Fakty po Faktach

Goście: Agnieszka Ścigaj i Krzysztof Brejza

Brejza: spytałbym o ABW i CBA, ale ich szefowie byli pełnomocnikami spółki Srebrna

Składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - poinformował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza (PO). Nawiązał do oświadczenia majątkowego prezesa PiS z 2017 roku. - Wypełnił, że nie dotyczy go sytuacja zarządzania działalnością gospodarczą spółki, co nie jest prawdą - ocenił. Gościem drugiej części programu był Jan Śpiewak, były kandydat na prezydenta Warszawy.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób. Rozmowa dotyczyła między innymi planów budowy w Warszawie biurowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna.

"Taśmy Kaczyńskiego". Rozmowa prezesa PiS o wieżowcu w stolicy

Dwie wieże za miliard trzysta milionów złotych - biznesowy plan Jarosława Kaczyńskiego. Miały...

"Łączenie świata polityki, biznesu"

Do tych taśm odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Krzysztof Brejza (PO).

- Mamy do czynienia z czymś co od lat obserwujemy - łączenie świata polityki, biznesu i również subwencji partyjnych - oceniła Ścigaj.

Jej zdaniem, "to specjalnie nie zaskakuje".

Na uwagę, że Jarosław Kaczyński mówił, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy", odparła: - To nas nie zaskakuje, że politycy mówią coś innego, a co innego robią. Mamy z tym do czynienia od lat.

Z kolei poseł Brejza zapytał "jako kto Jarosław Kaczyński podejmuje decyzje w sprawie tej inwestycji?".

- Kim on jest? Deweloperem? Posłem? Prezesem partii? Jako kto on rozmawia? Jako ktoś, kto kilkunastokrotnie prowadzi inwestycje spółki, w której władzach nie zasiada? - pytał.

- To Jarosław Kaczyński założył spółkę Srebrna, to był majątek skarbu państwa. Jarosław Kaczyński uważa, że ten majątek może dalej mnożyć, on chce budować wieżowiec niezgodnie z prawem, on chce przejąć władzę w Warszawie po to, żeby dostać warunki zabudowy. On chce budować wieżowiec najwyższy, bo im więcej (pięter - red.), tym więcej powierzchni do wynajęcia - mówił Brejza.

"Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca"

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 milionów euro, czyli około 1,3 miliarda złotych.

Inwestycja została wstrzymana ze względu na między innymi brak zgody na nią władz stolicy.

- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - powtarzał kilkakrotnie prezes Prawa i Sprawiedliwości w nagraniu opublikowanym przez "GW".

CZYTAJ WIĘCEJ o taśmach Kaczyńskiego >>>

Taśmy Kaczyńskiego. Fragment 1. "Postawił zarzuty: partia buduje wieżowiec"
Wideo: Gazeta Wyborcza Taśmy Kaczyńskiego. Fragment 1. "Postawił zarzuty: partia buduje wieżowiec"

Jarosław Kaczyński "prawdopodobnie dopuścił się oszustwa"

Zdaniem posła PO, Jarosław Kaczyński "prawdopodobnie dopuścił się oszustwa, o czym mówią pełnomocnicy Austriaka".

"Dwa pudła dokumentów". Zawiadomienie biznesmena w sprawie Kaczyńskiego w prokuraturze

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia...

Mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera (wraz z Romanem Giertychem - red.) , złożyli we wtorek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Jak mówił Dubois podczas spotkania z dziennikarzami, mogło dojść do popełnienia oszustwa na kwotę "kilku milionów złotych". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

- Jest oświadczenie majątkowe z 2017 roku, gdzie Jarosław Kaczyński wypełnia, że nie dotyczy go sytuacja zarządzania działalnością gospodarczą spółki, co nie jest prawdą - podkreślił Brejza.

- Spytałbym się, gdzie jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale przecież obecny szef CBA jeszcze trzy lata temu był pełnomocnikiem spółki Srebrna. Spytałbym o ABW, ale obecny szef ABW był również pełnomocnikiem spółki Srebrna. To jest tylko dowód na to, że ta spółka działa jak jedna wielka ośmiornica - ocenił Brejza.

"Wyraźnie powiedział o co chodzi z wyborami"

Jak dodał, "Jarosław Kaczyński wyraźnie na tych taśmach powiedział o co chodzi z wyborami".

- Po to wygramy wybory, żeby sobie dać warunki zabudowy, żeby więcej zarabiać. Wtedy środowisko PiS będzie mogło zbudować wieżowiec, na którym będą mieć sto milionów złotych rocznie. Tak działa Putin, tak działa Łukaszenko - mówił.

Zdaniem Ścigaj, "trzeba wypracować wspólnie rozwiązania". - I wreszcie podjąć ten temat, jak prawnie to rozwiązać, aby takich sytuacji nie było - oceniła.

"Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa"

Jak poinformował Brejza, Platforma Obywatelska składa "zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" przez prezesa PiS. - Nasi prawnicy dopisują kolejne artykuły - mówił.

- Ewidentnie z materiału przedstawionego przez mecenasa (Jacka Duboisa - red.), pełnomocnika austriackiego przedsiębiorcy wynika, że pomysł narodził się u Jarosława Kaczyńskiego. To Jarosław Kaczyński namówił Austriaka, żeby przyjechał do Polski, osiadł tutaj i wykonywał pracę - stwierdził.

Pekao reaguje na taśmy Kaczyńskiego. "Prezes nie jest członkiem komitetu kredytowego"

Co druga duża polska firma jest klientem Pekao SA. Bank jest też liderem finansowania...

Dwie wieże i spółka Srebrna

Jak podała "GW", Birgfellner był od 2017 r. zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców (łącznie w sprawie projektu - wynika z relacji dziennika - od maja 2017 roku spotykał się z Kaczyńskim  16 razy). Całkowite wynagrodzenie Austriaka po wybudowaniu "dwóch wież", miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

Srebrna nie dostała jednak od władz Warszawy ani pozwolenia na budowę, ani tzw. wuzetki, czyli warunków zabudowy. Nie przeniosła również praw użytkowania działki pod budowę na firmę Nuneaton (spółka powołana do realizacji projektu, jej prezesem został Birgfellner).

Po wstrzymaniu inwestycji, zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za jego pracę, choć - jak podała "GW" - Austriak wykonał już część prac przygotowawczych: projekt architektoniczny, strategię realizacji, wycenę nieruchomości, prowadził negocjacje z wykonawcami poszczególnych etapów, zatrudnił pracowników, architektów.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
karoltorrol

Wzorcem działania dla Jarosława Kaczyńskiego jest Ukraina tam doskonale działa system oligarchiczny .Tam Decyzje parlamentu podporządkowane są potrzebom tych właśnie oligarchów Polacy czy tego własnie chcemy. Oligarchom na Ukrainie ,żyje się świetnie obywatelom znacznie gorzej a powiedział bym ok 80 % żyje w ubóstwie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

    Biedroń pisał o "leśnych dziadkach". Schetyna: jestem zaskoczony

    Nie zgodzę się na to, żeby operować w polityce takim wykluczającym, odrzucającym językiem. Jestem zaskoczony, że robi to Robert Biedroń, który mówi o tolerancji, otwartości, obywatelskości, a wyklucza, odrzuca i szydzi. To jest zła droga i nie widzę tego dobrze - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wpisu lidera partii Wiosna.

    czytaj więcej »
   • Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

    Tusk: nie sądziłem, że Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy

    Nie sądziłem, że Jarosław Kaczyński jest aż tak owładnięty obsesją pieniędzy - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do zaangażowania prezesa PiS w sprawę dotyczącą budowy wieżowca przez spółkę Srebrna. - Na początku lat 90. byłem wiele razy w kontaktach ze środowiskiem politycznym Kaczyńskiego i już wtedy było widać tę obsesję pieniędzy - dodał.

    czytaj więcej »
   • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

    "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

    To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

    czytaj więcej »
   • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

    "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

    Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

    czytaj więcej »
   • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

    Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

    W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

    czytaj więcej »
   • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

    "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

    Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

    czytaj więcej »
   • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

    Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

    Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

    czytaj więcej »
   • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

    "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

    Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

    czytaj więcej »
   • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

    Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

    Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

    "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

    Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

    czytaj więcej »
   • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

    "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

    Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

    czytaj więcej »
   • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

    Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

    Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

    czytaj więcej »
   • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

    Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

    Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

    czytaj więcej »
   tvnpix