Fakty po Faktach

Goście: Anna Wacławik-Orpik, Zygmunt Miłoszewski, Michał Walkiewicz i Grzegorz Gauden

"To był świetny rok dla polskiej kultury. Doskonały"

- Mieliśmy z czego się cieszyć - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl. Goście wigilijnego wydania programu podsumowali mijający rok w kulturze. Poruszyli też temat filmu "Kler". - Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych, politycznych i nie powinna ich omijać. "Kler" jest tego rodzaju dziełem. Dotyka istoty rzeczy - podkreślał Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki.

- To był świetny rok dla polskiej kultury. Doskonały - oceniła Anna Wacławik-Orpik z TOK FM.

Stwierdziła, że dorobiliśmy się "kilku, brzydko mówiąc, towarów eksportowych". - (Najlepiej o tym świadczą - red.) sukcesy filmu Pawła Pawlikowskiego ("Zimnej Wojny" - red.), Booker (Międzynarodowa Nagroda Bookera - red.) dla Olgi Tokarczuk - wymieniała.

Podkreśliła, że "naszą kulturę, kulturę w Polsce" zdominowały w tym roku dwie rocznice. - Pierwsza to 50. rocznica wydarzeń Marca '68 i druga to, oczywiście, stulecie (odzyskania - red.) niepodległości - mówiła.

Wielka radość najlepszej aktorki. Joanna Kulig potrafi się cieszyć

Gdy podczas sobotniej gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli ogłoszono, że...

Przypomniała wystawę "Obcy w domu" w Muzeum Żydów Polskich POLIN. - To sukces frekwencyjny. Najczęściej odwiedzana wystawa od kiedy muzeum zaczęło działać - 115 tysięcy widzów - mówiła Wacławik-Orpik.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - jak dodała - "powstał szereg wystaw". - Wszystkie najważniejsze muzea w Polsce podjęły temat i zrobiły to na rozmaite sposoby - zaznaczyła.

"Oldze Tokarczuk brakuje już tylko Nobla"

Pisarz Zygmunt Miłoszewski podkreślał, że "kultura ma super znaczenie". - Ma się wtrącać, ma być polityczna, kultura ma walczyć o sprawy najważniejsze - wyliczał.

Wskazywał, że mijający rok "to był przede wszystkim rok Bookera dla Olgi Tokarczuk". - Oldze brakuje już tylko Nobla, którego mam nadzieję szybko dostanie - dodał.

Miłoszewski stwierdził, że "z Polski często nie widać wszystkich sukcesów, które polska literatura i w ogóle polska kultura odnosi za granicą" - A to są naprawdę rzeczy fantastyczne - dodał.

- Oczywiście, przebija się właśnie Olga, przebija się Paweł Pawlikowski. Ale niedawno książka Witolda Szabłowskiego, jednego z naszych najlepszych reportażystów, ukazała się w Stanach, w pierwszoligowym wydawnictwie, a następna ukazuje się równocześnie w Polsce i w USA. Fajnie rzeczy się dzieją - mówił pisarz.

"Najlepszy rok dla polskiego kina od dawna"

Polski wieczór w Sewilli. Wielkie zwycięstwo "Zimnej wojny"

31. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych zdominowana została w sobotę wieczorem...

Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl zaczął od "gorzkiej nuty". - Odszedł od nas Kazimierz Kutz, czyli mój absolutnie ulubiony reżyser, jeśli chodzi o szkołę polską i w ogóle jeśli chodzi o tę starą gwardię - mówił.

W jego ocenie, Kutz to "człowiek, który wycofał się ze świata kinematografii niepokonany i z bezbłędnym przebiegiem, jeśli chodzi o kino".

Przechodząc do podsumowania roku, Walkiewicz podkreślił, że "mieliśmy z czego się cieszyć i był to prawdopodobnie najlepszy rok dla polskiego kina od dawna".

Wskazywał na liczne nagrody, którymi zostali uhonorowani polscy filmowcy i aktorzy.

Przytoczył film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, który został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem - Grand Jury Prize podczas 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie; Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za "Zimną wojnę" podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes i Europejskie Nagrody Filmowe, przyznane "Zimnej Wojnie" jako Europejskiemu Filmowi 2018, Pawlikowskiemu za najlepszą reżyserię i Joannie Kulig, która została wybrana najlepszą aktorką.

- Oczywiście jest też nuta goryczy, bo czekaliśmy na nominację do Złotego Globu dla "Zimnej Wojny", a ta się nie pojawiła - dodał redaktor naczelny filmweb.pl.

"Najlepszy rok dla polskiego kina od dawna"
Wideo: tvn24 "Najlepszy rok dla polskiego kina od dawna"

"Muzea zachowały się najbardziej profesjonalnie"

"Zimna wojna" bez nominacji do Złotych Globów

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszy...

W ocenie Grzegorza Gaudena, byłego dyrektora Instytutu Książki w mijającym roku "zabrakło publicznego dyskursu na temat tego co oznacza stulecie odzyskania niepodległości".

Dlatego też jego zdaniem, "najistotniejsze w tym roku stulecia odzyskania niepodległości były wystawy". - Muzea zachowały się najbardziej profesjonalnie, najbardziej odpowiedzialnie - wskazywał.

Tak jak poprzednicy wskazywał na ogromne znaczenie nagrody Bookera zdobytej przez Olgę Tokarczuk dla polskiej kultury i literatury.

"Dawno nie było filmu, który by tak otworzył debatę"

Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali też na temat filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Michał Walkiewicz stwierdził, że "było ogromne zapotrzebowanie społeczne na ten film, choćby po to, aby potwierdzić jakieś teorie i oczekiwania względem narracji na temat Kościoła Katolickiego".

- Dawno nie było filmu, który by tak otworzył debatę, jeśli chodzi o społeczeństwo. Martwi mnie, że gdzieś uciekł z tego sam film. Jego znaczenie społeczne przysłoniło całą resztę - dodał redaktor naczelny filmweb.pl.

Jego zdaniem, "Smarzowski na tym etapie kariery jest naszym kolejnym wieszczem".

"Bardzo dobry obraz" i "miłe zaskoczenie"

Złota Żaba dla koreańskiego filmu "The Fortress", Srebrna dla "Zimnej wojny"

Złota Żaba 26. edycji festiwalu Camerimage dla Ji Yong Kima za zdjęcia do koreńskiego filmu "The...

Anna Wacławik mówiła z kolei, że "sukces nie może wynikać tylko z zapotrzebowania". - To jest po prostu bardzo dobry obraz - podkreślała.

Zaznaczyła, że  film ten "był krytykowany jako obraz karykaturalny", a kiedy go obejrzała, była "bardzo miło zaskoczona".

Zygmunt Miłoszewski mówił o "nawarstwiającym się od stuleci rozdźwięku pomiędzy Polakami miłującymi tradycje ludowe, które częściowo są chrześcijańskie, a Polakami patrzącymi ze zgrozą i nienawiścią na kapłanów".

- Nie szliśmy na "Kler" jako wybitne dzieło sztuki. Poszliśmy na "Kler" jako na film, który wreszcie pokaże ten konflikt. Okazało się, że to bardzo udany film - powiedział pisarz.

W jego ocenie "jeśli jest ktoś, kogo można włożyć w buty Andrzeja Wajdy, to jest to Wojciech Smarzowski".

Zygmunt Miłoszewski o filmie "Kler"
Wideo: tvn24 Zygmunt Miłoszewski o filmie "Kler"

"Polacy o tym wiedzą, ale 'Kler' pierwszy raz powiedział to głośno"

Grzegorz Gauden mówił, że "sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych, politycznych i nie powinna ich omijać". - "Kler" jest tego rodzaju dziełem, które dotyka istoty rzeczy - wskazał.

- Z tej wyidealizowanej formy, którą wkładano nam do głów, nagle dowiadujemy się, że Kościół katolicki to organizacja, która jest chwilami niesłychanie wewnętrznie zdemoralizowana. Polacy o tym wiedzą, ale "Kler" pierwszy raz powiedział to głośno - powiedział Gauden.

"Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych"
Wideo: tvn24 "Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  "Wczorajsze uroczystości powinny czegoś nauczyć? Powinny. Czy nauczą? Jestem sceptyczna"

  Śmierć prezydenta Gdańska może ośmieli tych, którzy chcą mówić swoim głosem i nazywać rzeczy po imieniu - mówiła w "Faktach po Faktach" prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich. Podkreśliła, że uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza "powinny nas czegoś nauczyć" i dodała, że w szkołach należy organizować lekcje, na których będzie poruszany temat mowy nienawiści.

  czytaj więcej »
 • "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  "Nie bardzo wierzę w to, że z powodu zamachu nastąpi jakiś cudowny przełom"

  Jest lęk przed tym, że krystalizuje się już nie tylko mowa nienawiści, ale nienawiść w praktyce - mówił w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Bronisław Komorowski. W rozmowie przeprowadzonej w Europejskim Centrum Solidarności były prezydent komentował sytuację w Polsce po zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, którego pożegnaliśmy w sobotę. Gośćmi drugiej części programu byli: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Aleksander Hall (działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego), prof. Stefan Chwin (pisarz) i Magdalena Skorupka-Kaczmarek (rzeczniczka prezydenta Gdańska).

  czytaj więcej »
 • "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  "Bardzo wierzę w siłę transformacyjną takich przeżyć"

  - Moc przemiany, dostrzeżenia lepszego świata, mimo zbrodni, która się stała, jest potężna - mówiła w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" Barbara Labuda, działaczka opozycji w PRL, odnosząc się do społecznego wymiaru uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że uroczystości pogrzebowe "to jest dzisiaj taka lekcja wychowania obywatelskiego". - To jest jedna wielka lekcja miłości do ojczyzny - dodał. Gośćmi program byli także: były szef MSZ Andrzej Olechowski oraz psycholog dr Ewa Woydyłło-Osiatyńsk i ks. Andrzej Szostek.

  czytaj więcej »
 • "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  "Straciliśmy poczucie wspólnoty narodowej"

  Odczuwam bardzo gorzki żal, zastanawiając się, co się z nami stało jako narodem - podkreślał w czwartek w "Faktach po Faktach" były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - Mam wrażenie, że żaden wróg zewnętrzny nie byłby w stanie osiągnąć takiego efektu. Wobec wroga zewnętrznego byśmy się zjednoczyli, tymczasem pojawiła się wśród nas choroba, która jest naprawdę ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich - dodał.

  czytaj więcej »
 • "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  "Robił rzeczy, które szły pod prąd". Biedroń wspomina Adamowicza

  Paweł inspirował, był odważny, robił rzeczy, które szły pod prąd - tak w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Słupska Robert Biedroń wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Ten Paweł, którego przyjdzie nam żegnać w sobotę to był prawdziwy Europejczyk, mało jest takich polityków, dlatego ta strata jest tym bardziej bolesna dla nas wszystkich - dodał. Gościem programu był również Marek Belka.

  czytaj więcej »
 • "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  "Jurku, nie teraz. Nie jesteś sam"

  - Chcę, żebyś wiedział Jurku, że nie jesteś sam, że wspierają cię miliony ludzi - zwróciła się w "Faktach po Faktach" do Jerzego Owsiaka założycielka Wspólnoty Chleb Życia siostra Małgorzata Chmielewska. W poniedziałek Owsiak poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej.

  czytaj więcej »
 • Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Balcerowicz: Glapiński niezwykle agresywnie odwraca kota ogonem

  Przypomnijmy o tych nagrodach, które "się wszystkim należały", o Misiewiczach czy asystentkach prezesa Adama Glapińskiego, które osiągały niezwykłe, niespotykane dochody. Przecież to do ludzi dociera - mówił Leszek Balcerowicz w "Faktach po Faktach". W drugiej części programu gośćmi byli kardiochirurg Marian Zembala, psycholog Jacek Santorski i trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej Tatiana Mindewicz-Puacz.

  czytaj więcej »
 • "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  "Chodzi o skrócenie kolejek i danie większych szans dzieciom"

  Aby zrealizować wszystkie potrzeby zgłaszane przez specjalistyczne szpitale pediatryczne, potrzebna jest kwota przekraczająca ponad 200 milionów złotych. To scenariusz marzeń - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bohdan Maruszewski, współtwórca WOŚP i kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Gośćmi drugiej części programu byli Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca Bronisława Komorowskiego oraz profesor Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS.

  czytaj więcej »
 • Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  Szczyt w Warszawie. "Wszyscy wiedzą, że to są kolorowe szkiełka"

  W lutym w Warszawie odbędzie się zorganizowany przez Stany Zjednoczone szczyt na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Amerykanie dali nam błyskotkę po to, żeby kopnąć Francję - ocenił w "Faktach po Faktach" Ludwik Dorn, były minister spraw wewnętrznych i były marszałek Sejmu. Zdaniem Barbary Labudy, działaczki opozycji w czasach PRL, potem między innymi posłanki i dyplomatki, szczyt będzie miał wyłącznie "efekt PR-owy". W pozostałych częściach programu gośćmi byli Julia Pitera, Marian Piłka, Andrzej Wielowieyski i prof. Andrzej Friszke.

  czytaj więcej »
 • Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  Minister środowiska: nie chcę wybić wszystkich dzików w Polsce

  - Na ten sezon łowczy 2018/2019 zaplanowane jest pozyskanie (czyli zabicie - red.) 185 tysięcy dzików - mówił w "Faktach po Faktach" minister środowiska Henryk Kowalczyk, tłumacząc rządowe plany odstrzału dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń. - Do tej pory zastrzelono 168 tysięcy dzików - dodał minister i zapewnił, że "nie chce wybić wszystkich dzików w Polsce".

  czytaj więcej »
 • "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  "Pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe"

  Gdyby informacje o zarobkach pracowników NBP się potwierdziły, to tak: ta kwota jest moim zdaniem zbyt wysoka - ocenił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Odniósł się w ten sposób do doniesień o zarobkach bliskiej współpracowniczki prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podkreślił, że "pensje w prywatnym sektorze bankowym są nawet większe". Gośćmi drugiej części programu byli prof. Andrzej Elżanowski, zoolog, i Marek Pudełko z zarządu głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

  czytaj więcej »
 • "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  "PiS obiecywało nową jakość. A tutaj kolejna odsłona programu koryto plus"

  Wielu polityków PiS-u nie ma siły bronić rzeczy, których nie da się bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Nawiązał do pytań o zarobki w Narodowym Banku Polskim, skierowanych przez senatora Prawa i Sprawiedliwości Jana Marię Jackowskiego do prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Kolejną odsłoną programu koryto plus" nazwał drugi gość programu, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) opisywane przez media wysokie zarobki asystentek Glapińskiego. Gościem drugiej części programu był Sławomir Rybicki.

  czytaj więcej »
 • "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  "Nie ma powodu, dla którego powinniśmy płacić za lekcje wiary"

  - Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby publiczne pieniądze były inwestowane w wynagrodzenia dla księży. Tym bardziej, że Kościół katolicki jest instytucją wyjątkowo bogatą - powiedziała w "Faktach po Faktach" Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska. Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 stwierdziła, że poruszanie takiego tematu "w obecnym pogłębionym konflikcie społecznym jeszcze bardziej doleje oliwy do ognia" i są w tej chwili ważniejsze tematy, którymi trzeba się zająć. Gościem drugiej części programu był Ryszard Bugaj.

  czytaj więcej »
tvnpix