Fakty po Faktach

Goście: Paweł Mucha, Michał Laskowski i Roman Giertych

Giertych: prezydent się przestraszył i nie wydał postanowienia o wygaszeniu kadencji

Prezydent nie wydał zapowiadanego postanowienia o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Roman Giertych. Jego zdaniem, "prezydent się przestraszył", bo "podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek w poniedziałek w rozmowie z  "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiadała, że we wtorek prezydent Andrzej Duda wyda postanowienie, w którym będzie wskazana data przejścia w stan spoczynku pierwszej prezes Sądu Najwyższego, sędzi Małgorzaty Gersdorf.

Cimoszewicz: To nie czas urlopów. To czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski

To jest czas obrony ostatniego bastionu praworządnej Polski. Odwagi panie i panowie sędziowie....

- Prezydent jednak się przestraszył i nie wydał postanowienia, które było zapowiadane, o tym, że wygasza kadencję prezes Gersdorf. To oznacza w praktyce, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego będzie pełniła dalej swoją funkcję do końca kadencji - stwierdził w "Faktach po Faktach" Roman Giertych.

- Zgodnie z art. 39 tej ustawy, którą prezydent uznaje za konstytucyjną, prezydent powinien wydać postanowienie w tym zakresie, czego nie zrobił - wyjaśniał.

Giertych: podpisanie postanowienia groziłoby więzieniem

Jego zdaniem, "nie zrobił tego ze słusznej obawy". - Podpisanie takiego postanowienia oznaczałoby w przyszłości od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności - powiedział.

- Dlatego, że takie postanowienie byłoby w sposób oczywisty sprzeczne z konstytucją i prowadziłoby do pozbawienia organu konstytucyjnego kadencji określonej w ustawie zasadniczej - dodał.

- Trybunał Konstytucyjny ma sędziów, którzy mają ponad 70 lat i orzekają do dziś. Nikt tego nie kwestionuje, więc dlaczego przyjąć cenzus wiekowy dla sędziów Sądu Najwyższego, który skutkuje wygaśnięciem prawa ich orzekania - pytał Giertych.

Jak wyjaśniał, nie można w tej sprawie skierować wniosku do Trybunału, bo "nie ma Trybunału". - Prezydent zlikwidował Trybunał Konstytucyjny, nie powołując prawidłowo wybranych sędziów i powołując osoby nieuprawnione na funkcje sędziów. Ponadto powołał w sposób nieuprawniony, sprzeczny z ustawą, prezesa Trybunału, więc nie ma Trybunału Konstytucyjnego - mówił.

We wtorek pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Po tej rozmowie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że "pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przechodzi w stan spoczynku".

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: nie powołał się na ustawę

Sędzia Józef Iwulski nie przechodzi w stan spoczynku, mimo ukończenia przez niego 65. roku życia...

Jak dodał, "wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Józef Iwulski od środy wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków pierwszego prezesa SN". Powiedział, że również Gersdorf wskazała sędziego Iwulskiego jako osobę, która ma ją zastępować w pełnieniu obowiązków pierwszego prezesa SN.

Później w Sejmie Małgorzata Gersdorf powiedziała, że jej status się nie zmienił po rozmowie z prezydentem, bo zgodnie z konstytucją kadencja pierwszego prezesa SN trwa 6 lat. Dodała, że w środę jeszcze przyjdzie do pracy, ale desygnowała Józefa Iwulskiego do wykonywania obowiązków podczas jej nieobecności, bo zamierza pójść na urlop.

"Profesor Gersdorf wejdzie do SN i nikt jej nie zatrzyma"

Zdaniem Giertycha, prezes Gersdorf "wejdzie w środę do Sądu Najwyższego i nikt jej nie zatrzyma". - Gdyby ktoś ją zatrzymał, to by oznaczało przemoc wobec organu konstytucyjnego - powiedział.

- Wydaje mi się - z tego co oświadczyła - że będzie normalnie funkcjonować, tylko zamierza skorzystać z urlopu. Każdy ma do tego prawo - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24.

Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: powołał się na konstytucję
Wideo: tvn24 Mucha: sędzia Iwulski złożył oświadczenie. Laskowski: powołał się na konstytucję

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Włodzimierzwj2s
Włodzimierzwj2s

Czy nie byłby to dostateczny powód dla Impeachmentu dla Pana Prezydenta?
a dalej idąc z wiekiem emerytalnym powinien przepis ten dotyczyć również polityków na decyzyjnych stanowiskach partii. Czyli &Bądź sobie członkiem wspierającym w stanie spoczynku!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Generał Różański: Awanse za lojalność. Rozmowy o uzbrojeniu jak o zakupach w supermarkecie

    Generał Różański: Awanse za lojalność. Rozmowy o uzbrojeniu jak o zakupach w supermarkecie

    Jeżeli przez te trzy lata nie nastąpiła żadna istotna zmiana, poza niewielkimi, to znaczy, że stoimy w miejscu. W moim przekonaniu, jeżeli stoimy w miejscu, to się cofamy. I to jest niepokojące - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Gośćmi drugiej części byli Janusz Zemke i Ludwik Dorn. W trzeciej części - profesor Tomasz Nałęcz i Marek Migalski.

    czytaj więcej »
   • "Błaszczak jest złym uczniem. Nie rozumie, że odstaje od Europy i od świata"

    "Błaszczak jest złym uczniem. Nie rozumie, że odstaje od Europy i od świata"

    Czuję się zaniepokojony tym, że słowa ministra Błaszczaka mogą posłużyć wielu Polakom do tego, by swoje akty nienawiści w stosunku do osób homoseksualnych usprawiedliwiać - ocenił we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 działacz LGBT Krystian Legierski, komentując wypowiedź szefa MON o "paradzie sodomitów". Paula Sawicka ze stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita" podkreśliła, że minister "jest złym uczniem" i "za tego rodzaju wypowiedź powinien zostać natychmiast zdymisjonowany". Gośćmi programu byli także: Cezary Tomczyk (PO), Karol Karski (PiS), były policjant Wojciech Pasieczny, kierowca rajdowy Michał Kościuszko i psychoterapeuta Robert Rutkowski.

    czytaj więcej »
   • Kukiz po spotkaniu z prezydentem: już po wstępie wiedziałem, że jest skłonny do weta

    Kukiz po spotkaniu z prezydentem: już po wstępie wiedziałem, że jest skłonny do weta

    - Ta ordynacja wyborcza powoduje, że w niektórych okręgach, w niektórych rejonach Polski próg frekwencyjny wynosiłby około 20 procent - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Kukiz. Jak zaznaczył, zmiana ordynacji do Parlamentu Europejskiego forsowana przez PiS "to nie jest walka o dobro obywatela, tylko walka o spółki skarbu państwa". Gośćmi dalszej części programu byli Robert Korzeniowski, Andrzej Person, Adam Kszczot i Władysław Kosiniak-Kamysz.

    czytaj więcej »
   • "Unia staje się bezradna, kiedy operuje skalpelem, a ma partnera, który wymachuje toporem"

    "Unia staje się bezradna, kiedy operuje skalpelem, a ma partnera, który wymachuje toporem"

    Tak zwana reforma sądownictwa nie idzie w kierunku zaspokojenia oczekiwań obywateli. Zasadniczym celem jest wymiana kadrowa - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w sądownictwie komentował też były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Wskazywał, że "owoce wprowadzanych zmian są takie, że każda instytucja przejęta przez PiS działa dużo wolniej".

    czytaj więcej »
   • Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"

    Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"

    Krajowa Rada Sądownictwa uzna orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, choć czasem zdarzają się "orzeczenia niewykonalne" - oświadczył w "Faktach po Faktach" sędzia Maciej Mitera, rzecznik nowej, wybranej przez polityków KRS. - Dostrzegam w tej wypowiedzi zawoalowany plan - ocenił były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Gośćmi programu byli również Hanna Gronkiewicz-Waltz i Kazimierz Michał Ujazdowski.

    czytaj więcej »
   • "Upokorzony prezydent będzie chciał dzisiaj pokazać swoją pozycję"

    "Upokorzony prezydent będzie chciał dzisiaj pokazać swoją pozycję"

    Prezydent Andrzej Duda w porozumieniu z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim zawetuje nowelizację Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Gośćmi dalszej części programu byli Grzegorz Kołodko, Jerzy Wenderlich i Paweł Piskorski.

    czytaj więcej »
   • Zoll: jeśli rząd nie uzna wyroku trybunału w Luksemburgu, konsekwencją będzie wykluczenie z Unii

    Zoll: jeśli rząd nie uzna wyroku trybunału w Luksemburgu, konsekwencją będzie wykluczenie z Unii

    Jeżeli polski rząd nie zaakceptuje postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, to wkroczy na bardzo niebezpieczną dla Polski drogę. Konsekwencją tego będzie w najbliższym czasie wykluczenie Polski z Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Gościem programu był również Ryszard Petru.

    czytaj więcej »
   • "Prezydent jest zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji"

    "Prezydent jest zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji"

    Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której Sąd Najwyższy wydaje orzeczenia bez jasnych podstaw prawnych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sebastian Kaleta, współpracownik ministra sprawiedliwości. Z kolei Michał Wawrykiewicz ze stowarzyszenia "Wolne Sądy", komentując decyzję KRS, która odmówiła stosowania się do postanowień Sądu Najwyższego, podkreślił, że prezydent Andrzej Duda jest "zobowiązany do powstrzymania się od podjęcia decyzji co do dalszego pełnienia funkcji sędziowskich" przez sędziów Sądu Najwyższego. Gośćmi programu byli także profesorowie Waldemar Paruch i Ireneusz Krzemiński, a także bracia Andrzej i Bartłomiej Bargielowie.

    czytaj więcej »
   • Barbara Labuda: ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej

    Barbara Labuda: ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej

    Bardzo mi żal, że ten wielki urząd stał się przybudówką partii rządzącej - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Barbara Labuda, była minister w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W ten sposób podsumowała trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. - Jesteśmy tak skłóconym społeczeństwem, że nie ma ani jednej osoby w Polsce, która mogłaby zostać prezydentem wszystkich Polaków - ocenił z kolei były doradca Lecha Kaczyńskiego, profesor Michał Kleiber. Gośćmi programu byli Jan Lityński, Jan Rulewski, Zbigniew Gryglas i Jan Grabiec.

    czytaj więcej »
   • "Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

    "Powoli dzieje się RzeczPiSpolita"

    Jest bardzo konkretne wyzwanie stojące przed liderami partii: pokonać Prawo i Sprawiedliwość we wszystkich kolejnych wyborach - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Oceniła, że trwający w Polsce "chaos można zakończyć tylko poprzez wygrane wybory". W drugiej części programu gośćmi byli Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego i Marek Siwiec, były szef BBN, były sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

    czytaj więcej »
   • "Znachorzy biorą się za reformowanie czegoś, na czym się nie znają"

    "Znachorzy biorą się za reformowanie czegoś, na czym się nie znają"

    Wyobraźmy sobie, że do reformowania służby zdrowia zabierają się jacyś naturszczycy, jasnowidze, ludzie, którzy rzekomo leczą - tak zmiany przeprowadzane przez PiS w wymiarze sprawiedliwości ocenił profesor Andrzej Rzepliński. W "Faktach po Faktach" TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że "w państwach, w których przestrzegane są rządy prawa, to jest po prostu niemożliwe".

    czytaj więcej »
   • Wiceminister: eksces, pozór rozstrzygnięcia

    Wiceminister: eksces, pozór rozstrzygnięcia

    - Nie można respektować czegoś, co jest działaniem bezprawnym - oświadczył w "Faktach po Faktach" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, komentując czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego. Nazwał je "ekscesem", "pozorem postanowienia", "pozorem rozstrzygnięcia". Gośćmi programu byli również: Stanisław Biernat, Zbigniew Gryglas, Michał Szczerba.

    czytaj więcej »
   • Laskowski: pytania do Trybunału Sprawiedliwości dotyczą 14 sędziów

    Laskowski: pytania do Trybunału Sprawiedliwości dotyczą 14 sędziów

    Czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego dotyczy 14 sędziów przeniesionych ustawą w stan spoczynku i nie ingeruje w proces wyboru sędziów SN przez Krajową Radę Sądownictwa - oświadczył w "Faktach po Faktach" rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Gośćmi programu byli także profesorowie Tomasz Nałęcz i Ryszard Bugaj oraz Bogdan Zdrojewski.

    czytaj więcej »
   tvnpix