Fakty po Faktach

Goście: Patrycja Sasnal i Ryszard Schnepf

"Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

Do Warszawy przybył między innymi wiceprezydent USA Mike Pence.

"Broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo". Umowa podpisana

Zakup amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS doprowadzi do wzmocnienia nie tylko...

- Przywiozłem przesłanie zarówno ludziom w Polsce, jak i wszystkim miłującym pokój wszędzie: jesteśmy z wami, stoimy wraz z wami - mówił jeszcze przed rozpoczęciem konferencji, podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

Zapewnił, że "Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską, jako częścią najbardziej udanego w historii świata przymierza wojskowego i zawsze tak będzie".

Schnepf: polityka amerykańska jest pragmatyczna

Były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf został zapytany w środę w "Faktach po Faktach" w TVN24, co takie słowa oraz podpisana z USA umowa na zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS oznaczają w dyplomacji.

W odpowiedzi przyznał, że "jesteśmy rzeczywiście bliskim sojusznikiem" Stanów Zjednoczonych i "zawsze byliśmy". - Natomiast piękne słowa w dyplomacji, zwłaszcza przy takich okazjach - a tej pompy jest bardzo dużo tutaj - oczywiście trzeba przecedzić przez realia - radził.

Zaznaczył, że "polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna". - To są też wielkie interesy, to są takie interesy między innymi, jak zakup systemu HIMARS - dodał.

- Tutaj chodzi też o pieniądze, o wpływy, o możliwości decydowania, jaka polityka będzie w tym kraju - dodał dyplomata.

Sasnal: trzy testy dla konferencji

Analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Patrycja Sasnal oceniła, że konferencja bliskowschodnia powinna zakończyć się "łagodnym oświadczeniem" amerykańsko-polskim.

- Żeby nie wyszło, że to jest konferencja antyirańska, ale taka, która naprawdę ma na myśli jakąś stabilizację Bliskiego Wschodu - dodała.

Rusza konferencja w Warszawie. "Jak najmniej ostrych elementów antyirańskich"

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby końcowe oświadczenia na konferencji bliskowschodniej w Warszawie...

Sasnal zaznaczyła, że "poprosił nas o współorganizację tej konferencji nasz bliski sojuszniki - Stany Zjednoczone". - Konia z rzędem temu, kto wskaże rząd Polski po 1989 roku, który powiedziałby "nie" Stanom Zjednoczonym na organizację konferencji międzynarodowej, a nie interwencję militarną, na przykład w Iraku - powiedziała.

Zdaniem analityczki, konferencja może być prestiżowa dla Polski "dlatego, że Bliski Wschód potrzebuje takiego spotkania, potrzebuje multilateralnego forum, gdzie siedzą przy jednym stole państwa zwaśnione".

Stwierdziła, że dla oceny konferencji ma "trzy testy".

- Po pierwsze: co będzie w oświadczeniu finalnym - wskazała.

Jak mówiła, "to będzie oświadczenie polsko-amerykańskie, bo nie było tyle czasu, żeby wszystkie delegacje, które przyjadą, uzgodniły jakiś wspólny tekst".

- Jeżeli to będzie oświadczenie łagodne, jeśli tam nie będzie słowa Iran, to uznam, że polska dyplomacja wykonała jakąś pracę, żeby moderować stanowisko Stanów Zjednoczonych - mówiła Sasnal.

Drugim "dobrym sygnałem" będzie dla niej, jeśli na konferencję "przyjadą państwa, które są sojusznikami Iranu".

- I wreszcie, czy będzie to proces, czy będzie kolejne spotkanie - wskazała, mówiąc o trzecim "teście".

Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik
Wideo: tvn24 Sasnal: o organizację konferencji poprosił nas bliski sojusznik

"Na ogół efekty uzyskuje się w kuluarowych rozmowach"

Ryszard Schnepf podkreślił, że "ma nieco odmienne zdanie" niż Patrycja Sasnal. Jak ocenił, "można odmawiać też (Stanom Zjednoczonym - red.), jeżeli czuje się na tyle silnym".

"Wolność ceny nie ma". Mike Pence wspomniał o "wielkim polskim bohaterze Lechu Wałęsie"

Prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence wystąpili w środę po południu w Belwederze...

W jego przekonaniu, dziś już Polska nie musi udowadniać że jest sojusznikiem USA.

- Mogliśmy tworzyć takie warunki, w których te możliwości uzyskania jakiejś wartości dodanej z tej konferencji byłyby realne - dodał.

Tłumaczył, że chodzi o to, żeby brali w niej udział "również ci przeciwnicy, ta druga strona". Wymienił w tym kontekście Iran. Dodał, że brakuje mu w Warszawie również "ważnego gracza, jakim jest Turcja"

Na uwagę Patrycji Sasnal, że "Turcja będzie obecna, tylko na szczeblu ambasadora" odpowiedział, że "to bardzo wiele mówi".

- Sojusznik prosił, my wykonujemy i teraz co z tego wynika? - pytał. - Moim zdaniem podczas tego typu konferencji (….) na ogół efekty uzyskuje się w kuluarowych rozmowach, w wąskim gronie - podkreślił dyplomata.

W jego przekonaniu "ta konferencja nie zdoła już odczarować antyirańskiego klimatu". - Ten język, który będzie przyjęty w deklaracji, jeżeli nie będzie zaostrzał, pogłębiał konfliktu, a tego się najbardziej obawiam, to będzie to już sukces - ocenił Schnepf.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix