Fakty po Faktach

Gość: prof. Andrzej Zoll

"To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska", został wezwany "w charakterze świadka" na przesłuchanie w związku z artykułem o Mariuszu Muszyńskim, wiceprezesie nowego Trybunału Konstytucyjnego. Stało się to po złożeniu przez Muszyńskiego "zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa". Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w piątek, że dochodzenie dotyczy opublikowania "bez zgody osoby zainteresowanej (...) danych dotyczących prywatnej sfery życia" sędziego.

Dziennikarz wezwany na policję w sprawie artykułu o sędzim Muszyńskim

Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska", został w czwartek wezwany na...

Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich, ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24, że wezwanie dziennikarza na przesłuchanie jest czymś zaskakującym. - Niestety, jest to bardzo groźna, ale adekwatna realizacja tego, co się w Polsce zaczyna dziać - dodał.

Od demokracji do dyktatury?

Zoll ocenił, że Polska jest na etapie powrotu od demokracji do dyktatury. - To, co zaczyna się dziać, jeżeli chodzi o prasę i walkę o wolność prasy, (...) będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury. Proszę zwrócić uwagę, że wolność prasy to fundament dla demokracji - zaznaczył były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Podkreślił, że publikowanie przez dziennikarza krytycznego artykułu nie jest działaniem, które można by uznać za bezprawie. - To jest przecież wyrażanie opinii o działaniu drugiego człowieka. Do tego dziennikarz jest powołany - przypomniał były rzecznik praw obywatelskich.

- Dziennikarz ma być kimś, kto przekazuje informacje o tym, co robi ktoś inny. Jeżeli mamy do czynienia z osobą stojącą wysoko na świeczniku, to dziennikarz powinien bardzo dokładnie informować społeczeństwo o wszelkich niewłaściwych zachowaniach takiej osoby - argumentował Zoll.

"Kierowanie sprawy do prokuratury jest nadużyciem"

"Prokuratura będzie miała problem ze sprawą dziennikarza"

Prokuratura zadziałała i sprawdza - mówił w "Tak jest" rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan...

Zdaniem gościa TVN24, "nawet jeżeli prawdą jest to, że ta informacja, która została ujawniona, może przy starannych krokach doprowadzić do ujawnienia miejsca zamieszkania tego pana, to nie jest jeszcze podstawa do postępowania karnego".

- Pan Muszyński ma możliwość postępowania w obronie swoich dóbr osobistych, czyli postępowania cywilno-prawnego. Kierowanie sprawy do prokuratury, zajęcie się tą sprawą przez prokuraturę czy policję, jest zupełnie - moim zdaniem - nadużyciem - kontynuował profesor Zoll.

- To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane, ograniczane w sposób bardzo daleko idący. Dlatego powinniśmy zrobić wszystko, żeby ten kierunek działania partii rządzącej nie odniósł sukcesu - podkreślił.

- Możemy mieć wolne media, ale chciałbym także, żebyśmy mieli wolnych dziennikarzy. Wolność dziennikarzy jest niezwykle ważna - dodał.

"To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"
Wideo: tvn24 "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

Prof. Zoll: władza polityczna robi wszystko, żeby ograniczyć niezależność sądownictwa

- Wolne sądy to jest drugi fundament funkcjonowania państwa prawnego. Zwracam uwagę, że artykuł 173. wyraźnie stanowi, że sądy i trybunały są odrębną władzą i są niezależne. Nie mogą być w żaden sposób podporządkowane innym władzom - podkreślił Zoll.

"Wszyscy mamy kaca po zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym"

Pomimo zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym wciąż pozostaje dużo rzeczy, które powodują podważenie...

- Mamy pewne sygnały, które wskazują na to, że władza polityczna - dzisiaj rządząca - robi wszystko, żeby ograniczyć albo wyłączyć niezależność sądownictwa. Mieliśmy w ostatnim okresie bój o niezależność Sądu Najwyższego, który został w pewnym stopniu wygrany, ale jeszcze nie ostatecznie - ocenił były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do ostatniej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Prof. Zoll uznał przywrócenie na stanowiska sędziów, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku, za "bardzo duży sukces".

- Duży sukces, wynikający z postawy sędziów i postawy dużej części społeczeństwa. Musimy być z tego dumni - podkreślił były rzecznik praw obywatelskich. - Ale nie wszystko zostało jeszcze załatwione. Chciałbym zwrócić uwagę, że nic nie poprawiliśmy w naruszeniu statusu Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział, dodając, że obecna KRS "jest w pełni opanowana przez władzę polityczną" i "wybrana w sposób sprzeczny z konstytucją".

Prof. Zoll zwrócił także uwagę, że "Trybunał Konstytucyjny nie jest organem, który spełnia wymogi tego organu, który ma stać na straży przestrzegania konstytucji przez wszystkie organy władzy w państwie".

Były prezes Trybunału konstytucyjnego powiedział, że jest zadowolony, że władza wycofała się z niektórych zmian wprowadzonych w Sądzie Najwyższym.

- Władza popełnia tyle błędów, że mam nadzieję, że społeczeństwo na prawdę zrozumie, że to nie jest ta władza, na którą oczekiwano w 2015 roku - podsumował.

Prof. Zoll: władza polityczna robi wszystko, żeby ograniczyć niezależność sądownictwa
Wideo: tvn24 Prof. Zoll: władza polityczna robi wszystko, żeby ograniczyć niezależność sądownictwa

Źródło: tvn24

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  "W zeszłym tygodniu swój żywot zakończyła Koalicja Obywatelska"

  Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie do tej formuły Koalicji Obywatelskiej. Mamy deklarację zarówno ze strony PSL-u, jak i SLD, że w tej formule nikt nie chce być tak przytulony, że aż zostanie wchłonięty - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider partii Teraz! Ryszard Petru. Gościem drugiej części programu był prof. Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów.

  czytaj więcej »
 • "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  "Winni są zupełnie gdzie indziej i to oni powinni siedzieć"

  Bez Komisji Nadzoru Finansowego i pomocy banków upadek SKOK-ów byłby zupełnie dramatyczny. Ci, którzy wcześniej sprawowali nadzór, powinni być w prokuraturze - komentował w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do zarzutów w sprawie SKOK-u Wołomin postawionych byłemu szefowi KNF oraz podległym mu urzędnikom. Pozostałymi gośćmi programu byli Jerzy Wenderlich, Urszula Pasławska, Paweł Zalewski oraz Barbara Labuda.

  czytaj więcej »
 • Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Cimoszewicz: jeśli opozycja się nie zjednoczy, będzie współodpowiedzialna za przedłużenie rządów PiS

  Jeżeli liderzy opozycji się nie zjednoczą i nie wystawią wspólnej listy, to będę współodpowiedzialni za przedłużenie rządów PiS – ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Postawię taką tezę, że nie chodzi o kolejne cztery lata dyskomfortu, irytacji, złości i tak dalej, tylko o duże prawdopodobieństwo przekształcenia i zdeprawowania ustroju naszego kraju na pokolenia - dodał. Gościem drugiej części programu była Kamila Gasiuk-Pihowicz.

  czytaj więcej »
 • Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Jaki o wniosku NBP: sąd nie powinien się zgodzić

  Adam Glapiński ma prawo korzystać z uprawnień takich, jak każdy inny obywatel - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, komentując wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji wiążących NBP i Adam Glapińskiego z aferą KNF. Dodał jednak, że on sam takiej decyzji "nigdy by nie podjął". Jaki uznał też, że "sąd na taki wniosek nie powinien się zgodzić". Gościem w drugiej części programu był Tomasz Siemoniak.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Minister środowiska o węglu: to jest nasze wyzwanie, musimy temu sprostać

  Będziemy stopniowo odchodzić od węgla, to jest nasze wyzwanie i musimy temu sprostać - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił także, odnosząc się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, że przy obecnej technologii nie dałoby się polskiego węgla wydobywać przez 200 lat. W drugiej części programu gośćmi byli były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński i prezes WWF Polska Mirosław Proppé.

  czytaj więcej »
 • Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Premier "jedną wypowiedzią znowu zepsuł sobie efekt, który chciał osiągnąć"

  Mateusz Morawiecki tego samego dnia próbował pozyskać tak zwanego centrowego wyborcę, a z drugiej strony pojechał przekonywać rodzinę Radia Maryja, że jest autentycznym PiS-owcem i mogą mu zaufać - komentował w "Faktach po Faktach" sobotnie wystąpienia premiera Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie Ireneusza Krzemińskiego, socjologa z Uniwersytetu Warszawskiego, "przenikanie języka ideologii, którą stworzył ojciec Tadeusz Rydzyk jest coraz głębsze". Gośćmi drugiej części programu byli Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz.

  czytaj więcej »
 • "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  "Zastanawiałem się, czy premier żyje w wyimaginowanym kraju"

  Premier mówił o tym, że przeszliśmy z sytuacji niestabilnej, która była w poprzednim okresie, do stabilnej. Nie uważam, że pod rządami Platformy Obywatelskiej Polska była mniej stabilna niż jest dzisiaj - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów. Komentował sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym podsumował trzy lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi drugiej części programu byli Ryszard Schnepf (były ambasador w Waszyngtonie) i Stanisław Ciosek (były ambasador w Moskwie).

  czytaj więcej »
 • "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  "Unia Europejska tego rządu szczególnie nie lubi"

  Byliśmy traktowani przez naszych partnerów i przyjaciół z Unii Europejskiej bardzo ostro. W kilku miejscach pewnie zagalopowaliśmy się - ocenił w "Faktach po Faktach" senator Aleksander Bobko (PiS). Dodał, że Unia "tego rządu szczególnie nie lubi". - Nie można w takiej formie mówić, bo to nie jest przedszkole, że Kazio lubi Zdzisia, a Zdzisio nie lubi Kazia - odpowiedział mu Jakub Stefaniak (PSL). W drugiej części gośćmi byli dr hab. Ewa Marciniak (Uniwersytet Warszawski) i dr hab. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).

  czytaj więcej »
 • "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  "To, co osiągnęliśmy w 1989 roku, zostaje obecnie likwidowane"

  Wolność prasy to fundament demokracji - podkreślił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Ocenił, że "to, co zaczyna się dziać" w związku z mediami, "będzie to podstawowy front obrony demokracji w Polsce, albo przegrania i przejścia z powrotem do systemu dyktatury". Gośćmi programu byli również Tomasz Lis, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Lubnauer.

  czytaj więcej »
 • Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  Petru: Chrzanowski przecież przez ostatnie dwa tygodnie nie czytał książek i nie biegał

  - Prokuratura dzisiaj mówi aresztujemy go, bo jest ryzyko mataczenia, a co (Marek Chrzanowski - red.) robił przez ostatnie ponad dwa tygodnie? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru, przewodniczący Teraz!. Odniósł się w ten sposób do aresztowanie byłego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego po kilkunastu dniach od wybuchu afery. Jego zdaniem, były szef Komisji Nadzoru Finansowego od złożenia dymisji po moment zatrzymania, "ustalał zeznania z innymi, żeby mieć jedną wspólną linię". Gośćmi drugiej części programu byli Adrian Zandberg i Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
 • Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Miller: jestem zaniepokojony, że został zatrzymany człowiek "szlachetny", "patriota"

  Gdyby się okazało, że pan Ch. był umocowany przez jakąś grupę osób, która chciała skonfiskować własność prywatną, to mamy do czynienia z czymś niesłychanym - ocenił były premier Leszek Miller w "Faktach po Faktach" TVN24. Komentował sprawę byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Ch., który jest podejrzany o korupcję. Gośćmi pozostałej części programu byli Ryszard Kalisz i Paweł Zalewski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Bielan: nie widzę powodów do dymisji prezesa NBP

  Trudno stawiać zarzut prezesowi Narodowego Banku Polskiego, że jeden z jego podopiecznych zbłądził - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując rekomendację byłego szefa KNF przez prezesa NBP Adam Glapińskiego. - Nie widzę powodów, żeby prezes Glapiński w tej chwili musiał się podawać do dymisji - podkreślił. Pozostałymi gośćmi programu byli Marek Migalski i Andrzej Rychard.

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  Sienkiewicz: w cywilizacji zachodniej nie wybacza się zamachu na niezależne media

  To jest głupie i szkodliwe. Nie tylko dla rządzących, ale też dla Polski i jej wizerunku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Komentował działania ABW i prokuratury wobec operatora stacji TVN w związku z realizacją reportażu wcieleniowego na temat polskich neonazistów. Pozostałymi gośćmi programu byli Paweł Kowal i Sławomir Dębski.

  czytaj więcej »
 • "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  "Można mieć wątpliwości, czy prokuratura działa tak, jak powinna"

  Powstaje pytanie, czy prokuratura działa jako strażnik praworządności, czy też działanie prokuratury jest upolitycznione - mówił w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Komentował w ten sposób sprawę powieszonych na szubienicach portretów europosłów PO. Od tego incydentu minął rok i mimo dostępnych dowodów nikt nie usłyszał zarzutów.

  czytaj więcej »
tvnpix