Fakty po Faktach

Goście: Patrycja Sasnal i Ryszard Schnepf

"Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

Do Warszawy przybył między innymi wiceprezydent USA Mike Pence.

"Broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo". Umowa podpisana

Zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS doprowadzi do wzmocnienia nie tylko...

- Przywiozłem przesłanie zarówno ludziom w Polsce, jak i wszystkim miłującym pokój wszędzie: jesteśmy z wami, stoimy wraz z wami - mówił jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Zapewnił, że "Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską, jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie".

Schnepf: polityka amerykańska jest pragmatyczna

Były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf został zapytany w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24, co takie słowa oraz podpisana z USA umowa na zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS oznaczają w dyplomacji.

W odpowiedzi przyznał, że "jesteśmy rzeczywiście bliskim sojusznikiem" Stanów Zjednoczonych i "zawsze byliśmy". - Natomiast piękne słowa w dyplomacji, zwłaszcza przy takich okazjach - a tej pompy jest bardzo dużo tutaj - oczywiście trzeba przecedzić przez realia - radził.

Zaznaczył, że "polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna". - To są też wielkie interesy, to są takie interesy między innymi, jak zakup systemu HIMARS - dodał.

- Tutaj chodzi też o pieniądze, o wpływy, o możliwości decydowania, jaka polityka będzie w tym kraju - dodał dyplomata.

Sasnal: trzy testy dla konferencji

Analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Patrycja Sasnal oceniła, że konferencja bliskowschodnia powinna zakończyć się "łagodnym oświadczeniem" amerykańsko-polskim.

- Żeby nie wyszło, że to jest konferencja antyirańska, ale taka, która naprawdę ma na myśli jakąś stabilizację Bliskiego Wschodu - dodała.

Rusza konferencja w Warszawie. "Jak najmniej ostrych elementów antyirańskich"

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie...

Sasnal zaznaczyła, że "poprosił nas o współorganizację tej konferencji nasz bliski sojuszniki - Stany Zjednoczone". - Konia z rzędem temu, kto wskaże rząd Polski po 1989 roku, który powiedziałby "nie" Stanom Zjednoczonym na organizację konferencji międzynarodowej, a nie interwencję militarną, na przykład w Iraku - powiedziała.

Zdaniem analityczki, konferencja może być prestiżowa dla Polski "dlatego, że Bliski Wschód potrzebuje takiego spotkania, potrzebuje multilateralnego forum, gdzie siedzą przy jednym stole państwa zwaśnione".

Stwierdziła, że dla oceny konferencji ma "trzy testy".

- Po pierwsze: co będzie w oświadczeniu finalnym - wskazała.

Jak mówiła, "to będzie oświadczenie polsko-amerykańskie, bo nie było tyle czasu, żeby wszystkie delegacje, które przyjadą, uzgodniły jakiś wspólny tekst".

- Jeżeli to będzie oświadczenie łagodne, jeśli tam nie będzie słowa Iran, to uznam, że polska dyplomacja wykonała jakąś pracę, żeby moderować stanowisko Stanów Zjednoczonych - mówiła Sasnal.

Drugim "dobrym sygnałem" będzie dla niej, jeśli na konferencję "przyjadą państwa, które są sojusznikami Iranu".

- I wreszcie, czy będzie to proces, czy będzie kolejne spotkanie - wskazała, mówiąc o trzecim "teście".

Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik
Wideo: tvn24 Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik

"Na ogół efekty uzyskuje się w kuluarowych rozmowach"

Ryszard Schnepf podkreślił, że "ma nieco odmienne zdanie" niż Patrycja Sasnal. Jak ocenił, "można odmawiać też (Stanom Zjednoczonym - red.), jeżeli czuje się na tyle silnym".

"Wolność ceny nie ma". Mike Pence wspomniał o "wielkim polskim bohaterze Lechu Wałęsie"

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence wystąpili w środę po południu w Belwederze...

W jego przekonaniu, dziś już Polska nie musi udowadniać że jest sojusznikiem USA.

- Mogliśmy tworzyć takie warunki, w których te możliwości uzyskania jakiejś wartości dodanej z tej konferencji byłyby realne - dodał.

Tłumaczył, że chodzi o to, żeby brali w niej udział "również ci przeciwnicy, ta druga strona". Wymienił w tym kontekście Iran. Dodał, że brakuje mu w Warszawie również "ważnego gracza, jakim jest Turcja"

Na uwagę Patrycji Sasnal, że "Turcja będzie obecna, tylko na szczeblu ambasadora" odpowiedział, że "to bardzo wiele mówi".

- Sojusznik prosił, my wykonujemy i teraz co z tego wynika? - pytał. - Moim zdaniem podczas tego typu konferencji (….) na ogół efekty uzyskuje się w kuluarowych rozmowach, w wąskim gronie - podkreślił dyplomata.

W jego przekonaniu "ta konferencja nie zdoła już odczarować antyirańskiego klimatu". - Ten język, który będzie przyjęty w deklaracji, jeżeli nie będzie zaostrzał, pogłębiał konfliktu, a tego się najbardziej obawiam, to będzie to już sukces - ocenił Schnepf.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix