Fakty po Faktach

Goście: Ryszard Bugaj i Sylwia Spurek

"Na polskiej scenie politycznej mamy do czynienia z inwazją populizmu"

Zdaniem Ryszarda Bugaja - Wiosna jest partią wodzowską, a jej lider Robert Biedroń "zachowuje się jak wodzirej, a nie jak szef partii". - Nazwanie go wodzem jest dla mnie rzeczą przedziwną. Robert w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną - powiedziała Sylwia Spurek w "Faktach po Faktach" w TVN24.

W lutym Robert Biedroń oficjalnie ogłosił rozpoczęcie działalności swojej nowej partii politycznej. Profesor Ryszard Bugaj przyznał, że nie przyjął z sympatią tej inicjatywy. Zwrócił uwagę, że podczas pierwszej konwencji Robert Biedroń był jedynym mówcą. - Jej lider zachowuje się bardziej jak wodzirej niż jak szef partii - ocenił.

Sylwia Spurek z partii Wiosna broniła swojego lidera, Roberta Biedronia podkreślając jego pozytywne cechy charakteru i wskazała na jego umiejętności zarządcy. - Zarządzał Słupskiem. Oddłużył miasto, przywrócił zaufanie mieszkańców, zakończył wielomilionowe spory sądowe pozostawione po poprzedniku - wskazała.

- Tworzy partię w sposób demokratyczny. Opiera ją na wartościach. Nazwanie go wodzem jest dla mnie rzeczą przedziwną. Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną - dodała.

Profesor Bugaj przypomniał, że dawniej Robert Biedroń współpracował z Januszem Palikotem. - Mnie chodzi o wiarygodność tych dzisiejszych uśmiechów. Pan Palikot sprowadzał polską politykę do rynsztoka. To był pierwszy człowiek, który przecierał drogę pani Krystynie Pawłowicz i nie pamiętam, żeby był protest - powiedział.

- Robert Biedroń nie kieruje się w życiu pogardą, brakiem szacunku. Jest bardzo życzliwą, serdeczną osobą, a jednocześnie wie jak rozwiązywać problemy - odpowiedziała Sylwia Spurek.

"Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną"
Wideo: tvn24 "Robert Biedroń w życiu prywatnym i publicznym jest osobą serdeczną"

"Mamy do czynienia z inwazją populizmu"

"To może być największy prezent, jaki w życiu otrzymał Jarosław Kaczyński"

W środku zimy ogłasza początek Wiosny. Robert Biedroń debiutuje z nową partią pod hasłem...

- Niepokoi mnie nie tylko w partii Wiosna, ale w całej polskiej scenie politycznej, to że mamy do czynienia z inwazją populizmu - powiedział wskazując, że to "pomysł na zgłoszenie postulatów nie do zrealizowania".

Profesor zwrócił uwagę na pomysł, że każdy będzie miał dostęp do lekarza prywatnego, jeśli w ciągu miesiąca nie otrzyma pomocy w "normalnym trybie". - Po jakiej cenie za to płacimy? Po takiej, jaką wyznaczy prywatny gabinet, czy jest jakiś standard cenowy? - zastanawiał się profesor.

- Myślę sobie, że będzie dochodziło do zmowy między pacjentem a lekarzem. Potencjalny wypływ gotówki z tego tytułu może być gigantyczny - podejrzewa profesor Bugaj.

"Konstytucja to jest koncert życzeń"

- Bardzo często słyszę słowa demagogia, populizm, koncert życzeń. Ja bym proponowała sięgnięcie do konstytucji. To jest dopiero koncert życzeń. Zajmuję się prawami człowieka od dwudziestu lat i proponowałabym, żebyśmy wszyscy skupili się nad tym, co jest w konstytucji: godność, równość, równość kobiet i mężczyzn, prawo do zdrowia. To są konkretne problemy - powiedziała Sylwia Spurek.

Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw równego traktowania podkreśliła, że postulat dotyczący dostępu do lekarza specjalisty ma być wprowadzony od 2022 roku "po kilku istotnych reformach ochrony zdrowia".

- Dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Nikt się nie sprzeciwi zapisowi konstytucyjnemu, który gwarantuje godność człowieka. Program partii politycznej jest istotny nie w zakresie tego, jakie postulaty i cele sobie wyznacza, tylko kwestia jest w w tym, jak to zrobić? Jak to osiągnąć? Jakimi środkami? - zastanawiał się profesor Ryszard Bugaj.

"Liczby nie są najważniejsze, ale co do zer nie należy się mylić"

"Proponujemy dziś piątkę na rzecz osób LGBT"

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy o "powstrzymanie nagonki na osoby LGBT" wystosował w czwartek...

- W Polsce są województwa, w których 99 procent kobiet nie ma dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego. Osoba głucha, która idzie do lekarza, zabiera ze sobą swoje kilkuletnie dziecko, żeby to dziecko tłumaczyło, co lekarz mówi. Kobieta z niepełnosprawnością ruchową, która przyjeżdża do ginekologa jest wnoszona na fotel pod warunkiem, że ktoś się na to zgodzi - wymieniała kandydatka do europarlamentu. - Nas nie stać na to, żeby prawa tych ludzi były w dalszym stopniu naruszane - dodała.

Sylwia Spurek wskazała kilka przykładów, jej zdaniem zbędnych wydatków - kolejkę linową w Zakopanem, ławki niepodległości czy centralny port komunikacyjny.

- Postulaty dotyczące służby zdrowia ja bym zaakceptował, gdybyście mogli pokazać jak to sfinansować - powiedział Ryszard Bugaj. Zdaniem profesora przykłady kolejki linowej czy ławki niepodległości "to są żarty". - Jest w ekonomi takie powiedzenie, że liczby nie są najważniejsze, ale co do zer nie należy się mylić. Tu jest pomyłka co do zer - skwitował.

"Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"

- Gdybyście powiedzieli, że muszą wzrosnąć podatki od ludzi o najwyższych dochodach, bo mamy podatki de facto degresywne, to ja bym powiedział, że być może jest o czym rozmawiać - powiedział były działacz antykomunistycznej opozycji.

- Ale wy mówicie, że podatków nie wolno ruszać. To się nie zgadza. Ostatnim autorem takiego programu był Andrzej Lepper, który proponował obniżkę podatków, zmniejszenie deficytu i zwiększenie wydatków - dodał.

- Porównanie do Lepper obraża mnie z różnych przyczyn. Pracuję w administracji publicznej od kilkunastu lat i widzę jak niegospodarnie wydawane są pieniądze. Naprawdę można lepiej zarządzać budżetem - odparła Sylwia Spurek.

- Jedna partia, z którą pan współpracował mówiła "wystarczy nie kraść". My mówimy, że wystarczy sprawniej zarządzać budżetem - powiedziała do profesora Bugaja kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego.

"Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"
Wideo: tvn24 "Wystarczy sprawniej zarządzać budżetem"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix