Fakty po Faktach

Goście: Paweł Mucha, Michał Laskowski i Roman Giertych

Giertych: prezydent się przestraszył i nie wydał postanowienia o wygaszeniu kadencji

Prezydent nie wydał zapowiadanego postanowienia o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Roman Giertych. Jego zdaniem, "prezydent się przestraszył", bo "podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek w poniedziałek w rozmowie z  "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiadała, że we wtorek prezydent Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia w stan spoczynku pierwszej prezes Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Gersdorf.

Cimoszewicz: To nie czas urlopów. To czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski

To jest czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski. Odwagi panie i panowie sędziowie....

- Prezydent jednak się przestraszył i nie wydał postanowienia, które było zapowiadane, o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych.

- Zgodnie z art. 39 tej ustawy, którą prezydent uznaje za konstytucyjną, prezydent powinien wydać postanowienie w tym zakresie, czego nie zrobił - wyjaśniał.

Giertych: podpisanie postanowienia groziłoby więzieniem

Jego zdaniem, "nie zrobił tego ze słusznej obawy". - Podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności - powiedział.

- Dlatego, że takie postanowienie byłoby w sposób oczywisty sprzeczne z konstytucją i prowadziłoby do pozbawienia organu konstytucyjnego kadencji określonej w ustawie zasadniczej - dodał.

- Trybunał Konstytucyjny ma sędziów, którzy mają ponad 70 lat i orzekają do dziś. Nikt tego nie kwestionuje, więc dlaczego przyjąć cenzus wiekowy dla sędziów Sądu Najwyższego, który skutkuje wygaśnięciem prawa ich orzekania - pytał Giertych.

Jak wyjaśniał, nie można w tej sprawie skierować wniosku do Trybunału, bo "nie ma Trybunału". - Prezydent zlikwidował Trybunał Konstytucyjny, nie powołując prawidłowo wybranych sędziów i powołując osoby nieuprawnione na funkcje sędziów. Ponadto powołał w sposób nieuprawniony, sprzeczny z ustawą, prezesa Trybunału, więc nie ma Trybunału Konstytucyjnego - mówił.

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po tej rozmowie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku".

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: nie powołał się na ustawę

Sędzia Józef Iwulski nie przechodzi w stan spoczynku, mimo ukończenia przez niego 65. roku życia...

Jak dodał, "wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Józef Iwulski od środy wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków pierwszego prezesa SN". Powiedział, że również Gersdorf wskazała sędziego Iwulskiego jako osobę, która ma ją zastępować w pełnieniu obowiązków pierwszego prezesa SN.

Później w Sejmie Małgorzata Gersdorf powiedziała, że jej status się nie zmienił po rozmowie z prezydentem, bo zgodnie z konstytucją kadencja pierwszego prezesa SN trwa 6 lat. Dodała, że w środę jeszcze przyjdzie do pracy, ale desygnowała Józefa Iwulskiego do wykonywania obowiązków podczas jej nieobecności, bo zamierza pójść na urlop.

"Profesor Gersdorf wejdzie do SN i nikt jej nie zatrzyma"

Zdaniem Giertycha, prezes Gersdorf "wejdzie w środę do Sądu Najwyższego i nikt jej nie zatrzyma". - Gdyby ktoś ją zatrzymał, to by oznaczało przemoc wobec organu konstytucyjnego - powiedział.

- Wydaje mi się - z tego co oświadczyła - że będzie normalnie funkcjonować, tylko zamierza skorzystać z urlopu. Każdy ma do tego prawo - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24.

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: powołał się na konstytucję
Wideo: tvn24 Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: powołał się na konstytucję

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Włodzimierzwj2s
Włodzimierzwj2s

Czy nie byłby to dostateczny powód dla Impeachmentu dla Pana Prezydenta?
a dalej idąc z wiekiem emerytalnym powinien przepis ten dotyczyć również polityków na decyzyjnych stanowiskach partii. Czyli &Bądź sobie członkiem wspierającym w stanie spoczynku!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: stajemy ramię w ramię z pokrzywdzonymi

    Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski: stajemy ramię w ramię z pokrzywdzonymi

    Chcemy powiedzieć sprawcom: teraz wam się to nie uda. Nawet jak wam się udało w przeszłości, to teraz wam się to nie uda - mówił w "Faktach po Faktach" ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, komentując problem pedofilii w Kościele. - Stajemy ramię w ramię z pokrzywdzonymi - zadeklarował. Drugim gościem programu był przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

    czytaj więcej »
   • Wiceminister sprawiedliwości: postanowienie TSUE nie jest podstawą do przywrócenia sędziów

    Wiceminister sprawiedliwości: postanowienie TSUE nie jest podstawą do przywrócenia sędziów

    Postanowienie jest zaadresowane do państwa polskiego, a nie do sędziów. Ono w żadnym razie nie stanowi samodzielnej podstawy do przywrócenia sędziów na stanowiska - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując piątkową decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Sędziowie nie mogą wrócić na stanowiska - ocenił.

    czytaj więcej »
   • Doradca prezydenta: rządzący byliby szaleńcami, gdyby mieli wizję polexitu

    Doradca prezydenta: rządzący byliby szaleńcami, gdyby mieli wizję polexitu

    Nasza część Europy ma także prawo do tego, żeby formułować swój głos. Jeśli z analiz prawnych wynikałaby pewna niezgodność, to być może trzeba otworzyć jakąś procedurę negocjacji z Unią Europejską - powiedział w "Faktach po Faktach" Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. W drugiej części programu gośćmi byli Marek Grela, pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej i Marcin Zaborowski "Res Publica Nowa", były prezes Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

    czytaj więcej »
   • "Duda jest pierwszym naruszającym konstytucję. Słowo prezydent nie przechodzi mi przez gardło"

    "Duda jest pierwszym naruszającym konstytucję. Słowo prezydent nie przechodzi mi przez gardło"

    Wykonuje swoje powinności w sposób niedopuszczalny. Jest pierwszym naruszającym konstytucję, której powinien być strażnikiem - mówił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując ostatnie decyzje prezydenta Andrzeja Dudy. Zapytany, dlaczego określa go mianem "pana Dudy", Cimoszewicz odpowiedział, że słowo "prezydent nie przechodzi mu przez gardło". Gościem drugiej części programu był Rafał Matyja.

    czytaj więcej »
   • "Mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę"

    "Mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę"

    Znałem historie ze sponsorowaniem Roberta Kubicy. Pojawiały się w różnych przekazach internetowych - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Waldemar Paruch z Centrum Analiz Strategicznych, komentując nagrane słowa Mateusza Morawieckiego o wypadku polskiego kierowcy Formuły 1. - Z jednej strony mamy twarz premiera, który troszczy się o Polaków. Z drugiej strony mamy twarz premiera, który się cieszy, że Kubica złamał rękę - wskazał Paweł Zalewski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były europoseł PO. Gościem drugiej części programu był Jurek Owsiak.

    czytaj więcej »
   • "Twierdząc, że wygra w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

    "Twierdząc, że wygra w wyborach samorządowych, PiS zaklina rzeczywistość"

    - Dzisiaj wybory samorządowe to jest walka o to, ile niezależności, ile samodzielności będziemy mieli w swoich własnych małych ojczyznach - powiedziała w "Faktach po Faktach" była premier Ewa Kopacz. Jej zdaniem, nagrania z udziałem premiera Morawieckiego "uświadomiły tym, którzy 21 października pójdą na wybory, że znakiem rozpoznawczym tej władzy są dwie cechy: kłamstwo i brak szacunku dla obywateli". W drugiej części programu gośćmi byli Marek Sowa (PO) i Waldemar Buda (PiS).

    czytaj więcej »
   • "Trzeba wreszcie położyć tamę tym bandyckim wyczynom"

    "Trzeba wreszcie położyć tamę tym bandyckim wyczynom"

    To, co się stało, to wynik skandalicznego hołubienia przez całe lata przez PiS skrajnych nacjonalistycznych odłamów - stwierdziła w "Faktach po Faktach" Joanna Senyszyn z SLD, odnosząc się do zamieszek na sobotnim Marszu Równości w Lublinie, sprowokowanych przez kontrmanifestantów. Drugi gość programu, Piotr Apel z Kukiz'15, wskazał, iż "policja pokazała, że nie ma akceptacji dla bandytów, dla przestępców, dla tych, którzy łamią zasady". Gośćmi drugiej części "Faktów po Faktach" byli Marek Migalski i Paweł Kowal.

    czytaj więcej »
   • "W wielu demokratycznych krajach to byłby wystarczający powód, żeby polityk zniknął ze sceny"

    "W wielu demokratycznych krajach to byłby wystarczający powód, żeby polityk zniknął ze sceny"

    - To w moich uszach brzmiało absolutnie skandalicznie, żeby człowiek kierujący poważną instytucją finansową mógł oferować prezent rzędu, jak sam mówił, 50, 70 albo 100 tysięcy złotych - powiedział w "Faktach po Faktach były premier i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz. Odniósł się do nagrania z afery taśmowej, z której wynika, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z rządu PO-PSL. Gośćmi drugiej części programu byli: Andrzej Halicki (PO) i wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS).

    czytaj więcej »
   • "Bycie prezydentem to ciężka praca. Życzę następcy dużo siły"

    "Bycie prezydentem to ciężka praca. Życzę następcy dużo siły"

    - Trzymam kciuki za Rafała Trzaskowskiego - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana o swojego faworyta w "Debacie warszawskiej". Zaznaczyła jednak, że nie zna dokładnie programu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej, bo nie konsultowali się w tej sprawie. Gośćmi programu byli także Barbara Dolniak, Karol Karski, dr Zbigniew Girzyński, dr Anna Materska-Sosnowska i dr Karolina Wigura.

    czytaj więcej »
   • Biedroń: jeżeli Nowacka poczuła się urażona, przepraszam ją

    Biedroń: jeżeli Nowacka poczuła się urażona, przepraszam ją

    Dzisiaj próbuje się powiedzieć: stań w jednym szeregu z Romanem Giertychem, z Grzegorzem Schetyną. To jest dla mnie niekomfortowe. Barbara Nowacka stanęła i jest to dla niej trudne - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Słupska Robert Biedroń. Jednocześnie przeprosił ją za swoje słowa o "tresowaniu" jej, by dołączyła do Koalicji Obywatelskiej.

    czytaj więcej »
   • Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

    Rostowski: Morawiecki nie podjął decyzji patriotycznej, żeby wstąpić do naszego rządu

    - We wrześniu 2013 roku zapytałem Mateusza Morawieckiego, czy chciałby zostać ministrem finansów - przyznał w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były wicepremier i szef resortu finansów Jacek Rostowski. Według jego relacji Morawiecki odmówił. - Nie podjął patriotycznej decyzji, żeby wstąpić do tego rządu, zostać ministrem i walczyć z oszustami, skoro twierdzi, że tak dobrze potrafi to robić - dodał Rostowski. Gośćmi drugiej części programu byli Paweł Rabiej i Jacek Ozdoba.

    czytaj więcej »
   • "Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

    "Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

    Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi. Trzeba spojrzeć na mapę, na potencjał gospodarczy, militarny i wszystko jest jasne - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, "jedynym krajem poważnym na świecie, któremu na Polsce zależy w sensie pozytywnym są Niemcy". - A my to niszczymy, zachowując się jak dziecko w składzie porcelany - dodał.

    czytaj więcej »
   • "Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

    "Okazuje się, że przy ośmiorniczkach siedzi premier Morawiecki"

    - Jest zasadnicza różnica. Z taśm Platformy dowiedzieliśmy się, że "państwo istnieje tylko teoretycznie". Z tych, że premier myślał w kategoriach racji stanu - komentował w "Faktach po Faktach" ujawnione nagranie z udziałem Mateusza Morawieckiego Łukasz Schreiber (PiS). - To są taśmy hipokryzji - stwierdził z kolei Adam Szłapka (Nowoczesna). W drugiej części programu gościli Michał Kamiński (PSL-UED) i Jerzy Wenderlich (SLD).

    czytaj więcej »
   • Labuda: Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności

    Labuda: Tusk mówi o pojednaniu, a nie o jedności

    Donald Tusk wyraźnie chce związać to, co zostało rozprute, czyli Polskę i nasze społeczeństwo – powiedziała w programie "Fakty po Faktach" Barbara Labuda, była posłanka i ambasador w Luksemburgu. Wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus komentowały sobotnią wypowiedź przewodniczącego Rady Europejskiej.

    czytaj więcej »
   tvnpix