Fakty po Faktach

Goście: Piotr Schramm i Marek Chmaj

"Trójpodziału władz już nie ma. Podobnie jak nie ma zasady praworządności"

Przepis konstytucji o trójpodziale władz politycy PiS traktują jako kpinę i żart, ponieważ to oni są władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą - ocenił w "Faktach po Faktach" adwokat Piotr Schramm. Zdaniem konstytucjonalisty profesora Marka Chmaja, zamiast trójpodziału władzy w Polsce jest "pogłębianie tego stanu, który osiągnięto poprzez naruszenie parunastu przepisów konstytucji". W drugiej części programu gośćmi byli Robert Kwiatkowski i dr Marek Migalski.

Sejm głosami PiS po ekspresowym tempie prac legislacyjnych uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Klub Kukiz'15 głosował przeciw, a kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Ustawa trafiła do Senatu.

"Bedą nam odbierane kolejne prawa i wolności"

Manowska "po słowie" z Ziobrą? Wiceminister: byłaby dobrym I prezesem Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska to znakomity fachowiec, stanowisko sędziego Sądu Najwyższego należy jej się...

- Dzisiaj mamy takie czasy, że musimy sobie powiedzieć: ani kroku wstecz - mówił w "Faktach po Faktach" adwokat Piotr Schramm. Wyraził przypuszczenie, że "bedą nam odbierane kolejne prawa i wolności". Tłumaczył, że "prawa to jest coś, co trzeba nam przyznać, a wolności to jest coś, co mamy".

Schramm skomentował sobotnią zapowiedź marszałka Stanisława Karczewskiego, który przekazał, że Senat przegłosuje ustawę w nadchodzącym tygodniu. - Cofnijcie się i przestańcie  naruszać nasze prawa i wolności, które wynikają wprost z konstytucji - apelował prawnik.

Jego zdaniem artykuł 10 konstytucji, który mówi o trójpodziale władz w RP, "Prawo i Sprawiedliwość traktuje jak kpinę, jako żart". - Jako żart, ponieważ to oni są pierwszą władzą, drugą władzą i trzecią władzą - stwierdził Schramm.

- Nie będzie żadnego trójpodziału władzy, jeżeli my zrobimy krok wstecz - dodał.

Chmaj: nie ma zasady trójpodziału władz ani zasady praworządności

"Forsowanie zapisów na siłę, żeby władza była bezkarna"

To nie tylko osłabianie roli i pozycji Sądu Najwyższego, ale też stworzenie mechanizmów, które...

- Trójpodziału władz to już nie ma. Podobnie jak nie ma zasady praworządności - ocenił profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista. - Teraz mamy tylko pogłębianie stanu, który osiągnięto poprzez naruszenie parunastu przepisów konstytucji - ocenił.

- Proszę zobaczyć: mówimy o tak zwanej reformie władzy sądowniczej. Opanowano Trybunał Konstytucyjny, który nie działa właściwie. Wydaje o wiele mniej orzeczeń, orzekają w nim dublerzy. Co więcej, widzimy jak Trybunał orzeka w bardzo ważnych sprawach natury politycznej - mówił konstytucjonalista.

Następnie - tłumaczył - "opanowano Krajową Radę Sądownictwa i 15 sędziów Krajowej Rady zostało wybranych przez Sejm wbrew konstytucji". - Krajowa Rada, która ma stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, widzimy, jest radą, która na pewno tych zadań dobrze nie wykona. Co więcej, skrócono konstytucyjną kadencję poprzednich sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa - powiedział Chmaj.

- Teraz mamy atak na Sąd Najwyższy, który głównie będzie polegał na wymianie personalnej, natomiast samo funkcjonowanie sądu będzie bardzo podobne - przewidywał prawnik.

Zdaniem Chmaja, władza sądownicza stała się częścią władzy wykonawczej. - Pomiędzy poszczególnymi władzami muszą być odpowiednie hamulce - powiedział.

"Mamy prawo do krytyki i mamy prawo do debaty"

"Mamy w Polsce demokraturę"

- Prawo i Sprawiedliwość złamało wszystkie możliwe reguły, nie szanuje nikogo. Nawet nie szanują...

Goście "Faktów po Faktach" komentowali przebieg ostatnich protestów przed Sejmem przeciwko zmianom w Sądzie Najwyższym, w tym stawiane policji zarzuty brutalnych zachowań wobec demonstrujących.

Po co policja miałaby się w taki sposób zachowywać? - Odpowiedź jawi się, po krótkiej refleksji, dosyć oczywista: wyłącznie po to, żeby nam uprzykrzyć, żeby nam utrudnić życie w obronie ładu - ocenił Schramm. - Czyli pokazać: pójdziesz, będziesz demonstrować wobec władzy nawet jeśli jest to legalne, pójdziesz przejawić swoje obywatelskie nieposłuszeństwo - my cię ukarzemy - stwierdził.

Prof. Chmaj przypomniał, że "gmach Sejmu należy do całego narodu, posłowie nie są innymi obywatelami niż my wszyscy". - Jeżeli obywatel coś nabazgrał na gmachu Sejmu, to po pierwsze:  korzysta z pewnej swobody krytyki, a zawsze można władzę krytykować w państwie demokratycznym. A po drugie, jeżeli spowodował jakieś szkody, to z monitoringu da się go nie tylko schwytać, ale również pociągnąć do odpowiedzialności - tłumaczył konstytucjonalista.

- Nie mylmy dwóch pojęć. Z jednej strony korzystamy ze swobody wypowiedzi, wolności słowa, wolności zgromadzeń. A z drugiej strony pamiętajmy, że nasza wolność może być ograniczona tylko i wyłącznie wolnością innych. Jeżeli jesteśmy przeciwni jakimś propozycjom strony rządowej czy większości parlamentarnej, mamy prawo do krytyki i mamy prawo do debaty - dodał.

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Maciej0fm0
Maciej0fm0

Nie chcemy tropodzialu bo to oznacza
1 rząd 2.opzcja z sądami zależna od
Niemiec i starej UBcji. 3. Bezkarność
kasty zlodziei i lapowkarzy

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

    "Wyprowadzała unijną flagę z kancelarii premiera, a teraz na unijny żołd się szykuje"

    To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, odnosząc się do ogłoszonych nazwisk kandydatów PiS z pierwszych miejsc list do europarlamentu. Dodał, że kandydatura byłej premier Beaty Szydło jest "zaskakująca". - Wyprowadzała unijną flagę z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a teraz na unijny żołd się szykuje - skomentował były szef MSZ.

    czytaj więcej »
   • "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

    "Pamiętam, skąd pochodzę. Doceniam to, co mam teraz"

    Potrafię rozmawiać o pieniądzach. To, że je mam, to tylko dzięki ciężkiej pracy. Nigdy nic w życiu nie dostałem za darmo, nigdy nikomu nic nie zabrałem - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Lewandowski, kapitan Bayernu Monachium i polskiej reprezentacji. Opowiadał też o tym, jak wpłynęły na niego narodziny córki. - Klara spowodowała, że jestem osobą, która zaczęła się więcej uśmiechać - przyznał.

    czytaj więcej »
   • Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

    Migalski: Wszedł ostatni, usiadł w pierwszym rzędzie. To pokazuje prawdziwą hierarchię

    W sensie ustrojowym to jest postawienie wszystkiego na głowie - ocenił w "Faktach po Faktach" doktor Marek Migalski, odnosząc się do roli jaką pełni w polskiej polityce Jarosław Kaczyński. Posłużył się przykładem z mszy pogrzebowej byłego premiera Jana Olszewskiego, na którą prezes PiS przyszedł jako ostatni i usiadł w pierwszym rzędzie, przed między innymi premierem Mateuszem Morawieckim. - To oddaje rzeczywistą hierarchię władzy w Polsce - ocenił profesor Antoni Dudek. Gościem programu w drugiej części był Włodzimierz Czarzasty.

    czytaj więcej »
   • "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

    "Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

    Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA. W pozostałych częściach programu gośćmi byli Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy, sędzia Barbara Piwnik oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

    czytaj więcej »
   • Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

    Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

    Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

    czytaj więcej »
   • "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

    "Tutaj chodzi też o pieniądze i o wpływy"

    Polityka amerykańska jest przede wszystkim pragmatyczna - podkreślił w "Faktach po Faktach" były ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. On i Patrycja Sasnal, analityczka Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych, dyskutowali o współorganizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej, odbywającej się w Warszawie. W drugiej części programu gośćmi byli profesor Andrzej Rychard i doktor Anna Materska-Sosnowska.

    czytaj więcej »
   • Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

    Kowal: sytuacja ze spółką Srebrna dotyczy samego jądra ośrodka władz

    Problemy związane ze Srebrną czy z lustracją pana Kazimierza Kujdy są ważne, bo dotyczą samego jądra dużej organizacji. Nie ma możliwości, żeby dało się zahamować tego skutki. I to będzie źródłem bardzo ciekawych zmian w Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal. Zdaniem Aleksandra Smolara, Jarosław Kaczyński stracił kontrolę. - Te fakty, które są teraz ujawniane są dla mnie elementami pewnego procesu rozkładu - ocenił.

    czytaj więcej »
   • "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

    "W kompleksie Srebrnej Kaczyński ma taką pozycję jak w państwie polskim"

    Na zasadzie familiarystycznej zorganizowany jest ten kompleks podmiotów, który się w skrócie określa nazwą Srebrna. Oprócz członków rodziny są famulusi i przede wszystkim famuluski, czyli famulusi płci żeńskiej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ludwik Dorn. Sprawa jest bardzo zagmatwana, jest cała masa jakiś dziwnych konstrukcji prawnych. Nie zetknąłem się z niczym podobnym nigdzie ani w Polsce ani w świecie - mówił drugi gość programu Włodzimierz Cimoszewicz.

    czytaj więcej »
   • "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

    "To jest insynuacja i kłamstwo. I to kolejny raz mówi premier"

    Gdy słyszę kolejny raz premiera Morawieckiego, który wykorzystuje wywiady za granicą, żeby oczerniać polskie sądy, to nie mogę wyjść ze zdumienia, jak tak można - mówił w "Faktach po Faktach" były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Odniósł się do wywiadu, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił dziennikowi "Le Figaro". Jego zdaniem słowa na temat sędziów, jakie padły w tym wywiadzie, to "insynuacja" i "kłamstwo". Gośćmi drugiej części programu byli Andrzej Rychard i Radosław Markowski.

    czytaj więcej »
   • Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

    Gronkiewicz-Waltz: Jarosław Kaczyński ma prawo się odwołać

    Myślę, że Jarosław Kaczyński chciał na kogoś zrzucić winę - tak była prezydent Warszawy w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowała zarzuty, że władze Warszawy nielegalnie odrzuciły wniosek o wydanie tak zwanej wuzetki na budowę wieżowca przy Srebrnej. W drugiej części programu gośćmi byli: dr Tomasz Płudowski i dr Jarosław Makowski.

    czytaj więcej »
   • Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

    Holland o zbiórce na ECS: ludzie nagle zobaczyli, że ich głos się liczy

    Ludzie nagle poczuli, że zachowanie ministerstwa kultury jest nie w porządku. Uznali, że pokażą mu, iż ich głos i pieniądze się liczą - mówiła w "Faktach po Faktach" reżyserka Agnieszka Holland. Odniosła się do prowadzonej w ostatnich dniach zbiórki na wsparcie Europejskiego Centrum Solidarności. Gośćmi pierwszej części programu byli Jan Kanthak i Adam Szłapka.

    czytaj więcej »
   • "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

    "To nie jest tak, że toczymy wojnę z PiS. My toczymy wojnę o Polskę"

    Tylko wtedy, kiedy będziemy razem, jesteśmy w stanie wygrać z PiS. I to wygrać naprawdę, z wielkim sukcesem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha (PO). - Ten sondaż obala mit, że z PiS jest w stanie wygrać wyłącznie zjednoczona opozycja - stwierdził Maciej Gdula z ugrupowania Roberta Biedronia. - Odsunięcie PiS od władzy jest możliwe, ale nie jest możliwe pod skrzydłami Grzegorza Schetyna - dodał. Gościem drugiej części programu był Marek Borowski.

    czytaj więcej »
   tvnpix