Fakty po Faktach

Goście: Paweł Zalewski i Zbigniew Lewicki

Unijny "bojkot" i "policzek dla Stanów Zjednoczonych" na konferencji w Warszawie

Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii Europejskiej - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Paweł Zalewski, odnosząc się do zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej. Zbigniew Lewicki, amerykanista, ocenił, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem". Gośćmi programu byli również Marian Piłka i Adrian Zandberg.

W czwartek w Warszawie zakończyła się współorganizowana przez Polskę i Stany Zjednoczone konferencja bliskowschodnia. W spotkaniu wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych i przedstawiciele 62 państw.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI >>

Zalewski: Mogherini wiedziała doskonale, jaki jest cel tej konferencji

Siedem grup, siedem obszarów działania. Ustalenia konferencji bliskowschodniej

Powstanie siedmiu grup roboczych do spraw pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które...

Do konferencji odniósł się w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Platformy Obywatelskiej Paweł Zalewski. Zwrócił uwagę na fakt, że nie pojawiła się na niej szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak ocenił, Mogherini nie była obecna "dlatego, że wiedziała doskonale, jaki jest cel tej konferencji".

- Chodziło o zmontowanie koalicji wewnątrz Unii Europejskiej państw, które byłyby takim koniem trojańskim wobec obecnego stanowiska Unii - wyjaśniał Zalewski.

W styczniu szefowa unijnej dyplomacji tłumaczyła, że nie może być na szczycie, z uwagi na wizyty w Rogu Afryki.

Zdaniem europosła PO, "Polska się zgodziła na taką formułę, w której celem dokładnie było to, aby stworzyć taka kwadrygę (...) trojańską wobec Unii Europejskiej".

"Zły sygnał"

Amerykanista i politolog, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Zbigniew Lewicki ocenił z kolei, że gdyby Mogherini była obecna na konferencji, to "być może Pence mówiłby trochę inaczej". Odniósł się w ten sposób do wystąpienia wiceprezydenta Mike'a Pence'a dotyczącego Iranu.

- Jej nieobecność, ostentacyjna, (czy - red.) kogokolwiek z Brukseli, była pewnym policzkiem dla Stanów Zjednoczonych - dodał.

Lewicki był także pytany, dlaczego sądzi, że obecność Mogherini powstrzymałaby Pence'a przed tymi słowami, a obecność szefa MSZ Jacka Czaputowicza nie. - Przy całym szacunku, to jest minister jednego z państw Unii Europejskiej, on nie reprezentuje Unii Europejskiej - tłumaczył.

Lewicki podkreślał też, że "bojkotowanie tego spotkania przez Unię Europejską było bardzo złym sygnałem".

Lewicki o nieobecności Mogherini na konferencji bliskowschodniej
Wideo: tvn24 Lewicki o nieobecności Mogherini na konferencji bliskowschodniej

"Zidentyfikowano problem Bliskiego Wschodu"

Lewicki był także pytany, czy jego zdaniem konferencja bliskowschodnia była antyirańska.

- Antyirańska nie, natomiast jest sprawą oczywistą, że zidentyfikowano problem Bliskiego Wschodu - ocenił profesor. Jak wskazywał, "tym problemem jest Iran, a właściwie jego program atomowy".

W opinii amerykanisty, konferencja byłaby antyirańska, "gdyby były (na niej - red.) wystąpienia potępiające Iran jako państwo, które źle się rządzi i tak dalej".

- Chodzi o to, żeby pokazać, jaki negatywny wpływ polityka Iranu wywiera na cały region i poprosić, namówić, skłonić, zmusić Iran od tego, by od tej polityki odstąpił - dodał.

Paweł Zalewski jest zdania, że celem konferencji bliskowschodniej "było zbudowanie koalicji, która będzie popierała politykę Stanów Zjednoczonych wobec Iranu na Bliskim Wschodzie, ale także - i tu jest nasz problem - w Unii Europejskiej".

"Nie ma jednego kraju który jest odpowiedzialny za konflikt na Bliskim Wschodzie"

Pence: niektórzy z naszych czołowych partnerów w Europie nie kwapią się do współpracy

Wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej...

Poseł PO odniósł się także do organizowanego w Soczi szczytu rosyjsko-turecko-irańskiego na temat konfliktu w Syrii.

Jak mówił, pokazał on, "że nie ma jednego kraju, który jest odpowiedzialny za konflikt na Bliskim Wschodzie - jak to powiedział wiceprezydent Pence - że jest jeszcze Rosja, której odpowiedzialność jest olbrzymia za to, a wiceprezydent Pence tego nie dostrzegł".

- Polska polityka od kilkudziesięciu lat bardzo starała się równoważyć swoją politykę na Bliskim Wschodzie, z jednej strony dostrzegać to, kto jest odpowiedzialny konflikt zbrojny, ale z drugiej strony współpracować z wszystkimi państwami, także z Iranem, żeby odnosić korzyści  - podkreślał.

W jego ocenie, konferencja bliskowschodnia "jest zaburzeniem tej polityki, jest jej wywróceniem do góry nogami, bo ta konferencja powoduje, że Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu".

Profesor Zbigniew Lewicki ocenił z kolei, że "znacznie bardziej nam się opłaci być prawą ręką Stanów Zjednoczonych niż jedną czy drugą kończyną Iranu".

"Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu"
Wideo: tvn24 "Polska staje się prawa ręką polityki amerykańskiej wobec Iranu"

Źródło: Fakty po Faktach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  "Nie zapowiadam seksualnej rewolucji, chcę stać przy mniejszościach"

  - Edukacja w ramach deklaracji LGBT+ będzie dobrowolna, rodzice będą decydować, czy poślą dzieci na te zajęcia czy nie - podkreślił kilkukrotnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski we wtorkowych "Faktach po Faktach". Odpierał zarzuty prawicy zarzucającej, że dokument będzie służył "seksualizacji dzieci". Gościem pierwszej części programu był Patryk Jaki.

  czytaj więcej »
 • "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  "Odchodzę ze szkoły, bo nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie"

  Odchodzę dlatego, że nie chcę brać udziału w tak przygotowanej reformie, za którą ja nie widzę żadnego pomysłu - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 nauczyciel Jarosław Szulski. - Każda reforma wywołuje pewne zawirowania w systemie. Jestem gotowy naprawdę je przejść tylko wtedy, kiedy rozumiem sens tej reformy - wyjaśnił. Pytany o strajk nauczycieli, podkreślił, że nie jest on wymierzony w uczniów. - Wydaje mi się, że to jest bardziej strajk o godność tego zawodu - ocenił. Gośćmi programu byli również Sebastian Kaleta i Adam Szłapka.

  czytaj więcej »
 • Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Rosati: PiS wcale nie jest za ochroną dzieci. To wszystko ma kontekst wyborczy

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje pretekst w postaci wypowiedzi Pawła Rabieja, aby z wielką maczugą rzucić się na Koalicję Obywatelską - powiedział w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, eurodeputowany PO. Zastrzegł, że słowa wiceprezydenta Warszawy dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne była to "prywatna opinia". Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) zapewnił, że rządzący będą "bronić polskich dzieci przed takimi tendencjami". W drugiej części programu gośćmi byli dr Tomasz Płudowski i Sławomir Sierakowski.

  czytaj więcej »
 • "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  "Pozostanę prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej"

  Nigdy nie myślałam o tym, żeby wchodzić do polityki. Przez 26 lat zrobiliśmy bardzo wiele, ale widzę wiele problemów, które będą łatwiejsze do rozwiązania, gdy będzie się wyżej, mając coś do powiedzenia na szerszym forum - powiedziała w "Faktach po Faktach" Janina Ochojska, kandydatka Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak dodała, "chce być głosem ludzi najuboższych na świecie, ludzi, którzy umierają z głodu".

  czytaj więcej »
 • "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  "Było bardzo dużo powiedziane o sprawcach, jacy to są biedni. A co z ofiarami?"

  Zakres lat, który nam pokazano, to jest bardzo mało. Dla mnie nic to nie wnosi, to jest wręcz taka kpina z nas, z ofiar - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński pytany, czy przedstawione przez Episkopat dane na temat pedofilii w polskim Kościele są wiarygodne. Zdaniem profesora Tadeusza Bartosia, "to jest zorganizowana, trochę wymuszona przez okoliczności zewnętrzne, pokazówka". Gościem programu był także Adam Szostkiewicz.

  czytaj więcej »
 • Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Schetyna: na naszych listach będzie pięciu premierów

  Jeżeli będzie to miało służyć poprawie doli emerytów, to będziemy głosować za - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, pytany o to, czy Platforma Obywatelska poprze zapowiedziany przez PiS projekt trzynastej emerytury. Zapewnił także, że jego ugrupowanie opowie się za rozszerzeniem programu 500 plus na pierwsze dziecko. Lider PO poinformował także, że na listach Koalicji Europejskiej do europarlamentu znajdzie się "pięciu premierów".

  czytaj więcej »
 • Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Sienkiewicz: pod kampanią przeciwko LGBT jest strach przed przegranymi wyborami

  Jeśli Polacy w wyborach nie pokażą, że strategia PiS-u nie działa, że przynosi zupełnie odwrotny skutek, to będziemy mieć kampanie przeciwko rudym, leworęcznym i kulejącym - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, komentując krytykę PiS kierowaną w stronę środowiska LGBT. Jak zaznaczył, "pod tą kampanią jest strach o przegrane wybory" i przed "ciągnącą się za Jarosławem Kaczyńskim aferą dwóch wież". Gościem drugiej części programu był profesor Łukasz Turski.

  czytaj więcej »
 • "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  "Kampania kompletnie odklejona od rzeczywistości"

  Wizja, którą zaproponował Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu, jest kompletnie dziurawa, bo nie dotyka jakiegokolwiek zagadnienia dotyczącego moralności publicznej. Omija problemy codzienne Polaków – mówił w "Faktach po Faktach" socjolog Paweł Śpiewak. - Widać, że te prezenty finansowe, które Jarosław Kaczyński zdecydował się rozdzielić, chyba nie odnoszą takiego skutku. Chyba trzeba było to wzmocnić homofobicznym i ksenofobicznym zawołaniem – ocenił senator niezrzeszony Marek Borowski. Gościem drugiej części programu była Aleksandra Dulas.

  czytaj więcej »
 • "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  "Jarosław Kaczyński jest obywatelem nieprzesłuchiwalnym"

  Słowa Jarosława Kaczyńskiego o bezsensowności śledztwa w sprawie budowy wieżowca to instrukcja dla organów prokuratorskich, która jest wykonywana - ocenił w "Faktach po Faktach" były premier Leszek Miller. Jego zdaniem, pod rządami obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prezes PiS jest "obywatelem nieprzesłuchiwalnym".

  czytaj więcej »
 • Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Halicki do Kuźmiuka: nie chcę nazywać części ciała, do której nas zaprowadziliście

  Dwanaście punktów, z których od pierwszego do ostatniego, w każdym jest zapisany fałsz - tak poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki w "Faktach po Faktach" TVN24 ocenił przedstawioną w sobotę przez Prawo i Sprawiedliwość 12-punktową europejską deklarację programową. Eurodeputowany PiS Zbigniew Kuźmiuk w odpowiedzi zarzucał oponentom politycznym, że ich propozycje stanowią "atak na rodzinę". W drugiej części programu gośćmi byli Wawrzyniec Smoczyński i doktor habilitowany Wawrzyniec Konarski.

  czytaj więcej »
 • Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  Premier: nie dziwi mnie, że nie ma śledztwa w sprawie Srebrnej

  W tym przypadku decyzja prokuratury jest decyzją niezależną ani ode mnie, ani od pana prezesa Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" w TVN24 premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ewentualnego śledztwa w związku z tak zwanymi taśmami Kaczyńskiego. Jak mówił, nie brak śledztwa, ale coś innego go tutaj "oburza".

  czytaj więcej »
 • "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  "Sytuacja jest mocno tragiczna". Generał Różański po wypadku MiGa-29

  Jeśli nie mamy narzędzia, którego możemy użyć do ochrony naszego nieba, to mocno został nadwątlony nasz system bezpieczeństwa - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mirosław Różański, prezes fundacji Stratpoints i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Odniósł się do decyzji o wstrzymaniu lotów myśliwców MiG-29 po niedawnym wypadku jednej z takich maszyn.

  czytaj więcej »
 • Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Wiceminister sprawiedliwości o śledztwie w sprawie Srebrnej: nigdy bym go nie wszczął

  Pan minister Ziobro trzyma wszystkie sznurki w swoim ręku i to od niego zależy, czy postępowanie będzie wszczęte - mówił w "Faktach po Faktach" Borys Budka (PO), komentując działania śledczych w sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia oszustwa, jakiego miałby się dopuścić prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Gdybym ja był prokuratorem, to nigdy bym nie wszczął takiego postępowania - odparł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

  czytaj więcej »
 • "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  "Strajku można jeszcze uniknąć. Piłka jest po stronie rządu"

  PiS powinien się zachować inaczej niż do tej pory. Powinien jutro rano usiąść do rozmów z nauczycielami - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Odniosła się do możliwego strajku nauczycieli 8 kwietnia. Gośćmi pierwszej części programu byli Ireneusz Krzemiński i Tomasz Nałęcz.

  czytaj więcej »
tvnpix