Fakty po Faktach

Gość: prof. Grzegorz W. Kołodko

Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

Sobota jest szóstym dniem bezterminowego, ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty.

Profesor Woleński: rząd mówi o nauczycielach jak propaganda o Solidarności w 1980 roku

Dobrze pamiętam propagandę rządową lat 1980-1981 i później. Sposób traktowania nauczycieli przez...

Strajk nauczycieli - raport tvn24.pl>>>

Kołodko: ludzie mają rację, pytając - "a na inne rzeczy macie?"

Do strajku nauczycieli odniósł się w sobotę w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

- Nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma - podkreślił gość TVN24.

- Jeżeli dzisiaj słyszymy znów z ust tych samych wybitnych polityków, prezesa partii rządzącej (Jarosława Kaczyńskiego - red.) i premiera rządu (Mateusza Morawieckiego - red.), że nie ma środków, to ludzie - nawet jeżeli nie robią wnikliwych analiz - mają rację, pytając: jak to, a na inne rzeczy macie? - zauważył ekonomista.

Zwrócił uwagę, że ze strony władzy doszło do "błędnych posunięć, psujących system, w sumie szkodliwych społecznie" do jakich zaliczył między innymi zapowiedzi obniżania PIT czy zwalniania z podatku ludzi poniżej 26. roku życia. - Jak to się liczy, to jest już ponad siedem miliardów złotych w skali roku - powiedział. - To jest akurat tyle, ile trzeba byłoby wypłacić na podwyżki nauczycielom w skali, jakiej żądają. Są więc te środki - podkreślił profesor Kołodko. Zauważył, że na zapowiadane poszerzenie programu 500 plus trzeba przeznaczyć dwukrotnie więcej niż potrzeba byłoby na podwyżki w oświacie.

ZNP: poprosiliśmy premiera o pilne, natychmiastowe spotkanie

Nie rozumiemy, skąd ta propozycja okrągłego stołu dopiero po Wielkiej Nocy. Czy rząd nie pracuje...

Zdaniem Grzegorza Kołodki, "światła polityka" powinna polegać na tym, żeby rządzący przed wyjściem na wiec czy przed kamery telewizyjne zamknęli się w jakieś sali i się "zastanowili: to jednak nie był rozsądny pomysł z tym 500 złotych na każde dziecko, lepiej byłoby, żeby była podwyżka na każdego nauczyciela".

- Nauczycieli można też zapytać: "słuchajcie, obowiązuje zasada coś za coś. Dostaniecie tę podwyżkę, ale powiedzcie, co będziecie robić więcej lub lepiej, żeby nie było tak, że się wam 'należy'". Bo należy się. Wszystkie warstwy społeczne powinny korzystać z efektów rosnącej wydajności pracy, a ona w Polsce rośnie - stwierdził Kołodko.

"Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk"

Grzegorz Kołodko ocenił, że teraz, kiedy trwa protest, "trzeba ten problem rozwiązać na krótką metę". - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią. Na dłuższą metę trzeba powiedzieć sobie, co jest złego. Z pewnością (jest - red.) pobudzenie efektu demonstracji, że się daje jednym, drugim, trzecim pod naciskiem. Trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią - powiedział.

- Proszę zwrócić uwagę, że nauczyciele akademiccy nie strajkują - dodał.

Podkreślił, że "jesteśmy głęboko zainteresowani tym, żeby był jak najwyższy poziom kształcenia od żłobków, przedszkoli, przez szkoły wszelkiego typu, zwłaszcza szkoły średnie, żebyśmy mieli lepszych studentów".

- Żeby nie trzeba było ich na studiach uczyć poprawnego wysławiania się i tłumaczyć, na czym polega procent składany. Za to możemy i powinniśmy więcej płacić nauczycielom, żeby ta młodzież była lepiej przygotowana do studiów, żeby była na coraz wyższym poziomie. Wtedy polska gospodarka będzie w rzeczywistości budowana i będzie rozwijała się na inkluzyjnych instytucjach. To będzie gospodarka oparta na wiedzy, a nie na emocjach, zabobonach i na tym, kto komu, kto z kim, kto za ile, bo nie na tym polega dobra polityka - wyjaśnił Kołodko.

Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro
Wideo: tvn24 Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro

Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro

Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom

Polska przyjmie euro, "gdy będzie to w naszym interesie, a w naszym interesie to będzie wtedy,...

W sobotę podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyńskimówił: - Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom. Przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec.

Premier Mateusz Morawiecki także ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś przyjąć euro i podkreślił, że rząd chce opierać gospodarkę na polskiej walucie.

Grzegorz Kołodko ocenił, że i Jarosław Kaczyński, i Mateusz Morawiecki "fundamentalnie się mylą" - I o ile prezesowi Kaczyńskiemu, który ma dosyć ograniczone pojęcie, jak funkcjonuje gospodarka, się nie dziwię, to o tyle premierowi Morawieckiemu trochę bardziej - dodał. 

- Widzę, że są politycznie uzgodnione stanowiska - zauważył. - Natomiast fakty są takie, że gdyby Polska przystąpiła do obszaru wspólnej waluty euro przy właściwym kursie - co zawsze podkreślam (…) - to odwrotnie, niż twierdzi to pan prezes PiS i pan premier, polska gospodarka rosłaby w kategoriach ilościowych i szerzej mówiąc, rozwijałaby się szybciej - przekonywał. 

- Argumenty, które ja słyszę częstokroć z tej strony, które zgłasza bardzo niewielu ekonomistów - bo zdecydowana większość profesjonalnych ekonomistów jest za tym, żeby przystępować do euro przy właściwym kursie - są bałamutne. W krajach, w których są pewne większe problemy, są trudności - w szczególności w Grecji - to nie dlatego, że jest euro, tylko dlatego, że tam prowadzono niewłaściwą politykę gospodarczą - wyjaśnił ekonomista.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix