Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: tvn24
 • 500 złotych dla niepełnosprawnych? Karczewski: przed wyborami "chyba nie"
 • Gowin: nie spodziewaliśmy się, że aż tak liczne grono opuści szeregi ministerialne
Gość: prof. Marcin Król

Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

Profesor Marcin Król skomentował w "Faktach po Faktach" m.in. wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Pytany, dlaczego więcej osób zaufało ludziom Jarosława Kaczyńskiego, odparł: - Ja bym to w jednym zdaniu powiedział: jak się chce uwieść, to trzeba mieć albo seksapil, albo pieniądze. PiS miało pieniądze, Koalicja Europejska nie miała seksapilu. Więc czym miała uwieść? Brak propozycji programowych jest naprawdę dojmujący.

Prawo i Sprawiedliwość wzięło ponad 80 procent gmin

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego w 2020 gminach (80,9 proc. w...

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - SERWIS WYBORCZY

- Koalicja Europejska wyróżniała się tym, że nie obiecywała, ale nie wiem czy to jest dobrze w naszych czasach, w czasach upadku polityki racjonalnej - ocenił.

"Mamy do czynienia ze schyłkiem pewnej formacji"

Profesor wspomniał o "zasadniczym problemie, który wiąże się nie tylko z Polską, ale też z pewnymi tendencjami europejskimi".

- To, czego broni Koalicja Europejska zawzięcie, czyli to, co ja nazywam demokracją proceduralną, nie demokracją liberalną, czyli demokratyczne rządy prawa, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił.

Jak dodał, "do tego doszedł element nudy". - Jak słucham polityków, to przestaję natychmiast. Po pierwsze, polszczyzna doprowadza mnie do straszliwej irytacji, a po drugie, nuda. Bo oni mówią w kółko to samo. Nuda to jest zabójcza rzecz. Igrzyska są niezbędne - wyjaśniał.

Wideo: tvn24 Prof. Król: To, czego broni Koalicja Europejska zawzięcie, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. Przyszedł koniec

- Myślę, że cała Europa na to zachorowała. Nudne stały się Niemcy, straszna nuda panuje w Austrii, ale nawet we Francji - ocenił prof. Król.

- Mamy do czynienia z czymś, co jest zjawiskiem po prostu schyłkowym. Mamy do czynienia ze schyłkiem pewnej formacji. 70 lat trwała wspaniała demokracja proceduralna, u nas o wiele krócej. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom. Więcej pieniędzy, swobodniej, więcej opieki, mniej głodu. To się kończy, wszystko się kończy. Oczywiście, jak szybko będzie się kończyć, to tylko wróżka może powiedzieć, ale będzie się kończyć - mówił.

Tusk do opozycji: gdybyście mieli się podzielić, to zastanówcie się trzy razy

Wynik Koalicji Europejskiej jest wysoki, wyższy niż wskazywały na to badania, natomiast wynik PiS...

"Ludzie coraz bardziej w Europie pragną uczuć gorących w polityce"

Zdaniem profesora, "za późno (dla Polski - red.) przyszedł 4 czerwca i wygranie rozmów przy Okrągłym Stole". Gdyby to było 20 lat wcześniej, trafilibyśmy na wspaniałą europejską koniunkturę, a trafiliśmy na początek zmierzchu. On nastąpił wyraźnie w 2008 roku i to nie z powodów gospodarczych, tylko wszystko razem zaczęło się przechylać - kontynuował.

- Dzisiaj jest tak, że w żadnych kraju nie ma już stabilnej sytuacji politycznej. Nie można ludziom cały czas dawać chłodu, ludzie coraz bardziej w Europie pragną uczuć gorących w polityce. Polityka ma być czymś, co nas pociąga, a nie czymś, co nami z cicha steruje - mówił.

- To było zrozumiałe przez traumę powojenną. Wszyscy chcieli bezpieczeństwa, spokoju, opieki, braku głodu, braku bezrobocia. Wszystko to wspaniale działało. W pewnym momencie to się załamało - ocenił.

Wideo: tvn24 Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

"Wspólnotę buduje się tak, jak cudem boskim powstała Solidarność"

Profesor Król podkreślał, że "wspólnotę buduje się tak, jak cudem boskim powstała Solidarność i osiągnęła niebywałe rezultaty".

- Wspólnota powstaje dzięki temu, że ludzie mają poczucie, że wspólnie coś mogą zdziałać dla siebie - ocenił.

- Pomysł demokracji jest pomysłem szaleńczym. Demokracja powstała po to, że my sami zdecydowaliśmy, że będziemy sobą rządzić. Demokracja to jest wspólnota ludzi, którzy sami chcą sobą rządzić, a nie jakieś formy biurokracji. Jeżeli chcemy budować wspólnotę, to fenomenalnym tego przykładem była Solidarność. A ten fakt został pominięty, zepsuty - mówił.

Przyznał, że "jeszcze w czasie rozmów Okrągłego Stołu było poczucie bycia jedną grupą".

Zdaniem profesora, obecnie "pojawiło się coś w stylu neobarbarzyństwa".

"Jestem przekonany o wzroście roli religii"

Profesor Król odniósł się również do obecnej sytuacji w Kościele.

Jażdżewski: mówiłem na własny rachunek i we własnym imieniu

Ja po prostu powiedziałem, że król jest nagi - mówił w "Kropce nad i" redaktor naczelny...

Został zapytany, czy zgadza sie z tezami z wystąpienia redaktora naczelnego  "Liberté" Leszka Jażdżewskiego, który 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi wciąż skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Profesor przyznał, że "znacznej mierze, niestety" zgadza się z Jażdżewskim. - Tylko bardzo wyraźnie chciałbym rozdzielić dwie rzeczy: Kościół i religię - zaznaczył.

- Porażka Kościoła jest w tej chwili niesłychanie trudna do odrobienia, nie wiem jak to się uda Kościołowi, nie będę doradzał. Trzeba odnowy totalnej - powiedział.

Jednak, jak dodał, "to nie oznacza, że zmniejsza się rola potrzeby religii". - Religia jest niezbędna w naszym życiu (...). Dlaczego religia pomaga? Dlatego, że wszyscy mamy jakąś potrzebę elementarnego kodeksu moralnego, tylko bardzo nieliczni z nas potrafią ten kodeks znaleźć w sobie. Trzeba gdzieś mieć podpórkę - mówił.

Według profesora, "niemal każdy z nas ma poczucie sił metafizycznej istniejącej".

- Organizacja tego świata przez religię będzie postępować. O ile jestem pewien zmierzchu Kościoła w tej chwili, to jestem też przekonany o wzroście roli religii. To są dwie niezależne siły - ocenił.

"Zanik klasy średniej"

Profesor Król ocenił również, że różne programy socjalne PiS "pomogły bardzo wielu ludziom w trudnej sytuacji".

- Ale z punktu widzenia szerszej polityki społecznej to jest nonsensowne. Dlatego, że te pieniądze, które wydano na wszystkie 500 plus i tym podobne, powinno się inwestować w system opieki społecznej, system opieki zdrowotnej, system edukacyjny - mówił.

"Mobilizacja środowisk wiejskich mogła być w reakcji na próbę oderwania Kościoła od polskości"

Im wyższa frekwencja, tym większe szanse PiS-u, bo to znaczy, że wieś mobilizuje się - mówił w...

Dlaczego tak się nie dzieje?

- Po pierwsze, to jest bardzo trudne, po drugie, to jest długotrwałe, a po trzecie, to w ogóle nie jest spektakularne z punktu widzenia pozyskania wyborcy - odpowiedział.

Zdaniem profesora, "świat w tej chwili przestaje się przejmować biednymi".

- Problemem jest zanik klasy średniej, a nie bieda. Zanik klasy średniej, która decydowała o konsumpcji, o wartościach - wymieniał.

- To powoduje, że istotne kiedyś dla klasy średniej sposoby życia, ideały, wzory, zostały zarzucone. Przychodzą ludzi zupełnie nowi - powiedział.

"20 ciężkich lat, będzie chaos"

Prof. Król stwierdził, że "polskiego inteligenta czeka 20 ciężkich lat". - Ale nie dlatego ciężkich, że będzie rządził PiS, tylko dlatego, że będzie chaos - podkreślił.

- Anglia pokazuje co się staje, kiedy kraj się rozpada. Polska się też tak rozpadnie. Czeka nas straszliwy chaos, a na ogół ludzie nie lubią chaosu - mówił.

- To będzie miało polityczne konsekwencje, ponieważ zaniknie poczucie bezpieczeństwa. Zanik poczucia bezpieczeństwa, który nastąpi bardzo niedługo, będzie przekładał się na radykalne nastroje także po lewej i po prawej stronie - podsumował gość "Faktów po Faktach".

Wideo: tvn24 Prof. Król: polskiego inteligenta czeka 20 ciężkich lat, ale nie dlatego, że będzie rządził PiS, a dlatego, że będzie chaos

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Grzegorziob6
Grzegorziob6

I to jest doskonały czas I szansa dla ludzi którzy odnajdują się W chaosie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Aneskr4c
   Aneskr4c

   Ojej, najświeższy materiał sprzed dwóch tygodni? A gdzie aktualne?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     zenon_z_alei
     zenon_z_alei

     Wbrew temu, co mówi profesor, polityka nie stała się gorąca, ponieważ wyborcy czują nudę i życzą sobie podniesienia temperatury. Polityka stała się gorąca, ponieważ wyborcy czują egzystencjalne zagrożenie.

     Co więcej, nie populiści odpowiadają za to poczucie. Odpowiada za nie lewicowy projekt przemian społecznych, który rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Night King
       Night King

       a olejnik przebija jegomosc z drugie sniadanie mistrzow-program co 3 tygodnie,ale teraz juz ludzie nie beda tego ogladac

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         zenon_z_alei
         zenon_z_alei

         Gdy naukowiec mówi A, wypada, żeby powiedział B. Skoro się powiedziało "Prawdziwi Finowie, czyli naziści fińscy", dlaczego nie powiedzieć - idea otwartych granic? Przecież jedno z drugim jest nierozerwalnie związane. To swego rodzaju transakcja wiązana. Erozja fundamentów państw narodowych, postępująca na skutek implementacji idei otwartych rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           michzio
           michzio

           Ahaha ale fantasmagorie, TVN juz robi w spiskowych teoriach

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

              Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

              To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

              czytaj więcej »
             • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

              Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

              Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

              czytaj więcej »
             • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

              "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

              Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

              czytaj więcej »
             • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

              Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

              To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

              czytaj więcej »
             • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

              Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

              Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

              czytaj więcej »
             • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

              "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

              Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

              czytaj więcej »
             • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

              Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

              Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

              czytaj więcej »
             • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

              Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

              Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

              czytaj więcej »
             • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

              "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

              Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

              czytaj więcej »
             • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

              "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

              Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

              czytaj więcej »
             • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

              "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

              Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

              czytaj więcej »
             • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

              Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

              - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

              czytaj więcej »
             • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

              Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

              Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

              czytaj więcej »
             tvnpix