Fakty po Faktach

Gość: Ryszard Petru

Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

- Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

13 listopada "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla tego banku w zamian za około 40 milionów złotych. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego do pracy w banku Czarneckiego przez szefa KNF radcy prawnego Grzegorza Kowalczyka. Śledztwo wszczęto 14 listopada decyzją prokuratury i powierzono je CBA.

"Wielki znak zapytania, czy śledztwo jest prowadzone w dobry sposób"

- Były szef Komisji Nadzoru Finansowego i wszystkie osoby z nim związane, jeśli takie były, miały...

W nocy ze środy na czwartek Chrzanowski został aresztowany na dwa miesiące. Wcześniej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę.

Petru: Marek Chrzanowski był w stanie zamataczyć

Ryszard Petru z Teraz! ocenił w "Faktach po Faktach", że w aferze KNF "nie chodzi tylko o pana Marka Chrzanowskiego". Pokazał grafikę z nazwiskami - Marka Chrzanowskiego, Adama Glapińskiego (szef NBP), prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Grzegorza Biereckiego (senatora, szefa SKOK-ów), ministra-koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, byłej premier Beaty Szydło i Zdzisława Sokala (prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).

- Pani Szydło powołała pana Chrzanowskiego (na prezesa KNF - przyp. red.), premier Morawiecki - u niego w resorcie powstały pierwsze rozporządzenia, które uderzyły w banki pana Leszka Czarneckiego 1 stycznia... No i najważniejsze, pan Adam Glapiński. Jak to napisałem (na grafice - red.), był aniołem stróżem pana Marka Chrzanowskiego - mówił Petru.

Zdaniem Petru, "wszystkie te osoby były zaangażowane w ten czy w inny sposób" w sprawę KNF. Wskazywał między innymi, że "pan Kamiński jest tak opieszały w tej akcji, że Chrzanowski był w stanie zamataczyć".

"To nie jest tak, że czytał książki i biegał"

"Działania podejmowane bez zwłoki". Rzecznik koordynatora służb o śledztwie w sprawie KNF

Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności, by wyjaśnić okoliczności działania byłego szefa...

- Prokuratura dzisiaj mówi "aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia", a co robił (Chrzanowski - red.) przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się. - Przecież przyjechał (do siedziby KNF zaraz po przylocie z Singapuru - red.), wyczyścił biurko.

Marek Chrzanowski spędził w KNF 3,5 godziny, zanim weszli tam agenci z warszawskiej delegatury CBA.

- Przez ostatnie dwa tygodnie pan (Marek - red.) Chrzanowski, to nie jest tak, że czytał książki i biegał, tylko moim zdaniem spotykał się, ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię - podkreślił Petru.

Dodał, że według niego "na tym polega mataczenie". - Pytanie jest z kim rozmawiał (Chrzanowski - red.) - powiedział.

"Pan Chrzanowski prawdopodobnie był słupem"

- Zwróciłem się do premiera Morawieckiego, o to aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu poinformował posłów, jak wygląda kwestia afera KNF - powiedział Petru.

Były szef KNF Marek Chrzanowski aresztowany na dwa miesiące

Były szef KNF-u idzie na dwa miesiące do aresztu. Śledczy mówią, że Marek Chrzanowski może...

Tłumaczył, że chodzi mu o to, "jakie działania zostały podjęte, jak (premier Morawiecki - red.) ocenia działalność służb specjalnych, jakiego rodzaju działania zostaną podjęte wobec innych osób".

Zdaniem polityka, organy państwa, takie jak prokuratura i służby specjalne, zadziałały w tej sprawie zbyt późno.

Przewodniczący koła poselskiego Teraz! zastanawiał się także, czy premier Morawiecki zajmował się "sprawą przejmowania Getin Banku przez inny bank, a mianowicie PKO BP".

- On jednak był osobą, która nadzorowała Komisję Nadzoru Finansowego, jest bankowcem, czyli akurat te sprawy dobrze zna - wskazywał.

Jak przyznał Petru, chciałby "wiedzieć trochę więcej, bo tu jest zbyt wiele osób zaangażowanych w tę sprawę, a pan Chrzanowski prawdopodobnie był słupem".

- Jeżeli to jest prawdziwy areszt i prawdziwe przesłuchanie, to ja apeluję do pana Chrzanowskiego, żeby zaczął sypać - powiedział Petru.

Podkreślił przy tym, że były szef KNF "nie działał sam".

- Jeśli tego nie będzie, to jest obawa, że to jest taka reżyserka trochę, że wszystko zostało ustalone przez ostatnie dwa tygodnie - wskazywał polityk.

Jego zdaniem "teraz wyjdzie na to", że Marek Chrzanowski "zostanie wypuszczony i ta sprawa zostanie zaklajstrowana".

Powtórzył myśl, że "afera jest rozwojowa, a pan Chrzanowski był tylko słupem". - Apeluję do niego, jeśli nas słucha, żeby się nie bał sypać - mówił Ryszard Petru.

Petru: Chrzanowskim był słupem. Apeluję do niego, by zaczął sypać
Wideo: tvn24 Petru: Chrzanowskim był słupem. Apeluję do niego, by zaczął sypać

"Po roku Nowoczesna jest tu, gdzie jest"

Ryszard Petru był także pytany w "Faktach po Faktach", czy w kole poselskim Teraz!, którego jest przewodniczącym, znalazłoby się miejsce dla posła Piotra Misiło z Nowoczesnej, który w poniedziałek został zawieszony w prawach członka swojej partii.

Misiło zawieszony. "Niszczy Koalicję Obywatelską przez swoje osobiste ambicje"

"Piotr Misiło niszczy KO przez swoje osobiste ambicje" - oświadczyła przewodnicząca Nowoczesnej...Poinformowała o tym przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pisząc: "Piotr Misiło niszczy KO przez swoje osobiste ambicje. Zgodnie z decyzją Zarządu zawieszam go w .N i składam wniosek do Sądu Koleżeńskiego o usunięcie go z partii".

- Nie planuję takich przyjęć - stwierdził Petru.

Podkreślił, że "akurat pan Piotr Misiło był pierwszym, który zakwestionował w ogóle to, że byłem szefem Nowoczesnej".

- Żadnych takich rozmów z panem Piotrem nie prowadziłem, natomiast jeżeli inne osoby będą chciały odejść i zapukają do mnie, to jestem otwarty na rozmowy - dodał polityk.

Jak mówił, "ważne jest to, żebyśmy reprezentowali te same wartości".

Petru był również pytany o to, czy jego zdaniem Nowoczesnej - partii, której do kwietnia 2017 roku był przewodniczącym - grozi rozpad i zniknięcie ze sceny politycznej.

- Rok temu wybrano panią Katarzynę Lubnauer na szefową, no i po roku Nowoczesna jest tu, gdzie jest - wskazywał polityk. Jak mówił, "po ludzku jest mu przykro", ponieważ poświęcił "bardzo dużo energii i czasu dla tego ugrupowania".

Ocenił jednak, że "jest miejsce po Nowoczesnej na polskiej scenie politycznej". - Tworzę ugrupowanie z Joanną Scheuring-Wielgus o nazwie Teraz! - podkreślał i dodał: - Nie tworzyłbym tego, gdybym uważał inaczej.

Petru: nie planuję przyjęcia Piotra Misiło do Teraz!
Wideo: tvn24 Petru: nie planuję przyjęcia Piotra Misiło do Teraz!

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

  "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

  Tylko wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie wygrać z PiS. I to wygrać naprawdę, z wielkim sukcesem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO). - Ten sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja - stwierdził Maciej Gdula z ugrupowania Roberta Biedronia. - Odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - dodał. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

  czytaj więcej »
 • "Coraz trudniej nam patrzeć w lusterko"

  "Coraz trudniej nam patrzeć w lusterko"

  Minister kultury dostał polecenie od Jarosława Kaczyńskiego, żeby zdewastować te dwie ważne instytucje - Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. One budują pamięć społeczeństwa, pamięć historyczną, a to, co robi rząd, to jest próba zmiany historii - dodał. W drugiej części gośćmi programu były Izabela Leszczyna oraz Paulina Piechna-Więckiewicz.

  czytaj więcej »
tvnpix