakty po Faktach
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
I tak nic się nie zmieni, za kratami jest inny świat, polityka rządzi.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony
Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.
czytaj więcej »Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy
Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.
czytaj więcej »"Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"
To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.
czytaj więcej »Dubois: czułem, jakby prokurator interesowało, na ile wiedza Birgfellnera może komuś zagrażać
W czasie drugiego przesłuchania Geralda Birgfellnera doszło do sporu o protokół. Twierdziliśmy, że zupełnie co innego powiedział klient, a co innego zostało umieszczone w protokole - powiedział w "Faktach po Faktach" pełnomocnik austriackiego biznesmena Jacek Dubois. Zaznaczył, że nie chodziło o to, żeby z protokołu zniknęło nazwisko Jarosława Kaczyńskiego.
czytaj więcej »"Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"
Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.
czytaj więcej »Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię
W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.
czytaj więcej »"Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"
Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
czytaj więcej »Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie
Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.
czytaj więcej »"Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"
Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.
czytaj więcej »Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz
Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.
czytaj więcej »"W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"
Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.
czytaj więcej »"To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"
Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.
czytaj więcej »Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać
Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.
czytaj więcej »Olechowski: w dziedzinie polityki gospodarczej to najbardziej niedoceniony premier w naszej historii
W tych warunkach, które były, premier Jan Olszewski pokazał odpowiedzialność za państwo - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów w jego rządzie Andrzej Olechowski. - Był bardzo dobrym szefem administracji. Politycznie to już jest inna sprawa - dodał.
czytaj więcej »Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy
Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.
czytaj więcej »