Fakty po Faktach

Gość: Robert Biedroń

"Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

- My, samorządowcy, stanowimy pewną wspólnotę. Szczególnie wśród prezydentów, których jest niewielu w Polsce. Jest nas mniej niż posłów. My się wszyscy znaliśmy. Ja z Pawłem pracowałem, bo byliśmy prezydentami pomorskiego województwa. Często się spotykaliśmy, byliśmy w tych samych stowarzyszeniach - powiedział Robert Biedroń.

Wiceprezydent Gdańska u matki Stefana W.

Rodzina Stefana W. składa ogromne kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Gdańska...

"Inspirował, robił rzeczy, które szły pod prąd"

- Paweł inspirował, bo był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd. Mnie takie rzeczy szczególnie inspirują, dodają mi skrzydeł kiedy widzę, że ktoś ma odwagę mówić rzeczy niepopularne, a Paweł przecież mówił dużo o uchodźcach, uczestniczył w marszach równości - mówił były prezydent Słupska.

Jak dodał, Paweł Adamowicz, "był przez długie lata liberalnym konserwatystą, ale wraz z tym jak zmieniał się Gdańsk, jak zmieniała się Polska, on też się zmieniał". - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę, to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - przyznał.

- On był wybitnym politykiem, był kimś, kto wymykał się z ram takiej też działalności partyjnej. Trzeba pamiętać też, że Paweł w pewnym momencie porzucił przynależność partyjną i wybił się na bycie ponad tym wszystkim (...). Ta strata po nim będzie ciężka - skomentował.

"Naszą codziennością dzisiaj nie jest szacunek"

Biedroń przyznał, że dzisiaj "mamy szansę odrobić lekcję pod nazwą Paweł Adamowicz i to, co on robił". - Jak przełożyć to na przyszłość, nie tylko płakać, przeżywać, ale zastanowić się, czego możemy nauczyć się od niego i od jego działalności - powiedział Biedroń.

Bo - jak podkreślił - "naszą codziennością dzisiaj nie jest szacunek do drugiego człowieka". - Dzisiaj codziennością jest hejt, który stał się transparentny i zaczynamy obok niego przechodzić obojętnie. A trzeba pamiętać, że od mowy nienawiści do przestępstw nienawiści jest bardzo krótka droga - mówił.

Prezydenci miast apelują w sprawie pogrzebu Pawła Adamowicza

Prezydenci trzech miast - Warszawy, Sopotu i Gliwic - zaapelowali w środę do przedstawicieli...

- Mamy dużą tolerancję wobec hejtu, mamy prawo, które jest całkiem niezłe, a jest nierespektowane. Takiego braku szacunku dla prawa, jak w tej dziedzinie dotyczącej przestępstw nienawiści w Polsce, nie ma w żadnej innej sferze - ocenił.

"Zmiany w edukacji"

Robert Biedroń odniósł się także do spotkania wiceprezydenta Gdańsk z matką Stefana W., który zabił Pawła Adamowicza. Piotr Kowalczuk zaapelował o wsparcie dla tej rodziny.

- To jest najpiękniejsze co możemy robić. W kraju, który jest podobno tak bardzo katolicki, znaleźć bliźniego w drugim człowieku. Szukać tego, co nas łączy. Wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Wzbogacić się w ten sposób. Sprawić, że będziemy lepszymi ludźmi, że ta śmierć, która jest tragiczna, nas wzbogaci po prostu. I zastanowić się, co to może być. Uważam, że to mogą być zmiany w edukacji - skomentował Biedroń.

- Ja pochodzę z rodziny, która była trudna. U mnie była przemoc, był alkoholizm. Ja chodziłem do szkoły i bardzo często nie potrafiłem nauczyć się wierszyka, nie potrafiłem zrozumieć budowy pantofelka. Bo ja praktycznie każdego wieczoru chowałem się, bo mój ojciec tak nas lał. W szkole nikt mi nigdy nie pomógł w tej sprawie. Ja marzę o takiej szkole, że każde dziecko, które pójdzie dzisiaj do szkoły, będzie miało pewną opiekę, będzie wiedziało, że to jest przestrzeń, w której się to dziecko nauczy walki z przemocą, to znaczy będzie wiedziało, jak radzić sobie z przemocą w domu. Czegoś takiego nie ma w polskiej szkole - tłumaczył.

Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

  To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

  czytaj więcej »
 • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

  Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

  czytaj więcej »
 • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

  W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej »
 • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

  Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

  czytaj więcej »
 • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

  Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

  czytaj więcej »
 • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

  Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

  czytaj więcej »
 • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

  Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

  Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

  czytaj więcej »
 • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

  Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

  czytaj więcej »
 • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

  Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

  czytaj więcej »
 • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

  Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

  "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

  Tylko wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie wygrać z PiS. I to wygrać naprawdę, z wielkim sukcesem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO). - Ten sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja - stwierdził Maciej Gdula z ugrupowania Roberta Biedronia. - Odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - dodał. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

  czytaj więcej »
tvnpix