Fakty po Faktach

Goście: Paweł Zalewski i Zbigniew Lewicki

Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

W czwartek w Warszawie zakończyła się współorganizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencja bliskowschodnia. W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych i przedstawiciele 62 państw.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI >>

Zalewski: Mogherini wiedziała doskonale, jaki jest cel tej konferencji

Siedem grup, siedem obszarów działania. Ustalenia konferencji bliskowschodniej

Powstanie siedmiu grup roboczych do spraw pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które...

Do konferencji odniósł się w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. Zwrócił uwagę na fakt, że nie pojawiła się na niej szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak ocenił, Mogherini nie była obecna "dlatego, że wiedziała doskonale, jaki jest cel tej konferencji".

- Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii - wyjaśniał Zalewski.

W styczniu szefowa unijnej dyplomacji tłumaczyła, że nie może być na szczycie, z uwagi na wizyty w Rogu Afryki.

Zdaniem europosła PO, "Polska się zgodziła na taką formułę, w której celem dokładnie było to, aby stworzyć taka kwadrygę (...) trojańską wobec Unii Europejskiej".

"Zły sygnał"

Amerykanista i politolog, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Zbigniew Lewicki ocenił z kolei, że gdyby Mogherini była obecna na konferencji, to "być może Pence mówiłby trochę inaczej". Odniósł się w ten sposób do wystąpienia wiceprezydenta Mike'a Pence'a dotyczącego Iranu.

- Jej nieobecność, ostentacyjna, (czy - red.) kogokolwiek z Brukseli, była pewnym policzkiem dla Stanów Zjednoczonych - dodał.

Lewicki był także pytany, dlaczego sądzi, że obecność Mogherini powstrzymałaby Pence'a przed tymi słowami, a obecność szefa MSZ Jacka Czaputowicza nie. - Przy całym szacunku, to jest minister jednego z państw Unii Europejskiej, on nie reprezentuje Unii Europejskiej - tłumaczył.

Lewicki podkreślał też, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem".

Lewicki o nieobecności Mogherini na konferencji bliskowschodniej
Wideo: tvn24 Lewicki o nieobecności Mogherini na konferencji bliskowschodniej

"Zidentyfikowano problem Bliskiego Wschodu"

Lewicki był także pytany, czy jego zdaniem konferencja bliskowschodnia była antyirańska.

- Antyirańska nie, natomiast jest sprawą oczywistą, że zidentyfikowano problem Bliskiego Wschodu - ocenił profesor. Jak wskazywał, "tym problemem jest Iran, a właściwie jego program atomowy".

W opinii amerykanisty, konferencja byłaby antyirańska, "gdyby były (na niej - red.) wystąpienia potępiające Iran jako państwo, które źle się rządzi i tak dalej".

- Chodzi o to, żeby pokazać, jaki negatywny wpływ polityka Iranu wywiera na cały region i poprosić, namówić, skłonić, zmusić Iran od tego, by od tej polityki odstąpił - dodał.

Paweł Zalewski jest zdania, że celem konferencji bliskowschodniej "było zbudowanie koalicji, która będzie popierała politykę Stanów Zjednoczonych wobec Iranu na Bliskim Wschodzie, ale także - i tu jest nasz problem - w Unii Europejskiej".

"Nie ma jednego kraju który jest odpowiedzialny za konflikt na Bliskim Wschodzie"

Pence: niektórzy z naszych czołowych partnerów w Europie nie kwapią się do współpracy

Wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej...

Poseł PO odniósł się także do organizowanego w Soczi szczytu rosyjsko-turecko-irańskiego na temat konfliktu w Syrii.

Jak mówił, pokazał on, "że nie ma jednego kraju, który jest odpowiedzialny za konflikt na Bliskim Wschodzie - jak to powiedział wiceprezydent Pence - że jest jeszcze Rosja, której odpowiedzialność jest olbrzymia za to, a wiceprezydent Pence tego nie dostrzegł".

- Polska polityka od kilkudziesięciu lat bardzo starała się równoważyć swoją politykę na Bliskim Wschodzie, z jednej strony dostrzegać to, kto jest odpowiedzialny konflikt zbrojny, ale z drugiej strony współpracować z wszystkimi państwami, także z Iranem, żeby odnosić korzyści  - podkreślał.

W jego ocenie, konferencja bliskowschodnia "jest zaburzeniem tej polityki, jest jej wywróceniem do góry nogami, bo ta konferencja powoduje, że Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu".

Profesor Zbigniew Lewicki ocenił z kolei, że "znacznie bardziej nam się opłaci być prawą ręką Stanów Zjednoczonych niż jedną czy drugą kończyną Iranu".

"Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu"
Wideo: tvn24 "Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  Prof. Król: mamy do czynienia ze schyłkiem najwspanialszego okresu w naszej historii

  To, czego zawzięcie broni Koalicja Europejska, czyli to co ja nazywam demokracją proceduralną, to przez pewien długi czas wspaniale działało w Europie. I przyszedł (na to - red.) koniec po prostu. W pewnym momencie wszystko się kończy - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 historyk idei profesor Marcin Król. - Mamy do czynienia ze schyłkiem. To był najwspanialszy okres w ludzkich dziejach, nie było nigdy lepiej ludziom - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Wyniki wyborów komentują goście specjalnego programu "Fakty po Faktach" w TVN24

  Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

  czytaj więcej »
 • "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może cokolwiek zrobić"

  Nasza cywilizacja jest bardzo krucha i zależy od bardzo drobnych detali - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Szymon Malinowski z wydziału fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Jeśli zauważyliśmy, że emisje i spalanie paliw kopalnych, to jest coś, co doprowadza świat do ruiny zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, to dziś musimy stworzyć system - podkreślił Mirosław Proppé, prezes WWF. W drugiej części gośćmi programu byli Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie i Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.

  czytaj więcej »
 • Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  Lewandowski: rządzący przerabiają nasz ustrój na wschodni i nazywają to dobrą zmianą

  To pierwszy rząd, który w takim krótkim czasie i tak boleśnie roztrwonił kapitał wiarygodności Polski w Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach po Faktach" europoseł Janusz Lewandowski (PO), ubiegający się w niedzielnych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim z list Koalicji Europejskiej. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) przekonywała natomiast, że "Polska jest największym promotorem wspólnoty europejskiej", między innymi w zakresie obrony jednolitego rynku.

  czytaj więcej »
 • Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Biedroń: Siedzę tutaj jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego

  Dziękuję wszystkim, którzy nam zaufali i dali taki wspaniały wynik - powiedział w "Faktach po Fatach" w TVN24 szef partii Wiosna Robert Biedroń, odnosząc się do wyników najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. - Byłem prostym chłopakiem z Krosna, wychowałem się w trudnej rodzinie i nagle siedzę jako szef trzeciej siły politycznej. To jest coś pięknego - dodał. Gośćmi pierwszej części "Faktów po Faktach" byli Bartosz Arłukowicz i Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  "Testem wiarygodności byłyby dymisje biskupów, którzy ukrywali prawdę"

  Polski episkopat zmienił strategię medialną - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 teolog i prawnik Piotr Szeląg, odnosząc się do konferencji prymasa Wojciecha Polaka zorganizowanej po posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu. Pisarz i watykanista Jacek Moskwa dodał, że "testem wiarygodności" byłyby dymisje biskupów, którzy tuszowali przypadki pedofilii wśród księży.

  czytaj więcej »
 • Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Doniesienia o majątku premiera? "Zaplanowana gra", "kontrowersyjna sprawa"

  Publikacja dotycząca majątku premiera Mateusza Morawieckiego jest "sensacją", która ma wywołać złe emocje tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Sprawa "budzi zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego i etycznego" - ocenił zaś mecenas Michał Wawrykiewicz. Gośćmi drugiej części programu byli Marek Jurek i Jarosław Kalinowski.

  czytaj więcej »
 • Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Bielan: premier zdobył majątek uczciwie. Tomczyk: po co go przepisał, chciał coś ukryć

  Na naszych oczach upada mit o osobistej uczciwości premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Cezary Tomczyk. - Platforma Obywatelska i związane z nią media próbują obrzucić błotem jednego z najbardziej popularnych polityków - uznał wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Klub PiS). Politycy odnieśli się do poniedziałkowej publikacji o majątku szefa rządu.

  czytaj więcej »
 • "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  "My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

  Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

  czytaj więcej »
 • "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  "Postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia"

  Narracja, która się pojawia, głównie polityków, że normalny człowiek powinien się bać wysłać dziecko na religię, bo ono będzie molestowane, to horrendalne nadużycie - przekonywał w "Faktach po Faktach" senator PiS, profesor Aleksander Bobko. Innego zdania był poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, który podkreślił, że w tej sprawie "postawa niektórych polityków wymaga ostrego rozliczenia". W drugiej części programu gośćmi byli Tomasz Nałęcz i Jacek Santorski.

  czytaj więcej »
 • "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  "Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić"

  Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów. Byłoby czymś głęboko oczekiwanym, gdyby takie dymisje nastąpiły - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. Zgodził się z tym o. Jacek Siepsiak. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  Prymas Polski: nie widzę tej ręki, która jest podniesiona na Kościół

  - Musimy zmagać się i walczyć o to, żeby oczyścić Kościół z grzechu i przestępstwa - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Jak dodał, "nie widzi ręki, która jest podniesiona na Kościół". - Jeżeli Kościół przeżywa dzisiaj różne trudności, wyzwania, nawet kryzysowe, to one mają służyć oczyszczeniu - ocenił.

  czytaj więcej »
 • Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Rzepliński tłumaczy nagranie z politykami PO

  Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński komentował w "Faktach po Faktach" nagranie z 2017 roku, na którym widać, jak wraz z między innymi politykami Platformy Obywatelskiej wychodzi z warszawskiego gmachu Czytelnika, gdzie znajduje się siedziba PO. - Przyszliśmy na wysłuchanie publiczne projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Oczekiwaliśmy na profesora Adama Strzembosza, który ze względu na wiek musiał być dowieziony. Co w tym złego? Gdyby były tam biura PiS-u, to też bym wszedł - mówił Rzepliński

  czytaj więcej »
tvnpix