Fakty po Faktach

Gość: prof. Grzegorz W. Kołodko

Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

Sobota jest szóstym dniem bezterminowego, ogólnopolskiego strajku nauczycieli i pracowników oświaty.

Profesor Woleński: rząd mówi o nauczycielach jak propaganda o Solidarności w 1980 roku

Dobrze pamiętam propagandę rządową lat 1980-1981 i później. Sposób traktowania nauczycieli przez...

Strajk nauczycieli - raport tvn24.pl>>>

Kołodko: ludzie mają rację, pytając - "a na inne rzeczy macie?"

Do strajku nauczycieli odniósł się w sobotę w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

- Nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma - podkreślił gość TVN24.

- Jeżeli dzisiaj słyszymy znów z ust tych samych wybitnych polityków, prezesa partii rządzącej (Jarosława Kaczyńskiego - red.) i premiera rządu (Mateusza Morawieckiego - red.), że nie ma środków, to ludzie - nawet jeżeli nie robią wnikliwych analiz - mają rację, pytając: jak to, a na inne rzeczy macie? - zauważył ekonomista.

Zwrócił uwagę, że ze strony władzy doszło do "błędnych posunięć, psujących system, w sumie szkodliwych społecznie" do jakich zaliczył między innymi zapowiedzi obniżania PIT czy zwalniania z podatku ludzi poniżej 26. roku życia. - Jak to się liczy, to jest już ponad siedem miliardów złotych w skali roku - powiedział. - To jest akurat tyle, ile trzeba byłoby wypłacić na podwyżki nauczycielom w skali, jakiej żądają. Są więc te środki - podkreślił profesor Kołodko. Zauważył, że na zapowiadane poszerzenie programu 500 plus trzeba przeznaczyć dwukrotnie więcej niż potrzeba byłoby na podwyżki w oświacie.

ZNP: poprosiliśmy premiera o pilne, natychmiastowe spotkanie

Nie rozumiemy, skąd ta propozycja okrągłego stołu dopiero po Wielkiej Nocy. Czy rząd nie pracuje...

Zdaniem Grzegorza Kołodki, "światła polityka" powinna polegać na tym, żeby rządzący przed wyjściem na wiec czy przed kamery telewizyjne zamknęli się w jakieś sali i się "zastanowili: to jednak nie był rozsądny pomysł z tym 500 złotych na każde dziecko, lepiej byłoby, żeby była podwyżka na każdego nauczyciela".

- Nauczycieli można też zapytać: "słuchajcie, obowiązuje zasada coś za coś. Dostaniecie tę podwyżkę, ale powiedzcie, co będziecie robić więcej lub lepiej, żeby nie było tak, że się wam 'należy'". Bo należy się. Wszystkie warstwy społeczne powinny korzystać z efektów rosnącej wydajności pracy, a ona w Polsce rośnie - stwierdził Kołodko.

"Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk"

Grzegorz Kołodko ocenił, że teraz, kiedy trwa protest, "trzeba ten problem rozwiązać na krótką metę". - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią. Na dłuższą metę trzeba powiedzieć sobie, co jest złego. Z pewnością (jest - red.) pobudzenie efektu demonstracji, że się daje jednym, drugim, trzecim pod naciskiem. Trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią - powiedział.

- Proszę zwrócić uwagę, że nauczyciele akademiccy nie strajkują - dodał.

Podkreślił, że "jesteśmy głęboko zainteresowani tym, żeby był jak najwyższy poziom kształcenia od żłobków, przedszkoli, przez szkoły wszelkiego typu, zwłaszcza szkoły średnie, żebyśmy mieli lepszych studentów".

- Żeby nie trzeba było ich na studiach uczyć poprawnego wysławiania się i tłumaczyć, na czym polega procent składany. Za to możemy i powinniśmy więcej płacić nauczycielom, żeby ta młodzież była lepiej przygotowana do studiów, żeby była na coraz wyższym poziomie. Wtedy polska gospodarka będzie w rzeczywistości budowana i będzie rozwijała się na inkluzyjnych instytucjach. To będzie gospodarka oparta na wiedzy, a nie na emocjach, zabobonach i na tym, kto komu, kto z kim, kto za ile, bo nie na tym polega dobra polityka - wyjaśnił Kołodko.

Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro
Wideo: tvn24 Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro

Kołodko: Kaczyński i Morawiecki fundamentalnie się mylą w kwestii euro

Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom

Polska przyjmie euro, "gdy będzie to w naszym interesie, a w naszym interesie to będzie wtedy,...

W sobotę podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyńskimówił: - Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom. Przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec.

Premier Mateusz Morawiecki także ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś przyjąć euro i podkreślił, że rząd chce opierać gospodarkę na polskiej walucie.

Grzegorz Kołodko ocenił, że i Jarosław Kaczyński, i Mateusz Morawiecki "fundamentalnie się mylą" - I o ile prezesowi Kaczyńskiemu, który ma dosyć ograniczone pojęcie, jak funkcjonuje gospodarka, się nie dziwię, to o tyle premierowi Morawieckiemu trochę bardziej - dodał. 

- Widzę, że są politycznie uzgodnione stanowiska - zauważył. - Natomiast fakty są takie, że gdyby Polska przystąpiła do obszaru wspólnej waluty euro przy właściwym kursie - co zawsze podkreślam (…) - to odwrotnie, niż twierdzi to pan prezes PiS i pan premier, polska gospodarka rosłaby w kategoriach ilościowych i szerzej mówiąc, rozwijałaby się szybciej - przekonywał. 

- Argumenty, które ja słyszę częstokroć z tej strony, które zgłasza bardzo niewielu ekonomistów - bo zdecydowana większość profesjonalnych ekonomistów jest za tym, żeby przystępować do euro przy właściwym kursie - są bałamutne. W krajach, w których są pewne większe problemy, są trudności - w szczególności w Grecji - to nie dlatego, że jest euro, tylko dlatego, że tam prowadzono niewłaściwą politykę gospodarczą - wyjaśnił ekonomista.

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  "Oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar". Arcybiskup Ryś o pedofilii w Kościele

  To jest pytanie, które Kościół sobie przez dwa tysiące lat zadaje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, pytany o to, co jego zdaniem Jezus zrobiłby z problemem pedofilii. - Jest oczywiste, że Jezus jest po stronie ofiar - podkreślił hierarcha. Jak dodał, "ocena po stronie Kościoła wszystkich tych wydarzeń bolesnych, złych, niegodziwych, dzisiaj jest jasna".

  czytaj więcej »
 • "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  "Mamy tendencję do mitologizowania i wyolbrzymiania sporu, który jest w Polsce"

  Jeżeli ktoś nas nie chce słuchać i jest zamknięty na rację, to trzeba znaleźć inny temat. A przy stole to jest łatwe - zwróciła uwagę w "Faktach po Faktach" dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholożka i terapeutka uzależnień. Pisarka Krystyna Kofta zadeklarowała, że sama nie jest osobą, która unika wyrażenia poglądu na politykę. - Problem z tym rozmawianiem i ze sporami jest taki, że nas nikt nie uczy rozmawiać, spierać się - ocenił socjolog, prof. Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  "Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

  Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

  czytaj więcej »
 • "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  "Obóz PiS zmierza ku pyrrusowemu zwycięstwu"

  Na dzisiaj wydaje się, że przewagę ma władza, rząd, ale konflikt się nie skończy. Opór będzie trwał, a przede wszystkim będzie się umacniało olbrzymie rozżalenie tego środowiska w stosunku do władz - powiedział w "Faktach po Faktach" Aleksander Hall, opozycjonista z czasów PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Wraz z Aleksandrem Smolarem i europosłem Kazimierzem Michałem Ujazdowskim dyskutowali o strajku nauczycieli. Gościem drugiej części programu był Bogdan Zdrojewski.

  czytaj więcej »
 • "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  "Arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia"

  Chłodna kalkulacja tu nie zadziała, tu zaczynają grać emocje i za te emocje oraz niepowodzenia, za te matury będę stanowczo winił rząd - mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując trwający w oświacie strajk. Według niego "arogancja rządu powinna dać ludziom do myślenia". Gośćmi "Faktów po Faktach" byli także Robert Biedroń i jego mama, Helena Biedroń.

  czytaj więcej »
 • Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

  - To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

  czytaj więcej »
 • "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  "Możemy mieć do czynienia z długotrwałą próbą złamania nauczycieli"

  Można zadać pytanie, czy nauczyciele strajkują tylko w interesie swoim, czy całego sektora publicznego, bo za chwilę podobne problemy mogą mieć inne grupy zawodowe - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 politolog, profesor Rafał Matyja z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Mówiąc o zaproponowanym przez premiera okrągłym stole w sprawie oświaty, ocenił, że "to jest gra va banque". Gośćmi drugiej części programu byli Bartosz Marczuk i Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Jaki o negocjacjach z nauczycielami: w tej chwili nie mamy innej propozycji

  Rozmów było już bardzo dużo i propozycja ciągle leży na stole - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Tak odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd zaproponował nauczycielskim związkowcom zorganizowanie spotkania przy okrągłym stole w sprawie oświaty dopiero po świętach wielkanocnych. Gośćmi drugiej części programu byli dr Anna Materska-Sosnowska i Zbigniew Janas.

  czytaj więcej »
 • "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  "Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

  W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

  czytaj więcej »
 • Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

  - Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". W drugiej części programu gośćmi byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

  czytaj więcej »
 • Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  Wittkowicz: głosy i propozycje są bardzo różne, także w kierunku zaostrzenia strajku

  My cały czas, oprócz prowadzenia strajku, apelujemy o poważne podejście strony rządowej, bo tego strajku nie da się przeczekać - mówił w "Faktach po Faktach" szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz. - Solidaryzujemy się z tym strajkiem, dlatego, że chcemy mieć w Polsce lepiej kształcone dzieci - zapewnił wiceprezes Business Centre Club Wojciech Warski.

  czytaj więcej »
 • Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Frasyniuk: władza musi zobaczyć determinację

  Ten protest dotrze do pozostałych grup społecznych i przyniesie efekt wtedy, kiedy ludzie wstaną sprzed telewizorów, pójdą za kotarę i skreślą tych, którzy szkodzą państwu, którzy destabilizują polskie życie, którzy dewastują państwo prawa i tych, którzy nas skłócają - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Frasyniuk. Działacz opozycji w czasach PRL komentował trwający od poniedziałku strajk w oświacie. Podkreślił, że "władza musi zobaczyć determinację" obywateli. Gościem drugiej części programu był nauczyciel Dariusz Martynowicz.

  czytaj więcej »
 • "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  "Rząd chyba nie docenił naszego środowiska"

  Dzisiejszy dzień pokazał ogromną jedność środowiska, mimo porozumienia, które rząd podpisał z kierownictwem Solidarności - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński. Gośćmi programu byli również Marek Borowski, Paweł Kowal i Adam Maciejewski.

  czytaj więcej »
tvnpix