Fakty po Faktach

Gość: Tomasz Siemoniak

"Macierewicz podejmował sto sprzecznych decyzji dziennie, a Błaszczak jest niewidoczny"

Odziedziczył resort w bardzo trudnej sytuacji i ograniczył się do wyczyszczenia ludzi Macierewicza, jest bardzo mało aktywny - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z Platformy Obywatelskiej o działalności obecnego szefa tego resortu. Ocenił też, że minister Mariusz Błaszczak "ostentacyjnie lekceważy parlament", nie pojawiając się na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej. Gośćmi drugiej części programu byli doktor Mirosław Oczkoś i docent Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.

Siemoniak ocenił, że różnicę w zarządzaniu resortem obrony narodowej przez Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka "widać gołym okiem". - Macierewicz podejmował sto sprzecznych decyzji dziennie, a Błaszczak jest kompletnie niewidoczny, nieobecny. Odziedziczył resort w bardzo trudnej sytuacji i ograniczył się do wyczyszczenia ludzi Macierewicza, jest bardzo mało aktywny - stwierdził.

Stałe bazy USA w Polsce? Szef NATO: za wcześnie, by to komentować 

Jest zbyt wcześnie, by odnieść się do propozycji utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce -...

- Chyba pierwszy raz się zdarza to, że minister - a Błaszczak sprawuje funkcję od stycznia - nie był gościem sejmowej komisji obrony narodowej, żeby przedstawić swoje plany. Dość ostentacyjnie lekceważy parlament - dodał.

Siemoniak ocenił, że Błaszczak "to jest taki minister, którego nie ma". - Oczywiście fajnie było przez pierwsze tygodnie, bo była ulga po Macierewiczu, ale to jest poważny resort, poważne miejsce, poważne wyzwania - podkreślił.

"Fatalnie się za to zabrano"

Do dwóch miliardów dolarów na inwestycję w infrastrukturę ze strony Polski, a w zamian umieszczenie dywizji amerykańskiego wojska w okolicach Bydgoszczy i Torunia - taką propozycję MON skierował do Waszyngtonu. Istnienie propozycji ujawnił Onet wspólnie z portalem Politico.

Dokument miał zostać przygotowany jeszcze za urzędowania poprzedniego szefa resortu, Antoniego Macierewicza, w 2017 roku. MON potwierdziło jego autentyczność, a we wpisach na Twitterze odniósł się do niego obecny minister obrony Mariusz Błaszczak. Jak przekonywał, "amerykańskie media pozytywnie oceniają nasze starania o umieszczenie stałej bazy wojskowej USA w Polsce".

Siemoniak ocenił w "Faktach po Faktach", że "fatalnie się za to zabrano". - Upubliczniono dokument, który nigdy nie powinien zostać upubliczniony, chyba w ramach walki Macierewicz-Błaszczak o to, kto jest bardziej zaangażowany w pozyskiwanie Amerykanów - stwierdził.

MON chce baz USA i kusi miliardami. Generał krytykuje, Senat domaga się raportu

Do dwóch miliardów dolarów na inwestycję w infrastrukturę ze strony Polski, a w zamian...

Jak dodał, "napisanie wprost, że będziemy płacili za obecność wojsk amerykańskich w Polsce, jest fatalnie przyjmowane i w Polsce, i w Stanach Zjednoczonych".

"PiS prowadzi Polskę na margines Europy i świata"

Portal niezalezna.pl udostępnił fragmenty wywiadu z Mateuszem Morawieckim, który ma się ukazać w "Gazecie Polskiej". Premier mówił w nim, że "drogi Unii i Ameryki zaczęły się dość mocno rozchodzić i teraz od nas zależy, czy zbudujemy sobie pozycję zwornika, integratora pomiędzy tymi dwoma bytami, czy będziemy w niekomfortowej sytuacji ciągłego manewrowania między nimi".

Były minister ocenił w "Faktach po Faktach", że twierdzenie premiera, że Polska mogłaby zostać łącznikiem między USA i Europą "jest śmieszne".

- W Europie jesteśmy w fatalnej sytuacji: artykuł 7, zmniejszony budżet. Z Amerykanami fatalny dokument o stałej obecności. PiS prowadzi Polskę na margines Europy i świata. Tym bardziej śmiesznie brzmią takie zapowiedzi, prężenie muskułów, że my będziemy jakimś zwornikiem - podkreślił Siemoniak.

"Absurdalna kara i dziwna złośliwość"

W czwartek Prezydium Sejmu postanowiło obniżyć posłowi PO Sławomirowi Nitrasowi o połowę na trzy miesiące uposażenie poselskie, gdyż w ocenie władz tej izby, przerywając środowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, "naruszył powagę Sejmu".

"Zabierają pieniądze, poniżają mnie, obrażają". Kolejna kara dla Nitrasa

Kolejna finansowa kara dla posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa. Tym razem polityk...

- Nie będziemy się bać, nie damy się zastraszyć tym, że posłowie są karani finansowo - podkreślił w "Faktach po Faktach" Siemoniak.

Mówił też, że "to jest absurdalna kara i dziwna złośliwość". - Wyobrażam sobie jakąś formę upomnienia, ale zabrać komuś połowę pensji za to, że jest aktywny w Sejmie? To jest absurdalne. Powinien się absolutnie wstydzić Marek Kuchciński takich zachowań. To jest małostkowe i po prostu nie przystoi w parlamencie - ocenił.

Według Siemoniaka "to jest świadome działanie marszałka Kuchcińskiego, żeby posłowie bali się zadawać pytania, bali się być aktywni".

- Zmieniono tak regulaminy w Sejmie, że opozycja może bardzo mało. Ograniczono możliwość zadawania pytań, skrócono dyskusję. Na posiedzeniach komisji obrony, której jestem członkiem, często się zdarza taka sytuacja, że kiedy dyskusja idzie nie po myśli rządzących, to poseł PiS-u składa wniosek o jej zamknięcie - mówił.

Podkreślił też, że w Polsce "parlamentaryzm jest ewidentnie ograniczany". - A parlament to powinno być to miejsce, gdzie ścierają się różne poglądy, gdzie można dyskutować - dodał były minister.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Żurek: niepokój o moją rodzinę jest podwyższony

  Żurek: niepokój o moją rodzinę jest podwyższony

  Decyzję Ministerstwa Sprawiedliwości o odtajnieniu mojego oświadczenia majątkowego traktuję jako kolejny rodzaj szykany – oświadczył w "Faktach po Faktach" były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa i sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Waldemar Żurek. Profesor Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził, że sprawa Żurka jest "przykładem ogromnej hipokryzji" władzy.

  czytaj więcej »
 • "Ten mecz przerósł niektórych zawodników"

  "Ten mecz przerósł niektórych zawodników"

  Emocje związane z debiutem na mistrzostwach świata były zbyt duże. Te emocje wzięły górę. Polacy absolutnie w żadnym momencie nie mieli kontroli nad tym spotkaniem - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Jóźwiak, były reprezentant Polski. - Nie było błysku, tak jakbyśmy nie chcieli zmienić losów tego spotkania - dodał były bramkarz polskiej reprezentacji Radosław Majdan. Gośćmi drugiej części programu byli Paweł Zalewski i Waldemar Paruch.

  czytaj więcej »
 • "Mamy problem drugich połów i zmienników"

  "Mamy problem drugich połów i zmienników"

  Mam obawy, czy w drugiej połowie meczu będziemy tak samo dobrze grali, jak w pierwszej - powiedział w "Faktach po Faktach" były reprezentant Polski Cezary Kucharski. Wraz ze Stefanem Szczepłkiem z "Rzeczpospolitej" oceniali szanse reprezentacji Polski we wtorkowym spotkaniu z Senegalem. - Ja się tego meczu bardzo boję - przyznał dziennikarz.

  czytaj więcej »
 • "Ta konferencja była porażką"

  "Ta konferencja była porażką"

  Wysokie wyobrażenie o samym sobie kieruje Donaldem Trumpem. Po drugiej stronie ma bardzo twardego gracza, którego najwyraźniej lekceważy i nie docenia jego zdolności - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Schnepf. Były ambasador Polski w USA komentował w piątek w TVN24 szczyt Kim-Trump w Singapurze. Konferencję, na której Donald Trump zapowiedział wstrzymanie manewrów w Korei Południowej, nazwał "porażką".

  czytaj więcej »
 • "Wyjście z grupy i jeszcze jeden wygrany mecz to już by była pełna satysfakcja"

  "Wyjście z grupy i jeszcze jeden wygrany mecz to już by była pełna satysfakcja"

  Mam nadzieję, że z grupy, której faworytem nie jesteśmy, wyjdziemy i na tym się nie skończy - powiedział w "Faktach po Faktach" Mirosław Żukowski, szef działu sportowego "Rzeczpospolitej". Razem z Romanem Koseckim oceniali szanse polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji. Kosecki ocenił, że w grupie H nikt nie che grać w roli faworyta. W pierwszej części programu gośćmi byli Cezary Tomczyk (PO) i Tomasz Lasota (PiS).

  czytaj więcej »
 • "Referendum będzie bardzo kosztowne"

  "Referendum będzie bardzo kosztowne"

  Choćby ze względu na to, że prezydent reprezentuje ten sam obóz polityczny, jego pomysł referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji powinien zostać życzliwie rozpatrzony - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

  czytaj więcej »
 • "Ta wpadka pokazała, że sztandarowa akcja prezydenta jest wielką ściemą propagandową"

  "Ta wpadka pokazała, że sztandarowa akcja prezydenta jest wielką ściemą propagandową"

  Ta wpadka jest tym bardziej bolesna, że ona pokazuje, że ta debata z Polakami o konstytucji jest tak naprawdę udawana - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicemarszałek Sejmu, profesor Tomasz Nałęcz. - Odrzucam takie myślenie, że pan prezydent był tam sobie prywatnie, to nie wolno mu zadać pytania - stwierdził Michał Kamiński, poseł PSL-UED. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Ostrowski i Jerzy Maria Nowak.

  czytaj więcej »
 • "Macierewicz podejmował sto sprzecznych decyzji dziennie, a Błaszczak jest niewidoczny"

  "Macierewicz podejmował sto sprzecznych decyzji dziennie, a Błaszczak jest niewidoczny"

  Odziedziczył resort w bardzo trudnej sytuacji i ograniczył się do wyczyszczenia ludzi Macierewicza, jest bardzo mało aktywny - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej z Platformy Obywatelskiej o działalności obecnego szefa tego resortu. Ocenił też, że minister Mariusz Błaszczak "ostentacyjnie lekceważy parlament", nie pojawiając się na posiedzeniach sejmowej komisji obrony narodowej. Gośćmi drugiej części programu byli doktor Mirosław Oczkoś i docent Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zauważam zmęczenie Polską. To jest jedyna szansa tego rządu"

  "Zauważam zmęczenie Polską. To jest jedyna szansa tego rządu"

  Zapowiada się kolejna jałowa runda dialogu pomiędzy Komisją Europejską i naszym rządem. Jałowa w tym sensie, że obie strony nie mają do tego ani serca, ani przekonania - powiedział w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski. Eurodeputowany PO i były komisarz Unii Europejskiej do spraw budżetu odniósł się do nieoficjalnych informacji, że w przyszłym tygodniu Polskę może odwiedzić wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

  czytaj więcej »
 • "To odgrywanie się na pośle, który jest niewygodny"

  "To odgrywanie się na pośle, który jest niewygodny"

  To z trudem ukrywana pogarda, pokaz siły, prężenie muskułów - ocenił w piątek w "Faktach po Faktach" Leszek Miller, komentując nałożenie na posła PO Sławomira Nitrasa kary przez Prezydium Sejmu. - To odgrywanie się na pośle, który jest niewygodny - dodał były premier. Podobnego zdania był drugi gość programu TVN24, Kazimierz Marcinkiewicz. - To, co wyprawia marszałek Sejmu, jest chamskie i bezczelne - ocenił były szef rządu.

  czytaj więcej »
 • "Korzystanie z wolności słowa nie może wiązać się z tym, że ktoś jest legitymowany"

  "Korzystanie z wolności słowa nie może wiązać się z tym, że ktoś jest legitymowany"

  Jest takie przysłowie: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. To, co obserwujemy, to jest właśnie taka sytuacja - powiedział w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar komentował w ten sposób spisywanie przez policję osób uczestniczących w spotkaniach z politykami PiS oraz wypowiedź wiceszefa MSWiA, który oświadczył, że każde pytanie można zadać, ale nie wolno łamać przepisów prawa. W drugiej części programu gośćmi byli senatorowie Artur Warzecha (PiS) i Bogdan Klich (PO).

  czytaj więcej »
 • Mniej pieniędzy dla parlamentarzystów. Senator PiS: dajmy je na porady prawne

  Mniej pieniędzy dla parlamentarzystów. Senator PiS: dajmy je na porady prawne

  Zgłosiłem poprawkę, jestem ciekawy czy zostanie ona poparta, aby pieniądze z obniżenia pensji posłów i senatorów przeznaczyć na bezpłatne porady prawne w naszych biurach poselskich i senackich - mówił w "Faktach po Faktach" senator Andrzej Stanisławek z klubu parlamentarnego PiS. Senator Grzegorz Napieralski (niezrzeszony) uznał poprawkę Stanisławka za "bardzo ciekawą". W drugiej części programu gościem był profesor Wojciech Sadurski.

  czytaj więcej »
 • "To bardziej groteska niż szpiegowski thriller"

  "To bardziej groteska niż szpiegowski thriller"

  Polityczne kłopoty byłego już posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty stały się tematem dyskusji z Joanną Muchą z PO i Waldemarem Budą z PiS we wtorkowych "Faktach po Faktach" w TVN24. - To bardziej groteska niż szpiegowski thriller - mówiła Mucha, odnosząc się do wątpliwości opozycji, czy poseł Pięta w związku z publikacjami o jego domniemanym romansie powinien zasiadać w sejmowej speckomisji, gdzie ma dostęp między innymi do informacji niejawnych i spraw wagi państwowej.

  czytaj więcej »
tvnpix