Fakty po Faktach

Gość: sędzia Igor Tuleya

Tuleya: nie bawimy się w politykę, bronimy wartości konstytucyjnych

- My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Igor Tuleya. - Zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie, lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami - dodał. W pierwszej części programu gościem była Katarzyna Lubnauer.

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya został wezwany do złożenia wyjaśnień przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych na temat wypowiedzi z programu "Fakty po Faktach" z 17 sierpnia br.

"Wątpliwości dotyczą KRS". Nowe pytania Sądu Najwyższego do Luksemburga

We wtorek Sąd Najwyższy poinformował o skierowaniu kolejnych pytań dotyczących niezależności...

"Enigmatyczne" wezwania

We wtorek w "Faktach po Faktach", sędzia zwrócił uwagę, że sam fakt wszczęcia postępowań dyscyplinarnych skierowanych przeciwko sędziom stanowi potwierdzenie dla jego wcześniejszych słów.

Tuleya przyznał również, że trudno dokładnie wytłumaczyć treść wezwań, ponieważ "pisma, które wysyła rzecznik dyscyplinarny do sędziów, są dość enigmatyczne".

- W dwóch pierwszych postępowaniach miałem złożyć wyjaśnienia na piśmie, ale pytania rzecznika były tak ogólne, że trudno było się do tego ustosunkować - przyznał.

Jak powiedział, podobnie jest również w trzeciej sprawie, na której ma się stawić w charakterze świadka.

"Jesteśmy gotowi ponosić odpowiedzialność"

Tuleya odniósł się do swojej wypowiedzi z sierpniowych "Faktów po Faktach", która była powodem jednego z wezwań.

Sędzia powiedział wtedy, że "obecna Krajowa Rada Sądownictwa ma tyle wspólnego z sądownictwem, że je niszczy, a osoby, które tam zasiadają są grabarzami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

- Ani ja, ani sędziowie, którzy publicznie zabierają głos, nie wycofują się z tych stanowisk - odpowiedział na pytanie o to, czy żałuje swoich słów. - Zawsze podkreślaliśmy, że jesteśmy gotowi ponosić konsekwencje - zapewnił.

KRS "nie spełnia wymogów konstytucji"

Zapytany o to, na czym polega niszczenie sądownictwa przez KRS, sędzia wskazał właśnie na postępowania dyscyplinarne kierowane przeciwko tym, którzy starają się aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, aby "bronić wartości, konstytucji i uczestniczyć w zgromadzeniach".

- Czas pokazał, że jesteśmy narażeni na szykany - podkreślił Tuleya.

Jak zauważył sędzia, obserwując posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, można zobaczyć, że "to, co się tam dzieje ma niewiele wspólnego z ochroną niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Prezydent chce, by kierował pracami Sądu Najwyższego. Zawistowski o "czarnym scenariuszu"

Jeżeli czarny scenariusz się zrealizuje i rzeczywiście od środy Józef Iwulski i Stanisław...

- Moim zdaniem, to nie jest organ, który spełnia wymogi i oczekiwania nałożone przez konstytucję - podkreślił.

"Nie bawimy się w politykę"

Sędzia Tuleya odniósł się również do wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 powiedział, że "sędziowie nie powinni brać udziału w aktywnej polityce i zwalczać swojego państwa".

- Proszę zwrócić uwagę, że zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami. Nie jest to zgodne z rzeczywistością - zaznaczył.

- My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - podkreślił.

Przywołał również podobne sytuacje, gdy sędziowie angażowali się w protesty w obronie Sądu Najwyższego. - Unikaliśmy demonstracji politycznych, broniliśmy wyłącznie niezależności sądów i niezawisłości sędziów - zauważył Tuleya.

"Czuło się groźby"

4 września br. sędzia Igor Tuleya wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym wykładni przepisów prawa unijnego. Sprawa dotycząca wydziału karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie toczy się proces Janusza M., Grzegorza J. i Andrzeja K. oskarżonych z art. 252 § 1 k.k.

- Ta sprawa do zadania pytania prejudycjalnego jest dobra, jak każda inna - tłumaczył sędzia.

Zaznaczył jednak, że nie użył jej jako pretekstu. - Wpłynęła do sądu na początku lipca tego roku i trzeba było podjąć jakieś czynności i uznałem, że to jest dobry moment, żeby skorzystać z przysługującego mi uprawnienia - powiedział.

Sędzia wymienił również kilka innych spraw, które toczyły się w ostatnim czasie, między innymi w Szczecinie i we Wrocławiu, gdzie - jak twierdził - sędziowie czuli "groźby płynące ze strony ministra sprawiedliwości i innych decydentów".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  Siemoniak: Były szef KNF na pewno nie działa sam. Trzeba dojść, kto jest w tym układzie

  - Mamy do czynienia z chorobą, która sięga bardzo wysoko - mówił w "Faktach po Faktach" Tomasz Siemoniak. W ocenie byłego ministra obrony i wiceprzewodniczącego PO były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, który miał złożyć propozycję korupcyjną bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, "na pewno nie działa sam". W drugiej części programu gośćmi byli Jacek Protasiewicz (Unia Europejskich Demokratów) i Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość).

  czytaj więcej »
 • Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Kwaśniewski: Tusk nie sonduje, Tusk podjął decyzję

  Tusk w jakimś sensie tą aktywnością sam sobie buduje pułapkę, dlatego że wzbudza duże oczekiwania społeczne. Jak te oczekiwania będą naprawdę bardzo wysokie, to trudno będzie powiedzieć: "nie, ja jednak się rozmyśliłem, nie chcę, cofam się" - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent. Według niego Tusk już "podjął decyzję" i "wraca do polskiej polityki".

  czytaj więcej »
 • "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  "To rzeczywiście jest szokujące". Leszek Balcerowicz o sprawie KNF

  Doniesienia medialne są szokujące - przyznał w programie "Fakty po Faktach" były wicepremier, minister finansów Leszek Balcerowicz, komentując wtorkową publikację "Gazety Wyborczej". Jego zdaniem dymisja szefa Komisji Nadzoru Finansowego w tej sytuacji to rozwiązanie "minimalne". W drugiej części programu gośćmi byli Paulina Henning-Kolska (Nowoczesna) i Grzegorz Długi (Kukiz'15), członkowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

  czytaj więcej »
 • "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  "Jako szef MSWiA nie mam zamiaru nikogo delegalizować"

  - Ten margines marginesów to jest owoc - i Bogu dzięki - demokratycznego państwa prawa - mówił w "Faktach po Faktach" o organizacjach skrajnie prawicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Zaznaczył, że jako szef MSWiA "nie ma zamiaru nikogo delegalizować". Gośćmi drugiej części programu byli: historyk prof. Andrzej Friszke i mec. Wojciech Brochwicz.

  czytaj więcej »
 • "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  "Nie można schodzić do poziomu piaskownicy i walki na babki. To jest niegodne głowy państwa"

  Gdyby Donald Tusk podczas uroczystości w Warszawie stał w pierwszym rzędzie, nikt by o tym nie dyskutował. Jak go cofnięto do piątego rzędu, to wszyscy o tym dziś rozmawiają - stwierdził w niedzielę Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 przebieg niedzielnych obchodów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W drugiej części programu gośćmi byli europoseł PO Dariusz Rosati i poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

  czytaj więcej »
 • Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  Kopacz: tym pomnikiem robią krzywdę pamięci o wyjątkowym człowieku

  - Lepiej by było, gdybyśmy dzisiaj mówili, co dobrego zrobił - mówiła w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz (PO) o odsłoniętym w sobotę w Warszawie pomniku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jej zdaniem lokalizacja i estetyka monumentu "niszczy pamięć" o - jak powiedziała - "wyjątkowym człowieku". Gośćmi drugiej części programu byli Ludwik Dorn, Aleksander Smolar, Marek Migalski.

  czytaj więcej »
 • Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Prezydent Warszawy: możemy rozwiązać marsz, jeśli zostanie złamane prawo

  Jeśli nie będzie szybkiej reakcji organizatora marszu, to wtedy musimy reagować - powiedziała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy rozwiąże marsz 11 listopada jeśli pojawią się na nim hasła i transparenty łamiące prawo. Gośćmi programu byli także Władysław Frasyniuk, Kazimierz Michał Ujazdowski i Zbigniew Girzyński.

  czytaj więcej »
 • Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  Marsz na stulecie. Miller: a biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół

  - Skoro biedna Polska Ludowa była w stanie stworzyć tysiąc szkół na tysiąclecie, to dlaczego obecna Polska nie jest w stanie stworzyć stu szkół na stulecie - pytał w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Skomentował także decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który uchylił zakaz organizacji 11 listopada marszu przez narodowców. Gośćmi pierwszej części programu byli Jacek Sasin i Krzysztof Brejza.

  czytaj więcej »
 • "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  "Na czele marszu ONR-u stanie prezydent Duda i premier Morawiecki"

  - Jak pierwszy raz usłyszałam decyzję pani prezydent, to pomyślałam, że rozumiem dylematy przed którymi stała, ale podjęłabym inną decyzję - komentowała w "Faktach po Faktach" zakaz marszu narodowców 11 listopada, o którym poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Katarzyna Lubnauer. Przewodnicząca Nowoczesnej odniosła się też do zapowiedzi państwowego marszu, który ma zorganizować rząd. Gośćmi drugiej części programu byli profesorowie Ryszard Bugaj i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Kownacki: jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu dla Donalda Tuska

  Nie oceniam, żeby była dzisiaj zasadność kierowania zarzutów karnych względem Donalda Tuska, natomiast oceniam, że jest możliwość rozważenia Trybunału Stanu - mówił we wtorek w "Faktach po Faktach" poseł PiS Bartosz Kownacki. Tusk był dzień wcześniej przesłuchiwany przez komisję śledczą do spraw Amber Gold. - Ta komisja pokazuje, że wy nie potrafiliście wyjaśnić tej sprawy. To była komisja polityczna - ocenił Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. Gośćmi drugiej części programu byli Maciej Gdula i Janusz Czapiński.

  czytaj więcej »
 • "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  "Tusk był bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały"

  Donald Tusk stosował bardzo sprawnie szereg technik, wręcz manipulacyjnych, ale jednak unikał odpowiedzi na kluczowe pytania - powiedział poseł PiS Marcin Horała odnosząc się do przesłuchania szefa Rady Europejskiej, byłego premiera przez komisję śledczą do sprawy Amber Gold. - Donald Tusk był zdecydowanie bardzo sprawny w rozbrajaniu manipulacji, które na niego czekały - oceniła z kolei posłanka PO Joanna Mucha. Gościem drugiej części programu był Janusz Piechociński.

  czytaj więcej »
 • "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  "To, co się wydarzyło, podważa mit państwa rosyjskiego, że Moskwa jest trzecim Rzymem"

  Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać". Pozostałymi gośćmi programu byli profesor Szewach Weiss i doktor Ryszard Schnepf.

  czytaj więcej »
 • Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Karczewski: liczę na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów

  Wierzę, że 12 listopada pracownicy handlu nie będą pracować - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Karczewski (PiS). Marszałek Senatu zadeklarował, że nawet jeśli w przepisach "jest jakaś rozbieżność", to on liczy "na zdrowy rozsądek i życzliwość właścicieli sklepów, dużych marketów i supermarketów". Pozostałymi gośćmi w programie byli Sławomir Neumann, Jarosław Sellin i Ryszard Petru.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński dziurawi statek, którym płyniemy, czyli Unię Europejską"

  "Jarosław Kaczyński dziurawi statek, którym płyniemy, czyli Unię Europejską"

  Jarosław Kaczyński na pewno nie chce takiej Unii, w której instytucje mogą ingerować w sprawy wewnętrzne państwa i nie chce Unii w takim kształcie, w jakim jest ona obecnie zbudowana - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksander Hall, były opozycjonista w PRL i minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. - Moim zdaniem, świadomie czy nie, ale jednak on dziurawi statek, którym płyniemy, czyli Unię Europejską - przyznał.

  czytaj więcej »
tvnpix