Fakty po Faktach

Gość: Ryszard Petru

Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

- Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

13 listopada "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla tego banku w zamian za około 40 milionów złotych. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego do pracy w banku Czarneckiego przez szefa KNF radcy prawnego Grzegorza Kowalczyka. Śledztwo wszczęto 14 listopada decyzją prokuratury i powierzono je CBA.

"Wielki znak zapytania, czy śledztwo jest prowadzone w dobry sposób"

- Były szef Komisji Nadzoru Finansowego i wszystkie osoby z nim związane, jeśli takie były, miały...

W nocy ze środy na czwartek Chrzanowski został aresztowany na dwa miesiące. Wcześniej usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę.

Petru: Marek Chrzanowski był w stanie zamataczyć

Ryszard Petru z Teraz! ocenił w "Faktach po Faktach", że w aferze KNF "nie chodzi tylko o pana Marka Chrzanowskiego". Pokazał grafikę z nazwiskami - Marka Chrzanowskiego, Adama Glapińskiego (szef NBP), prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, Grzegorza Biereckiego (senatora, szefa SKOK-ów), ministra-koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, byłej premier Beaty Szydło i Zdzisława Sokala (prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).

- Pani Szydło powołała pana Chrzanowskiego (na prezesa KNF - przyp. red.), premier Morawiecki - u niego w resorcie powstały pierwsze rozporządzenia, które uderzyły w banki pana Leszka Czarneckiego 1 stycznia... No i najważniejsze, pan Adam Glapiński. Jak to napisałem (na grafice - red.), był aniołem stróżem pana Marka Chrzanowskiego - mówił Petru.

Zdaniem Petru, "wszystkie te osoby były zaangażowane w ten czy w inny sposób" w sprawę KNF. Wskazywał między innymi, że "pan Kamiński jest tak opieszały w tej akcji, że Chrzanowski był w stanie zamataczyć".

"To nie jest tak, że czytał książki i biegał"

"Działania podejmowane bez zwłoki". Rzecznik koordynatora służb o śledztwie w sprawie KNF

Służby specjalne przeprowadziły szereg czynności, by wyjaśnić okoliczności działania byłego szefa...

- Prokuratura dzisiaj mówi "aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia", a co robił (Chrzanowski - red.) przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się. - Przecież przyjechał (do siedziby KNF zaraz po przylocie z Singapuru - red.), wyczyścił biurko.

Marek Chrzanowski spędził w KNF 3,5 godziny, zanim weszli tam agenci z warszawskiej delegatury CBA.

- Przez ostatnie dwa tygodnie pan (Marek - red.) Chrzanowski, to nie jest tak, że czytał książki i biegał, tylko moim zdaniem spotykał się, ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię - podkreślił Petru.

Dodał, że według niego "na tym polega mataczenie". - Pytanie jest z kim rozmawiał (Chrzanowski - red.) - powiedział.

"Pan Chrzanowski prawdopodobnie był słupem"

- Zwróciłem się do premiera Morawieckiego, o to aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu poinformował posłów, jak wygląda kwestia afera KNF - powiedział Petru.

Były szef KNF Marek Chrzanowski aresztowany na dwa miesiące

Były szef KNF-u idzie na dwa miesiące do aresztu. Śledczy mówią, że Marek Chrzanowski może...

Tłumaczył, że chodzi mu o to, "jakie działania zostały podjęte, jak (premier Morawiecki - red.) ocenia działalność służb specjalnych, jakiego rodzaju działania zostaną podjęte wobec innych osób".

Zdaniem polityka, organy państwa, takie jak prokuratura i służby specjalne, zadziałały w tej sprawie zbyt późno.

Przewodniczący koła poselskiego Teraz! zastanawiał się także, czy premier Morawiecki zajmował się "sprawą przejmowania Getin Banku przez inny bank, a mianowicie PKO BP".

- On jednak był osobą, która nadzorowała Komisję Nadzoru Finansowego, jest bankowcem, czyli akurat te sprawy dobrze zna - wskazywał.

Jak przyznał Petru, chciałby "wiedzieć trochę więcej, bo tu jest zbyt wiele osób zaangażowanych w tę sprawę, a pan Chrzanowski prawdopodobnie był słupem".

- Jeżeli to jest prawdziwy areszt i prawdziwe przesłuchanie, to ja apeluję do pana Chrzanowskiego, żeby zaczął sypać - powiedział Petru.

Podkreślił przy tym, że były szef KNF "nie działał sam".

- Jeśli tego nie będzie, to jest obawa, że to jest taka reżyserka trochę, że wszystko zostało ustalone przez ostatnie dwa tygodnie - wskazywał polityk.

Jego zdaniem "teraz wyjdzie na to", że Marek Chrzanowski "zostanie wypuszczony i ta sprawa zostanie zaklajstrowana".

Powtórzył myśl, że "afera jest rozwojowa, a pan Chrzanowski był tylko słupem". - Apeluję do niego, jeśli nas słucha, żeby się nie bał sypać - mówił Ryszard Petru.

Petru: Chrzanowskim był słupem. Apeluję do niego, by zaczął sypać
Wideo: tvn24 Petru: Chrzanowskim był słupem. Apeluję do niego, by zaczął sypać

"Po roku Nowoczesna jest tu, gdzie jest"

Ryszard Petru był także pytany w "Faktach po Faktach", czy w kole poselskim Teraz!, którego jest przewodniczącym, znalazłoby się miejsce dla posła Piotra Misiło z Nowoczesnej, który w poniedziałek został zawieszony w prawach członka swojej partii.

Misiło zawieszony. "Niszczy Koalicję Obywatelską przez swoje osobiste ambicje"

"Piotr Misiło niszczy KO przez swoje osobiste ambicje" - oświadczyła przewodnicząca Nowoczesnej...Poinformowała o tym przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pisząc: "Piotr Misiło niszczy KO przez swoje osobiste ambicje. Zgodnie z decyzją Zarządu zawieszam go w .N i składam wniosek do Sądu Koleżeńskiego o usunięcie go z partii".

- Nie planuję takich przyjęć - stwierdził Petru.

Podkreślił, że "akurat pan Piotr Misiło był pierwszym, który zakwestionował w ogóle to, że byłem szefem Nowoczesnej".

- Żadnych takich rozmów z panem Piotrem nie prowadziłem, natomiast jeżeli inne osoby będą chciały odejść i zapukają do mnie, to jestem otwarty na rozmowy - dodał polityk.

Jak mówił, "ważne jest to, żebyśmy reprezentowali te same wartości".

Petru był również pytany o to, czy jego zdaniem Nowoczesnej - partii, której do kwietnia 2017 roku był przewodniczącym - grozi rozpad i zniknięcie ze sceny politycznej.

- Rok temu wybrano panią Katarzynę Lubnauer na szefową, no i po roku Nowoczesna jest tu, gdzie jest - wskazywał polityk. Jak mówił, "po ludzku jest mu przykro", ponieważ poświęcił "bardzo dużo energii i czasu dla tego ugrupowania".

Ocenił jednak, że "jest miejsce po Nowoczesnej na polskiej scenie politycznej". - Tworzę ugrupowanie z Joanną Scheuring-Wielgus o nazwie Teraz! - podkreślał i dodał: - Nie tworzyłbym tego, gdybym uważał inaczej.

Petru: nie planuję przyjęcia Piotra Misiło do Teraz!
Wideo: tvn24 Petru: nie planuję przyjęcia Piotra Misiło do Teraz!

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

  czytaj więcej »
 • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

  czytaj więcej »
 • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

  czytaj więcej »
 • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  czytaj więcej »
 • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
 • Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  - Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Gdyby się okazało, że pan Ch. był umocowany przez jakąś grupę osób, która chciała skonfiskować własność prywatną, to mamy do czynienia z czymś niesłychanym - ocenił były premier Leszek Miller w "Faktach po Faktach" TVN24. Komentował sprawę byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., który jest podejrzany o korupcję. Gośćmi pozostałej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Zalewski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Trudno stawiać zarzut prezesowi Narodowego Banku Polskiego, że jeden z jego podopiecznych zbłądził - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując rekomendację byłego szefa KNF przez prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Nie widzę powodów, żeby prezes Glapiński w tej chwili musiał się podawać do dymisji - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Marek Migalski i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

  czytaj więcej »
 • "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

  czytaj więcej »
tvnpix