Fakty po Faktach

Goście: Stanisław Tyszka i Jan Grabiec

"Miałem poczucie absurdu, ale po prostu poszedłem do pracy"

- Bezsensowne wydarzenie - tak obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu na dziedzińcu Zamku Królewskiego określił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Krytycznie o uroczystości wypowiadał się także poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, który stwierdził, że "nie wiadomo, po co się odbyła". W drugiej części programu gościem był profesor Radosław Markowski.

W piątek w południe w namiocie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego "dla uczczenia 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczpospolitej i 100-lecia odzyskania niepodległości". Orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Premier: nikt nas nie musi uczyć, czym jest demokracja

Jesteśmy jednym z krajów najbardziej doświadczonych w budowaniu demokracji i nikt nie musi nas...

Z klubów opozycji, jedynie Kukiz'15 uczestniczył w całym posiedzeniu. Posłowie Nowoczesnej i PSL opuścili je zanim prezydent zabrał głos. Parlamentarzyści PO nie wzięli w ogóle udziału w Zgromadzeniu Narodowym.

"Bezsensowne wydarzenie"

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) stwierdził, że "nie wie", dlaczego uroczystości nie można było urządzić w budynku Sejmu, tylko "trzeba było wynajmować za milion złotych ten namiot". - Bezsensowne wydarzenie - ocenił.

- Miałem poczucie absurdu, natomiast ja po prostu poszedłem do pracy wczoraj - tłumaczył Tyszka. - Artykuł 3. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora zobowiązuje mnie do tego, żeby uczestniczyć. Za to mi obywatele płacą - przekonywał. Dodał, że w piątek "nie świętował, był obecny".

Tyszka przyznał, że "bardzo mu się nie podoba to, co Prawo i Sprawiedliwość robi z polskim parlamentaryzmem". Podkreślił, że dla niego "ważne jest to, żeby nie oddawać Prawu i Sprawiedliwości naszego państwa".

"Okazja do fetowania trochę na wzór PRL-owski"

Jan Grabiec (PO) tłumaczył, że jego ugrupowanie "nie mogło się tam pojawić". - 40 minut spotkania, z przemówieniem prezydenta, przy którym nawet (była) premier (Beata) Szydło, miałem wrażenie, zasnęła - opowiadał. - To nic nie wniosło absolutnie do polskiego życia publicznego, nie wiadomo po co się to odbyło.

Zdaniem Grabca, "to miała być okazja do fetowania trochę na wzór PRL-owski". - Tam wtedy były takie uroczystości ku czci rządzących. I tak miało być i tym razem - ocenił.

Grabiec uznał, że "mamy do czynienia z demontażem parlamentaryzmu". - I być może PiS powinien świętować na tym Zgromadzeniu Narodowym jubileusz Sejmu niemego sprzed 301 lat. Ten Sejm rzeczywiście byłby bardziej podobny do tego, co dziś się dzieje w Sejmie - stwierdził poseł Platformy.

"To nic nie wniosło absolutnie do polskiego życia publicznego"
Wideo: tvn24 "To nic nie wniosło absolutnie do polskiego życia publicznego"

"Ta ordynacja jest zła"

Tusk: władza, która podporządkuje sobie sąd, przekształci demokrację w rządy złodziei

Ostatnie trzy lata pokazują wyraźnie, że dzisiejszy obóz rządzący nie przywiązuje jakiejś...

Posłowie dyskutowali także o projekcie zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego na rok przed wyborami. W piątek projekt został skierowany do II czytania. PiS chce, by każdy okręg wyborczy miał przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Eksperci twierdzą, że nowy system będzie faworyzował duże partie.

- Ta ordynacja jest zła - ocenił Grabiec. Zapowiedział, że PO będzie głosować w Sejmie przeciwko zmianom. - Nie należy manipulować ordynacją wyborczą pod chwilową większość - stwierdził. Dodał, że "ta ordynacja, jeśli zostanie przeforsowana, może się obrócić przeciwko PiS-owi".

Tyszka w odpowiedzi ocenił, że "to nic nie da", bo PiS ma w Sejmie samodzielną większość. Jego zdaniem, "partia, która jest tymczasowo u władzy, majstruje sobie pod siebie, żeby załatwić eurowakacje zasłużonym partyjnym działaczom". - To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu na polskiej scenie politycznej, odebranie ludziom prawa głosu, bo wszystkie mniejsze ugrupowania zostaną wyeliminowane - ocenił.

"To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu"
Wideo: tvn24 "To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu"

Projekt nowelizacji o SN to "dziadostwo legislacyjne"

Kto pracował przy zmianach w ustawie o KRS i SN?

Projekt wniesiony przez Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu...

Goście "Faktów po Faktach" byli także pytani o projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma przyspieszyć procedurę wyboru nowego pierwszego prezesa.

Tyszka ocenił, że to "dziadostwo legislacyjne", bo ustawę o Sądzie Najwyższym "co chwilę się poprawia". - Chodzi tylko i wyłącznie o gry personalne. To nie jest żadna reforma wymiaru sprawiedliwości. To Polakom nic nie da - stwierdził.

Zapewnił, że Kukiz’15 nie poprze tych zmian i po wakacjach przedstawi swój projekt reformy sądownictwa, który będzie zakładał między innymi wprowadzenie instytucji sędziów pokoju.

Zdaniem Grabca, projekt ustawy jest "dramatyczny". - Ona obrazuje dramat, w jakim znalazła się dzisiaj Polska - stwierdził, dodając, że działanie PiS jest "sankcjonowaniem bezprawia".

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH"

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Jesteśmy po to, żeby przypominać i pomagać"

  "Jesteśmy po to, żeby przypominać i pomagać"

  - Nie odwracam wzroku od tego, co się dzieje w najbiedniejszych krajach, w krajach dotkniętych skutkami wojen, w krajach dotkniętych skutkami okropnego kataklizmu lub walk etnicznych - mówiła Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. W "Faktach po Faktach" TVN24 - z okazji Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej - opowiedziała o swojej pracy i misji na całym świecie. Gośćmi drugiej części programu były: Lidia Sankowska-Grabczuk i Katarzyna Piekarska.

  czytaj więcej »
 • "Mamy do czynienia z polexitem na raty"

  "Mamy do czynienia z polexitem na raty"

  - Unia Europejska ze swoimi zasadami wpisanymi w traktaty zawadza Jarosławowi Kaczyńskiemu w urządzaniu Polski po swojemu - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, europoseł z Platformy Obywatelskiej. W odniesieniu do tegorocznych wyborów samorządowych wskazywał, że "obecnej władzy zawadza wszystko, co jest od niej niezależne, w tym również samorządy lokalne". Gośćmi drugiej części programu byli dr Mirosław Oczkoś i Małgorzata Niezabitowska.

  czytaj więcej »
 • "Działania: wybierzmy jak najszybciej sędziów i obsadźmy tym Sąd Najwyższy, są wysoce ryzykowne"

  "Działania: wybierzmy jak najszybciej sędziów i obsadźmy tym Sąd Najwyższy, są wysoce ryzykowne"

  - Zarzuty Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w stosunku do sędziów KRS są nie fair - mówił w "Faktach po Faktach" rzecznik ministerstwa sprawiedliwości Jan Kanthak. Jego zdaniem ENCJ nie dał KRS szans na obronę. Dyskutował z nim Michał Wawrykiewicz, adwokat ze stowarzyszenia Wolne Sądy. Gośćmi pozostałych części programu byli Andrzej Halicki, Adrian Zandberg, Roman Kosecki, Mirosław Żukowski.

  czytaj więcej »
 • Generał Różański: Awanse za lojalność. Rozmowy o uzbrojeniu jak o zakupach w supermarkecie

  Generał Różański: Awanse za lojalność. Rozmowy o uzbrojeniu jak o zakupach w supermarkecie

  Jeżeli przez te trzy lata nie nastąpiła żadna istotna zmiana, poza niewielkimi, to znaczy, że stoimy w miejscu. W moim przekonaniu, jeżeli stoimy w miejscu, to się cofamy. I to jest niepokojące - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Gośćmi drugiej części byli Janusz Zemke i Ludwik Dorn. W trzeciej części - profesor Tomasz Nałęcz i Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • "Błaszczak jest złym uczniem. Nie rozumie, że odstaje od Europy i od świata"

  "Błaszczak jest złym uczniem. Nie rozumie, że odstaje od Europy i od świata"

  Czuję się zaniepokojony tym, że słowa ministra Błaszczaka mogą posłużyć wielu Polakom do tego, by swoje akty nienawiści w stosunku do osób homoseksualnych usprawiedliwiać - ocenił we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 działacz LGBT Krystian Legierski, komentując wypowiedź szefa MON o "paradzie sodomitów". Paula Sawicka ze stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita" podkreśliła, że minister "jest złym uczniem" i "za tego rodzaju wypowiedź powinien zostać natychmiast zdymisjonowany". Gośćmi programu byli także: Cezary Tomczyk (PO), Karol Karski (PiS), były policjant Wojciech Pasieczny, kierowca rajdowy Michał Kościuszko i psychoterapeuta Robert Rutkowski.

  czytaj więcej »
 • Kukiz po spotkaniu z prezydentem: już po wstępie wiedziałem, że jest skłonny do weta

  Kukiz po spotkaniu z prezydentem: już po wstępie wiedziałem, że jest skłonny do weta

  - Ta ordynacja wyborcza powoduje, że w niektórych okręgach, w niektórych rejonach Polski próg frekwencyjny wynosiłby około 20 procent - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Kukiz. Jak zaznaczył, zmiana ordynacji do Parlamentu Europejskiego forsowana przez PiS "to nie jest walka o dobro obywatela, tylko walka o spółki skarbu państwa". Gośćmi dalszej części programu byli Robert Korzeniowski, Andrzej Person, Adam Kszczot i Władysław Kosiniak-Kamysz.

  czytaj więcej »
 • "Unia staje się bezradna, kiedy operuje skalpelem, a ma partnera, który wymachuje toporem"

  "Unia staje się bezradna, kiedy operuje skalpelem, a ma partnera, który wymachuje toporem"

  Tak zwana reforma sądownictwa nie idzie w kierunku zaspokojenia oczekiwań obywateli. Zasadniczym celem jest wymiana kadrowa - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie komentował też były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Wskazywał, że "owoce wprowadzanych zmian są takie, że każda instytucja przejęta przez PiS działa dużo wolniej".

  czytaj więcej »
 • Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"

  Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"

  Krajowa Rada Sądownictwa uzna orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, choć czasem zdarzają się "orzeczenia niewykonalne" - oświadczył w "Faktach po Faktach" sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej, wybranej przez polityków KRS. - Dostrzegam w tej wypowiedzi zawoalowany plan - ocenił były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Gośćmi programu byli również Hanna Gronkiewicz-Waltz i Kazimierz Michał Ujazdowski.

  czytaj więcej »
 • "Upokorzony prezydent będzie chciał dzisiaj pokazać swoją pozycję"

  "Upokorzony prezydent będzie chciał dzisiaj pokazać swoją pozycję"

  Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim zawetuje nowelizację Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Gośćmi dalszej części programu byli Grzegorz Kołodko, Jerzy Wenderlich i Paweł Piskorski.

  czytaj więcej »
 • Zoll: jeśli rząd nie uzna wyroku trybunału w Luksemburgu, konsekwencją będzie wykluczenie z Unii

  Zoll: jeśli rząd nie uzna wyroku trybunału w Luksemburgu, konsekwencją będzie wykluczenie z Unii

  Jeżeli polski rząd nie zaakceptuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to wkroczy na bardzo niebezpieczną dla Polski drogę. Konsekwencją tego będzie w najbliższym czasie wykluczenie Polski z Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Gościem programu był również Ryszard Petru.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent jest zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji"

  "Prezydent jest zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji"

  Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której Sąd Najwyższy wydaje orzeczenia bez jasnych podstaw prawnych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sebastian Kaleta, współpracownik ministra sprawiedliwości. Z kolei Michał Wawrykiewicz ze stowarzyszenia "Wolne Sądy", komentując decyzję KRS, która odmówiła stosowania się do postanowień Sądu Najwyższego, podkreślił, że prezydent Andrzej Duda jest "zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji co do dalszego pełnienia funkcji sędziowskich" przez sędziów Sądu Najwyższego. Gośćmi programu byli także profesorowie Waldemar Paruch i Ireneusz Krzemiński, a także bracia Andrzej i Bartłomiej Bargielowie.

  czytaj więcej »
 • Barbara Labuda: ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej

  Barbara Labuda: ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej

  Bardzo mi żal, że ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Barbara Labuda, była minister w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W ten sposób podsumowała trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. - Jesteśmy tak skłóconym społeczeństwem, że nie ma ani jednej osoby w Polsce, która mogłaby zostać prezydentem wszystkich Polaków - ocenił z kolei były doradca Lecha Kaczyńskiego, profesor Michał Kleiber. Gośćmi programu byli Jan Lityński, Jan Rulewski, Zbigniew Gryglas i Jan Grabiec.

  czytaj więcej »
 • "Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

  "Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

  Jest bardzo konkretne wyzwanie stojące przed liderami partii: pokonać Prawo i Sprawiedliwość we wszystkich kolejnych wyborach - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Oceniła, że trwający w Polsce "chaos można zakończyć tylko poprzez wygrane wybory". W drugiej części programu gośćmi byli Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego i Marek Siwiec, były szef BBN, były sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

  czytaj więcej »
tvnpix