Fakty po Faktach

Gość: Bartłomiej Sienkiewicz

Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

W piątek 23 listopada 2018 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkroczyli do domu operatora TVN Piotra Wacowskiego, współautora reportażu "Superwizjera" pod tytułem "Polscy neonaziści", wręczając mu pismo z wezwaniem do prokuratury. W piśmie zawarta  była kwalifikacja prawna dotycząca propagowania nazizmu.

"Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie...

W niedzielę Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że "przedwczesne jest stawienie zarzutów operatorowi TVN" i odwołała wyznaczony mu termin stawienia się w prokuraturze. W poniedziałek Prokuratura Regionalna w Katowicach oficjalnie potwierdziła "odwołanie terminu wykonania czynności procesowych" wyznaczonych na 29 listopada.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE TVN W SPRAWIE DZIAŁAŃ ABW I PROKURATURY

"Głupie i szkodliwe"

- Ja tego nie rozumiem, to jest absurdalne. Trudno komentować coś, co jest zupełnie poza kategoriami - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych.

Dodał, że "ciekawe jest to jak się toczy maszyna mediów zależnych od PiS-u, które z tego robią pałkę na medium, które jest niezależne i krytyczne wobec rządzących".

"Chodzi o to, żeby media po prostu były cicho"

- Jeżeli oni zaczną nas wyjmować po kolei, a my będziemy bierni, nie będziemy solidarni, to media...

- Wzrost działania prokuratury, państwa, z nagonką telewizji publicznej i mediów, które są podporządkowane PiS-owi tworzy atmosferę, w której absolutnie dopuszczalna jest myśl, że rządzący chcą zniszczyć TVN - wskazywał były minister.

W jego ocenie, takie działanie jest "głupie i szkodliwe, nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku".

- Będą takie koszty jak przy (nowelizacji ustawy o) IPN, z którego ze wstydem PiS się wycofywał i jak przy TSUE. Tylko moim zdaniem w przypadku tej historii o wiele większe, bo zamach na niezależne media, prowadzony przez nagonkę medialną i prokuraturę jest czymś, czego się w cywilizacji zachodniej nie wybacza - podkreślił Sienkiewicz.

"Były takie momenty, kiedy rządzący się przestraszyli"

Gość "Faktów po Faktach" ocenił, że "polityka rządzącej partii wobec środowisk skrajnych jest niekonsekwentna, dziurawa i zygzakowata". - To rodzi podejrzenie, że w gruncie rzeczy jest to rodzaj osłony, otoczki i niechęci do tego, żeby prowadzić zdecydowaną politykę wobec środowisk skrajnych - argumentował były minister.

"Rosnące obawy o stan wolności mediów w Polsce". Zagraniczne media komentują

Agencja informacyjna Associated Press opisuje sprawę działań Agencji Bezpieczeństwa wobec Piotra...

Jak mówił, "były takie momenty, kiedy rządzący się przestraszyli". - Po marszu 11 listopada rok temu, kiedy pod wpływem obrazu, jaki popłynął z Polski, nagle w mediach całego świata okazało się, że jest eksplozja środowisk skrajnych w Polsce - powiedział Sienkiewicz, twierdząc, że był to jeden z takich momentów.

Ocenił, że rządzący prowadzą "politykę od ściany do ściany". - Jak jest bardzo zła opinia, która przenosi się na nasze stosunki międzynarodowe, to wtedy rządzący się retorycznie odgrażają, a na końcu, jak przychodzi do tegorocznego marszu, to prezydent negocjuje ze środowiskami skrajnymi swoją obecność na tym pochodzie - mówił były szef MSW.

Odniósł się do tegorocznego pochodu 11 listopada, który połączył coroczny marsz narodowców z państwową uroczystością.

"Polityka rządzącej partii wobec środowisk skrajnych jest niekonsekwentna"
Wideo: tvn24 "Polityka rządzącej partii wobec środowisk skrajnych jest niekonsekwentna"

"PiS tak naprawdę nadaje szlachectwo"

Neumann: PiS rozciąga parasol ochronny nad "naziolami"

Za chwilę to operator TVN będzie głównym oskarżonym razem z dziennikarką, która robiła materiał....

- Mówimy o atmosferze przyzwolenia i tolerancji na działalność środowisk skrajnych, ksenofobicznych i rasistowskich, pomimo twardych zapisów w kodeksie karnym, który nakazuje zwalczanie tego rodzaju zjawisk - podkreślił Sienkiewicz.

- To jest czysty cynizm polityczny, który powoduje, że rządzący pilnują, żeby nie wyrosło im jakieś środowisko na prawicy - orzekł były minister.

Przyznał, że "to jest margines". - Ale jak się z marginesem negocjuje udział w stuleciu niepodległości Polski, to to jest pomysł, żeby za jakiś czas to nie był margines. PiS tak naprawdę nadaje (tym środowiskom - red.) szlachectwo i to będzie miało kiedyś konsekwencje - ostrzegł gość "Faktów po Faktach".

Źródło: Fakty po Faktach

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix