Fakty po Faktach

Goście: Ryszard Bugaj i Sylwia Spurek

"Na polskiej scenie politycznej mamy do czynienia z inwazją populizmu"

Zdaniem Ryszarda Bugaja - Wiosna jest partią wodzowską, a jej lider Robert Biedroń "zachowuje się jak wodzirej, a nie jak szef partii". - Nazwanie go wodzem jest dla mnie rzeczą przedziwną. Robert w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną - powiedziała Sylwia Spurek w "Faktach po Faktach" w TVN24.

W lutym Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej. Profesor Ryszard Bugaj przyznał, że nie przyjął z sympatią tej inicjatywy. Zwrócił uwagę, że podczas pierwszej konwencji Robert Biedroń był jedynym mówcą. - Jej lider zachowuje się bardziej jak wodzirej niż jak szef partii - ocenił.

Sylwia Spurek z partii Wiosna broniła swojego lidera, Roberta Biedronia podkreślając jego pozytywne cechy charakteru i wskazała na jego umiejętności zarządcy. - Zarządzał Słupskiem. Oddłużył miasto, przywrócił zaufanie mieszkańców, zakończył wielomilionowe spory sądowe pozostawione po poprzedniku - wskazała.

- Tworzy partię w sposób demokratyczny. Opiera ją na wartościach. Nazwanie go wodzem jest dla mnie rzeczą przedziwną. Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną - dodała.

Profesor Bugaj przypomniał, że dawniej Robert Biedroń współpracował z Januszem Palikotem. - Mnie chodzi o wiarygodność tych dzisiejszych uśmiechów. Pan Palikot sprowadzał polską politykę do rynsztoka. To był pierwszy człowiek, który przecierał drogę pani Krystynie Pawłowicz i nie pamiętam, żeby był protest - powiedział.

- Robert Biedroń nie kieruje się w życiu pogardą, brakiem szacunku. Jest bardzo życzliwą, serdeczną osobą, a jednocześnie wie jak rozwiązywać problemy - odpowiedziała Sylwia Spurek.

"Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną"
Wideo: tvn24 "Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną"

"Mamy do czynienia z inwazją populizmu"

"To może być największy prezent, jaki w życiu otrzymał Jarosław Kaczyński"

W środku zimy ogłasza początek Wiosny. Robert Biedroń debiutuje z nową partią pod hasłem...

- Niepokoi mnie nie tylko w partii Wiosna, ale w całej polskiej scenie politycznej, to że mamy do czynienia z inwazją populizmu - powiedział wskazując, że to "pomysł na zgłoszenie postulatów nie do zrealizowania".

Profesor zwrócił uwagę na pomysł, że każdy będzie miał dostęp do lekarza prywatnego, jeśli w ciągu miesiąca nie otrzyma pomocy w "normalnym trybie". - Po jakiej cenie za to płacimy? Po takiej, jaką wyznaczy prywatny gabinet, czy jest jakiś standard cenowy? - zastanawiał się profesor.

- Myślę sobie, że będzie dochodziło do zmowy między pacjentem a lekarzem. Potencjalny wypływ gotówki z tego tytułu może być gigantyczny - podejrzewa profesor Bugaj.

"Konstytucja to jest koncert życzeń"

- Bardzo często słyszę słowa demagogia, populizm, koncert życzeń. Ja bym proponowała sięgnięcie do konstytucji. To jest dopiero koncert życzeń. Zajmuję się prawami człowieka od dwudziestu lat i proponowałabym, żebyśmy wszyscy skupili się nad tym, co jest w konstytucji: godność, równość, równość kobiet i mężczyzn, prawo do zdrowia. To są konkretne problemy - powiedziała Sylwia Spurek.

Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw równego traktowania podkreśliła, że postulat dotyczący dostępu do lekarza specjalisty ma być wprowadzony od 2022 roku "po kilku istotnych reformach ochrony zdrowia".

- Dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Nikt się nie sprzeciwi zapisowi konstytucyjnemu, który gwarantuje godność człowieka. Program partii politycznej jest istotny nie w zakresie tego, jakie postulaty i cele sobie wyznacza, tylko kwestia jest w w tym, jak to zrobić? Jak to osiągnąć? Jakimi środkami? - zastanawiał się profesor Ryszard Bugaj.

"Liczby nie są najważniejsze, ale co do zer nie należy się mylić"

"Proponujemy dziś piątkę na rzecz osób LGBT"

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy o "powstrzymanie nagonki na osoby LGBT" wystosował w czwartek...

- W Polsce są województwa, w których 99 procent kobiet nie ma dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. Osoba głucha, która idzie do lekarza, zabiera ze sobą swoje kilkuletnie dziecko, żeby to dziecko tłumaczyło, co lekarz mówi. Kobieta z niepełnosprawnością ruchową, która przyjeżdża do ginekologa jest wnoszona na fotel pod warunkiem, że ktoś się na to zgodzi - wymieniała kandydatka do europarlamentu. - Nas nie stać na to, żeby prawa tych ludzi były w dalszym stopniu naruszane - dodała.

Sylwia Spurek wskazała kilka przykładów, jej zdaniem zbędnych wydatków - kolejkę linową w Zakopanem, ławki niepodległości czy centralny port komunikacyjny.

- Postulaty dotyczące służby zdrowia ja bym zaakceptował, gdybyście mogli pokazać jak to sfinansować - powiedział Ryszard Bugaj. Zdaniem profesora przykłady kolejki linowej czy ławki niepodległości "to są żarty". - Jest w ekonomi takie powiedzenie, że liczby nie są najważniejsze, ale co do zer nie należy się mylić. Tu jest pomyłka co do zer - skwitował.

"Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"

- Gdybyście powiedzieli, że muszą wzrosnąć podatki od ludzi o najwyższych dochodach, bo mamy podatki de facto degresywne, to ja bym powiedział, że być może jest o czym rozmawiać - powiedział były działacz antykomunistycznej opozycji.

- Ale wy mówicie, że podatków nie wolno ruszać. To się nie zgadza. Ostatnim autorem takiego programu był Andrzej Lepper, który proponował obniżkę podatków, zmniejszenie deficytu i zwiększenie wydatków - dodał.

- Porównanie do Lepper obraża mnie z różnych przyczyn. Pracuję w administracji publicznej od kilkunastu lat i widzę jak niegospodarnie wydawane są pieniądze. Naprawdę można lepiej zarządzać budżetem - odparła Sylwia Spurek.

- Jedna partia, z którą pan współpracował mówiła "wystarczy nie kraść". My mówimy, że wystarczy sprawniej zarządzać budżetem - powiedziała do profesora Bugaja kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

"Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"
Wideo: tvn24 "Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
 • Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Buzek: Strajk to nie jest sprawa nauczycieli. To jest sprawa nas wszystkich

  Wiem, że takie sprawy trzeba zawczasu rozwiązywać i trzeba je traktować poważnie, od tego zależy przyszłość nas wszystkich - mówił w "Faktach o Faktach" o planowanym strajku nauczycieli Jerzy Buzek. Jak podkreślił, strajk to "nie jest sprawa nauczycieli, ani środowiska, ani rodziców". - To jest absolutnie sprawa nas wszystkich, wszystkich obywateli Rzeczpospolitej - zaznaczył.

  czytaj więcej »
tvnpix