Fakty po Faktach

Gość: Adam Bodnar

Bodnar: jestem gotowy do mediacji, ale do tanga trzeba dwojga

Chętnie podjąłbym się roli mediatora i wyrażam pełną gotowość wystąpienia w takiej roli - stwierdził w "Faktach po Faktach" TVN24 dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Dodał jednak, że "to nie może być tak, że inicjatywa wypływa ze strony związkowej, a rząd w tym temacie milczy".

Od poniedziałku trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk nauczycieli. W tym czasie odbywały się egzaminy gimnazjalne.

RELACJA Z PIĄTEGO DNIA STRAJKU I TRZECIEGO DNIA EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH>>

"Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje w trybie pilnym mediatora ze strony rządowej"

Jedyną osobą, która jest w stanie dzisiaj rozwiązać problem jutrzejszych egzaminów,...

Drugiego dnia strajku, we wtorek, przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz zaapelował o ustanowienie negocjatora między stroną rządową i związkowcami. Dodał, że  "pojawiły się propozycje, aby to mógł być na przykład Adam Bodnar".

Bodnar: mediator to jest osoba, która musi być akceptowana przez obie strony konfliktu

Do propozycji tej odniósł się w piątek w "Faktach po Faktach" sam rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

- To jest sytuacja, kiedy do tanga trzeba dwojga. Mediator to jest osoba, która musi być akceptowana przez obie strony konfliktu, do której obie strony muszą mieć zaufanie, żeby z tą osobą rozmawiać i zaangażować ją w cały proces. Powstaje pytanie czy, po pierwsze, rząd chce jakichkolwiek mediacji. Po drugie, czy akurat nadawałbym się do tego, biorąc pod uwagę różnego rodzaju zdarzenia z całej mojej kadencji - ocenił.

Wyjaśnił, że skoro przedstawiciele partii rządzącej mówią, że gdyby mogli, to odwołaliby go z funkcji RPO, to "nie jest to jakaś najlepsza rekomendacja".

- Chętnie podjąłbym się takiej roli i wyrażam pełną gotowość wystąpienia w takiej roli. Może należałoby stworzyć jakąś wspólną inicjatywę razem z rzecznikiem praw dziecka - zasugerował.

Dodał, że "to nie może być tak, że inicjatywa wypływa ze strony związkowej, a rząd w tym temacie milczy". - Gdyby rząd w tej sprawie się odezwał i powiedział: tak, usiądźmy do stołu, porozmawiajmy razem, niech rzecznik czy rzecznicy nas pojednają, to nie wykluczam występowania w takiej roli. Tylko, że tego typu słowa ze strony przedstawicieli rządu w ogóle nie padły - zauważył Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich podkreślił, że stara się współpracować z rzecznikiem praw dziecka. - Zakładam, że każda osoba, która powoływana jest na różne kadencje (…), powinna wykazywać dobrą wolę i ze sobą współpracować - powiedział.

Bodnar: może zdarzyć się tak, że ktoś będzie chciał podważyć wyniki egzaminów

"Powinno być respektowane prawo ucznia"

Najważniejsi są teraz uczniowie i ich egzaminy - komentowali we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Piotr...

Minister edukacji Anna Zalewska wydała 2 kwietnia rozporządzenie regulujące możliwość udziału - obok nauczycieli - innych osób z uprawnieniami pedagogicznymi w zespołach nadzorujących egzaminy. Dwa dni później Bodnar wyraził opinię, że "przygotowane pośpiesznie zmiany rozporządzeń, w reakcji na zapowiedziany strajk nauczycieli i innych pracowników oświaty, mogą naruszać prawa obywatelskie".

W piątek w TVN24 rzecznik praw obywatelskich tłumaczył, że w swojej opinii wskazał "na różnego rodzaju możliwości formalno-prawne, związane z treścią tego rozporządzenia i składem tych komisji i osób, które mogą być powoływane".

- To, co jest najważniejsze to to, że do tej pory w skład komisji powoływane były osoby, nad którymi istnieje bezpośredni nadzór służbowy. To rozporządzenie pozwala, żeby powołać osoby wprawdzie z przygotowaniem pedagogicznym, ale pozostające poza sferą zależności służbowej ze strony szkoły czy kierownika placówki edukacyjnej. Co więcej, jest tak, że pewne warunki dotyczące organizowania egzaminów należy ogłosić na początku roku szkolnego, a tu nagle w trakcie się to zmienia - wyjaśnił.

Dodał, że "możliwe jest, że ktoś, kto uzna, że skład komisji egzaminacyjnej był nie taki jak trzeba, może próbować podważyć wyniki przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną czy Centralną Komisją Egzaminacyjną, łącznie nawet z pójściem do sądów administracyjnych".

Bodnar: mam nadzieję, że nie będziemy mieli takiej sytuacji, żeby matury się nie odbyły
Wideo: tvn24 Bodnar: mam nadzieję, że nie będziemy mieli takiej sytuacji, żeby matury się nie odbyły

Bodnar: strajk siłą rzeczy powoduje  ograniczenie praw innych osób

"Strajk będzie wyglądał tak jak dotychczas". Także w przerwie świątecznej

Prezydium Zarządu Głównego podjęło decyzję o kontynuacji akcji strajkowej - poinformował w piątek...

Bodnar wyraził nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której zagrożone będzie przeprowadzenie egzaminów maturalnych. Zauważył, że z wypowiedzi strajkujących nauczycieli wynika, że "zdają sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność jest na ich barkach". - Ale wydaje mi się, że tak jak postrzegam te wypowiedzi, żeby tego sporu nie rozgrywać w ten sposób, że przeciwstawia się interes nauczycieli interesom uczniów - powiedział.

- Prawo do strajku ma to do siebie, że jeżeli strajk jest organizowany legalnie - a w tym przypadku jest organizowany legalnie, bo były te wszystkie wcześniejsze etapy negocjacji, referendum organizowane w poszczególnych szkołach - siłą rzeczy powoduje  ograniczenie praw innych osób. Ono powoduje chociażby to, że teraz dzieci nie chodzą do szkoły, co powoduje, że rodzice ponoszą różnego rodzaju konsekwencje. To powoduje pewien stres. Tak samo, gdy strajkują piloci linii lotniczych, to to oznacza ograniczenie praw pasażerów linii lotniczych, którzy nie mogą się przemieszczać tam, gdzie by chcieli - ocenił rzecznik.

Rzecznik praw obywatelskich oświadczył, że obserwuje różne sytuacje i zdarzenia, które dzieją się przy okazji strajku, ale w związku z tym, że jest to "sytuacja, której towarzyszy tak wiele emocji a jednocześnie jest tak wiele hejtu w internecie w kontekście strajku", to stara się zachować pewien dystans.

- Staram się nie wychodzić ze swoimi opiniami naprędce, ponieważ nie chciałbym się przyczyniać do podgrzewania informacji, które mogą być niewystarczająco sprawdzone. Wydaje mi się, że ważna jest taka postawa - powiedział.

Adam Bodnar o strajku nauczycieli i ich wynagrodzeniu
Wideo: tvn24 Adam Bodnar o strajku nauczycieli i ich wynagrodzeniu

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

  czytaj więcej »
 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
tvnpix