Fakty po Faktach

Gość: sędzia Igor Tuleya

Tuleya: nie bawimy się w politykę, bronimy wartości konstytucyjnych

- My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Igor Tuleya. - Zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie, lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami - dodał. W pierwszej części programu gościem była Katarzyna Lubnauer.

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya został wezwany do złożenia wyjaśnień przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych na temat wypowiedzi z programu "Fakty po Faktach" z 17 sierpnia br.

"Wątpliwości dotyczą KRS". Nowe pytania Sądu Najwyższego do Luksemburga

We wtorek Sąd Najwyższy poinformował o skierowaniu kolejnych pytań dotyczących niezależności...

"Enigmatyczne" wezwania

We wtorek w "Faktach po Faktach", sędzia zwrócił uwagę, że sam fakt wszczęcia postępowań dyscyplinarnych skierowanych przeciwko sędziom stanowi potwierdzenie dla jego wcześniejszych słów.

Tuleya przyznał również, że trudno dokładnie wytłumaczyć treść wezwań, ponieważ "pisma, które wysyła rzecznik dyscyplinarny do sędziów, są dość enigmatyczne".

- W dwóch pierwszych postępowaniach miałem złożyć wyjaśnienia na piśmie, ale pytania rzecznika były tak ogólne, że trudno było się do tego ustosunkować - przyznał.

Jak powiedział, podobnie jest również w trzeciej sprawie, na której ma się stawić w charakterze świadka.

"Jesteśmy gotowi ponosić odpowiedzialność"

Tuleya odniósł się do swojej wypowiedzi z sierpniowych "Faktów po Faktach", która była powodem jednego z wezwań.

Sędzia powiedział wtedy, że "obecna Krajowa Rada Sądownictwa ma tyle wspólnego z sądownictwem, że je niszczy, a osoby, które tam zasiadają są grabarzami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

- Ani ja, ani sędziowie, którzy publicznie zabierają głos, nie wycofują się z tych stanowisk - odpowiedział na pytanie o to, czy żałuje swoich słów. - Zawsze podkreślaliśmy, że jesteśmy gotowi ponosić konsekwencje - zapewnił.

KRS "nie spełnia wymogów konstytucji"

Zapytany o to, na czym polega niszczenie sądownictwa przez KRS, sędzia wskazał właśnie na postępowania dyscyplinarne kierowane przeciwko tym, którzy starają się aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym, aby "bronić wartości, konstytucji i uczestniczyć w zgromadzeniach".

- Czas pokazał, że jesteśmy narażeni na szykany - podkreślił Tuleya.

Jak zauważył sędzia, obserwując posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, można zobaczyć, że "to, co się tam dzieje ma niewiele wspólnego z ochroną niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Prezydent chce, by kierował pracami Sądu Najwyższego. Zawistowski o "czarnym scenariuszu"

Jeżeli czarny scenariusz się zrealizuje i rzeczywiście od środy Józef Iwulski i Stanisław...

- Moim zdaniem, to nie jest organ, który spełnia wymogi i oczekiwania nałożone przez konstytucję - podkreślił.

"Nie bawimy się w politykę"

Sędzia Tuleya odniósł się również do wypowiedzi wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 powiedział, że "sędziowie nie powinni brać udziału w aktywnej polityce i zwalczać swojego państwa".

- Proszę zwrócić uwagę, że zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami. Nie jest to zgodne z rzeczywistością - zaznaczył.

- My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - podkreślił.

Przywołał również podobne sytuacje, gdy sędziowie angażowali się w protesty w obronie Sądu Najwyższego. - Unikaliśmy demonstracji politycznych, broniliśmy wyłącznie niezależności sądów i niezawisłości sędziów - zauważył Tuleya.

"Czuło się groźby"

4 września br. sędzia Igor Tuleya wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym wykładni przepisów prawa unijnego. Sprawa dotycząca wydziału karnego Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie toczy się proces Janusza M., Grzegorza J. i Andrzeja K. oskarżonych z art. 252 § 1 k.k.

- Ta sprawa do zadania pytania prejudycjalnego jest dobra, jak każda inna - tłumaczył sędzia.

Zaznaczył jednak, że nie użył jej jako pretekstu. - Wpłynęła do sądu na początku lipca tego roku i trzeba było podjąć jakieś czynności i uznałem, że to jest dobry moment, żeby skorzystać z przysługującego mi uprawnienia - powiedział.

Sędzia wymienił również kilka innych spraw, które toczyły się w ostatnim czasie, między innymi w Szczecinie i we Wrocławiu, gdzie - jak twierdził - sędziowie czuli "groźby płynące ze strony ministra sprawiedliwości i innych decydentów".

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Konstytucjonalista: widzę zagrożenie, że polskie wyroki nie będą szanowane

  Konstytucjonalista: widzę zagrożenie, że polskie wyroki nie będą szanowane

  Wynik głosowania w sprawie zawieszenia polskiej KRS w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa wskazuje, że "jesteśmy sami" - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista widzi zagrożenie, że w przyszłości polskie wyroki nie będą szanowane w innych krajach Unii Europejskiej. - Ten ruch ze strony ENCJ ma się nijak do wyroków, które będą zapadały w naszym kraju, czy w rodzinie europejskiej - twierdzi rzecznik KRS Maciej Mitera. W programie gośćmi byli także Jan Grabiec (PO), Łukasz Schreiber (PiS), Kazimierz Michał Ujazdowski i Ludwik Dorn.

  czytaj więcej »
 • "Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

  "Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

  - Podejrzewam, że wobec ubogiej treści wizyty ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji podpisanej we wtorek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Na pytanie o fotografię dokumentującą złożenie podpisów, odpowiedział krótko: - Profesjonaliści w kancelarii prezydenta powinni byli temu zapobiec. Gościem drugiej części programu był były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz.

  czytaj więcej »
 • "Taktyka zasłony dymnej, żeby stworzyć wrażenie, że trwa dialog"

  "Taktyka zasłony dymnej, żeby stworzyć wrażenie, że trwa dialog"

  Premier nie jest osobą prywatną, jest premierem przez cały czas swojego urzędowania i wtedy, kiedy jedzie do I prezes Sądu Najwyższego i odwiedza ją w jej gabinecie, to de facto uznaje jej rządy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Cezary Tomczyk (PO). - Pani była I prezes Sądu Najwyższego przeszła w stan spoczynku, tym samym nie może pełnić funkcji I prezes Sądu Najwyższego - odpowiadał mu Marcin Horała (PiS), dodając, iż "to nie powoduje, że premier nie może z panią byłą prezes spotkać się i porozmawiać". Gościem drugiej części programu był Aleksander Smolar.

  czytaj więcej »
 • "Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie nie będzie"

  "Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie nie będzie"

  Słowo "rozważamy", którego użył Donald Trump, w języku negocjacji dyplomatycznych oznacza, że "czegoś nie zrobimy". Trump świetnie wie, że decyzja leży głównie w rękach Kongresu - powiedział w "Faktach po Faktach" były ambasador w USA Ryszard Schnepf. Podobną opinię wyraził były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna, tych baz w najbliższym czasie nie będzie - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "Prawda jest bardzo prosta: nie spełniamy warunków, które spełnia cywilizowany świat"

  "Prawda jest bardzo prosta: nie spełniamy warunków, które spełnia cywilizowany świat"

  Ocenili, obejrzeli i powiedzieli: "nie spełniacie standardów, więc nie możecie należeć do europejskiego grona sędziów, którzy są sędziami niezawisłymi" - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Jacek Dubois komentował decyzję Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa o zawieszeniu polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego dodał, iż jest to "potwierdzenie tego, że KRS jest zależna". Gośćmi drugiej części byli Borys Budka z PO i Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości.

  czytaj więcej »
 • "Sugestia jest taka, że jak nie wybierzecie PiS-u, to nie dostaniecie pieniędzy"

  "Sugestia jest taka, że jak nie wybierzecie PiS-u, to nie dostaniecie pieniędzy"

  Prawo i Sprawiedliwość było zawsze co najmniej ostrożne w sprawie samorządności w Polsce. Nie lubi jej rozwoju, nie podoba im się to - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Ocenił, że sugestia obozu rządzącego jest taka, że "jak nie wybierzecie PiS-u, to nie dostaniecie pieniędzy". Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Kalisz i Piotr Schramm.

  czytaj więcej »
 • "Bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić"

  "Bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić"

  Należy chuchać i dmuchać na tę niezależność sędziowską, ale także na odwagę. Dlatego, że z przysięgą wiążą się obowiązki, odwaga, żeby stanąć w obronie tej swojej niezależności. Mnie to niesłychanie imponuje, bardzo dziękuję tym sędziom, którzy mimo szykan potrafią się postawić i potrafią działać niezależnie - podkreślił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Janas, opozycjonista z czasów PRL. W drugiej części programu gośćmi byli Aleksandra Gajewska (PO) i Jacek Ozdoba (PiS).

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: tu nie chodzi o los sędziów, ale o Polskę i o ustrój

  Cimoszewicz: tu nie chodzi o los sędziów, ale o Polskę i o ustrój

  Wyłączeni sędziowie powinni być konsekwentni. Muszą znaleźć siłę i przeciwstawić się bezprawiu. Ich ostateczną instancją powinno być ich sumienie - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. - Wiem, że wielu z nich po prostu chce mieć święty spokój. Ale tu nie chodzi o ich los, a o Polskę i o ustrój - podkreślił były premier.

  czytaj więcej »
 • Tuleya: nie bawimy się w politykę, bronimy wartości konstytucyjnych

  Tuleya: nie bawimy się w politykę, bronimy wartości konstytucyjnych

  - My nie bawimy się w politykę, bronimy jedynie wartości konstytucyjnych, które są obecnie łamane - mówił w "Faktach po Faktach" sędzia Igor Tuleya. - Zawsze sędziowie, którzy nie zgadzają się z propozycjami zmian w prawie, lansowanymi przez większość parlamentarną, nazywani są politykami - dodał. W pierwszej części programu gościem była Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk do Biedronia: Robercie, nie przeszkadzaj. Pomysł pachnie śmiercią

  Frasyniuk do Biedronia: Robercie, nie przeszkadzaj. Pomysł pachnie śmiercią

  Twój pomysł na to, żeby nabrać głęboko powietrze w płuca i doczekać do lutego, pachnie śmiercią. Powiedziałbym więcej: Robert, popatrz na swoją koleżankę Barbarę Nowacką - komentował w "Faktach po Faktach" polityczne plany prezydenta Słupska Władysław Frasyniuk, opozycjonista w czasach PRL. Robert Biedroń zapowiedział, że w lutym zaprezentuje nowy projekt polityczny. Gośćmi drugiej części programu byli: profesor Rafał Chwedoruk i profesor Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • Bodnar: dokonuje się domykanie systemu

  Bodnar: dokonuje się domykanie systemu

  Mamy do czynienia cały czas z domykaniem systemu, przekształcaniem naszego państwa z demokratycznego w takie, które nie ma swojej nazwy. Używam pojęcia: konkurencyjny autorytaryzm. Chodzi o taki system, w którym rządzący mają stałą przewagą nad tymi, którzy aspirują do władzy ze względu na różne mechanizmy - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. W pierwszej części programu gośćmi byli Sebastian Kaleta i Bartosz Arłukowicz.

  czytaj więcej »
 • "Jeżeli się nie obronimy tu i teraz, to może nie być czego zbierać"

  "Jeżeli się nie obronimy tu i teraz, to może nie być czego zbierać"

  Naszym wrogiem nie jest inna opozycja. Naszym wrogiem jest ten, kto zagraża demokracji, wolności mediów, wolności sądów, wolności każdego i każdej z nas, czyli Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, która dołączyła do Koalicji Obywatelskiej w starcie do sejmików wojewódzkich. - Jeżeli dla partii lewicowych ważniejsze dzisiaj jest ich logo albo ich ego, a nie rozwiązywanie problemów, to z taką lewicą jest mi naprawdę bardzo daleko - dodała. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i dr Paweł Kowal.

  czytaj więcej »
tvnpix