Fakty po Faktach

Goście: Marcin Kierwiński, Stanisław Tyszka

"PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

O wysokich zarobkach dwóch współpracownic Adama Glapińskiego pisała pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza". Jedna z nich, szefowa departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska, ma według dziennika otrzymywać miesięcznie 65 tysięcy złotych. Portal OKO.press oszacował, że w grę może wchodzić nawet wyższa suma.  Narodowy Bank Polski zaprzeczał doniesieniom medialnym, ale nie ujawnił prawdziwych zarobków. Pensjom w NBP ma się przyjrzeć Najwyższa Izba Kontroli, co już zapowiedział jej prezes Krzysztof Kwiatkowski.

Senator PiS pyta Glapińskiego o zarobki w NBP. "Pytania, które zadają mi wyborcy"

Senator PiS Jan Maria Jackowski pyta prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego o...

Kierwiński: prezes Glapiński czuje się bezkarny

- Nie chodzi tylko o kwestie tych horrendalnych wynagrodzeń asystentki mianowanej dyrektorką, tylko chodzi o elementarną bezkarność. Pan prezes Glapiński czuje się elementarnie bezkarny - powiedział w TVN24 Marcin Kierwiński. Tłumaczył, że jego zdaniem prezes Narodowego Banku Polskiego "czuje, że ma z tyłu prezesa (Jarosława) Kaczyńskiego, że ma całą machinę pisowską (…), która na samym końcu się nie odwróci od niego".

- W zeszły rok wchodziliśmy z drugimi pensjami polityków PiS-u. Wtedy też wielu polityków PiS-u przed kamerami mówiło, że to nic nadzwyczajnego, że to są premie, że premie się należą. Ale poza kamerami mówili, że ciężko to tłumaczyć, bo tego nie da się tłumaczyć - stwierdził poseł PO. Jego zdaniem "tym bardziej nie da się tłumaczyć tego folwarku, który w NBP zrobił prezes Glapiński".

- Pan senator i wielu polityków PiS-u nie mają siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - skomentował poseł opozycji.

"To jest sytuacja nieakceptowalna"

Jak ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, "partie w Polsce funkcjonują jako wielkie grupy pośrednictwa pracy". - Zatrudniają członków swoich rodzin, swoich znajomych - powiedział polityk Kukiz'15. - Prawo i Sprawiedliwość obiecywało nową jakość. Powtarzali: wystarczy nie kraść. Obiecywali umiar. A tutaj: kolejna odsłona programu koryto plus – dodał.

- W końcu dowiadujemy się, czemu Polacy muszą płacić 60-70 procent w podatkach: żeby współpracownicy pana prezesa mogli zarabiać cztery razy więcej niż prezydent Polski - stwierdził wicemarszałek Tyszka.

NIK wszedł do NBP, pod lupą wynagrodzenia. Prezes Glapiński świadkiem w aferze KNF

Najwyższa Izba Kontroli wchodzi do Narodowego Banku Polskiego. Ma się przyjrzeć wynagrodzeniom...

Powiedział, że skierowanie przez senatora PiS pytań do prezesa NBP go "nie zaskoczyło" bo - jak zauważył - "w ramach Prawa i Sprawiedliwości toczą się różne walki frakcyjne".

- To jest sytuacja nieakceptowalna. Nie wiemy, jakie ta pani ma kompetencje, nie wiemy do końca, ile zarabia. Uważam, że obywatelom należy się natychmiastowe ujawnienie skali zarobków w NBP - powiedział Tyszka.

Pytanie senatora Jackowskiego

Goście "Faktów po Faktach" nawiązywali do pytań, jakie senator PiS Jan Maria Jackowski skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"W związku z informacjami w mediach dotyczącymi zarobków miesięcznych Pana współpracowniczek w NBP, które zbulwersowały osoby zwracające się do mojego Biura Senatorskiego, zwracam się do Pana Prezesa z pytaniami, które zadają mi moi wyborcy" - napisał senator Jackowski.

Potem tłumaczył: - Postanowiłem w tej sprawie przeciąć spekulacje medialne i skierować oświadczenie, czyli interpelację senatorską - u nas to się według regulaminu nazywa oświadczenie - skierowane do pana prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.

Jackowski przekazał, że dotychczas Narodowy Bank Polski nie udzielił mu odpowiedzi, przypomniał jednak, że według przepisów ma na to 30 dni. - Czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że będzie wyczerpująca - dodał senator.

"Uwikłany w największą aferę korupcyjną w wolnej Polsce". PO domaga się dymisji Glapińskiego

Platforma Obywatelska domaga się dymisji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego....

Zarobki w NBP

Pod koniec grudnia "Gazeta Wyborcza" napisała o kontrowersjach wokół kariery "dwórek Adama Glapińskiego", czyli dwóch bliskich współpracowniczek prezesa NBP. Chodzi o szefową departamentu komunikacji i promocji w Banku Martynę Wojciechowską oraz dyrektorkę gabinetu prezesa NBP Kamilę Sukiennik. "Wyborcza" poinformowała, że zarobki Wojciechowskiej mogą wynosić około 65 tys. zł miesięcznie.

"Według naszych informacji awans dyrektorski dostała w sierpniu 2016 r. Porównując jej oświadczenia majątkowe sprzed awansu i po nim, oszacowaliśmy, że po podwyżce w sierpniu zarabia ok. 65 tys. miesięcznie wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami. Dla porównania – były prezes NBP Marek Belka dostawał w sumie ok. 57 tys. zł miesięcznie" - napisała "GW".

Portal OKO.press wskazał, że łącznie Wojciechowska może zarabiać jeszcze więcej - nawet ok. 80 tys. zł miesięcznie. Według serwisu za zasiadanie w radzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego otrzymywała bowiem w 2017 roku ponad 11 tysięcy złotych miesięcznie, a w 2018 roku ponad 12 tysięcy złotych miesięcznie.

Narodowy Bank Polski zaprzeczył doniesieniom "Wyborczej", ale nie ujawnił, ile wynoszą zarobki Wojciechowskiej. Pensjom w NBP ma się przyjrzeć NIK, co zapowiedział już jej prezes.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix