Fakty po Faktach

 • Foto: tvn24 | Video: Fakty po Faktach
 • "Ten przekaz jest skrojony pod potrzeby wyborów. Fałszywy"
 • Bodnar: koszulka z napisem "konstytucja" pojawia się w obronie pewnych wartości
Goście: Anna Wacławik-Orpik, Zygmunt Miłoszewski, Michał Walkiewicz i Grzegorz Gauden

"To był świetny rok dla polskiej kultury. Doskonały"

- Mieliśmy z czego się cieszyć - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl. Goście wigilijnego wydania programu podsumowali mijający rok w kulturze. Poruszyli też temat filmu "Kler". - Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych, politycznych i nie powinna ich omijać. "Kler" jest tego rodzaju dziełem. Dotyka istoty rzeczy - podkreślał Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki.

- To był świetny rok dla polskiej kultury. Doskonały - oceniła Anna Wacławik-Orpik z TOK FM.

Stwierdziła, że dorobiliśmy się "kilku, brzydko mówiąc, towarów eksportowych". - (Najlepiej o tym świadczą - red.) sukcesy filmu Pawła Pawlikowskiego ("Zimnej Wojny" - red.), Booker (Międzynarodowa Nagroda Bookera - red.) dla Olgi Tokarczuk - wymieniała.

Podkreśliła, że "naszą kulturę, kulturę w Polsce" zdominowały w tym roku dwie rocznice. - Pierwsza to 50. rocznica wydarzeń Marca '68 i druga to, oczywiście, stulecie (odzyskania - red.) niepodległości - mówiła.

Wielka radość najlepszej aktorki. Joanna Kulig potrafi się cieszyć

Gdy podczas sobotniej gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli ogłoszono, że...

Przypomniała wystawę "Obcy w domu" w Muzeum Żydów Polskich POLIN. - To sukces frekwencyjny. Najczęściej odwiedzana wystawa od kiedy muzeum zaczęło działać - 115 tysięcy widzów - mówiła Wacławik-Orpik.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - jak dodała - "powstał szereg wystaw". - Wszystkie najważniejsze muzea w Polsce podjęły temat i zrobiły to na rozmaite sposoby - zaznaczyła.

"Oldze Tokarczuk brakuje już tylko Nobla"

Pisarz Zygmunt Miłoszewski podkreślał, że "kultura ma super znaczenie". - Ma się wtrącać, ma być polityczna, kultura ma walczyć o sprawy najważniejsze - wyliczał.

Wskazywał, że mijający rok "to był przede wszystkim rok Bookera dla Olgi Tokarczuk". - Oldze brakuje już tylko Nobla, którego mam nadzieję szybko dostanie - dodał.

Miłoszewski stwierdził, że "z Polski często nie widać wszystkich sukcesów, które polska literatura i w ogóle polska kultura odnosi za granicą" - A to są naprawdę rzeczy fantastyczne - dodał.

- Oczywiście, przebija się właśnie Olga, przebija się Paweł Pawlikowski. Ale niedawno książka Witolda Szabłowskiego, jednego z naszych najlepszych reportażystów, ukazała się w Stanach, w pierwszoligowym wydawnictwie, a następna ukazuje się równocześnie w Polsce i w USA. Fajnie rzeczy się dzieją - mówił pisarz.

"Najlepszy rok dla polskiego kina od dawna"

Polski wieczór w Sewilli. Wielkie zwycięstwo "Zimnej wojny"

31. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych zdominowana została w sobotę wieczorem...

Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu filmweb.pl zaczął od "gorzkiej nuty". - Odszedł od nas Kazimierz Kutz, czyli mój absolutnie ulubiony reżyser, jeśli chodzi o szkołę polską i w ogóle jeśli chodzi o tę starą gwardię - mówił.

W jego ocenie, Kutz to "człowiek, który wycofał się ze świata kinematografii niepokonany i z bezbłędnym przebiegiem, jeśli chodzi o kino".

Przechodząc do podsumowania roku, Walkiewicz podkreślił, że "mieliśmy z czego się cieszyć i był to prawdopodobnie najlepszy rok dla polskiego kina od dawna".

Wskazywał na liczne nagrody, którymi zostali uhonorowani polscy filmowcy i aktorzy.

Przytoczył film "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, który został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem - Grand Jury Prize podczas 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie; Pawła Pawlikowskiego, który otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za "Zimną wojnę" podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes i Europejskie Nagrody Filmowe, przyznane "Zimnej Wojnie" jako Europejskiemu Filmowi 2018, Pawlikowskiemu za najlepszą reżyserię i Joannie Kulig, która została wybrana najlepszą aktorką.

- Oczywiście jest też nuta goryczy, bo czekaliśmy na nominację do Złotego Globu dla "Zimnej Wojny", a ta się nie pojawiła - dodał redaktor naczelny filmweb.pl.

Wideo: tvn24 "Najlepszy rok dla polskiego kina od dawna"

"Muzea zachowały się najbardziej profesjonalnie"

"Zimna wojna" bez nominacji do Złotych Globów

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszy...

W ocenie Grzegorza Gaudena, byłego dyrektora Instytutu Książki w mijającym roku "zabrakło publicznego dyskursu na temat tego co oznacza stulecie odzyskania niepodległości".

Dlatego też jego zdaniem, "najistotniejsze w tym roku stulecia odzyskania niepodległości były wystawy". - Muzea zachowały się najbardziej profesjonalnie, najbardziej odpowiedzialnie - wskazywał.

Tak jak poprzednicy wskazywał na ogromne znaczenie nagrody Bookera zdobytej przez Olgę Tokarczuk dla polskiej kultury i literatury.

"Dawno nie było filmu, który by tak otworzył debatę"

Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali też na temat filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Michał Walkiewicz stwierdził, że "było ogromne zapotrzebowanie społeczne na ten film, choćby po to, aby potwierdzić jakieś teorie i oczekiwania względem narracji na temat Kościoła Katolickiego".

- Dawno nie było filmu, który by tak otworzył debatę, jeśli chodzi o społeczeństwo. Martwi mnie, że gdzieś uciekł z tego sam film. Jego znaczenie społeczne przysłoniło całą resztę - dodał redaktor naczelny filmweb.pl.

Jego zdaniem, "Smarzowski na tym etapie kariery jest naszym kolejnym wieszczem".

"Bardzo dobry obraz" i "miłe zaskoczenie"

Złota Żaba dla koreańskiego filmu "The Fortress", Srebrna dla "Zimnej wojny"

Złota Żaba 26. edycji festiwalu Camerimage dla Ji Yong Kima za zdjęcia do koreńskiego filmu "The...

Anna Wacławik mówiła z kolei, że "sukces nie może wynikać tylko z zapotrzebowania". - To jest po prostu bardzo dobry obraz - podkreślała.

Zaznaczyła, że  film ten "był krytykowany jako obraz karykaturalny", a kiedy go obejrzała, była "bardzo miło zaskoczona".

Zygmunt Miłoszewski mówił o "nawarstwiającym się od stuleci rozdźwięku pomiędzy Polakami miłującymi tradycje ludowe, które częściowo są chrześcijańskie, a Polakami patrzącymi ze zgrozą i nienawiścią na kapłanów".

- Nie szliśmy na "Kler" jako wybitne dzieło sztuki. Poszliśmy na "Kler" jako na film, który wreszcie pokaże ten konflikt. Okazało się, że to bardzo udany film - powiedział pisarz.

W jego ocenie "jeśli jest ktoś, kogo można włożyć w buty Andrzeja Wajdy, to jest to Wojciech Smarzowski".

Wideo: tvn24 Zygmunt Miłoszewski o filmie "Kler"

"Polacy o tym wiedzą, ale 'Kler' pierwszy raz powiedział to głośno"

Grzegorz Gauden mówił, że "sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych, politycznych i nie powinna ich omijać". - "Kler" jest tego rodzaju dziełem, które dotyka istoty rzeczy - wskazał.

- Z tej wyidealizowanej formy, którą wkładano nam do głów, nagle dowiadujemy się, że Kościół katolicki to organizacja, która jest chwilami niesłychanie wewnętrznie zdemoralizowana. Polacy o tym wiedzą, ale "Kler" pierwszy raz powiedział to głośno - powiedział Gauden.

Wideo: tvn24 "Sztuka powinna dotykać istotnych problemów społecznych"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix