Fakty po Faktach

Goście: Agnieszka Ścigaj i Krzysztof Brejza

Brejza: spytałbym o ABW i CBA, ale ich szefowie byli pełnomocnikami spółki Srebrna

Składamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - poinformował w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza (PO). Nawiązał do oświadczenia majątkowego prezesa PiS z 2017 roku. - Wypełnił, że nie dotyczy go sytuacja zarządzania działalnością gospodarczą spółki, co nie jest prawdą - ocenił. Gościem drugiej części programu był Jan Śpiewak, były kandydat na prezydenta Warszawy.

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera i dwóch innych osób. Rozmowa dotyczyła między innymi planów budowy w Warszawie biurowca przez powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością spółkę Srebrna.

"Taśmy Kaczyńskiego". Rozmowa prezesa PiS o wieżowcu w stolicy

Dwie wieże za miliard trzysta milionów złotych - biznesowy plan Jarosława Kaczyńskiego. Miały...

"Łączenie świata polityki, biznesu"

Do tych taśm odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Krzysztof Brejza (PO).

- Mamy do czynienia z czymś co od lat obserwujemy - łączenie świata polityki, biznesu i również subwencji partyjnych - oceniła Ścigaj.

Jej zdaniem, "to specjalnie nie zaskakuje".

Na uwagę, że Jarosław Kaczyński mówił, że "do polityki nie idzie się dla pieniędzy", odparła: - To nas nie zaskakuje, że politycy mówią coś innego, a co innego robią. Mamy z tym do czynienia od lat.

Z kolei poseł Brejza zapytał "jako kto Jarosław Kaczyński podejmuje decyzje w sprawie tej inwestycji?".

- Kim on jest? Deweloperem? Posłem? Prezesem partii? Jako kto on rozmawia? Jako ktoś, kto kilkunastokrotnie prowadzi inwestycje spółki, w której władzach nie zasiada? - pytał.

- To Jarosław Kaczyński założył spółkę Srebrna, to był majątek skarbu państwa. Jarosław Kaczyński uważa, że ten majątek może dalej mnożyć, on chce budować wieżowiec niezgodnie z prawem, on chce przejąć władzę w Warszawie po to, żeby dostać warunki zabudowy. On chce budować wieżowiec najwyższy, bo im więcej (pięter - red.), tym więcej powierzchni do wynajęcia - mówił Brejza.

"Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca"

Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 milionów euro, czyli około 1,3 miliarda złotych.

Inwestycja została wstrzymana ze względu na między innymi brak zgody na nią władz stolicy.

- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - powtarzał kilkakrotnie prezes Prawa i Sprawiedliwości w nagraniu opublikowanym przez "GW".

CZYTAJ WIĘCEJ o taśmach Kaczyńskiego >>>

Taśmy Kaczyńskiego. Fragment 1. "Postawił zarzuty: partia buduje wieżowiec"
Wideo: Gazeta Wyborcza Taśmy Kaczyńskiego. Fragment 1. "Postawił zarzuty: partia buduje wieżowiec"

Jarosław Kaczyński "prawdopodobnie dopuścił się oszustwa"

Zdaniem posła PO, Jarosław Kaczyński "prawdopodobnie dopuścił się oszustwa, o czym mówią pełnomocnicy Austriaka".

"Dwa pudła dokumentów". Zawiadomienie biznesmena w sprawie Kaczyńskiego w prokuraturze

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie złożyliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia...

Mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera (wraz z Romanem Giertychem - red.) , złożyli we wtorek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS. Jak mówił Dubois podczas spotkania z dziennikarzami, mogło dojść do popełnienia oszustwa na kwotę "kilku milionów złotych". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

- Jest oświadczenie majątkowe z 2017 roku, gdzie Jarosław Kaczyński wypełnia, że nie dotyczy go sytuacja zarządzania działalnością gospodarczą spółki, co nie jest prawdą - podkreślił Brejza.

- Spytałbym się, gdzie jest Centralne Biuro Antykorupcyjne, ale przecież obecny szef CBA jeszcze trzy lata temu był pełnomocnikiem spółki Srebrna. Spytałbym o ABW, ale obecny szef ABW był również pełnomocnikiem spółki Srebrna. To jest tylko dowód na to, że ta spółka działa jak jedna wielka ośmiornica - ocenił Brejza.

"Wyraźnie powiedział o co chodzi z wyborami"

Jak dodał, "Jarosław Kaczyński wyraźnie na tych taśmach powiedział o co chodzi z wyborami".

- Po to wygramy wybory, żeby sobie dać warunki zabudowy, żeby więcej zarabiać. Wtedy środowisko PiS będzie mogło zbudować wieżowiec, na którym będą mieć sto milionów złotych rocznie. Tak działa Putin, tak działa Łukaszenko - mówił.

Zdaniem Ścigaj, "trzeba wypracować wspólnie rozwiązania". - I wreszcie podjąć ten temat, jak prawnie to rozwiązać, aby takich sytuacji nie było - oceniła.

"Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa"

Jak poinformował Brejza, Platforma Obywatelska składa "zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa" przez prezesa PiS. - Nasi prawnicy dopisują kolejne artykuły - mówił.

- Ewidentnie z materiału przedstawionego przez mecenasa (Jacka Duboisa - red.), pełnomocnika austriackiego przedsiębiorcy wynika, że pomysł narodził się u Jarosława Kaczyńskiego. To Jarosław Kaczyński namówił Austriaka, żeby przyjechał do Polski, osiadł tutaj i wykonywał pracę - stwierdził.

Pekao reaguje na taśmy Kaczyńskiego. "Prezes nie jest członkiem komitetu kredytowego"

Co druga duża polska firma jest klientem Pekao SA. Bank jest też liderem finansowania...

Dwie wieże i spółka Srebrna

Jak podała "GW", Birgfellner był od 2017 r. zaangażowany w projekt budowy dwóch 190-metrowych wieżowców (łącznie w sprawie projektu - wynika z relacji dziennika - od maja 2017 roku spotykał się z Kaczyńskim  16 razy). Całkowite wynagrodzenie Austriaka po wybudowaniu "dwóch wież", miało wynosić 3 proc. wartości inwestycji, czyli ok. 9 mln euro (ok. 39 mln zł).

Srebrna nie dostała jednak od władz Warszawy ani pozwolenia na budowę, ani tzw. wuzetki, czyli warunków zabudowy. Nie przeniosła również praw użytkowania działki pod budowę na firmę Nuneaton (spółka powołana do realizacji projektu, jej prezesem został Birgfellner).

Po wstrzymaniu inwestycji, zarząd spółki odmówił Birgfellnerowi zapłaty za jego pracę, choć - jak podała "GW" - Austriak wykonał już część prac przygotowawczych: projekt architektoniczny, strategię realizacji, wycenę nieruchomości, prowadził negocjacje z wykonawcami poszczególnych etapów, zatrudnił pracowników, architektów.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
karoltorrol
karoltorrol

Wzorcem działania dla Jarosława Kaczyńskiego jest Ukraina tam doskonale działa system oligarchiczny .Tam Decyzje parlamentu podporządkowane są potrzebom tych właśnie oligarchów Polacy czy tego własnie chcemy. Oligarchom na Ukrainie ,żyje się świetnie obywatelom znacznie gorzej a powiedział bym ok 80 % żyje w ubóstwie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

    To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

    Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

    Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

    czytaj więcej »
   • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

    To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

    Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

    czytaj więcej »
   • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

    Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

    czytaj więcej »
   • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

    Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

    czytaj więcej »
   • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

    Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

    czytaj więcej »
   • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

    Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

    czytaj więcej »
   • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

    Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

    czytaj więcej »
   • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

    Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

    - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

    Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

    czytaj więcej »
   tvnpix