Fakty po Faktach

Gość: Władysław Frasyniuk

Frasyniuk: Kwaśniak został napadnięty drugi raz, przez państwo

- To dziś publicznie politycy zachowują się jak szefowie zorganizowanej grupy przestępczej - mówił w "Faktach po Faktach" Władysław Frasyniuk, były opozycjonista z czasów PRL. Odniósł się tymi słowami do zatrzymań byłego kierownictwa Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Wojciecha Kwaśniaka, który kilka lat temu został dotkliwie pobity. Gośćmi drugiej części programu byli Izabela Leszczyna i Witold Orłowski.

6 grudnia Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób - byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka, byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka i pięcioro byłych urzędników KNF. W szczecińskiej prokuraturze wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin. Cztery lata temu Wojciech Kwaśniak został dotkliwie pobity. O zlecenie pobicia został oskarżony członek władz SKOK Wołomin.

Kwaśniak odpowiada Święczkowskiemu: informacje wybiórcze i tendencyjne

Informacje na temat śledztwa, które zostały podane przez prokuratora krajowego Bogdana...

Władysław Frasyniuk w "Faktach po Faktach" nazwał Kwaśniaka "współczesnym bohaterem", który został "pobity przez bandziorów, bo stanął w interesie społecznym". - Dziś mamy gangsterskie metody, które stosuje państwo. Drugi raz został [Wojciech Kwaśniak - red.] napadnięty, ale przez państwo - oświadczył Frasyniuk opisując jego grudniowe zatrzymanie.

- To dziś publicznie politycy zachowują się jak szefowie zorganizowanej grupy przestępczej - mówił Frasyniuk wymieniając nazwiska Zbigniewa Ziobry, Bogdana Święczkowskiego i Grzegorza Biereckiego. - Mamy sytuację, kiedy z jednej strony zastraszają, biją, katują, a z drugiej strony korumpują (...) albo dasz 40 baniek, albo sami weźmiemy twój biznes za symboliczną złotówkę - kontynuował, mówiąc o "sowieckich, gangsterskich metodach".

"Historia pana Kwaśniaka jest przerażająca"

Frasyniuk komentował także słowa Biereckiego, który o pobiciu Wojciecha Kwaśniaka mówił, że "to nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego". - To zabija motywacje u wszystkich młodych ludzi, którzy stają się urzędnikami państwowymi - stwierdził.

"Historia Wojciecha Kwaśniaka jest przerażająca"
Wideo: tvn24 "Historia Wojciecha Kwaśniaka jest przerażająca"

Zdaniem Frasyniuka, historia Wojciecha Kwaśniaka jest "przerażająca". - Wtedy kiedy go skatowano, to przypadkowi, przyzwoici policjanci zajęli się nim i jego sprawą. To oni gwarantowali mu bezpieczeństwo, to oni go wywieźli ze szpitala i to oni odnaleźli przestępców. Nie ma ABW, nie ma służb, nie ma państwa, które staje w obronie swojego urzędnika - uważa Frasyniuk.

Jego zdaniem za kilkanaście lat zostanie ustanowiona nagroda imienia Wojciecha Kwaśniaka. - Dla młodych ludzi, dla propaństwowych urzędników, którzy maja odwagę cywilną - tłumaczył. - Nie ma państwa prawa bez propaństwowych urzędników - zaznaczył.

Władysław Frasyniuk o nagrodzie dla Wojciecha Kwaśniaka
Wideo: tvn24 Władysław Frasyniuk o nagrodzie dla Wojciecha Kwaśniaka

"13 grudnia to taka data, kiedy słyszalność jest większa"

Władysław Frasyniuk odniósł się także do kolejnej rozprawy w procesie, w którym jest on oskarżony o naruszenie nietykalności osobistej dwóch policjantów podczas wykonywania ich czynności służbowych w czasie kontrmanifestacji wobec marszu smoleńskiego 10 czerwca 2017 roku. Chodzi między innymi o popchnięcia rękami, przepychania i kopnięcia jednego z tych policjantów. Rozprawa odbyła się 13 grudnia, a więc w 37. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Frasyniuk ocenił, że "13 grudnia to taka data, kiedy słyszalność jest większa, a sędzia miał świadomość, że ośmiesza cały ten proces".

- 37 lat temu ludzie w tysiącach byli wyciągani z domu za to, że marzyli o państwie prawa. Dziś tysiące ludzi wleczonych jest po sądach, bo walczą w obronie konstytucji, państwa prawa czy swobód obywatelskich. - Minęło mnóstwo lat, a akty oskarżenia i motywacja obywateli jest bardzo podobna - zauważył.

Władysław Frasyniuk o swoim procesie
Wideo: tvn24 Władysław Frasyniuk o swoim procesie

- W stanie wojennym, w każdej gazecie, a później także w "Tygodniku Mazowsze" była taka osobna rubryka "Represjonowani". I wszyscy zabiegaliśmy, żeby nasi opozycjoniści (...) znaleźli się nie tylko w lokalnej gazecie podziemnej, ale także żeby "Tygodnik Mazowsze" o nich napisał. To z jednej strony jest satysfakcja dla tych ludzi (...) a z drugiej zwiększa poczucie bezpieczeństwa - tłumaczył.

Były opozycjonista z czasów PRL powiedział, że ma pretensje do współczesnych polityków o to, że teraz nie robią czegoś podobnego, a zwykli ludzie ciągani po sądach pozostają anonimowi, zostawieni sami sobie.

- Dziś jest to obowiązkiem posłów (do tego, żeby upominać się o represjonowanych - red.) Oni mają środki, oni mają narzędzia, oni mają tytuł - przekonywał.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix